استراتژی بازاریابی ساب وی

عامل اصلی در رشد سریع استراتژی بازاریابی ساب وی ، بویژه از سال ۲۰۰۲، درک کلی توسط عموم مشتریان است، که برای ایشان دامنه ی وسیعی از انواع ساندویچ ها و سالادی این برند بسیار سالم تر از برگرها و سیب زمینی های سرخ شده سایر برندها می باشد. نام این برند اختصاری از Pete’s Super Submarines یعنی SUBWAY و رنگ زرد روشن معرف لوگوی آن بود. ساب وی از یک کسب و کار پاره وقت، به مشهورترین رستوران زنجیره ای دنیا تبدیل شد. نگرش مصرف کننده گرایی آنها را به یکی از موفقیت ترین شرکت ها در تمام دوران تبدیل نمود. 

استراتژی بازاریابی ساب وی

داستان ساب وی

داستان این برند در بریجپورت (Bridgeport)، کانِکتیکات (Connecticut)، ایالات متحده در سال ۱۹۶۵ آغاز شد. فِرد دلوسا (Fred Deluca)، فارغ التحصیل ۱۷ ساله بلند پرواز، درصدد یافتن شغلی بود که بتواند شهریه دانشگاه خود را بپردازد. راه حل در گفتگو با یکی از دوستان خانوادگی، یعنی دکتر پیتر باک (Dr. Peter Buck)، بوجود آمد. دکتر باک به فِرد پیشنهاد راه اندازی یک ساندویچ فروشی زیردریایی داد. با کمک ۱۰۰۰ دلاری دکتر باک، مشارکت این دو آغاز شد و سوپر زیردریایی در آگوست ۱۹۶۵ افتتاح شد.

سال اول، چالش و کسب تجربه برای این کارآفرینان جوان بود. آنها دومین شعبه خود را یکسال بعد باز کردند و به سرعت کسب و کار خود را گسترش دادند. سومین خروجی این روند، افتتاح مغازه ای در یک مکان ایده آل بود که هنوز هم در حال فعالیت است.

نکته بازاریابی


تصمیم گیری درست در مورد ۴p’s در بازاریابی (آمیخته بازاریابی) که شامل محصول، قیمت، مکان و ترفیعات است باید در راستای تحت تأثیر قرار دادن کانال های تجاری و همچنین مصرف کنندگان نهایی گرفته شوند. در اینجا ساب وی استفاده درست از مکان در هر کسب و کاری را نشان می دهد.

نام این برند اختصاری از Pete’s Super Submarines یعنی SUBWAY و رنگ زرد روشن معرف لوگوی آن بود.

نکته بازاریابی


رنگ به لوگو شخصیت می دهد. نقش رنگ در لوگو فقط جذابیت نیست، بلکه جنبه ی روانشناسانه آن نیز در نظر گرفته می شود. رنگ مناسب به طراحی لوگو معنا می دهد. آیا می دانستید رنگ زرد تداعی کننده طلوع خورشید است و نماد روشنایی و گرماست و عنصر عاطفی آن را زنده دلی و امیدواری تشکیل می دهد.

گام بعدی قاعده مند کردن یک برنامه کسب و کار بود که قبلاً اهداف برند ساب وی را مشخص کرده بود. در تلاش برای رسیدن به این اهداف، ساب وی، شروع به دادن امتیاز فروشگاه ها (franchising) کرد، و برای دیگران فرصت موفقیت در سرمایه گذاری کسب و کار خود را فراهم آورد.  اولین شعبه ساب وی در کانِکتیکات در سال ۱۹۷۴ افتتاح شد.

