تجارت بر بستر موبایل چیست ؟

تجارت موبایلی ( Mobile Commerce ) چیست ؟ چه تفاوتی با تجارت الکترونیکی ( E-Commerce ) دارد . نیازی به گفتن نیست که گوشی‌های همراه همه جا هستند. احتمالاً این مطلب را بر روی موبایل خود مطالعه می‌نمایید. اخیراً از حمل‌ونقل عمومی استفاده نموده‌اید؟ همه در حال خواندن یا تماشا کردن یا گوش دادن به چیزی بر روی موبایل خود هستند. و بر اساس تحقیقات اخیر، مردم خرید بسیاری نیز آنجا انجام می‌دهند.

تجارت موبایلیMobile Commerce
تجارت موبایلی

تفاوت بین تجارت موبایلی و تجارت الکترونیکی

نیازی به گفتن نیست که گوشی‌های همراه همه جا هستند. احتمالاً این مطلب را بر روی موبایل خود مطالعه می‌نمایید.

اخیراً از حمل‌ونقل عمومی استفاده نموده‌اید؟ همه در حال خواندن یا تماشا کردن یا گوش دادن به چیزی بر روی موبایل خود هستند. و بر اساس تحقیقات اخیر، مردم خرید بسیاری نیز آنجا انجام می‌دهند.

تفاوت تجارت موبایلی و تجارت الکترونیکی

تفاوت تجارت موبایلی و تجارت الکترونیکی

روند خرده‌فروشی ۲۰۱۹ ما بر افزایش کانال خرید همه‌کاره تمرکز دارد و تجارت بر بستر موبایل نقش بزرگی را در آن بازی می‌کند. با افزایش شبکه‌های اجتماعی و توانایی دسترسی به آن در گوشی، برندها تلاش بسیاری بر تبلیغات در آن بسترها می‌کنند. در ۲۰۱۸، برندها صرف هزینه در شبکه‌های اجتماعی را به ۶۰ درصد افزایش داده‌اند و در نتیجه ۶۷ درصد افزایش در سود خود داشته‌اند. با تلاش بسیار در تبلیغات بر بستر موبایل ، منطقی است که گام بعدی تبدیل مخاطبان هدف به خرید است.

تجارت بر بستر موبایل تجارت الکترونیکی را مختل کرده است

تجارت بر بستر موبایل

تجارت بر بستر موبایل

تجارت بر بستر موبایل با فراز و نشیب در حال رشد است. برای مثال، ۶۴ درصد خریداران در طول فصل تعطیلات ۲۰۱۸ با استفاده گوشی هوشمند سفارش آنلاین داده‌اند. درآمد حاصل از جستجو موبایل نیز به ۲۵ درصد در ۲۰۱۸ افزایش یافته است که ثابت می‌کند مردم بیشتر از گذشته از گوشی همراه استفاده می‌کنند. این به افزایش استفاده از گوشی هوشمند در حالت کلی اشاره دارد، اما توجه ویژه‌ای را به سمت رشد محبوبیت روزافزون تجارت بر بستر موبایل می‌کشد.

تعریف تجارت بر بستر موبایل

هر تجارتی که با استفاده از گوشی همراه یا وسیله‌ای که زیرمجموعه تجارت موبایلی است انجام شود. که شامل موبایل‌ها، تبلت‌ها و می‌تواند خرید با موبایل، بانکداری، پرداخت‌ها و غیره را در برگیرد.

تجارت بر بستر موبایل چیست؟

همانند تجارت الکترونیکی که به صورت خرید و فروش بر اینترنت تعریف می‌شود، تجارت بر بستر موبایل به عنوان خریدوفروش با استفاده از گوشی و وسایل همراه تعریف می‌شود. درحالی‌که این دو قلمرو هم‌پوشانی دارند، چون خرید با گوشی همراه از طریق کانال‌های تجارت الکترونیکی انجام می‌گیرد، تجارت بر بستر موبایل چالش‌های منحصربفردی دارد.

اولین چالش که هر طراح وبی می‌تواند به شما بگوید، صفحه‌نمایش با اندازه کوچک است.

