استراتژی بازاریابی فدکس (FedEx)

استراتژی بازاریابی فدکس می تواند راهنمای مناسبی برای بسیاری از کسب و کارها در زمینه بازاریابی بویژه کسب و کارهای خدماتی باشد. شرکت فدکس ، شرکت پیشرو در تدارکات ، و لجستیک است . این شرکت از استراتژی های تقسیم بندی جمعیتی و روانشناختی برای تقسیم بندی بازار در گروه مشتریان با نیازها و خواسته های مشابه استفاده می کند. FedEx طیف گسترده ای از خدمات را در سراسر جهان ارائه می دهد. تمام این خدمات از استراتژی محصول در مجموعه بازاریابی FedEx تشکیل شده است.

استراتژی بازاریابی فدکس

استراتژی بازاریابی در فدکس

فدکس در سال ۱۹۷۳ توسط Frederick Wallace Smith تاسیس شد و راهی طولانی برای تبدیل شدن به برندی برجسته در صنعت لجستیک در بیش از ۲۲۰ کشور و منطقه جغرافیایی در جهان را طی کرد.

سبد محصول و خدمات فدکس شامل تجارت الکترونیک ، حمل و نقل و خدمات کسب و کار است.

تقسیم بندی ، هدفگیری ، موضع یابی در استراتژی بازاریابی فدکس

شرکت فدکس ، شرکت پیشرو در تدارکات ، و لجستیک است . این شرکت از استراتژی های تقسیم بندی جمعیتی و روانشناختی برای تقسیم بندی بازار در گروه مشتریان با نیازها و خواسته های مشابه استفاده می کند.

از آنجا که فدکس به مشتریان بخش های مختلف بازار خدمات ارائه می دهد ، بنابراین ، از استراتژی های هدفگیری متمایز شده ای در بازاریابی خود استفاده می کند.

فدکس از استراتژی های موضع یابی مبتنی بر قیمت برای هدفگیری بخش خاصی از مشتری با ارائه خدمات ارزشمند استفاده می کند.

استراتژی بازاریابی فدکس

استراتژی بازاریابی فدکس

مزیت رقابتی در استراتژی بازاریابی فدکس

مدرن سازی ناوگان هوایی:

مدرن سازی ناوگان هوایی یکی از مزایای رقابتی فدکس است که به کاهش هزینه های عملیاتی ، هزینه های ساختاری ، کاهش هزینه سوخت و افزایش بهره وری شکبه جهانی این برند کمک به سزایی می نماید. کسب این مزایای رقابتی مالکیت ۶۰ فروند بوئینگ ۷۵۷ ، ۷۶۷-۳۰۰F بین سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ را در بر داشت.

تمرکز بر حساب های خرده فروشی :

با ظهور فنآوری ، تغییر سبک زندگی و رشد بازار تجارت الکترونیک ، فدکس تمرکز خود را بر مشتریان کوچک و متوسط قرار داد، از مشتریان با سودآوری پایین اجتناب نمود تا بازدهی دارایی های و سود خود را بالا ببرد.

کار جمعی واحدهای استراتژیک :

در فدکس واحدهای کسب و کار استراتژیک (SBU’s) به طور مستقل در بازار فعالیت می کنند اما به طور مشترک از یکدیگر در بازار فدکس در برابر رقبا حمایت می کنند. این استراتژی به این شرکت توان رقابت بالا در برابر رقبا را ارائه می دهد.

مقالات پیشنهادی

لجستیک بازار

استراتژی بازاریابی فدکس

استراتژی بازاریابی فدکس

ماتریس گروه مشاوران بستون در استراتژی بازاریابی فدکس

فدکس پنج واحد کسب و کار استراتژیک با نام های FedEx Express ، TNT Express ، FedEx Freight ، FedEx Ground و FedEx Services را مدیریت می کند.

