چطور یک سالن زیبایی و آرایش موفق افتتاح کنیم ؟

اگر رویای شما افتتاح یک سالن زیبایی و آرایش است ، اکنون ممکن است یکی از بهترین زمانها برای انجام آن باشد. طبق بررسی تیم پژوهش بازاریابی Marketing Iran Talent بر خلاف روندهای اقتصادی موجود ، این کسب و کارها به شدت در حال رشد هستند. در زمان رکود اقتصادی، بعضی از صنایع دوباره بازسازی شده و انتظار می رود که رشد این صنایع چشمگیر تر از سایر صنایع باشد. افزایش تمرکز بر مد و بازاریابی مد به دلیل نوع تصمیم گیری زنان به عنوان مصرف کنندگان این حوزه باعث رشد فزآینده آن شده است.

راه اندازی سالن زیباییLaunching a Beauty Salon
سالن زیبایی

راه اندازی سالن آرایش و زیبایی

در حالی که زمانی مناسبی را برای این کار انتخاب کرده اید ، اما با رقابت به شدت گسترده ای نیز مواجه هستید. سالن های زیبایی به جهت نوع مصرف کننده خود یعنی زنان ، کمتر دچار افت شدید در درآمد می گردند ، در صورتی که مانند بسیاری از کسب و کارها اصول بازاریابی و فروش را به درستی رعایت کنند. این رقابت در شهرهای بزرگ مانند سالن های زیبایی تهران ، سالن های زیبایی در اصفهان ، مشهد ، شیراز و تبریز نسبت به سایر شهرها سنگین تر است.

برای کمک به باز کردن یک سالن زیبایی و شروع به افزایش فروش خود، ما راهنمایی جامعی را با توجه به رفتار مصرف کننده در این حوزه ارائه می دهیم . با رعایت این نکات شما می توانید یک سالن آرایش و زیبایی با درآمد حرفه ای را برای خود اداره نمایید.

سالن آرایش و زیبایی

سالن آرایش و زیبایی

راه اندازی یک سالن زیبایی و آرایش

اگر شما علاقه مند هستید که سالن آرایشی خود را راه اندازی کنید، در اینجا برخی از گام های ضروری را بایستی در نظر بگیرید :

تجزیه و تحلیل کسب و کارهای زیبایی و آرایشی

قبل از ورود به دنیای کارآفرینی در صنعت زیبایی ، این امر به داشتن نگاهی ویژه در صنعت به شما کمک می کند. شما می توانید به طور بالقوه پس از حضور در یک کلاس آموزشی خوب شروع کنید. اما کار در یک سالن زیبایی دیگر، می تواند بسیار مفید باشد.

این موضوع می تواند به شما کمک کند تا ببینید که فعالیت های روزانه یک سالن آرایش و زیبایی به چه صورت است. این کار به شما ارتباطات مناسب در صنعت و حتی آشنایی با صاحبان بعضی از این کسب و کارها را فراهم می آورد. اگر قبل از رفتن به دنیای کسب و کار در صنعت زیبایی یک مربی کار بلد نداشته باشید، ممکن است در مسیر دستیابی به رشد و موفقیت دچار اشتباه یا سر درگمی شوید.

سالن زیبایی و آرایش

سالن زیبایی و آرایش

یک طرح کسب و کار ایجاد کنید

هیچ  کسب و کاری نمی تواند بدون یک طرح کسب و کار یا بیزنس پلن به درستی کار کند. بیزنس پلن یک نقشه راه و سندی است که کسب و کار شما را به موفقیت هدایت می کند. لازم نیست فرآیند طولانی انجام شود. در حقیقت، شما احتمالا قبلا بسیاری اطلاعات را به لحاظ ذهنی جمع کرده اید یا حتی چند یادداشت بر روی کاغذ به همراه دارید. نیازی به ایجاد یک سند ۱۰۰ صفحه نیست. کافی یک مسیر مشخص و هدفمند را بدون رویاپردازی برای خود مشخص نمایید.

مقالات پیشنهادی

قالب بیزینس پلن آماده

قبل از شروع هر نوع کسب و کار، شما باید یک طرح برای چگونگی کسب درآمد داشته باشید. چه نوع مشتریانی را میخواهید جذب کنید ؟ چگونه درآمد و هزینه های خود را مدیریت میکنید ؟  عملیات روزانه خود را چگونه هدایت می کنید ؟ چه تعداد نیرو نیاز خواهید داشت و چطور آنها را مدیریت می نمایید ؟

ارین والتر، مدیر تجاری برند PBA، در یک مصاحبه تجاری می گوید : “هر کسب و کار بسته به قالب، اندازه و اهداف آن متفاوت خواهد بود. مهم است که برنامه های مناسب برای نیازهای کسب و کار فردی خود را انتخاب کنید. “

تنظیم بودجه

هنگامی که شما ایده راه اندازی یک سالن زیبایی که می خواهید شروع کنید، باید این ایده را با پول خود تنظیم کنید. هزینه های سالن زیبایی و آرایش با توجه به اندازه و مکان می تواند متفاوت است. به عنوان مثال، یک سالن زیبایی محلی ممکن است با چند میلیون تومان راه اندازی شود اما یک سالن بزرگ در یک مکان مطلوب ممکن است هزینه ای چند برابری را به همراه داشته باشد. همیشه در بودجه خود واقع بینانه عمل کنید و مبلغ واقعی و بالفعل را در نظر بگیرید.