یک صفحه تجارت الکترونیکی باید به آسانی در صفحه‌نمایش گوشی قابل استفاده باشد و طراحی پاسخگو راه‌های بسیاری را برای تسهیل این موضوع برای توسعه دهندگان طی کرده است که اجازه تنظیم خودکار صفحه وب را به اندازه صفحه‌نمایش می‌دهد، اما این وب‌سایت‌ها همواره برای گوشی همراه بهینه نیست. و چون مردم عمدتاً از گوشی‌های خود برای خرید در مسیر استفاده می‌کنند، تجمیع با کیف پول‌های دیجیتال، خرید را برای مشتریان بسیار سریع‌تر و راحت‌تر کرده است.

چالش دوم امنیت است. زمانی که افراد بسیاری خرید بر Wi-Fi غیر ایمن یا دیتا گوشی انجام می‌دهند، اطلاعات مالی حساس باید حفاظت شود.

تجارت بر بستر موبایل نباید با پرداخت در گوشی همراه اشتباه شود. ما افزایش در پرداخت‌های موبایلی را در صنایع رستوران در ترندهای رستورانی ۲۰۱۹ بحث کرده‌ایم، اما پرداخت موبایل بر استفاده از گوشی همراه برای پرداخت در محیط فروشگاه فیزیکی تمرکز دارد. معمولاً، این شبیه به استفاده از گوشی همراه به عنوان کارت‌خوان اعتباری یا سخت‌افزارهای دیگر است. اما، در آینده، استفاده از برنامه‌های کاربردی پرداخت همانند Venmo یا Cash برای خرید در داخل فروشگاه علاوه بر برنامه‌های کاربردی کیف پولی همانند کیف پول اپل و پرداخت گوگل امکان‌پذیر خواهد بود.

هدف نهایی استفاده از گوشی همراه به جای روش‌های پرداخت مرسوم و راحتی است. این روزها، تقریباً همه گوشی همراه خودشان را در هر لحظه کنار خود دارند، استفاده از گوشی همراه برای پرداخت باعث ساده‌تر شدن روند برای کاربر و صندوق‌دار می‌شود. با فروشگاه‌های بدون صندوق فروش همانند Amazon Go که در حال ظهور هستند، گوشی همراه به ثابت جهانی بعدی تبدیل شده است.

چگونه یک کسب و کار از تجارت بر بستر موبایل استفاده می‌کند؟

بر اساس یک نظرسنجی، هم کاربران تبلت و هم کاربران گوشی هوشمند که خرید آنلاین می‌کنند پیشنهادهای به صرفه را که دارای تصاویر و نمایش اسلایدی است بسیار ارزشمند می‌دانند و توانایی خرید از طریق برنامه کاربردی در جایگاه‌های نزدیک به هم دوم و سوم هستند.

با وسیله‌های همراه، مشتریان می‌توانند به سرعت قیمت‌ها را مقایسه، محصولات را جستجو، سفارش دهند و نظر بگذارند. برای مثال، ۷۶ درصد وب‌سایت خرده‌فروشان مد بزرگ از طریق وسیله‌های همراه بازدید می‌شوند. در همین حین، ۶۴ درصد سفارش‌ها آنلاین خرده‌فروشان مد بزرگ و ۵۳ درصد سفارش‌ها خرده‌فروشان مد کوچک بر بستر موبایل انجام می‌گیرد. این‌ها اعداد بزرگی هستند، پس کانال موبایل نمی‌تواند نادیده گرفته شود.

تجارت موبایلی بهترین راه برای دستیابی به مشتریان بیشتر و افزایش فروش آنلاین است. با تجمیع با شبکه‌های اجتماعی و ساخت یک برنامه کاربردی برای کسب و کار خود، می‌توانید توجه بسیاری را جلب کنید و خرید را برای مشتریان خود هرکجا که باشند سریع‌تر و آسان‌تر کنید.

ابزارهایی برای شروع تجارت بر بستر موبایل

تجارت موبایلی

تجارت موبایلی

اگر به دنبال پیاده‌سازی تجارت موبایلی در کسب و کار خود هستید، در ادامه راه‌کارهای نرم افزاری آورده شده است (و شما حداقل باید به آن توجه داشته باشید):

تجارت الکترونیکی بر بستر موبایل

نرم افزار تجارت الکترونیکی همراه یک محل واضح برای شروع است. این ابزارها به ویژه برای بازار موبایل توسعه یافته است و به کسب و کار شما برای ساخت یک فروشگاه تجارت الکترونیکی بهینه شده برای کاربران گوشی همراه کمک می‌کند.

