چرا برندهای مد باید برای دستیابی به بازار مسلمانان به شدت تلاش کنند

موضوع بسیار حساس در برند سازی ، برندهای مد بازار مسلمانان است . در طول چند سال گذشته برندهای عمومی به قدرت بازار مد لباس‌های پوشیده پی برده‌اند. این بستر متنوع، جهانی و بسیار دانا از مشتریان تمایل به خرید لباس محافظه‌کارانه با برند مد معتبر را دارند. بخش اعظمی از این خواسته در میان مشتریان مسلمان وجود دارد، گروه رو به رشد از زنان به دنبال برندهایی هستند که خواسته‌های فرهنگی و مد آن‌ها را درک کند.

برندهای مد بازار مسلمانانFashion Brands Muslim market
برندهای مد بازار مسلمانان

برندهای مد بازار مسلمانان

چرا برندهای مد باید برای دستیابی به بازار مسلمانان به شدت تلاش کنند

 

در طول چند سال گذشته برندهای عمومی به قدرت بازار مد لباس‌های پوشیده پی برده‌اند. این بستر متنوع، جهانی و بسیار دانا از مشتریان تمایل به خرید لباس محافظه‌کارانه با برند مد معتبر را دارند.

بخش اعظمی از این خواسته در میان مشتریان مسلمان وجود دارد، گروه رو به رشد از زنان به دنبال برندهایی هستند که خواسته‌های فرهنگی و مد آن‌ها را درک کنند. در مواجهه با آن، این یک بازی هوشمندانه برای هر برندی است که به بازار جهانی مسلمانان لباس می‌فروشد. بازار پوشاک مسلمانان دارای ارزش ۲۷۰ میلیارد دلاری (۲۰۷ میلیارد پوند) است و بر اساس گزارش موسسه اقتصاد جهان اسلام سال ۱۹/۲۰۱۸ توسط تامسون رویترز به ۳۶۰ میلیارد دلار (۲۷۵ میلیارد پوند) تا ۲۰۲۳ افزایش خواهد یافت.

بهتر است بگوییم که آگاهی مشتری لباس پوشیده رو به رشد است. در سومین هفته مد لباس پوشیده لندن در سال ۲۰۱۹ که بیش از ۶۰ برند جهانی در آن شرکت کرده‌اند. متخصص مد لباس پوشیده لندن Aab که در پایتخت فروشگاه دارد و در امتیازات دبنهامز در خاورمیانه ظاهر شده است مشاهده کرده است که فروشش ۸۰% نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

نت اِ پورتر اکنون اصلاح مد لباس پوشیده را انجام می‌دهد، در حالی که برندهایی نظیر زارا، مانگو و DKNY همگی مجموعه پوشش رمضان را ایجاد کرده‌اند. در اکتبر ۲۰۱۷، مارکز و اسپنسر بعد از اینکه مد لباس پوشیده به عبارت جستجو رایج تبدیل شد، ایده تصحیح آنلاین لباس پوشیده را معرفی کردند که در آن مشتریان به دنبال لباس‌ها، آستین و گردن بلندتر بودند.

در انتهای بازار طراحی لباس، Dolce & Gabbana مدی را در سال ۲۰۱۶ با انتشار مجموعه عبا و حجاب گلدوزی شده ایجاد کردند. یک سال بعد، نایک با مجموعه لباس‌های ورزشی برای محجبه‌ها دردسترس بود، درحالی که Eagle آمریکایی پوشش حجاب جین (denim) را که توسط حلیمه آدن طراحی شده بود آغاز کرد که اولین پوشش حجاب‌دار بود که پوشش ستاره ووگ بریتانیا شد.

مقالات پیشنهادی

بازاریابی مد چیست ؟

انتظارات مصرف کنندگان مد لباس پوشیده

اما، علی‌رغم علاقه برندهای عمومی و اندازه غیرقابل انکار بازار، مشتریان مد لباس پوشیده هنوز احساس ناامیدی می‌کنند. بر اساس تحلیل ۵۰۰ مشتری مد مسلمان توسط آژانس خلاقیت یکپارچه ODD 86% زنان مسلمان اعتقاد دارند که توسط برندهای مد معمولی نادیده گرفته شده‌اند.

