کسب و کار الکترونیک و تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک توصیف کننده ى فرایند خرید ،فروش ، انتقال یا تبادل محصولات ،خدمات و یا اطلاعات از طریق شبکه هاى کامپیوترى ، از جمله اینترنت مى باشد . کسب و کار الکترونیک به تعریف وسیع ترى از تجارت الکترونیکى برمى گردد که نه تنها شامل خرید و فروش کالاها و خدمات مى شود ، بلکه ارائه خدمات به مشتریان ، همکارى با شرکاى تجارى ، اجراى آموزش الکترونیکى و انجام تراکنش هاى الکترونیکى درون سازمان را نیز در بر مى گیرد .

آنچه در این مقاله می خوانید :

  • تجارت الکترونیکى کامل در مقابل تجارت الکترونیکى جزئى
  • سازمان هاى تجارت الکترونیکى
  • انواع تراکنش هاى تجارت الکترونیکى
  • مدلهای کسب و کار تجارت الکترونیکی
  • تاریخچه مختصر و حوزه تجارت الکترونیکی
کسب و کار الکترونیک و تجارت الکترونیکE-Business and E-Commerce
كسب و كار الكترونيك و تجارت الكترونيك

مرورى بر کسب و کار الکترونیک و تجارت الکترونیک

تعریف تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک توصیف کننده ى فرایند خرید ،فروش ، انتقال یا تبادل محصولات ،خدمات و یا اطلاعات از طریق شبکه هاى کامپیوترى ، از جمله اینترنت مى باشد . بعضى افراد از اصطلاح تجارت را تنها برای توصیف تراکنش هایى که بین شرکاى تجارى اتفاق مى افتد ، استفاده مى کنند . با این تعریف ، بعضى افراد اصطلاح تجارت الکترونیک را نسبتاً محدود مى بینند . بنابراین ، بسیارى از افراد از اصطلاح کسب و کار الکترونیک به جاى آن استفاده مى کنند .

پاورپوینت بازاریابی

مارکت پلیس آنلاین

کسب و کار الکترونیک

 کسب و کار الکترونیک به تعریف وسیع ترى از تجارت الکترونیکى برمى گردد که نه تنها شامل خرید و فروش کالاها و خدمات مى شود ، بلکه ارائه خدمات به مشتریان ، همکارى با شرکاى تجارى ، اجراى آموزش الکترونیکى و انجام تراکنش هاى الکترونیکى درون سازمان را نیز در بر مى گیرد . سایر افراد ، کسب و کار الکترونیکى را فعالیت هایى ” فراتر از خرید و فروش صرف ” از طریق اینترنت مى دانند ، مانند همکارى و فعالیت هاى درون سازمانى .

کسب و کار الکترونیک

کسب و کار الکترونیک


تجارت الکترونیکى کامل در مقابل تجارت الکترونیکى جزئى

 تجارت الکترونیک با توجه به درجه ى دیجیتالى شدن : تبدیل حالت هاى فیزیکى به دیجیتالى مى تواند اشکال مختلفى به خود بگیرد . درجه ى دیجیتالى شدن مى تواند مربوط به :

 ١) محصول ( خدمت ) فروخته شده ،

 ٢) فرآیند یا

 ٣) عامل ( یا واسطه ) ارائه باشد . 

پاورپوینت بازاریابی

پاورپوینت بازاریابی دیجیتال

کوى (Choi) چارچوبى به وجود آورد که چینش هاى گوناگون این سه بعد را توضیح مى دهد . محصول مى تواند فیزیکى یا دیجیتالى باشد ، فرایند مى تواند فیزیکى یا دیجیتالى باشد و در نهایت عامل تحویل نیز مى تواند فیزیکى یا دیجیتالى باشد . سازمان هاى حقیقى یاد مى شود .

در تجارت الکترونیک کامل ، تمامى ابعاد دیجیتالى هستند . همه ترکیبات دیگر شامل ترکیبى از ابعاد فیزیکى و دیجیتالى نیز جزء تجارت الکترونیکى محسوب مى شوند ( اما نه تجارت کامل) .