فدکس

فدکس

FedEx Express ، FedEx Freight ، TNT express و کسب و کار FedEx که عملیات خود را در کشورهای مختلف انجام می دهند در بخش ستاره این ماتریس قرار دارند. از آنجا که خدمات فدکس این بخش ها را برای سایر کسب و کارهای موجود حمایت می کند بنابراین به عنوان گاو شیرده این ماتریس شناخته می شود.

استراتژی توزیع در استراتژی بازاریابی فدکس

درآمد مالی ۵۰/۴ میلیارد دلار و خدمات در بیش از ۲۲۰ کشور و منطقه در دنیا مستلزم مدیریت بیش از ۴۰۰ هزار کارمند در سراسر دنیاست. فدکس در سال ۲۰۱۵ تعداد ۲۵ فروند هواپیما را در خطوط توزیع خود جایگزین نمود و ۵۰ فروند بوئینگ پیشرفته B767 را برای افزایش بازدهی خطوط توزیع و بهبود زمان لجستیک خود سفارش داد.

ارزش ویژه برند در استراتژی فدکس

فدکس بیشترین آگاهی ذهنی و دیداری را در بین برندها دارد . فدکس خود را به عنوان یک برند شناخته شده در صنعت حمل و نقل معرفی نمود. فدکس در لیست ۱۰۰ برند برتر دنیا با ارزش برند ۶٫۲۵۵ میلیون دلار در رتبه ۷۲ قرار دارد. ( منبع : Interbrand)

استراتژی آمیخته بازاریابی فدکس

آنالیز آمیخته بازاریابی FedEx تحلیل واضح تری از استراتژی بازاریابی فدکس ارائه می دهد .

محصولات فدکس

FedEx طیف گسترده ای از خدمات را در سراسر جهان ارائه می دهد. تمام این خدمات از استراتژی محصول در مجموعه بازاریابی FedEx تشکیل شده است. خدمات شامل حمل و نقل، ردیابی و مدیریت حمل و نقل – بسته بندی، پاکت، و یا حمل و نقل اکسپرسحمل و نقل اضافی، حمل و نقل هوایی / حمل و نقل دریایی و غیره است. هر یک از خدمات ذکر شده در گروه های مختلفی توسط فدکس ارائه می گردد که باعث شده این برند سهم قابل ملاحظه ای را در این صنعت به خود اختصاص دهد. و همچنین نرخ رشد بالایی نیز داشته باشد.

قیمت

قبلاً فدکس با اندازه گیری وزن بسته ، اقدام به محاسبه قیمت حمل و نقل خود می نمود. اما مواردی مانند بسته بندی حوله ، کفش و بافت های سبک با ابعاد بزرگ باعث ایجاد هزینه های اضافی برای این شرکت می شد. از این رو فدکس که این هزینه ها را قابل توجه یافته بود و متوجه شده بود که حمل و نقل این موارد دارای حاشیه سود پایینی است لذا استراتژی قیمت گذاری فدکس تغییر نمود.

در سال ۲۰۱۵ فدکس این استراتژی قیمت گذاری را به استراتژی قیمت گذاری بر اساس ابعاد بسته های ارسالی تغییر داد. به این ترتیب آنها با توجه به طول ، عرض و عمق بسته ها به جای وزن بسته ها اقدام به قیمت گذاری نمودند. این نوع استراتژی قیمت گذاری به فدکس کمک نمود تا درآمد و حاشیه سود خود را افزایش دهد. این اساس استراتژی بازاریابی فدکس در حوزه آمیخته بازاریابی آن است. این راهبرد به فدکس اجازه می دهد تا تمام هزینه های عملیاتی خود را بازنگری نماید.

