نحوه استفاده از چت بات ها برای بازاریابی (۶ راه برای انجام بهتر آن)

چت بات : اگر با یک متخصص بازاریابی حداقل یک دهه قبل صحبت کرده باشید، احتمال نداشت که فکر کند چت بات ها برای موفقیت یک استراتژی بازاریابی ضروری باشد. بگذارید صادق باشیم- مفهوم چت بات ها کم ‌و بیش از لحاظ استفاده از آن‌ها در بازاریابی و اهداف کسب ‌وکاری در دوران کودکی خود بود. از آن زمان، همه‌چیز تغییر کرده است. آن‌ها در صنایع بسیار رایج شده‌اند، به ویژه در جهان چندوجهی بازاریابی.

۶ راه استفاده از chatbot ها برای بازاریابی

 1. ارائه پشتیبانی از مشتری
 2. انجام تحقیقات و جمع‌آوری اطلاعات کاربر
 3. شخصی‌سازی تجربیات کاربر
 4. جمع‌آوری مشتری بالقوه و افزایش فروش
 5. تست یا رونمایی محصولات جدید
 6. دریافت بازدید از محصولات
چت بات

استفاده از چت بات ها در بازاریابی

 

اگر با یک متخصص بازاریابی حداقل یک دهه قبل صحبت کرده باشید، احتمال نداشت که فکر کنند چت بات ها برای موفقیت یک استراتژی بازاریابی ضروری باشد.

بگذارید صادق باشیم- مفهوم چت بات ها کم‌وبیش از لحاظ استفاده از آن‌ها در بازاریابی و اهداف کسب ‌وکاری در دوران کودکی خود بود. از آن زمان، همه‌چیز تغییر کرده است. آن‌ها در صنایع بسیار رایج شده‌اند، به ویژه در جهان چندوجهی بازاریابی.

استفاده از چت بات ها برای بازاریابی

استفاده از چت بات ها برای بازاریابی

نحوه استفاده از چت بات ها برای بازاریابی

اگر پس زمینه‌ای درباره chatbot ها و کاربرد آنها ندارید، ممکن است در نحوه استفاده از آن‌ها برای بازاریابی در کمک به موفقیت شرکت خود سردرگم شوید. chatbot ها که مخفف ربات های چت است، دارای هوش مصنوعی هستند و در وب‌سایت‌ها برای مکالمه با مردم به صورت آنلاین استفاده می‌شود.

بسیاری از chatbot ها در یک سایت غیر از صفحه اصلی شرکت میزبانی می‌شوند. مثالی از این، chatbot های فیس‌بوک است که میلیون‌ها شرکت از مد تا بانکداری و مالی محل فروش خود را به مشتریانی که به شرکت آن‌ها از طریق پیام‌رسان فیس‌بوک دست می‌یابند که چت بات در آنجا است توسعه داده‌اند.

طبق گفته زفوریا، بیش از ۲٫۳۲ میلیارد کاربر فعال در ماه در فیس‌بوک از ۳۱ دسامبر ۲۰۱۸ وجود دارند. با در نظر گرفتن این موضوع، بسیاری از صاحبان حساب‌ها از پیام‌رسان فیس‌بوک استفاده می‌کنند، که آن را به بستر عالی برای میزبانی chatbot برای کسب‌وکارها از سطح کوچک تا شرکتی تبدیل می‌کند.

اگر به دنبال پیاده‌سازی چت بات ها در استراتژی بازاریابی خود هستید، اما مطمئن نیستید که از کجا شروع کنید، این مطلب را بخوانید تا ۶ راه نو‌آورانه را برای استفاده از چت بات ها برای بازاریابی کشف کنید.