امنیت اطلاعات موبایل

امنیت اطلاعات

امنیت اطلاعات

امن نگه‌داشتن اطلاعات مشتری باید اولویت هر کسب و کار باشد و کاربران گوشی همراه استثنا نیستند. نرم افزار امنیت اطلاعات موبایل در تضمین این که کاربران شما هنگام خرید بر بستر موبایل حفاظت‌شده‌اند کمک می‌کند. درحالی‌که هرگز نمی‌توانید برای شبکه‌های Wi-Fi غیر ایمن این موضوع را تضمین کنید، اما می‌توانید تضمین کنید که برنامه کاربردی شما در برابر حمله آسیب‌پذیر نیست.

درگاه پرداخت

نرم افزار درگاه پرداخت، امکان پرداخت آنلاین ایمن را برای مشتریان با استفاده از کارت اعتباری فراهم می‌کند. اگر هر نوع فروشگاه تجارت الکترونیکی را اداره می‌کنید، نیاز به درگاه پرداخت دارید. درحالی‌که برخی از نرم افزارها می‌توانند با فروشگاه تجمیع یابند، برخی باید از روز اول ساخته شوند.

تبلیغات بر بستر موبایل

نرم افزار تبلیغات بر بستر موبایل ، تبلیغات کسب و کارها به صورت مستقیم را برای مخاطبانی که از وسیله‌های همراه استفاده می‌کنند آسان می‌کند. کسب و کارها می‌توانند آگهی‌های بر پایه گوشی همراه، تبلیغات درون برنامه‌ای و ویدیوهایی ایجاد کنند که مستقیماً به شبکه و تولید کننده تبلیغات گوشی همراه فرستاده شوند. این ابزارها تضمین می‌کند که تبلیغات برای مخاطبان گوشی همراه عالی به نظر آید. در یافتن مکان مناسب برای تبلیغات نیز کمک می‌کند.

بازاریابی موبایلی

بازاریابی موبایلی

بازاریابی موبایلی

مشابه با نرم افزار تبلیغات موبایل، نرم افزار بازاریابی موبایلی نیز به کسب و کارها کمک می‌کند تا تلاش‌های بازاریابی خود را با وسیله‌های همراه هماهنگ کنند. این ابزارها به ارسال اطلاع‌رسانی‌ها، تبلیغات درون برنامه‌ای، کمپین‌های بازاریابی، پیامک یا ایمیل انبوه کمک می‌کند. مصارف گوشی همراه از بسیاری از مصارف اینترنت متفاوت است، بنابراین نرم افزاری که برای این چالش‌های منحصربفرد مناسب است مهم است.

تحلیل برنامه‌های کاربردی موبایل

زمانی که برنامه کاربردی را ایجاد کردید، باید اطمینان حاصل کنید که آن مورد استفاده قرار می‌گیرد و توسط افراد صحیحی استفاده می‌شود. نرم افزار تحلیل برنامه موبایل رفتار کاربر را در برنامه کاربردی اندازه‌ می‌گیرد تا بفهمد چه کسی از آن استفاده می‌کند و چه زمانی. همچنین تعداد دفعات باز کردن برنامه کاربردی و مدت آن را توسط کاربران اندازه‌گیری می‌کند، بنابراین، موفقیت کانال تجارت موبایلی را بهبود می‌دهد.

گام‌های بعدی برای آن‌هایی که به پیاده‌سازی تجارت موبایلی توجه دارند

تجارت موبایلی در حال رشد و به سرعت در حال تغییر است، پس به کار گرفتن آن نیازمند انعطاف‌پذیری و ذهنی با مقیاس‌پذیری سریع است. هیچ زمانی بهتر برای شروع نیست. اگر از هر نوع تجارت الکترونیکی استفاده می‌کنید، باید مزایای بالقوه پیاده‌سازی تجارت بر بستر موبایل را در نظر بگیرید.

منبع : learn.g2crowd