استراتژی بازاریابی ساب وی

استراتژی بازاریابی ساب وی

مدل توسعه استراتژی بازاریابی ساب وی

در واقع فِرِد در سال ۱۹۷۴ تصمیم به باز کردن ۳۰ فروشگاه مشابه را در ایالات متحده گرفته بود، اما با گذشت ۱۰ سال تنها ۱۶  فروشگاه افتتاح شد. آنها متوجه شدند که حفظ کیفیت در یک سطح آن هم در همه ی شعبه ها کاری بسیار دشوار است. دلوسا متوجه شد که مدل امتیاز فروش شعبه بهترین حالت برای هر فروشگاه به منظور گسترش سریع ساب وی است. بنابراین وی دوست خود برایان دیکسون (Brian Dixon) را متقاعد نمود اولین شعبه ساب وی را در والینگ فورد (Wallingford)، نیو هاوِن (New Haven) افتتاح نماید. در همان سال آنها توانستند ۱۴ رستوران دیگر را با استفاده از این مدل کسب و کار راه اندازی کنند.

فِرِد دِلوسا اصولی که همه ی رستوران های ساب وی بایستی از آن تبعیت می کردند، را ایجاد نمود؛ غذای تازه و رضایت مشتری از ارکان ضروری جهت حفظ جایگاه عالی هر شعبه بود. خیلی زود این موفقیت، ساب وی را قادر به افتتاح ۱۰۰ اُمین فروشگاه در سال ۱۹۷۸ نمود.

این شرکت، رستوران های خود را موظف نمود که نان ارائه شده به مشتری در همان مکان پُخت شود. این کار کمک زیادی به افزایش اعتبار و تقاضای محصولات با کیفیت ساب وی نمود.

در سال ۱۹۸۴، آنها اولین رستوران خود را در خارج از آمریکای شمالی، یعنی جزایر Bahrain، افتتاح نمودند. در سال ۱۹۸۷، این برند ۱۰۰۰ اُمین فروشگاه خود را باز کرد و یکسال بعد این تعداد به ۱۰ هزار فروشگاه رسید.

نکته بازاریابی


در اینجا ساب وی دو موضوع کلیدی بازاریابی یکپارچه را در موفقیت خود بکار برده است : اول استفاده از فعالیت های بازاریابی مختلف برای ارائه و انتقال ارزش به مشتریان و دوم هماهنگی کلیه این فعالیت های با هم به نحوی که تأثیرات مشترکشان حداکثر شود.

توسعه برند ساب وی

در حال حاضر این برند توسعه خود بازار خود را به تقریباً تمام دنیا از جمله امارات متحده عربی، نروژ، پاکستان، هنگ کنگ، سوئیس و … آغاز کرده است. در سال ۲۰۰۰ کمپین رسانه ای، که بر فروش جهانی محصولات ساب وی تأثیر گذار بود، آغاز شد. در این کمپین یک جوان ۲۲ ساله به نام جارِد فوگل (Jared Fogel) ادعا نمود که تنها به خاطر خوردن ساندویچ های ساب وی ۱۱۱ کیلو کاهش وزن داشته است.

ساب وی

ساب وی

این کمپین، ایدئولوژی ساب وی در مورد غذای تازه را تقویت نمود. از آنجا که آمریکا در تلاش برای مبارزه با سطوح بالای چاقی است، ساب وی به بهترین گزینه انتخاب شد.در سال ۲۰۰۲، ساب وی گوی سبقت را از مک دونالدز (McDonalds) ربود. در سال ۲۰۱۳ شعبه های ساب وی در ۱۰۲ کشور وجود داشتند و درآمد سالیانه این برند به ۹ میلیارد دلار رسید.

ساب وی از یک کسب و کار پاره وقت، به مشهورترین رستوران زنجیره ای دنیا تبدیل شد. نگرش مصرف کننده گرایی آنها را به یکی از موفقیت ترین شرکت ها در تمام دوران تبدیل نمود. در حال حاضر ساب وی در رتبه بندی ۲۰۱۶ وب سایت فوربس (Forbes) در رده ی ۸۷ قرار دارد.

