اقتصاد دیجیتالى

پرداختن به کسب و کار در اقتصاد دیجیتالى ، به معناى استفاده از سیستم هاى مبتنى بر وب در اینترنت و دیگر شبکه هاى الکترونیکى ، جهت انجام انواع تجارت الکترونیکى مى باشد . از اقتصاد دیجیتالى اغلب با عناوینى چون اقتصاد اینترنتى ، اقتصاد جدید یا اقتصاد وب نیز یاد مى شود . در اقتصاد نوین ، شبکه هاى دیجیتالى و زیر ساخت هاى ارتباطى ، بسترى جهانى را فراهم مى کنند که از طریق آن مردم و سازمان ها قادر به ارتباط ، تعامل ، همکارى و جستجوى اطلاعات خواهند بود . 

اقتصاد دیجیتالىDigital Economy
اقتصاد ديجيتالى

اقتصاد دیجیتالى و نقش آن در کسب و کار

پرداختن به کسب و کار در اقتصاد دیجیتالى ، به معناى استفاده از سیستم هاى مبتنى بر وب در اینترنت و دیگر شبکه هاى الکترونیکى ، جهت انجام انواع تجارت الکترونیکى مى باشد . در ابتدا به مفاهیم مربوط به تجارت الکترونیکى و استفاده از کامپیوتر در شبکه سازى پرداخته ، سپس تأثیرات این مقوله ها بر چگونگى فعالیت کسب و کار شرکت ها را بررسى خواهیم کرد .

زیمنس مثالی از اقتصاد دیجیتالی

زیمنس شرکتى با ساختار اقتصاد کهن بود که لازم دید ، مکانیزم خود را به سیستم کسب و کار الکترونیکى تغییر دهد . در این قالب ، شرکت قادر است جهت تقویت عملیات و رقابت پذیرى ، فعالیت هاى مختلف تجارى خود را به صورت الکترونیکى انجام دهد . استفاده شرکت از سیستم هاى مبتنى بر وب به منظور حمایت از امور مربوط به خرید ، فروش و خدمت رسانى به مشتریان ، نمونه اى از تجارت الکترونیکى است .

 در این نوع تجارت ، تراکنش هاى تجارى به صورت الکترونیکى از طریق اینترنت و دیگر شبکه هاى کامپیوترى انجام مى شوند . تجارت الکترونیکى به عنوان یک عنصر مهم اقتصاد جهانى در قرن بیست و یکم محسوب مى شود .

زیر ساخت تجارت الکترونیکى ، پردازش شبکه اى است ( که به عنوان پردازش توزیع شده نیز شناخته مى شود ) ،که کامپیوترها و دیگر وسایل الکترونیکى را از طریق شبکه هاى مخابراتى با یکدیگر متصل مى کند . این گونه ارتباطات کاربران را قادر مى سازد تا از طریق کامپیوترهاى خانگى ( و یا حتى سیار ) به اطلاعات موجود در مکان هاى مختلف دسترسى یافته و با یکدیگر نیز ارتباط و همکارى داشته باشند .

پاورپوینت بازاریابی

پاورپوینت بازاریابی دیجیتال

اقتصاد دیجیتالى

اقتصاد دیجیتالى

شبکه داخلی در کسب و کارهای اقتصاد دیجیتالی

در حالى که هنوز برخى افراد از کامپیوترهاى منفرد ، یا شبکه هاى محدود به یک مکان خاص استفاده مى کنند ، اکثر کاربران از کامپیوتر هاى شبکه شده چند مکانه ، بهره مى برند . این افراد ممکن است به یک محیط شبکه اى جهانى ، که به انترنت معروف است متصل شوند ؛ یا با همتاى خود در سازمان هاى دیگر ارتباط داشته باشند ، که در این حالت شبکه داخلى نامیده مى شود .

به علاوه ، بسیارى از شرکت ها ، شبکه داخلى خود را با شبکه داخلى شرکاى خود مرتبط مى سازند که به آن شبکه خارجى مى گویند . به طور معمول ارتباط از طریق سیستم هاى سیمى انجام مى شد ، اما از سال ٢٠٠٠ بسیارى از ارتباطات و همکارى ها از طریق سیستم هاى بى سیم نیز صورت مى پذیرد .

پردازش شبکه اى ، باعث برترى بسیارى از شرکت ها و بقاى برخى دیگر از آنها مى شود . مجموعه اى از سیستم هاى کامپیوترى که مورد استفاده یک سازمان هستند را فناورى اطلاعات مى نامند . در کشورهاى توسعه یافته ، تقریباً تمامى سازمان هاى متوسط و بزرگ و همچنین بسیارى از شرکت هاى کوچک ، چه خصوصى ، چه دولتى در حوزه ساخت و تولید ، کشاورزى یا خدمات ، از فناورى اطلاعات ( که تجارت الکترونیکى را نیز در بر مى گیرد ) براى پشتیبانى از فعالیت هاى خود استفاده مى کنند .

