بهترین استراتژی های بازاریابی در بازارهای امروزی کدامند ؟

بهترین استراتژی بازاریابی کدام است ؟ یک شرکت چگونه مى تواند روند رقابت را از طریق عملکرد قابل اعتماد و بى نقص ، رهبرى محصول و ارایه محصولى برتر ، یا مشترى نوازى ، تعیین کند ؟ کلید موفقیت بازاریابى استراتژیک ؛ تمرکز ، جایگاه سازى و تمایز است . شرکت باید بازار هدف خود را با دقت تعریف کند . 

آنچه در این پرسش و پاسخ بازاریابی خواهید خواند :

 • بهترین استراتژی بازاریابی کدام است ؟
 • مثالی از بهترین استراتژی های بازاریابی
 • استراتژى هاى اصلى بازاریابی در اختیار رهبران بازار کدام است ؟
 • استراتژى هاى بازاریابی اصلى موجود براى شرکت هاى چالش گر کدامند ؟
 • چه مدت زمان طول مى کشد تا یک استراتژى بازاریابى کهنه و قدیمى شود ؟
استراتژی بازاریابیMarketing Strategy
استراتژی بازاریابی

بهترین استراتژی بازاریابی

کلید موفقیت بازاریابى استراتژیک ؛ تمرکز ، جایگاه سازى و تمایز است . شرکت باید بازار هدف خود را با دقت تعریف کند . شرکت باید براى یک مزیت منحصر به فرد در ذهن مشتریان جایگاه سازى کند ، و باید موارد ارزشمند را براى تمایز در پیشنهادات و خدمات خود ، که رقبا کپى و نسخه بردارى از آن را دشوار مى یابند ، توسعه بخشد .

در گذشته ، کیفیت بالا و خدمات خوب ، عوامل کلیدى پیروزى در نبردهاى رقابتى بودند . این امر به خاطر آن بود که بسیارى از شرکت ها فاقد این عوامل بودند . امروزه ، به هر حال ، کیفیت و خدمات در حال تبدیل شدن به مواد اولیه تولید اجناس هستند . بدون کیفیت بالا و خدمات خوب ، یک شرکت شکست مى خورد . به هر حال ، با کیفیت بالا و خدمات خوب ، یک شرکت الزاماً برنده نمى شود .

نکتهبازاریابی

کیفیت بالا و خدمات ، مورد انتظار است . شرکت باید رقابت از طریق شیوه ها و روش هاى جدیدترى را بیاموزد که شامل قابلیت توسعه و تحویل سریع تر کالاها ، قابلیت پیروز شدن از طریق طراحى محصول ، سبک ، مزیت هاى بهتر و قابلیت ایجاد یک مفهوم بلند مدت ، از روابط متقابل سودمند با مشتریان است .

پاورپوینت بازاریابی

پاورپوینت استراتژی بازاریابی

مثالی از بهترین استراتژی های بازاریابی

اجازه دهید تا ۶ نوع از شرکت هایى را که استراتژى های بازاریابی حرفه ای را دنبال می کنند، نام ببریم :

 1. شرکت هایى که روش هایى را براى کاهش قیمت و هزینه کالاها و خدمات خاص ابداع مى کنند : ایکیا ، شرکت هواپیمایى ساوت وست ، وال مارت ، تارگت ، هوم دیپوت ، دلار جنرال ، والدى .
 2. شرکت هایى که کیفیت را تا سطح بسیار بالایى تقویت کرده و افزایش مى دهند : شرکت سونى ، تویوتا ، اینتل و استارباکس .
 3. شرکت هایى که وجدان و شعور اجتماعى را به نمایش مى گذارند : بادى شاپ ، بن اند جرى ، ایون ، کرفت .
 4. شرکت هایى که اساساً تجارب کلى مشتریان را بهبود مى بخشند : هارلى داوید سون ، استارباکس .
 5. شرکت هایى که یک مدل کسب و کار جدید ابداع مى کنند : بارنز و نوبل ، چارلز شواب ، فدکس .
 6. شرکت هایى که ظرفیت ها را شناسایى کرده و بر آن ها تسلط مى یابند : شرکت بیمه پروگسیو و تترا .
بهترین استراتژی های بازاریابی

بهترین استراتژی های بازاریابی

استراتژى هاى اصلى بازاریابی در اختیار رهبران بازار کدام است ؟

رهبران بازار نیاز دارند تا بر ٢ استراتژى تأکید کنند . یکى از آن ها ، رشد کل بازار است . خریداران جدید ، به احتمال زیاد از رهبر بازار خرید مى کنند . استراتژى دیگر ، جست و جو و بررسى نوآورى ها و نسخه بردارى سریع اثربخش ترین انواع آن است . رهبر بازار ، مجبور به نوآورى و ابداع نیست ( این امر ، کلیه کارهاى روزمره آن را تهدید مى کند ) ، لیکن باید یک نسخه بردار سریع و چابک از هر نوع فن آورى جدید تهدید کننده باشد .