تعیین مشتریان هدف

بسیاری از تصمیمات کسب و کار شما بستگی به نوع مشتریانی دارد که قرار است به آنها خدمت رسانی کنید. از نظر بازاریابی این جمله کاملا اشتباه است که بگویید : می خواهم یک سالن زیبایی عمومی داشته باشم . تحقیق در بازار و در منطقه مورد نظر برای راه اندازی یک سالن آرایشی بسیار مهم است. سالن های زیبایی و آرایش عموما در طبقه بندی کسب و کارهای کوچک قرار می گیرند پس بیشتر به صورت محلی و منطقه ای عمل می کنند تا فعالتی در یک منطقه بزرگ. اما مشتریان هدف خود را چگونه انتخاب می کنید ؟

شما می توانید مشتریان خود را بر اساس زنان خانه دار یا زنان با رده ی سنی مشخص انتخاب کنید. در صورتی که بودجه بالایی دارید و اندازه سالن زیبایی شما بزرگ است می توانید اندازه بازار هدف را منطقه بزرگ تری در نظر بگیرید. گاهی بسیاری از سالن های زیبایی خدمات خاصی ارائه می دهند که نوع این خدمات می تواند مشتریان ویژه را به همراه داشته باشد.

پیدا کردن یک محل

اگر می خواهید راه اندازی سالن زیبایی و آرایش را مد نظر قرار دهید شما نیاز به یک مکان مناسب دارید.

نکتهبازاریابی

تیم مشاوره بازاریابی Marketing Iran Talent  به تازه واردان در این صنعت پیشنهاد می کند در صورتی که بودجه کافی ندارید خدمات خود را به خدمت در منزل خود یا منزل مشتری محدود نمایید. این نوع فعالیت به وسیله بازاریابی دهان به دهان به شدت مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

 با این حال، این نوع کسب و کار بسیار مقیاس پذیر نیست و با برخی از خطرات همراه است. داشتن مکان مناسب در بعضی از شهرها به ویژه شهرهای با فرهنگ سنتی ضروری است. سعی کنید مکان سالن زیبایی و آرایش خود را حتی المقدور در فضایی با اندازه و ظرفیت مناسب راه اندازی کنید.

اگر نوع خدمات شما مستلزم قیمت های بالایی است پس سالن آرایش و زیبایی شما بایستی در مناطق مرفه قرار گیرد. اگر قصد ارائه خدمات به مشتریان جوان و مدرن دارید پس قرار گرفتن شما در مکان تجمع این افراد مانند باشگاه های ورزشی یا سالن های ماساژ حائز اهمیت است.

مقالات پیشنهادی

اصول بازاریابی

فهرست موجودی مواد و کالا

شما برای راه اندازی یک سالن زیبایی به بیش از یک مکان نیاز دارید. حداقل، شما نیاز به صندلی، ابزار مو، تجهیزات شستشو و سایر اقلام مربوط به آرایش و زیبایی دارید. با این حال، بسیاری از سالن ها همچنین برای افزایش درآمد خود بعضی از محصولات مانند شامپوها یا کرم های آرایشی را به مشتریان خود عرضه می کنند. برای موفقیت در راه اندازی یک سالن آرایش و زیبایی بایستی با یک خرده فروش آرایشی و بهداشتی معتبر و قابل اعتماد برای تامین موجودی مواد و کالاهای مورد نیاز همکاری کنید.

استخدام نیروی انسانی

بسیاری از سالن های زیبایی خدمات خود  را در یک طیف وسیع ارائه می دهند. البته این برای شروع راه اندازی یک سالن آرایش و زیبایی الزامی نیست. اما اغلب برای بهبود سودآوری ، به خصوص اگر فضای اختصاصی دارید ، مفید است. طبیعی است که بسته به نوع شروع بایستی از یک یا چند نیرو برای ارائه خدمات بهتر استفاده نمایید.

توسعه برنامه بازاریابی

بسیاری از کسب و کارها بویژه کسب و کارهای کوچک مثل سالن های زیبایی در توسعه برنامه های بازاریابی خود ضعیف عمل می کنند. این بسیار طبیعی است چون این گونه کسب و کارها قادر به استخدام نیروی بازاریابی حرفه ای نمی باشند. ما پیشنهاد می کنیم برای توسعه برنامه خود از یک مشاوره بازاریابی حرفه ای استفاده نمایید. این بدان علت است که شما دانش حرفه ای بازاریابی و فروش نمی دانید پس استفاده از یک مشاوره بازاریابی حرفه ای برای توسعه کسب و کار بسیار ضروری است.

منابع : smallbiztrendsarticles.bplans