بازاریابی نسل ۴ چیست ؟

بازاریابی ۴٫۰ / Marketing 4.0  روشی است که ترکیبی از تعامل آنلاین و آفلاین بین کسب و کار و مشتریان است. تعامل دیجیتال به تنهایی دیگر در این اقتصاد دیجیتال جدید کافی نیست. تقسیم بندی بازار قدیمی را نادیده بگیرید، در بازاریابی نسل چهارم یا  Marketing 4.0 تقسیم بندی سنتی  را با تقسیم بندی جامعه جایگزین کنید. بدین معنی است که گفت و گو با جوامع به فروش محصول مورد نظر شما کمک می کند. اما مهم این است که به این واقعیت توجه کنیم که این جوامع به معنای هرزنامه و تبلیغ نیستند.

بازاریابی نسل ۴Marketing 4.0
بازاریابی نسل 4

بازاریابی نسل ۴ چیست ؟

گذر از بازاریابی سنتی به بازاریابی دیجیتال

فیلیپ کاتلر، یکی از متخصصان بازاریابی دنیا، بازاریابی نسل چهارم یا بازاریابی  ۴٫۰ یا Marketing 4.0 را برای هدایت نسل بعدی حرفه ای ها در مسیری برای تغییر نوشت.

روشهای بازاریابی دیگر یکسان نیست : اینترنت و رشد دنیای دیجیتال ارتباطات شرکت ها را با مصرف کنندگان خود تغییر داده است.

تبلیغات در بیلبورد ها و تلویزیون ها دیگر مانند گذشته تاثیرگذار نیستند. پس چگونه می توانید به مشتریان خود به طور موثر دست پیدا کنید؟

بازاریابی نسل 4

بازاریابی نسل ۴

تغییرات بوجود آمده در عصر جدید دنیای دیجیتال چیست؟ نسل چهارم بازاریابی به شما در درک پویایی های جدید بازار کمک خواهد کرد و امروز می توانید بهره وری خود را بهبود بخشید. اکنون وقت تغییر و حرکت است .

بازاریابی ۴٫۰ چیست؟

ما در حال گذار و سازگاری در بازاریابی هستیم . در این عصر اقتصاد دیجیتال ، یک راهنمای جدید برای هدایت بازاریابان و کمک به آنها برای پیش بینی فناوری های مخرب لازم است.

بازاریابی ۴٫۰ / Marketing 4.0  روشی است که ترکیبی از تعامل آنلاین و آفلاین بین کسب و کار و مشتریان است. تعامل دیجیتال به تنهایی دیگر در این اقتصاد دیجیتال جدید کافی نیست.

در واقع، در یک دنیای آنلاین ، تعاملات آفلاین می تواند یک مزیت رقابتی عالی باشد. بازاریابی نسل ۴ همچنین ترکیبی از سبک و محتوا است. ما می دانیم که براساس روند پیشرفت های تکنولوژیکی ، برند ها باید به طور فزاینده انعطاف پذیر و سازگار باشند. اما همچنین، در یک دنیای فزاینده شفاف ، اعتبار یک دارایی بسیار ارزشمند است.

در نهایت، بازاریابی نسل چهارم توانایی اتصال ماشین را به دستگاه و هوش مصنوعی برای بهبود بهره وری بازاریابی ارتقاء می دهد. در حالیکه بازاریابی نسل ۴ استفاده از ارتباط فرد به فرد برای تقویت تعامل با مصرف کننده را تقویت می کند.

و در این سناریو جدید، شرکت ها با چالش های زیر مواجه هستند:

 • اگر رسانه های سنتی دیگر کافی نیست ، چگونه می توانیم توجه مشتریان را جلب کنیم؟
 • چگونه می توانیم از طریق تشویق هواداران محصولات و مارک هایمان به مشتریان شرکت بفروشیم ؟
 • چگونه می توان از اینفلوئنسرها برای ترویج محصولاتمان استفاده کنیم ؟
بازاریابی 4.0

بازاریابی ۴٫۰

تغییرات در پویاشناسی مصرف کننده

به لطف اینترنت ، مصرف کنندگان قبل از انجام هر گونه فعالیت ،در مورد نوع و نحوه مصرف و تمایل به خرید آماده می شوند . شما می توانید اطلاعاتی در مورد یک شرکت با استفاده از Google پیدا کنید :

 • آیا این شرکت شکایتی دارد؟
 • چگونه با مشتریان خود تعامل می کند؟
 • مشکلات اصلی و مشکلاتی که مصرف کنندگان با آنها مواجه می شوند چیست؟

بنابراین سازمانها توجه بیشتری به مشتریان دارند. و اگر شما در مورد توسعه بازاریابی موفقیت آمیز فکر می کنید، باید فراتر از بیلبوردهای قدیمی یا تبلیغات در کانال های تلویزیونی بیندیشید. صرف هزینه زیادی برای افراد مشهور دیگر تضمین موفقیت برای برند ها نیست . مشتری می تواند بر روی اینترنت بیاید و ببیند که محصول واقعا چه چیزی را ادعا می کند و آیا شکایاتی در این مورد وجود دارد. بنابراین اگر می خواهید به این مصرف کننده برسید، باید در اینترنت و شبکه های اجتماعی خود حضور موثر داشته باشید.

