آیا فروش مستقیم یا کسب و کار بازاریابی چند سطحی برای شما مناسب است؟

در این مقاله مزایای بازاریابی چند سطحی و همچنین مقایسه‌ی آن با فروش مستقیم انجام شده است. در اینجا نکاتی بیان می‌شود که شما باید درباره مزایای فروش مستقیم و بازاریابی MLM (بازاریابی چند سطحی) بدانید تا بتوانید تصمیم آگاهانه بگیرید.

بازاریابی شبکه ای در برابر فروش مستقیمNetwork Marketing vs Direct Sales
بازاریابی چند سطحی

فروش مستقیم یا بازاریابی چند سطحی

آون، آرم وی، هربالیاف

مری کی، نیچرا، تاپر ویر

شما این اسامی را می‌شناسید.

برخی از این شرکت‌های فروش مستقیم شرکت هایی هستند که شما با آن‌ها بزرگ شده‌اید و حتی شرکت هایی که مادر شما با آن‌ها بزرگ شده‌است. شما احتمالا برخی از محصولات آن‌ها را در آشپزخانه و حمام خود دارید – و اگر ندارید، قطعا کسی را می‌شناسید که داشته باشد.

این شرکت‌ها قطعا اطراف شما وجود دارند.

آنها شرکت‌هایی بسیار سود آور هستند. شش شرکتی که در بالا نام بردیم، در سال ۲۰۱۷ بیشترین فروش را به مبلغ ۲۷/۳ میلیارد دلار داشتند.

اما آیا این بدان معناست که استخدام به عنوان یک فروشنده‌ی مستقیم در شرکت‌هایی مانند Amway یا Avon یک کسب و کار خوب برای شماست؟

در اینجا نکاتی بیان می‌شود که شما باید درباره فروش مستقیم و بازاریابی MLM (بازاریابی چند سطحی) بدانید تا بتوانید تصمیم آگاهانه بگیرید.

فروش مستقیم

فروش مستقیم

مزایای فروش مستقیم

فروش مستقیم (Direct Sales) دارای مزایای بزرگی است.

  • بر خلاف بسیاری از کسب و کارها، هیچ مانعی برای ورود به فروش مستقیم وجود ندارد.
  • شما به سطح خاصی از آموزش و یا مدرک تحصیلی نیاز ندارید.
  • لازم نیست که تمام وقت آن را انجام دهید و یا حتی هر ساعت مشخصی در هر هفته.
  • شما می‌توانید آن را در خانه خود انجام دهید.
  • وارد شدن به این حرفه هزینه خاصی ندارد. تنها کاری که برای شروع باید انجام دهید، خرید یک پکیج کوچک از یک سری محصولات است. برخی اوقات شرکت‌ها این پکیج کوچک را تنها به قیمت ۳۵ دلار ارائه می‌دهند، هرچند در یک نظرسنجی غیر رسمی قیمت این پکیج‌ها بین ۹۹ تا ۱۵۰ دلار ثبت شده است. برای مثال شرکت آون به شروع کنندگان، بسته‌های با قیمت ۲۵، ۵۰ یا ۱۰۰ دلار پیشنهاد می‌دهد.

مقالات پیشنهادی

بازاریابی

فروش مستقیم و بازاریابی شبکه ای مشابه هم نیستند

فروش مستقیم یک مدل از کسب و کار را توصیف می‌کند که در آن پیمانکاران مستقل (یا نمایندگان یا توزیع کنندگان) محصولات و / یا خدمات شرکت را مستقیما به مصرف کنندگان می فروشند. آنها ممکن است این کار را از طریق فروش در درب منازل، از طریق اینترنت یا در میهمانی‌های خانه های خود انجام دهند. هیچ مکان خرده فروشی ثابت وجود ندارد، هرچند اغلب فروشندگان مستقیم در خانه هایشان کار می کنند.