اگر حداقل یکى از ابعاد دیجیتالى باشد ، این حالت را تجارت الکترونیک جزیى مى گویند . مثلاً خرید یک پیراهن از فروشگاه وال – مارت یا یک کتاب از Amazon.com ، تجارت الکترونیکى جزیى است ، چون مورد معامله به صورت فیزیکى توسط یک شرکت حمل و نقل تحویل داده مى شود . اما ، خرید یک کتاب الکترونیکى از Amazon.com یا یک محصول نرم افزارى از Buy. Com تجارت الکترونیکى کامل به حساب مى آید چون محصول ، تحویل آن ، هزینه ى پرداختى و عامل انتقال ، همگى برخط هستند .

سازمان هاى تجارت الکترونیک

سازمان هاى تجارت الکترونیک


سازمان هاى تجارت الکترونیکى

شرکت هایى که تنها در تجارت الکترونیک مشغول به فعالیت هستند ، سازمان هاى مجازى ( یا بازیگران صرف ) نامیده مى شوند . سازمان هاى تلفیقى ، سازمان هایى هستند که از برخى از فعالیت هاى تجارت الکترونیکى را انجام مى دهند ، اما با این وجود ، کسب و کار اصلى آنها در دنیاى فیزیکى انجام مى پذیرد . به تدریج ، بسیارى از شرکت هاى حقیقى تبدیل به شرکت هاى تلفیقى مى شوند ( مانند وال مارت برخط ) .

در واقع ، تجارت الکترونیکى در بسیارى از موارد صرفاً بخشى از تجارت سنتى است و با معرفى نوآورى هایى همچون بارکد در نسل گذشته ، بسیارى از مردم از شرکت ها انتظار دارند که برخى از اشکال تجارت الکترونیکى را عرضه نمایند .

انواع تراکنش هاى تجارت الکترونیکى

تراکنش هاى تجارت الکترونیکى مى تواند بین گروه هاى مختلفى ، صورت پذیرد . انواع مرسوم تراکنش هاى تجارت الکترونیکى در ذیل شرح داده مى شوند .
سازمان با سازمان . در تراکنش هاى B2B ، هم فروشندگان و هم خریداران ، سازمان هاى تجارى هستند . اکثریت غالب حجم الکترونیکى از این نوع است . 

تجارت مشترک .

در تجارت مشترک ، شرکاى تجارى به صورت الکترونیکى با یکدیگر ( به جاى خرید و فروش ) همکارى مى کنند . چنین همکارى اغلب بین دو یا چند شریک تجارى در زنجیره ى تأمین اتفاق مى افتد .

سازمان با فرد .

در B2C ، فروشندگان سازمان ها هستند و خریداران اشخاص مى باشند . B2C به خرده فروشى الکترونیکى نیز مشهور است .

فرد با فرد .

در C2C ، یک فرد ، محصولات یا خدماتى را به سایر افراد مى فروشد . اصطلاح C2C به عنوان ” مشترى به مشترى ” نیز به کار برده مى شود . این دو عبارت مترادف هستند و هر دو براى توصیف افرادى که محصولات و خدمات را به یکدیگر مى فروشند ، به کار مى روند .

سازمان با سازمان با فرد .

در این نوع ، سازمان محصول یا خدمتى را به سازمانى دیگر مى فروشد اما محصول یا خدمت را به یک فرد تحویل مى دهد ، مانند نمونه ى گودیوا .

فرد با سازمان .

در C2B ، مصرف کنندگان نیاز به محصول یا خدمت ویژه اى را اعلام کرده و تأمین کنندگان براى ارائه آن محصول یا خدمت به افراد رقابت مى کنند . نمونه اى از این نوع Priceline.com است ؛ مشترى محصولى را با قیمت مطلوب خود تعیین مى نماید و Priceline.com سعى مى کند تأمین کننده اى را براى برآورده کردن نیاز مطرح شده ، پیدا کند . 