تغییر ارتباطات عمودی به افقی در دنیای بازاریابی

ساختارهای قدرت تغییرات شگرفی در جهان داشته اند. در گذشته ، این ساختارها عمودی و فردی بودند. معنی آن چیست؟

چند سال پیش، هنگامی که شما یک محصول با کیفیت خریداری کردید، اطلاعات  شما بیشتر به خانواده، دوستان و آشنایان می رسید. از آنجا که این کانال ها محدود و منحصر به فرد بودند ، اطلاعات از بین می رفت.

این روزها، اگر شما برخی از محصولات بی کیفیت را خریداری می کنید، می توانید در مورد آن در شبکه اجتماعی خود شکایت کنید و نارضایتی خود را با افرادی که حتی نام آنها را نمیدانید در میان بگذارید. بنابراین اگر فرد دیگری تصمیم به تحقیق در مورد محصول می گیرد ، به شکایت شما دسترسی پیدا می کند و می تواند تحت تأثیر آن قرار گیرد. جهان امروز فراگیر، اجتماعی و افقی است.

مصرف کنندگان برای به اشتراک گذاشتن تجربیات و جلوگیری از فریب خوردن آنها با خرید محصولات غیر استاندارد گرد هم می آیند. همچنین، هر کسی به اطلاعات موجود دسترسی دارد . اگر می خواهید در مورد تجربه کسی که تلفنی همراهی را در شهر دیگری خریداری کرده است داشته باشید ، می توانید این کار را از شهر خود در داخل خانه انجام دهید.

موانع بیشتر، شبکه های اجتماعی جهان را تغییر داده اند. و این بدان معنی است که هیچ کس دیگر تصمیمات شخصی اتخاذ نمی کند. اگر شما می توانید برای اطلاعات جستجو کنید، چرا این کار را قبل از خرید انجام نمی دهید؟ بنابراین ، اگر یک شرکت بخواهد موفقیت را به دست آورد، باید یک ساختار افقی داشته باشد. هیچ نقطه ای در توسعه محصولات و توزیع آنها در بازار وجود ندارد.

شرکت ها نیاز دارند که مصرف کننده را در این فرآیند توسعه درگیر کنند . و آن را از آنچه در دنیای دیجیتال اتفاق می افتد ، انعکاس دهد . قدرت از سمت شرکت ها در دست مصرف کنندگان قرار گرفته است . کاربران دیگر به تبلیغات برند متکی نیستند، زیرا به عنوان مثال، دوستان، خانواده و شبکه های اجتماعی تاثیر فراتری دارند .

اینفلوئنسرها

اینفلوئنسرها

اینفلوئنسرهای دیجیتال

تبلیغات تلویزیونی یا پست الکترونیکی را فراموش کنید – مردم دیگر به این رسانه توجه نمی کنند، چرا که  به شما اعتماد ندارند. در عوض، همانطور که قبلا گفته شد ، آنها به دوستان، همکاران و شبکه های اجتماعی تکیه می کنند. مشاهیر و آگهی ها جای خود را به اینفلوئنسرهای دیجیتال داده اند. اینفلوئنسرهای مشهور اینترنتی ، Youtubers و Instagramers کسانی هستند که مورد اعتماد مصرف کنندگان هستند

در بازاریابی دیجیتال، اینفلوئنسرها می توانند به سه دسته تقسیم شوند:

 • جوانان (Mindshare) – سهم بازار عقاید
 • زنان (Marketshare) – سهم بازار
 • ساکنان اینترنت (Heartshare) – قلب اشتراک گذاری

جوانان بیشتر به فناوری های جدید متمایل هستند و مسئول آزمایش و ارزیابی محصول شما خواهند بود. اگر شما می توانید آنها را متقاعد کنید، می توانید به اصطلاح در کسب سهم بازار عقاید / Mindshare برنده شوید .  جوانان با راه حل خود هیجان زده می شوند و علاقه مند به افشائ گری در میان دوستان، همکاران و افراد مسن هستند.