اکثریت پاسخ‌دهندگان (۹۳%) تشویق می‌شوند که برندهای معمولی را به صورت آنلاین یا در مغازه‌ها بازدید کنند اگر مجموعه مد لباس پوشیده داشته باشند، درحالی که ۷۸% گفته‌اند که مجموعه لباس پوشیده تشویق به خرید بیشتر می‌کند.

خرده‌فروشان باید کارهای بیشتری برای تضمین اینکه مجموعه‌ها به خوبی دریافت شوند انجام دهند، اگرچه ۶۳% پاسخ‌دهندگان احساس می‌کنند که مجموعه‌های لباس پوشیده از برندهای معمولی تمایل دارند که لباس فرهنگی مناسب به جای نیازهای مد آن‌ها ارائه دهند. این نگرش توسط وبلاگ‌نویس برجسته مد لباس پوشیده دینا تورکیا به اشتراک گذاشته شده است که استراتژی پشت افتتاح مجموعه LTD لباس پوشیده H&M را یادآوری می‌کند که در زمان رمضان سال گذشته انتشار یافت.

در ویدیوهای یوتیوب، تورکیا اشاره کرده است که تقارن با رمضان به این معنی است که مجموعه LTD (با قیمت در حدود ۴۴ پوند تا ۹۴ پوند) به شدت از نمادهای مسلمانان مرسوم الهام گرفته است که خریداران لباس پوشیده می‌تواند به هر طریقی آن را بخرند. او همچنین اشاره کرده است که ایده آن بود که استفاده کنندگان از لباس پوشیده احساس کنند که در نظر گرفته شده‌اند، اما در واقع اثر آن منع بیشتر این مشتریان با ایجاد دسته‌بندی خاص بود که در کیفیت با مجموعه عادی قابل مقایسه نبود.

وبلاگ‌نویس سپس این سوال را پرسیده است که چرا برندها با جامعه پوشیده پوشان قبل از ایجاد یک محصول مشورت نمی‌کنند. شما می‌توانید قدرت فروش این ابزار بازاریابی مد لباس پوشیده را ببینید، بنابراین، در حالی که می‌دانید پول شما برخواهد گشت چرا باید آن را دست کم بگیرید؟

عارف میا استراتژیست ODD می‌‌گوید که مسئله اصلی در برندهای مد بازار مسلمانان آن است که بسیاری از برندهای مد این که مشتری مسلمان آن‌ها کیست و نیاز واقعی آنان چیست چشم‌پوشی کرده‌اند.

کوتیگان استدلال می‌کند که تفکر در مورد جمعیت‌ مد لباس پوشیده به شیوه کاملا تاکتیکی اهانت‌آمیز است، چون پیام کلی که توسط برندها انتقال داده می‌شود آن است که این مشتری را به عنوان یک فرصت تجاری دیده‌اند.

او خاطرنشان می‌کند که یک جمله معروف وجود دارد که “فرهنگ یک لباس نیست”، آن یک گرایش مد نیست، بنابراین باید به صورت صحیح و سازگار انجام شود.

برندهای مد بازار مسلمانان

برندهای مد بازار مسلمانان

اول مد

درک چگونگی برطرف کردن تفاوت‌های ظاهری مشتری مسلمان درحالی که برای مجموعه گسترده خریداران لباس پوشیده جذاب باشد چیزی است که خرده‌فروش آنلاین دبی یعنی “مودیست” به شدت بر آن تمرکز کرده است.

“مودیست” به عنوان یک فروشگاه تجارت الکترونیک لوکس مد، طراحی شده برای زنان از همه اشکال، اندازه‌ و ژانرهای لباس پوشیده هرگز به صورت انحصاری برای بازار مسلمانان کار نکرده است.