فعالیت های بازاریابی و برندسازی در ساب وی

ساب وی همچنان به توسعه شگقت آور خود ادامه می دهد. این برند ۱۷ بار بین سال های ۱۹۸۵ تا ۲۰۱۰ در مجله کارآفرینی Franchise 500  مقام اول را به جهت سطح توسعه و حمایت اعطای امتیاز و رشد بالقوه کسب نمود. مزیتی که ساب وی برای مشتریان ایجاد می نماید، منوی انعطاف پذیر آن است. ساب وی اغلب منوی گسترده ای از انواع ساندویچ گرم و سرد، باگت ها و طیفی از سالادها را ارائه می دهد.

همه ی ساندویچ ها در مقابل مشتری آماده می شوند. در حقیقت، شرکت ادعا می کند که تقریباً ۲ میلیون نوع ترکیب مختلف ساندویچ سرو می کند، اما محبوب ترین آنها عبارتند از : Tuna، Turkey Breast، Cold Cut Trio

ساب وی

ساب وی

نکته بازاریابی


آنچه که منجر به موفقیت یک کسب و کار در بین رقبای خود می شود ایجاد تمایز است، ساب وی این تمایز رو بوسیله منوی خود نشان می دهد. در واقع تمایز آن چیزی است که تعداد کمی از رقبای بازار قادر به اجرای آن هستند. چه تعداد برند می شناسید که بتواند تنوع بالایی به مشتریان خود ارائه دهند و موفق نیز باشند؟

لوگوی جدید ساب وی

لوگوی جدید ساب وی

لوگوی جدید ساب وی در استراتژی بازاریابی ساب وی

اگر بخواهیم به جدیدترین تلاش این برند در پانزده سال اخیر اشاره ای داشته باشیم، اصلاح لوگوی آن است. برای اولین بار از سال ۲۰۰۱ تا کنون ساب وی اقدام به تغییر یکی از عناصر هویت برند خود یعنی طراحی جدید لوگو نمود. 

در حالی که لوگوی قبلی ساب وی ترکیبی از حروف درشت، فونت ضخیم بود، طرح جدید آن مینیمالیست تر بود. با این حال فلش های موجود در حروف S و Y به شکل قبل باقی ماند. این ساندویچ زنجیره ای همچنین نماد جدیدی، که با بهره گیری از فلش های لوگوی آن بود، نیز ارائه داد.

ساب وی این اقدام خود را در راستای تکامل ساندویچ زنجیره ای با عنوان ” next step ” نامگذاری نمود. و به دنبال این فعالیت بخش های جدیدی به منوی سفارش خود اضافه نمود.

سوزان گریکو  Suzanne Greco  ، مدیر عامل ساب وی، در بیانیه ای گفت : “ما در حال سفری هیجان انگیز به منظور برآورده نمودن تغییر سلیقه مشتریان خود هستیم.”

ساب وی در سال های اخیر در تلاش برای حفظ موقعیت خود در بازار بوده است. به گزارش Food Business News این شرکت در سال ۲۰۱۵ کاهش ۳/۴ % فروش را تجربه کرده در حالی که رقبای آن مانند Arby’s and Jersey Mike’s دارای رشد بوده اند. 

نکته بازاریابی


پژوهش ها نشان می دهد که انتخاب و طراحی رنگ لوگو تأثیر به سزایی در برندسازی دارد، هچنان که نبایستی انتخاب رنگ بر اساس گزینش رنگ سال یا سلیقه ی شخصی باشد، تأکید می شود که در انتخاب رنگ بایستی فلسفه و رسالت کسب و کار خود را در نظر بگیرید. به عنوان مثال انتخاب رنگ سبز در طراحی لوگوی ساب وی به منظور اثرگذاری بیشتر و تأثیر آن در متقاعد ساختن مصرف کننده است به منظور انتخاب غذایی سالم است و همچنین رنگ زرد تأکیدی بر شادی خوشبینی و لذت است.