چندین نوع تحقیق نشان داده است که زنان تصمیم گیرندگان بهتر از مردان هستند. این به این دلیل اتفاق می افتد که آنها کمتر تحریک پذیر هستند و به همین دلیل آنها چندین گزینه را در جستجوی بهترین راه حل خرید در دسترس دارند.

بنابراین، آنها نباید نادیده گرفته شوند و برای کسب و کار شما بسیار مهم هستند. زنان تسخیر یک محصول خوب Marketshare را برای محصول خود خواهند داشت.

افرادی که در اینترنت زندگی می کنند، ساکن هستند. اگر این افراد بعضی از محصولات را دوست دارند، در مورد آن صحبت می کنند و نشان می دهند. همچنین، این ساکنان پیروان زیادی در وب دارند؛ که آنها را به تأثیرگذار تبدیل می کند. به این ترتیب، با اعتقاد به اهداف خود، می توانید قلب یه اشتراک گذاری / Heartshare را کسب کنید.

بازاریابی نسل چهارم

بازاریابی نسل چهارم

بازاریابی دیجیتال تغییرات را به وجود آورد

تقسیم بندی بازار قدیمی را نادیده بگیرید، در بازاریابی نسل چهارم یا  Marketing 4.0 تقسیم بندی سنتی  را با تقسیم بندی جامعه جایگزین کنید. بدین معنی است که گفت و گو با جوامع به فروش محصول مورد نظر شما کمک می کند. اما مهم این است که به این واقعیت توجه کنیم که این جوامع به معنای هرزنامه و تبلیغ نیستند.

اصرار بر این نوع کانال ارتباطی می تواند برند شما را در بازار تضعیف کند . مردم فردی و منحصر به فرد هستند، بنابراین آنها راه حل های استاندارد را نمی خواهند. شما باید تلاش کنید که با این جامعه مکالمه داشته باشید که می تواند نتایج خوبی داشته باشد. به جای صرفاً ارائه محصول خود ، می توانید از سؤالات ساده ای مانند «کدام محصول را برای این کار بیشتر استفاده می کنید ؟» استفاده کنید . به این ترتیب شما گفتگو و روابط را با مشتریان خود ارتقا می دهید.

همچنین مهم است که ارزش کد کاراکتر  (Character Code) را درک کنید . چیزی که اکنون جایگزین  «موقعیت برند» شده است .  این بدان معنی است که این شرکت نه تنها باید خود را در مسائل خاص قرار دهند، بلکه باید موقعیتی را که مطابق با این وضعیت ها است – چه در شبکه های اجتماعی و چه از طریق فرهنگ سازمان – نشان دهند.

شفافیت برندها در بازاریابی نسل چهارم

با استفاده از اینترنت، در بازاریابی نسل ۴ یا Marketing 4.0 برندها باید شفاف تر باشند زیرا آنها توسط کاربران به طور دقیق نظارت می شوند. شما احتمالا چارچوب بازاریابی معروف چهار پی با ۴P’s را شنیده اید. در حال حاضر چهار پی توسط چهار سی یا ۴C’s جایگزین شده است. این تغییرات چشمگیر ترین تغییرات توسط بازاریابی دیجیتال هستند :

 • محصول با ایجاد همکاری جایگزین می شود : به جای صرفا راه اندازی یک محصول، شرکت با همکاری جامعه ، برای ایجاد تقاضا مشارکت می کند.
 • انتشار جایگزین قیمت می شود : سیستم های محصولات / سرویس های تولید درآمد دوره ای مانند کانال های اشتراک (Spotify، ۱۲min، Deezer و غیره) در عصر دیجیتال رشد می کنند و جایگزین قیمت واحد می شوند.
 • مکان فعال سازی عمومی جایگزین شده است : هر کسی می تواند یک محصول را در هر نقطه به فروش برساند. ما دیگر فضاهای فیزیکی خود را به فروش نمی رسانیم.
 • ارتقا با مکالمه جایگزین شده است : ارتقاء محصول توسط مکالمات بین اعضای جامعه و شبکه های اجتماعی جایگزین می شود.

استفاده از بازاریابی محتوا

آیا درباره بازاریابی محتوا شنیده اید؟

بازاریابی محتوا یک رویکردی است که شامل ایجاد، نگهداری و توزیع محتوای درگیر، مرتبط و مفید برای یک مخاطب که به خوبی تعریف شده است که باعث ایجاد ” هیاهو ” یا گفتگو درباره این محتوا می شود. به همین دلیل است که مشتریان امروز از پیام های بی فایده، اسپم و تبلیغات ارزان خسته شده اند. بازاریابی محتوا نیز شکل دیگر از روزنامه نگاری و تبلیغات است که ارتباطات عمیق بین برند ها و مشتریان را در نظر می گیرد.