این برند در سال ۲۰۱۶ آغاز به کار کرده و در حال حاضر ۱۸۰ برند شامل لایور دارد که یک مد الگوی پیشرو خانگی شامل لباس های زنانه بلند، کاپشن، شلوار و پیراهن‌ها با جزئیات طراحی ظریف برای لباس‌های پوشیده شده است. این برند دارای مشتریان قابل توجهی در کشورهای حوزه خلیج است و در اروپا و آمریکا محبوبیت دارد.

با تفکر در مورد برندهای عمومی، PR و مدیر بازاریابی دیما ایاد فکر می‌کند که آن‌ها با درک نکردن قدرت جهانی مشتری لباس پوشیده فرصت را از دست داده‌اند و به جای این که درک بهتری از آنچه که این زن‌ها می‌خواهند و نیازهایشان به دست بیاورند، آن را برای خودشان بغرنج کرده‌اند.

در حالی که طراحی لباس‌های مد دارای شهرتی برای مشتریان مد لباس پوشیده است، مدانیسا به دنبال ارائه لباسی است که مقرون به صرفه و مد روز باشد. وب‌سایت، برند شخصی را با برندهای توسعه یافته عمدتا توسط طراحان زن در سراسر جهان ترکیب کرده است. مدانیسا با بیش از ۱۰۰ تاثیرگذار جهانی همکاری دارد، همانند دینا تورکیا که به عنوان وابسته کار می‌کند.

برندهای مد بازار مسلمانان

برندهای مد بازار مسلمانان

خواسته‌های اختلافات ظاهری

واقعیت ناراحت کننده در برندهای مد بازار مسلمانان این است که مشتریان مسلمان به شدت از برندهای عمومی ناامید هستند. بر اساس تحلیل ODD، ۷۸% پاسخ دهندگان می‌گویند که اغلب باید چندین آیتم مد را ترکیب کنند تا با الزامات پوشیده آن‌ها مطابقت کند، در حالی که ۶۷% اغلب محصول را در فروشگاه به جای خود برمی‌گردانند، چون با خواسته‌های آن‌ها تطابق ندارد. در حقیقت اکثریت پاسخ دهندگان (۹۷%) زمانی که می‌خواهند مدی را بخرند پوشیده بودن را در نظر می‌گیرند.

این مشتریان بسیار مشتاق هستند. نظرسنجی نشان می‌دهد که ۸۳% زنان مسلمان برند مد، فروشگاه‌های لوازم جانبی یا وب‌سایت را هر ماه، یا ۷۰% هر هفته بازدید می‌کنند. در حقیقت، زنان مسلمان در واقع به طور متوسط ۱۶% یا بیشتر نسبت به مشتری بریتانیایی بر مد هزینه صرف می‌کنند.

رسانه‌های اجتماعی بدون شک دسته‌بندی مد پوشیده را به کانون توجه جدیدی تبدیل کرده است، تحلیلگر ارشد خرده فروشی مینتِل، سامانتا دوور می‌گوید، این موضوع باعث الهام‌بخشی مشتریان از سبک هم‌تایان هم‌فکر آن‌ها شده است و در انتخاب‌شان با ترکیب لوکس بودن، برند عمومی و برندهای خاص بسیار باتجربه شده‌اند.

دوور معتقد است که مشتری مد پوشیده فرصت عمده‌ای را برای برندهای مد و خرده‌فروشان فراهم می‌کند، به ویژه با توجه به این که این مشتریان بسیار وفادارتر هستند چون دلایل معناداری دارند و انتخاب مد آن‌ها با اعتقاداتشان پیوند خورده است.

به نظر میرسد که جمعیت پوشیده پوشان یک بازی هوشمندانه برای برندهای تجاری به شمار می‌روند، اما آن‌ها باید از اختلافات ظاهری این مشتریان متنوع، جهانی و به شدت متصل قدردانی کنند که توان هزینه کردن و اعتماد به نفس بالایی برای رفتن به هر جایی اگر ناراضی باشند را دارند.

منبع : Marketing Week