چت بات ها

چت بات ها

۶ راه استفاده از چت بات ها برای بازاریابی

 1. ارائه پشتیبانی از مشتری

chatbot ها اصولاً برای ارائه پشتیبانی همانند نماینده خدمات مشتری (CSR) به‌طورمعمول استفاده می‌شوند. اگر می‌خواهید در مقیاس جهانی استفاده کنید، ناگزیر تعدادی از بازدیدکنندگان وب‌سایت شما خارج از حوزه زمانی شما هستند (و احتمالاً خارج از کشور شما)، به این معنا که CSRهای درون اداره‌ای ممکن است برای پاسخ آنی به سؤالات در دسترس نباشند. برای ارائه پشتیبانی مشتری که به صورت جهانی در دسترس است، chatbot ها می‌تواند به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شوند که به سؤالات کاربر حتی در زمان‌های تعطیل جواب دهند.

برنامه‌ریزی یک chatbot برای تشخیص جمله‌واره‌های کلیدی مشخص همانند «در مورد اکانت به من کمک کنید» یا «تماس با نماینده فروش» به چت بات فرصتی برای کمک به نیازهای کاربر می‌دهد، درحالی‌که این فرصت را دارد که کلمات و جمله‌واره‌های جدید را در این پروسه یاد بگیرد.

چت بات

چت بات

چت بات ها نه‌تنها می‌توانند به جریان‌های پرسش تولید شده توسط کاربر خارج از ساعات کاری استاندارد کمک کنند، بلکه آن‌ها می‌توانند هزینه‌های حقوق و دستمزد کلی را کاهش دهند. به جای پرداخت به یک یا چند CSR تا در شیفت شبانه کار کنند می‌توانید به یک چت بات برای تعامل با چند مشتری در یک لحظه اتکا کنید. حداکثر مجبور هستید به صورت ماهانه، سالانه یا بر اساس هر تماس به سایت میزبان (هاست) برای chatbot خود پرداخت کنید، اما نیازی به پرداخت دستمزد برای کار به صورت ۷/۲۴ نیست.

حتی در طول ساعات کاری، آن‌ها می‌توانند در پرسش‌های مشتری در طول دوره‌های با ترافیک بالا کمک کنند و در مواقع اضطراری یا خاموشی طولانی‌مدت که ممکن است بر مقدار پشتیبانی مورد نیاز در زمان موردنظر تأثیر بگذارد کمک کند.

 1. انجام تحقیقات و جمع‌آوری اطلاعات کاربر بوسیله چت بات

همان‌طوری که یک شخص می‌تواند از چت بات برای مکالمه استفاده کند، chatbot نیز می‌تواند از شخص سؤالاتی برای یادگیری بیشتر در مورد اشخاص استفاده کند، درحالی‌که اطلاعات جمعیت‌شناسی درباره کاربران سایت گردآوری می‌کند.

به جای بمباران کردن یک کاربر با سؤالات در اولین دقایق تعامل، chatbot می‌تواند به‌تدریج سؤالات را بر اساس پیشرفت مکالمه بپرسد.

چت بات ها

چت بات ها

می‌توانید chatbot خود را به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که از بازدیدکننده سایت سؤال بپرسد، همانند محدوده سنی آن‌ها، جنسیت، نوع رایانه‌ای که استفاده می‌کنند (PC،  Mac) و دیگر اطلاعات جمعیت شناختی که به آن کمک می‌کند تا در مورد بازدیدکننده‌ها بیشتر یاد بگیرد. استفاده از آن‌ برای گردآوری اطلاعات رویکرد بهتری نسبت به مجبور کردن کاربر سایت برای جواب دادن به نظرسنجی قبل یا بعد از مکالمه است تا اطلاعاتی درباره آن‌ها جمع‌آوری شود. گر به‌درستی برنامه‌ریزی شوند، chatbot ها می‌توانند تعاملات مکالمه‌ای یکپارچه و طبیعی‌تری را با مشتریان داشته باشند.

به‌علاوه، با فرض این که chatbot با ابزار یادگیری ماشین مناسب تجهیز شده است، آن‌ خواهد توانست نه‌تنها بازخوردها‌ را جمع‌آوری کند بلکه آن‌ها و دیگر اطلاعات مربوط به کاربر را تحلیل کند. تحلیل این اطلاعات می‌تواند بر تغییر تعاملات مشتری شرکت شما به سمت تمرکز بر کاربر کمک کند، بنابراین استراتژی بازاریابی شما را قدرتمند می‌کند.