تجارت درون سازمانى .

در این مورد سازمان از تجارت الکترونیک براى ارتقاء عملیات داخلى خود استفاده مى کند . یک نمونه خاص آن ، تجارت الکترونیکى سازمان با کارکنانش است که در آن ، سازمان محصولات یا خدمات را به کارکنانش تحویل مى دهد .

دولت به شهروندان و دیگران .

در این مورد یکى از بخش هاى دولت از طریق فناورى هاى تجارت الکترونیک ، خدماتى را براى شهروندانش فراهم مى کند . بخش هاى دولتى مى توانند هم با سایر بخش هاى دولتى و هم با سازمان ها تجارت داشته باشند .

تجارت سیار .

وقتى تجارت الکترونیکى در محیطى بى سیم انجام شود ، مانند استفاده از تلفن همراه براى دسترسى به اینترنت و فروشگاه ها ، آن را تجارت سیار مى نامند .

کسب و کار الکترونیک

کسب و کار الکترونیک

مدلهای کسب و کار تجارت الکترونیک

هر یک از انواع تجارت الکترونیک که در بالا ذکر شد ، در یک یا چند مدل کسب و کار انجام مى شود ؛ که از طریق آن شرکت به منظور پایدارى خود ، درآمدزایى مى کند . به عنوان مثال ، در B2B ، سازمان مى تواند با استفاده از کاتالوگ ها و یا در مزایده ها فروش داشته باشد . 

بازاریابی مستقیم بر خط

تولیدکنندگان یا خرده فروشان مستقیماً محصولات را به صورت برخط به مشتریان می فروشند. برای محصولات و خدمات دیجیتالی بسیار کارا است. سفارشی سازی محصولات و خدمات را ممکن می سازد.

سیستم های مناقصه الکترونیکی

سازمانها مناقصات برخط راه می اندازند و از تامین کنندگان استعلام قیمت می کنند . از B2B به همراه مکانیزم مزایده های معکوس استفاده می کند.

مزایده های برخط

شرکت ها یا افراد ، مزایده های مختلفی را از طریق اینترنت انجام می دهند. روشی سریع و ارزان برای فروش یا تصفیه کردن اقلام .

قیمت خود را بگویید

مشتریان تصمیم می گیرند که چه مقدار می خواهند بپردازند. یک واسطه تلاش می کند تامین کننده مناسب را پیدا کند.

پیدا کردن بهترین قیمت

مشتریان ، نیازی را مشخص می کنند . یک واسطه ، تامین کنندگان را مقایسه و پایین ترین قیمت را اعلام می کند . مشتریان باید پیشنهاد را در مدت کوتاهی بپذیرند. در غیر این صورت این معامله را از دست می دهند.

بازاریابی وابسته

فروشندگان از شرکای خود می خواهند آرم ها یا علائم تبلیغاتی را در سایت های خود قرار دهند. مشتریان بر روی این آرم ها کلیک کرده ، وارد سایت فروشنده شده و خرید کنند ، آنگاه فروشندگان به شریکان کمیسیون پرداخت می کنند .

بازاریابی ویروسی

دریافت کنندگان ، اطلاعات مربوط به محصول شما را برای دوستانشان می فرستند.

خرید گروهی

خریداران خرد تقاضاها را جمع می کنند تا به مقدار قابل توجهی برسد ، سپس گروه مناقصه به راه می اندازد یا سر قیمت پایین تر مذاکره می نماید.

تاریخچه مختصر و حوزه تجارت الکترونیکی

برنامه هاى تجارت الکترونیکى در اوایل دهه ى ٧٠ با نوآورى هایى مانند انتقال الکترونیکى پول آغاز شد . در عین حال ، این برنامه ها به سازمان هاى بزرگ و چند کسب و کار کوچک متهور محدود بودند . سپس تبادل

الکترونیکى داده ها پدیدار شد که پردازش تراکنش هاى عادى را خودکار کرده و تجارت الکترونیکى را به تمام صنایع توسعه داد .