استراتژی بازاریابی

استراتژی بازاریابی

استراتژى هاى بازاریابی اصلى موجود براى شرکت هاى چالش گر کدامند ؟

بسیارى از رهبران بازار ، رهبرى خود را به دلیل شکست در مدرنیزه کردن محصولات خود ، سقوط قیمت ها یا بهبود نبخشیدن خدمات خود ، از دست داده اند . لیکا ، در ارائه دوربین هاى عکاسى ممتاز و با کیفیت بالا ، سابقه داشت ، اکنون ، نیکون ، این گونه است . مرسدس ، در عرضه ماشین هاى گران قیمت در ایالات متحد داراى سابقه بود ، اکنون ، بى . ام . دبلیو داراى چنین عملکردى است . خمیر دندان کرست ، محصول شرکت پراکتر اند گمبل ، رهبر بازار آمریکا بود و اکنون کولگیت ، رهبر این بازار است . آن عاملى که مى تواند محصول یا خدمات همراه آن را متمایز یا بهتر از دیگران سازد ، شانس هاى بهتر در بر کنار کردن رهبر است . در مورد شرکت کولگیت ، نام تجارى کل آن ، مزیت هاى جدیدى را عرضه کرد که در کرست عرضه نشده بود .

پپسى ، زمانى که بر کارکنان جوان تر تمرکز داشت و طعمى شیرین تر و مطبوع تر را ارائه مى کرد ، براى مدتى به شرکت کوکاکولا پیوست . لیکن ، استراتژى نهایى برد شرکت پپسى ، ممکن است ایجاد تغییر و تحول قابل توجه در اعتبار و تصویر این شرکت ، به جاى محصول باشد . 

یک شرکت چگونه مى تواند روند رقابت را از طریق عملکرد قابل اعتماد و بى نقص ، رهبرى محصول و ارایه محصولى برتر ، یا مشترى نوازى ، ( ٣ اصل ذکر شده توسط میکاییل تریسى و فرد ویرسما در کتاب ” اصول رهبران بازار ” ) ،تعیین کند ؟

هر شرکتى احتمالاً در یکى از این ٣ اصل ، نسبت به رقباى خود برتر است . اگر این توانایى به واسطه ارتباط با بازار هدف شرکت محقق شود ، شرکت باید پیشبرد این توانایى را ادامه دهد . همزمان ، شرکت نمى تواند ٢ اصل مهم دیگر را نادیده گیرد . شرکت باید حداقل دو اصل دیگر را در سطحى مناسب و مکفى به اجرا درآورد . متأسفانه ، برترى در هر ٣ اصل به طور همزمان ، براى یک شرکت بسیار دشوار و غیر عادى است .

استراتژی های اصلی بازاریابی

استراتژی های اصلی بازاریابی

چه مدت زمان طول مى کشد تا یک استراتژى بازاریابى کهنه و قدیمى شود ؟

آیا در کسب و کار ، برندگانى ، جاودان و همیشگى وجود دارند ؟ اجاز دهید ابتدا به این پرسش بازاریابی پاسخ دهیم ؟ هیچ برنده دائمى و ثابتى وجود ندارد . کسب و کار ، یک مسابقه سرعت ، بدون خط پایان است . استراتژى هاى بازاریابى ، امروزه بسیار سریع تر ، کهنه و قدیمى مى شوند ، زیرا بازارها و فن آورى حتى نسبت به گذشته بسیار سریع تر در حال تغییر و تحول اند . هر استراتژى بازاریابى که کاربردى باشد ، کپى خواهد شد . نوعى همگرایى استراتژى وجود دارد که به فروپاشى و اضمحلال استراتژى مى انجامد . یک شرکت تثبیت شده و معتبر ، مى تواند ناگهان به واسطه فن آورى هاى مخرب ، اتحاد رقباى جدید ، تغییر نیازها و اولویت هاى خریدار ، یا قوانین دولتى جدید ، نابود شود .

نکتهبازاریابی

شرکت ها باید مستمراً ، از رقباى خود براى حصول اطمینان از این که حداقل ، ارائه کننده اصول هستند ، الگو بردارى کنند . آن ها باید تفکر استراتژیک را نه صرفاً از طریق ارزیابى موقعیت فعلى خود ، بلکه نیز از طریق ترسیم سناریوهاى آتى موجه و پذیرفتنى و بررسى چگونگى اثر گذارى این سناریوها بر آن ها ، آغاز کنند .

تهیه و تنظیم : تیم مشاوره بازاریابی Marketing Iran Talent