 1. شخصی‌سازی تجربیات کاربر

شخصی سازی تجربیات کاربر

شخصی سازی تجربیات کاربر

شخصی‌سازی می‌تواند ساده باشد همانند برنامه‌ریزی chatbot برای تشخیص نام کاربر. پرسیدن اسم در شروع مکاتبه، سپس ارجاع به شخص با اسم در طول مکالمه حصارهای ربات در مقابل انسان را می‌شکند و تعاملات را طبیعی‌تر می‌کند.

اگر چت بات در پیام‌رسان فیس‌بوک میزبانی شود، فیس‌بوک به صورت خودکار اسم کاربر را می‌داند، نیاز به پرسیدن را قبل از تعاملات رفع می‌کند. اما، اگر آن به صورت مستقل در وب‌سایت شما میزبانی شود، هر بازدید صفحه جدید است و حافظه chatbot را از هر تعاملات قبلی با مشتری پاک می‌کند. بنابراین، برای اطمینان از این که شرکت شما آن تماس شخصی را برای هر تعاملات با مشتری فراهم کند، اطمینان حاصل کنید که chatbot شما از کاربر اسم ترجیحی آن‌ها را قبل از شروع مکالمه بپرسد.

مقالات پیشنهادی

راه دیگر برای شخصی‌سازی تجربه کاربر برنامه‌ریزی ربات برای تشخیص این که از کجا کاربر شما می‌آید (کشور/محل)، و بسته به پیشرفته بودن چت بات شما، متناسب کردن پاسخ‌ها برای مطابقت با زبان مطلوب کاربر شما است. اگر مشتریان شما خارج از کشور با chatbot شما به زبانی که با آن راحت هستند صحبت کنند خوب نیست؟

در آخر، شما می‌توانید ربات خود را به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که توصیه‌های شخصی‌سازی‌شده را برای یک کاربر بر اساس پاسخ‌های آن‌ها به چند سؤال پایه در شروع مکاتبه ارائه دهد. اگر آن یاد بگیرد که کاربر در سایت شما به دنبال یافتن اطلاعات در مورد راه‌اندازی یک محصول یا برنامه است، ربات می‌تواند کاربر را به وبلاگ شما هدایت کند که چندین مقاله درباره نحوه استفاده برای راحتی آن‌ها جمع‌آوری‌شده است. به‌طور مشابه، شما می‌توانید ربات خود را به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که به صورت خودکار مقالات مرتبط و توصیه‌شده یا محتواها بر اساس نیازهای کاربر ارسال کند.

پاورپوینت بازاریابی

 1. گردآوری مشتریان بالقوه و افزایش فروش

chatbot

chatbot

بعد از یادگیری اطلاعات جمعیت‌شناختی درباره بازدیدکنندگان سایت شما در کنار دلیلی که آن‌ها به دنبال کمک هستند (یا تصمیم گرفته‌اند صفحه وب شما را مرور کنند)، باید بتوانید پیشنهاد‌ها محتوا و محصولات مخصوص به هر کاربر را ارائه دهید. اگر چت بات شما تشخیص دهد که بازدیدکننده سایت بر روی پست‌های وبلاگ کلیک می‌کند، آن می‌تواند آن‌ها را برای ثبت‌نام جهت دریافت ایمیل‌های هفتگی با محتواهای جدید وب وا‌دارد که بتوانند در اوقات فراغت خود بخوانند.

به‌طور مشابه، اگر chatbot تشخیص دهد که بازدیدکننده سایت بر صفحه پیشنهاد محصول تمرکز دارد، می‌تواند کاربر را به مطالعه اطلاعات در مورد محصول وا‌دارد و آن را به سبد خرید اضافه کند یا آن‌ها را با نماینده انسانی برای پرسیدن سؤالات پیشرفته قبل از خرید هدایت کند.