اقتصاد دیجیتالى

اقتصاد دیجیتالى

چرا از فناورى اطلاعات استفاده مى شود ؟

دلیل آن ساده است : امروزه فناورى اطلاعات ، مهمترین فراهم آورنده تسهیلات کسب و کار شده است . لازم به ذکر است که در کل ، عبارت ” کسب و کار ” نه تنها به سازمان هاى انتفاعى بلکه به سازمان هاى غیرانتفاعى عمومى و آژانس هاى دولتى که باید همانند یه شرکت اداره شوند ، اطلاق گشته است . همچنین فناورى اطلاعات به عنوان یک عامل تسریع کننده ى تغییرات بنیادى در ساختار عملیات و مدیریت سازمان ها مطرح مى شود . این قابلیت ها بر طبق ادعای رِدِن ، پنج هدف کسب و کارى ذیل را دنبال مى کنند :

 ١) ارتقاء بهره ورى ( در ۵١ درصد شرکت ها ) ،

 ٢) کاهش هزینه ها ( ٣٩ درصد ) ،

 ٣) بهبود تصمیم گیرى ( ٣۶ درصد ) ،

 ۴) مؤثرتر کردن ارتباط با مشتریان ( ٣٣ درصد ) ،

 ۵) توسعه ى برنامه هاى استراتژیک جدید ( ٣٣ درصد ) .

در واقع فناورى اطلاعات خالق تحولى عظیم در مسیر فعالیت هاى کسب و کار است ، که حرکت به سوى اقتصاد دیجیتالى را تسهیل مى کند .

مقالات بازاریابی

بازاریابی

اقتصاد دیجیتالى چیست ؟

اقتصاد دیجیتالى ، به اقتصادى گفته مى شود که مبتنى بر فناورى دیجیتالى باشد و شامل موارد ذیل است :

  • شبکه هاى ارتباط دیجیتالى ( اینترنت ، شبکه هاى داخلى ، شبکه هاى ارزش افزاى خصوصى ) ،
  • کامپیوترها ،
  • نرم افزارها و سایر موارد مربوط به فناورى اطلاعات .

از اقتصاد دیجیتالى اغلب با عناوینى چون اقتصاد اینترنتى ، اقتصاد جدید یا اقتصاد وب نیز یاد مى شود .

قابلیت هاى اصلى سیستم هاى اطلاعات

انجام پردازش هاى عددى با حجم و سرعت بالا

تأمین ارتباط سریع ، دقیق و ارزان داخلى ، و بین سازمانى

ذخیره ى حجم زیادى از اطلاعات در فضایى کوچک و قابل دسترس

دسترسى سریع و ارزان به حجم قابل توجهى از اطلاعات در سراسر جهان

تقویت ارتباط و همکارى در هر مکان و زمان

افزایش اثربخشى و کارایى افرادى که به صورت گروهى در یک یا چند مکان مشغول به کار هستند

ارائه واضح اطلاعات به گونه اى که ذهن انسان را به چالش بکشد

تسهیل کار در محیط هاى مخاطره آمیز

خودکار سازى فرایندهاى سازمانى نیمه خودکار و دستى

تسهیل ترجمه حجم بالایى از داده ها

تسهیل تجارت جهانى

پشتیبانى از نرم افزارهاى خاص در صورت بى سیم بودن

انجام موارد بالا با هزینه اى بسیار کمتر از حالت دستى

مقالات بازاریابی

بازاریابی نسل ۴ چیست ؟

اقتصاد دیجیتالی در اقتصاد نوین

در اقتصاد نوین ، شبکه هاى دیجیتالى و زیر ساخت هاى ارتباطى ، بسترى جهانى را فراهم مى کنند که از طریق آن مردم و سازمان ها قادر به ارتباط ، تعامل ، همکارى و جستجوى اطلاعات خواهند بود . به طور مثال ، طبق نظر کوى و وینستون ، این بستر موارد ذیل را در بر مى گیرد :

  • پهنه گسترده اى از محصولات قابل دیجیتالى شدن – پایگاه هاى داده ، اخبار و اطلاعات ، کتاب ها ، مجلات ، برنامه هاى تلویزیون و رادیو ، فیلم ها ، بازى هاى الکترونیکى ، دیسک هاى فشرده موسیقى و نرم افزارها که از طریق زیر ساخت دیجیتالى ، در هر زمان و مکان عرضه مى شوند
  • مصرف کنندگان و شرکت هایى که تراکنش هاى مالى خود را به صورت دیجیتالى و با استفاده از پول دیجیتالى یا کالا برگ هاى مالى ( که از طریق کامپیوترهاى متصل به شبکه و ابزارهاى الکترونیکى قابل حمل ، در دسترس مى باشند ) انجام مى دهند .
  • کالاهاى فیزیکى همچون لوازم خانگى و اتومبیل که به قابلیت هاى شبکه ریز پردازنده ها مجهز مى شوند.

عبارت اقتصاد دیجیتالى ، به همگرایى فناورى هاى ارتباطات و کامپیوتر در اینترنت و دیگر شبکه ها و نتیجتاً جریان اطلاعات و فناورى که محرک ایجاد تجارت الکترونیکى و تغییرات اساسى سازمانى مى باشد نیز اطلاق مى گردد . این همگرایى ، ذخیره ، پردازش و انتقال انواع اطلاعات ( داده اى ، صوتى ، تصویرى و غیره ) از طریق شبکه به نقاط مختلف جهان را ممکن مى سازد . اقتصاد دیجیتالى به ایجاد یک انقلاب اقتصادى کمک کرده است ، که عملکرد بى سابقه و نیز توسعه ى بدون وقفه اقتصادى بین سال هاى ١٩٩١ تا ٢٠٠٠ میلادى از شواهد آن هستند .