برندهایی که بازاریابی محتوا را پیگیری می کنند، مشتریان را به محتوای با کیفیت بالا می رسانند و داستان های قانع کننده ای را در روند ارائه محصول ارائه می دهند.

بازاریابی محتوا نقش تبلیغ کنندگان را تغییر می دهد که از مروجین به داستان سرایی تغییر هویت می دهند. بازاریابی محتوا می خواهد مشتری را جزئی از کسب کسب  خود کند، آنها را از محصول خود آگاه کند، رشد فروش را افزایش دهد.

مثالی عملی از بازاریابی محتوا در بازاریابی نسل چهارم

اگر دوست دارید پخت و پز را در زمانی که در حال استفاده از شبکه های اجتماعی خود هستید  را ببینید مقاله ای با عنوان “۱۰ دستورالعمل ساده و پیچیده برای کسانی که زمان فراغت کمی دارند.” را مطالعه کنید . در ابتدا موضوع مورد علاقه شما است و اطلاعات ممکن است برای شما مفید باشد، و به همین ترتیب شما احتمالا می خواهید پست را بخوانید.

پس از خواندن، ممکن است بخواهید برای دریافت پست های جدید، به سایت بپیوندید. این بازاریابی محتوا است . در این حالت سایت شما اطلاعاتی از یک مشتری بالقوه بدون ساختن تبلیغات پر هزینه را دارد.

هدف این شرکت تولید دانش در مورد برند خود بدون تبلیغات مستقیم است. وقتی شرکت ها تبلیغ می کنند ، شانس زیادی وجود دارد که مشتریان بالقوه محتوا را رد کنند و برای دریافت پیام های جدید ثبت نام نکنند .

ایجاد بازاریابی محتوای موثر در بازاریابی ۴٫۰

هدف خود را تعیین کنید : با این کمپین چه می خواهید ؟ آگاهی از برند خود را افزایش دهید یا فروش خود را افزایش دهید؟

 • به مخاطبان خود نقشه راه دهید : نمایه مشتری چیست ؟ خواسته های آنها چیست ؟
 • برنامه ریزی محتوا و ایده آل سازی : موضوع مرکزی محتوا چیست و کدام مسیر باید دنبال شود؟
 • ایجاد محتوا : چه کسی این محتوا را ایجاد می کند ؟ چه زمانی ایجاد خواهد شد؟
 • توزیع محتوا: کجا میخواهید توزیع را انجام دهید؟
 • تقویت محتوا : برنامه شما برای استفاده از محتوا و تعامل با مشتری چیست؟
 • ارزیابی بازاریابی محتوا : آیا کمپین شما موفق بوده است ؟ چه معیارهایی برای اندازه گیری استفاده شد؟
 • بازاریابی محتوای بهبود یافته : چگونه می توانید در بازاریابی محتوا بیشتر رشد کنید  ؟
marketing 4.0

marketing 4.0

چگونه بازاریابی چند کاناله کار می کند ؟

روند فعلی این است که مشتری بتواند از بیش از یک کانال برای خرید و ارتباط با شرکت استفاده کند. چند بار وارد فروشگاه شده اید، یک محصول را جستجو کرده اید و قیمت فروشگاه آنلاین را در تلفن همراه در گوگل بررسی کرده اید؟

ایده گذشته که داشتن حضور آنلاین خوب، کافی است، از بین رفت. امروزه مهم است که این شرکت تلاش می کند تا هم آنلاین و آفلاین با مشتری ارتباط برقرا کند . چالش در اینجا ادغام تکنولوژی های آنلاین و آفلاین است . در بازاریابی نسل چهارم ، فروشگاه فیزیکی باید مکمل دنیای مجازی باشد، هر دو باید با هم کار کنند.

برای مثال، شبکه کافی شاپ مشهور استارباکس با این مفهوم چند کاناله به خوبی کار می کند . این شرکت یک برنامه کاربردی برای مشتری ایجاد کرد تا کارت خود را ثبت کند و قهوه خود را از تلفن همراه انتخاب کند. هنگامی که مشتری در فاصله یک کیلومتری از یک استارباکس قرار دارد ، این نرم افزار به ارائه کننده دستورالعمل ها را بدون نیاز به در صف انتظار بودن ، توصیه می کند. شرکت هایی که می توانند از این روند به طور موثر استفاده کنند، مزایای رقابتی قابل توجهی خواهند داشت.