حتی اگر بازدیدکننده سایت خریدی در آن روز انجام ندهند، چت بات می‌تواند اطلاعات آن‌ها را جمع‌آوری کند و در تاریخ دیگری آن اطلاعات را برگرداند. chatbot همچنین می‌تواند درباره آنچه به دنبال آن بودند یادآوری کند، با توجه به محبوبیت محصولی که در نظر گرفته‌اند فوریت ایجاد کند.

داشتن یک chatbot که اطلاعات قبلی را بازگرداند می‌تواند در توسعه روابط طولانی‌مدت با مشتریان شما کمک کند. این به تدریج اعتماد و وفاداری را در بین کاربران برای برند شما می‌سازد، احتمال این که محصولی را از شرکت شما در زمان آتی بخرد افزایش می‌دهد. چت بات ها می‌توانند به قدرتمند کردن روابط مشتری کمک کنند که اغلب منجر به خرید می‌شود.

 1. آزمایش و رونمایی از محصولات جدید

چت بات ها

چت بات ها

چت بات می‌تواند در رونمایی محصول به انواع روش‌های مختلف از تبلیغات، مجاب کردن به خرید، توصیه کردن، فروش و در نهایت خرید کمک کند. چون رونمایی محصول جدید می‌تواند ریسکی باشد، رویکرد شما باید بسته به نوع محصول متفاوت باشد.

برای محصولات فیزیکی، تبلیغات کلیدی است. چت بات ها می‌توانند مشتری را به محصول جدید معرفی کند، مقایسه‌ای بین نسخه‌های قبلی ارائه دهد (اگر قابل مقایسه باشد)، ویدیو و تصاویری از طریق چت به مشتری ارسال کند و سؤالاتی درباره محصول بپرسد تا ببینید آیا آن با نیازهای کاربر مطابقت دارد.

برای محصولات دیجیتالی، چت بات ها می‌توانند اطلاعات را از مشتری (ایمیل، اسم، آدرس منزل، شماره تلفن و غیره) گردآوری کند، تا این که اطلاعات به‌روز از محصولات ارسال شود. چت بات همچنین می‌توانند لینک‌های قابل به اشتراک‌گذاری توسط کاربر برای انتشار اطلاعات محصول شما به دوستان و ارتباطات شبکه‌های اجتماعی ارسال کنند.

 1. دریافت نظرات واقعی درباره محصولات شما

چه از محصول جدید رونمایی کنید یا چیزی بفروشید که کارآمد و قابل‌اطمینان است، می‌توانید از چت بات برای بازخورد ناشناس یا با اسم کاربری قابل‌مشاهده استفاده کنید، درحالی‌که محرک‌هایی برای پاسخ صادقانه ارائه می‌دهد. این نظرات می‌تواند به صورت مستقیم در وب‌سایت شما نوشته شود یا به یک وب‌سایت مبتنی بر نظرات لینک شود که از اطلاعات آن در صفحه خود استفاده می‌کنید.

اگر مشتری محصول رونمایی شده جدید را دوست نداشته باشد، چت بات می‌تواند سؤالات بعدی را بپرسد و اطلاعات را برای بهبود آتی محصول بعدی ثبت کند. در مقابل، اگر یک مشتری محصول شما را دوست داشته باشد، چت بات باید آن‌ها ترغیب کند تا افکار مثبت خود را در شبکه‌های اجتماعی یا از طریق وب‌سایت به اشتراک بگذارد.

مقالات پیشنهادی

به هر طریقی، چت بات می‌تواند دسترسی آسان برای به اشتراک‌گذاری نظرات، عکس‌ها، ویدیوها و بازخوردهای متنی برای مشتری برای تسریع روند فراهم کند.

به‌علاوه، چت بات ها می‌توانند اطلاعات درباره کاربر و احساسات آن‌ها درباره محصولات را گردآوری کند تا این که محصولات مشابه را به آن کاربر در آینده توصیه نکند، در نتیجه باعث از بین رفتن ناامیدی مشتری ناراضی شود.

منبع : medium

0/5 (0 Reviews)