حالا می توانیم پاراگراف بالا را برای توصیف بازاریابی MLM (بازاریابی چند سطحی) کپی کنم.

بازاریابی چند سطحی نیز یک مدل کسب و کار است که در آن پیمانکاران مستقل محصولات و / یا خدمات شرکت را به طور مستقیم به مصرف کنندگان می فروشند. تنها تفاوت این است که فروشندگان مستقل برای استخدام افرادی که برای شرکت کار کنند نیز مبلغی دریافت می‌کنند.  بنابراین اگر شما برای یک شرکت بازاریابی چند سطحی کار کنید، شما از نه تنها از فروش خودتان درآمد خواهید داشت، بلکه از فروش زیرشاخه‌های خود نیز درامد خواهید داشت. (بنابر اصطلاح “چند سطحی”.)

بسیاری از شرکت‌های فروش مستقیم در واقع همان بازاریابی چند سطحی هستند، مانند شرکت آرم وی و آون.

اگر به کار کردن برای یک شرکت فروش مستقیم فکر می‌کنید، می‌توانید این مزیت را داشته باشید؛ که یک درامد اضافی به درامد شما اضافه شود که می‌تواند آن را تا سطح قابل توجهی بالا ببرد.

اما…

مراقب باشید! برخی از MLMها ممکن است شرکت‌های هرمی باشند.

مقالات پیشنهادی

تخفیف تجاری

به همین دلیل است که برخی از کلاهبرداران در قالب کسب و کار MLM قرار گرفته و از آن برای ایجاد طرح های هرمی استفاده می کنند.

در امریکا و کانادا شرکت‌های MLM کاملا قانونی هستند ولی شرکت‌های هرمی قانونی نیستند.

قانوناً تفاوت اصلی بین بازاریابی شبکه ای و شرکت‌های هرمی این است که شرکت‌های MLM از فروش محصولات و / یا خدمات خود پول می گیرند؛ ولی شرکت‌های هرمی از شما پول می‌گیرند. به عبارت دیگر، تمرکز اصلی شرکت هرمی این است که شما پول خود را بدهید و از دیگران هم بخواهید همین کار را انجام دهند، نه برای محصولات و خدمات.

اگر شک دارید که شرکتی که در آن کار می‌کنید قانونی است و یا یک شرکت هرمی غیر قانونی این ۶ سوال را بپرسید.

بازاریابی شبکه ای

بازاریابی شبکه ای

شما می‌توانید پول زیادی دربیاورید.

با کار کردن در یک شرکت بازاریابی چند سطحی و فروش مستقیم، می توانید پول زیادی دربیاورید.

نانسی کولامر در کتاب شغل دوم، داستان کارین پاگلیورو را برای ما شرح می‌دهد که یک پرستار بازنشسته و خانم خانه دار بود. او در ححال حاضر ثروت زیادی به عنوان یک مدیر منطقه ای و مشاور فروش برای شرکت مدرن فروش مستقیم اتسترا دارد.

و بانوی میلیونر آون، دبی دیویس در بریتانیا است. روزنامه خبر روز گزارش داد که او و شریکش در سال ۲۰۱۰، ۱٫۴ میلیون پوند درامد داشته‌اند، که آنها را برای پنجمین سال به عنوان برترین افراد شرکت آرایشی در بریتانیا تبدیل کرده است.

بسیاری از شرکت های بازاریابی چند سطحی به فرئشندگان برتر جایزه‌های ارزشمندی مانند کادیلاک های مشهور صورتی مری کی را ارائه می‌دهند.

اما ممکن است نتوانید از فروش مستقیم کسب درآمد کنید

خانم کولامر می گوید: ممکن است شما نتوانید از فروش مستقیم پولی دربیاورید. بسیار از افرادی که وارد فروش مستقیم می‌شوند، نمی‌توانند پولی دربیاورند. و در واقع، با توجه به انجمن فروش مستقیم، درآمد متوسط سالانه برای مشاوران فروش مستقیم در سال ۲۰۱۱، ۲۴۰۰ دلار بود.