بازاریابی نسل 4

بازاریابی نسل ۴

سفر جدید خریداران

هدف سفر  جدید کاربر این است که مشتری را از لحظه ای که از برند خود آگاه می شود تا زمانی که شروع به بررسی و نشان دادن آن می کند، رهبری کند. مراحل این سفر توسط ۵A’s  زیر نشان داده شده است:

آگاه بودن (Aware) :  در این مرحله، شما باید به مشتری اطلاع دهید که نام تجاری شما در جهان وجود دارد. شما می توانید از این طریق از جمله تبلیغات ، شبکه های اجتماعی ، Adwords ، وبلاگ ها و … اقدام کنید .

جلب توجه (Appeal) : در اینجا، شما نیاز به نشان دادن تفاوت های خود در چشم انداز محصول دارند . این بدان معنی است که شما باید از رقبای خود جدا شوید – چه با طراحی ، ارزش شرکت و چشم انداز و چه از ویژگی های دیگر که توجه مشتری بالقوه را جلب می کند.

پرسش (Ask) : در این مرحله ، مشتری بالقوه شرکت شما را بررسی خواهد کرد. او می تواند جستجوی گوگل را انجام دهد، از برخی از آشنایان یا دوست خود بپرسد و اطلاعات را در جوامع آنلاین جستجو کند. این نکته حیاتی است و دلیل اصلی برندها برای حفظ رابطه خوب با جوامع آنلاین تاثیر جستجوهای مثبت مشتریان بالقوه و ادامه حیات کسب و کار است.

اقدام (Act) : این مرحله ی خرید است. کاربر با پرداخت برای محصول به بسته شدن خرید اقدام می کند .اما به طور کلی ، اگر نتیجه جستجوی شما مثبت باشد، به این مرحله خواهد رسید.

طرفدار (Advocate) : این مرحله بعد از فروش است. مشتریانی که از محصول و روابط شرکت راضی هستند از آن دفاع و طرفداری خواهند کرد.

منطقه O

منطقه O در بازاریابی نسل چهارم یا Marketing 4.0 نشان دهنده منابع نفوذ شخص در تصمیم گیری است. این منابع عبارتند از:

خود شخص : اینها تجارب منفی یا مثبت هر کدام با هر نام تجاری بوده است. این شرکت نمی تواند کنترل این منبع را داشته باشد.

دیگری : آیا اطلاعات به دست آمده در مرحله “پرسیدن” از ۵A’s است. این منابع به تصمیم نهایی مشتری کمک می کند. شرکت همچنین کنترل این منابع را نیز ندارد.

بیرونی : منابع بیرونی ، منبع اطلاعات دریافت شده توسط کانال های ارتباطی دیجیتال و سنتی هستند. این شرکت تنها بر این منبع کنترل دارد. این شرکت باید به خوبی در این سه منبع قرار گیرد، حفظ رابطه خوب با مشتریان و رضایت آنها را حفظ کند. فکر کنید که چگونه شرکت خود را در هر یک از این منابع قرار دهید. جامعه آنلاین درباره محصول شما صحبت می کند؟ درک هر یک از آنها و بهبود موقعیت آنها می تواند به شما کمک کند.

بازاریابی نسل چهارم

بازاریابی نسل چهارم

معیارهای جدید بازاریابی و بهره وری

یکی دیگر از مهمترین تغییرات در بازاریابی دیجیتال مربوط به معیارهای بهره وری است. در این عصر جدید، بسیار ساده است که نتایج شرکتتان را اندازه گیری کنید و از مزایای آنها استفاده کنید.

دو شاخص انتقادی برای عصر دیجیتال عبارتند از: نرخ اقدام به خرید  Purchase Action Ration یا PAR و نرخ طرفداری از برند (Brand Advocacy Ration) یا BAR.

استفاده از نرخ اقدام به خرید یا  PAR در حال حاضر گسترده و ضروری است، اما نرخ طرفداری از برند یا  BAR با بازاریابی ۴٫۰ عرضه شد. در BAR تعداد افرادی که از برند شما طرفداری می کنند ، حائز اهمیت است.

PAR از تقسیم تعداد خرید در هر دوره به کل تعداد مشتریان که برند شما را به یاد داشته اند (مشتریان آگاه است) بدست می آید. همچنین  BAR ، از تقسیم  تعداد افرادی که برند شما را  به یاد دارند به تعداد کل مشتریان که آن را به یاد دارند بدست می آید .  این دو شاخص برای هر شرکتی که می خواهد در عصر دیجیتال موفق شود بسیار مهم است.

منبع : blog.12min