بازاریابی فدکس

بازاریابی فدکس

مکان

فدکس در سراسر نقاط جهان اقدام به پخش بسته های افراد می نماید.  FedEx همچنین خدمات آنلاین خود را ارائه می دهد که در آن شما می توانید یک حساب کاربری ایجاد کنید و از طریق آن یک وانت را دریافت کنید. کارکنان فدرال اکسپرس در زمان تعیین شده برای وانت حمل و نقل شما در محل تعیین شده حاضر می شوند.

مشتریان می توانند حمل و نقل خود را به صورت آنلاین انجام دهند و آنها می توانند در هر لحظه مسیر بسته خود را رد یابی کنند. سپس کارکنان FedEx محموله ها را در محل مورد نظر ارائه می دهند.

ترفیعات در استراتژی بازاریابی فدکس

کمپین های تبلیغاتی خلاقانه مانند آگهی John Moschitta (آگهی فدکس از سال ۱۹۸۱) تا آگهی در رسانه های چاپی سالیان متمادی است که تصویر ذهنی مناسبی از فدکس در ذهن مخاطب ایجاد نموده است. علاوه بر این فدکس به عنوان اسپانسر ورزشی مانند حمایت از لیگ اروپا ، تور جهانی ATP و Rolland Garros نیز در استراتژی بازاریابی خود استفاده می نماید.

همچنین فدکس در راستای بازاریابی اجتماعی بخشی به نام FedEx Cares را ایجاد نموده که بر پنج اصل تمرکز دارد :

  • تحویل به موقع
  • حمل و نقل زیست پایدار
  • روشهای استخدام
  • ایمنی جاده
  • کارآفرینی جهانی

این شرکت همچنین در استراتژی بازاریابی خود از تبلیغات و حضور در فضای دیجیتال غافل نمانده است.

نقش کارکنان در استراتژی بازاریابی فدکس

FedEx یکی از شرکت های پیشرو در زمینه تدارکات و حمل و نقل جهانی است و افراد ستون فقرات کسب و کار این برند هستند. مردم بخش عمده ای از خدمات صنعت را تشکیل می دهند. کارکنان FedEx بسیار دوستانه با مشتریان خود همکاری می کنند. وسیله نقلیه و تحویل کالا در زمان برنامه ریزی شده  انجام می شود بدون آنکه منجر به تأخیر شود و بنابراین رضایت مشتری افزایش می یابد. کارکنان FedEx باید بسیار هماهنگ باشند تا بتوانند به موقع بسته ها را بدون هیچ تأخیری تحویل دهند. این به دلیل حضور گسترده جغرافیایی این یک چالش است. کارکنان اطمینان می دهند که بسته ها در زمان مناسب بدون هیچ نقصی و بدون تاخیر تحویل داده می شوند.

فرآیند

FedEx خدمات پستی خود را بسیار موثر مدیریت می کند. مشتریان FedEx می توانند به موقع وضعیت بسته را بررسی کنند. همچنین در صورت ضرورت، مشتریان به تسهیلات تحویل سریع می پردازند. اکثر فرآیندهای آن به صورت خودکار و تمرکز اصلی بر روی قابلیت اطمینان و مقرون به صرفه بودن خدمات آن داده می شود.

شواهد فیزکی در استراتژی بازاریابی فدکس

فدرال اکسپرس دارای چندین بازار در سراسر جهان است که به شواهد فیزیکی آن افزوده است. هنگامی که مشتریان از خدمات فدکس استفاده می کنند، فاکتورهای چاپ شده در محل های ارائه خدمات تحویل داده می شود. در صورت استفاده از خدمات آنلاین، فاکتورها به حساب های ایمیل مشتریان ارسال می شود که شماره سفارش و دیگر جزئیات مربوطه را به آنها می دهد تا بتوانند سفارشات خود را به طور موثر پیگیری کنند. همچنین بسته ها به طور کامل بسته بندی می شوند تا از هرگونه شکستگی در حین حمل و نقل جلوگیری شود. این مجموعه بازاریابی FedEx را تکمیل می کند.

منبع : mbaskool

0/5 (0 Reviews)