در سال ۲۰۱۷، ۵۰ درصد از کسانی که در هربالیف کار می‌کردند، کمتر از ۳۷۰ دلار در سال درامد داشتند. این در حالی بود که ۱۰ درصد درامد سالیانه ۶۹۶۵ دلار داشتند. و با توجه به آمار هربالیف، تنها ۱۵ درصد از مشاوران فروش آن‌ها توانستند درامدی داشته باشند.

اگر بخواهیم منصف باشیم، خیلی از کسانی که وارد شبکه‌ی فروش مستقیم و بازاریابی می‌شوند قصد ایجاد درآمد ندارند. آنها فقط می‌خواهند کالاهای مورد نیاز خود را با تخفیف خریداری کنند. مصرف داخلی، همانطور که گفته شد، در فروش مستقیم و شرکت های بازاریابی چند سطحی رایج است. حتی فروشندگان معمولاً از آنچه که می‌فروشند، استفاده می کنند.

 

مقالات پیشنهادی

انواع نیروی فروش

انتظار دارید که در فروش مستقیم و یا بازاریابی چند سطحی چقدر کار کنید؟

پاسخ صحیح به جواب سوال «چقدر پول در می‌آورم؟» بستگی دارد. اهداف کاری شما چیست؟ آیا فقط به دنبال چند دلار اضافی هستید تا بتوانید درآمد خود را تامین کنید؟ آیا فروش مستقیم خود را به عنوان درآمد اصلی خود می خواهید؟ یا چیزی بین این دو؟

این یکی از جاذبه های فروش مستقیم است؛ که مقدار درامدتان به میزانی که کار می‌کنید بستگی دارد.

آیا فروش را دوست دارید؟

فروش مستقیم برای افراد خجالتی و گوشه گیر مناسب نیست. فروش مستقیم فقط اینترنتی نیست، بلکه فروش در درب منازل و فروش رو در رو نیز بخشی از آن است. ۷۲ درصد از کل محصولاتی که به وسیله‌ی فروش مستقیم به فروش رسیده‌اند، در سال ۲۰۱۶ بوده است.

زیر شاخه‌؛ آیا فروش مستقیم و بازاریابی چند سطحی برای شما مناسب است؟

اگر شما مایل به انجام کارهای مربوط به فروش مستقیم مانند فروش محصولات یا خدمات به کسانی علاوه بر دوستان‌تان، فروش مستقیم می تواند یک فرصت کسب و کار خوب برای شما باشد.

فروش مستقیم برای کسانی که به دنبال ساعت کاری منعطف هستند، بسیار مناسب است.

کارکردن در یک شرکت بازاریابی شبکه ای

اگر شما به کار کردن در یک کسب و کار بازاریابی چند سطحی فکر می‌کنید، به این نکته توجه داشته باشید که ساخت یک زیرمجموعه‌ی فعال، مدتی طول می‌کشد و ممکن است زمان ببرد که به یک درآمد منطقی برسید. این بدین معنی است که اگر به دنبال کاری هستید که هزینه‌های زندگی شما و خانواده‌تان را فراهم کند، فروش مستقیم احتمالاً گزینه‌ی مناسبی نیست. حداقل تا مدتی که بتواند یک زیرمجموعه‌ی فعال جمع آوری کنید.

با این حال، همه‌ی شرکت‌های فروش مستقیم شامل بازاریابی چند سطحی نیستند و اگر شما به دنبال یک کسب و کار هستید که درآمد بیشتری کسب کنید و از چیزی که در حال رشد است رضایت داشته باشید، فروش مستقیم می تواند یک فرصت خوب برای شما باشد – مخصوصا اگر شما به دنبال کاری هستید که سریع و آسان به آن وارد شوید.

منبع : thebalancesmb