 

عامل اصلی رشد استراتژی بازاریابی ساب وی

عامل اصلی در رشد سریع استراتژی بازاریابی ساب وی ، بویژه از سال ۲۰۰۲، درک کلی توسط عموم مشتریان است، که برای ایشان دامنه ی وسیعی از انواع ساندویچ ها و سالادی این برند بسیار سالم تر از برگرها و سیب زمینی های سرخ شده سایر برندها می باشد. ارزش برند ساب وی به شدت تحت تأثیر کمپین های بازاریابی آن است، که برای چندین سال بوسیله جارِد فوگل (Jared Fogel) – دانش آموز کالج آمریکایی که ادعا کرده بود به دلیل مصرف ساندویچ های ساب وی به مدت یکسال تحت یک برنامه رژیم غذایی که بوسیله خودش طراحی شده بود ۲۴۵ پوند کاهش وزن داشته است – موفقیت این برند تضمین شده بود. این رابطه به طور ناگهانی در سال ۲۰۱۵ بعد از آن که خانه فوگل توسط اف. بی. آی (FBI) بازرسی شد، که ظاهراً به دلیل اتهامات مربوط به آزار کودکان بود و باعث شد وی به زندان بیفتد، قطع شد.

از جمله چهره های شناخته شده که با این برند همکاری می کنند، می توان از مایکل فلپس (Michael Phelps) قهرمان شنای اُلمپیک و اسطوره ی فوتبال برزیل یعنی پله (Pele) نام برد. حتی بانوی اول ایالات متحده آمریکا، میشل اوباما (Michelle Obama)، تأیید ضمنی در مشارکت با این برند در کمپین آمریکای سالم تر داشت.

نکته بازاریابی


آنچه موفقیت در یک کمپین تبلیغاتی را تضمین می نماید حفظ یکپارچگی و استراتژی مشخص در بکار گیری آن کمپین است. چیزی که برندهایی چون ساب وی را در یک کمپین تبلیغاتی منحصر به فرد می سازد استفاده از چهره های مشهور است. استفاده از این پارامتر به منظور تایید محصول و ایجاد یک تصویر ذهنی در جهت اعتبار آن است.

در سال ۲۰۰۷، گروه ساب وی منوی جدیدی با عنوان Fresh Fit راه اندازی نمود، این درست زمانی انجام شد که ساب وی شروع به فروش پیتزا در بیشتر از نیمی از مکان های آمریکا نمود. در سال ۲۰۱۲، ساب وی اولین رستوران سِروِ سریع در آمریکا بود که گواهی Heart Check را از طرف انجمن قلب آمریکا بر روی تعدادی از قسمت های منو و وعده های غذایی خود قرار داد، و به طور منظم در صدر نظرسنجی های مشتری برای کیفیت درک شده، سلامت و ارزش برای پول قرار گرفته است.

در اواسط ۲۰۱۶، سیستم ساب وی متشکل از ۴۴۷۶۰ مغازه در ۱۱۰ کشور – از افغانستان گرفته تا زامبیا – بوده است (این آمار برای مک دونالدز کمی بیش از ۳۴۰۰۰ می باشد). همه ی فروشگاه های ساب وی به صورت واگذاری حق امتیاز (Franchise) می باشد، شرکت فقط مالک فروشگاه است، و تنها برند، منوها، بازاریابی و نظارت بر عملیات و کیفیت را برعهده دارد. فروشگاه های ساب وی بویژه در بخش های “غیر سنتی” بازار و مکان های غیر معمول مثل محیط های دانشگاهی و مدارس، باشگاه های ورزشی، بیمارستان ها و فرودگاه ها افتتاح می گردند.

از جمله رقبای شرکت ساب وی را می توان به موارد زیر اشاره نمود:

Pizza Hut، McDonalds،  Jimmy Johns، Togos، Taco Bell، Dominos Pizza،  Steak N Shake، Papa Johns Pizza،  Burger King

منابع : successtory , adbrands , subway

0/5 (0 Reviews)