مبانی چت بات

چت بات چیست ؟ مبانی چت بات و استفاده چت بات ها در بازاریابی مهمترین موضوعات در حوزه بازاریابی هستند . اگر می‌خواهید از آخرین گرایش‌های فناوری آگاه باشید، قطعا می‌خواهید درباره نحوه تأثیر چت بات ها بر جنبه‌های مختلف جهان در حال حاضر بیشتر آگاهی داشته باشید. از خرده فروشی تا شبکه‌های اجتماعی، خدمات مشتری و ماورای آن، آن‌ها به عنوان بخش حیاتی استراتژیِ تعداد بسیار زیادی از شرکت‌ها برای کسب موفقیت تبدیل شده است.

مبانی چت بات ها

چت بات چیست؟

چه شرکت‌هایی از چت بات استفاده می‌کنند؟

چت بات های فیس‌بوک

چت بات ها در خرده فروشی و خرید و فروش الکترونیکی

چت بات ها برای بازاریابی

نحوه ساخت یک چت بات

چگونه نرخ موفقیت چت بات را دنبال کنیم

آمار چت بات در ۲۰۱۹

مبانی چت بات

مبانی چت بات : هر آن چیزی که باید بدانید

استفاده از فناوری چت بات در طول دهه ۲۰۱۰ افزایش یافته است، از اویل دهه ۱۹۶۰ آن‌ها به عنوان گجت و ابزار مکالمه پاسخ سریعِ آزمایش شده و توسعه یافته وجود دارند.

در ۱۹۶۶، جهان به ELIZA معرفی شد، اولین برنامه رایانه‌ای پردازش زبان طبیعی (NLP) یعنی چت بات. از آن زمان، Jabberwacky را در سال ۱۹۸۸، A.L.I.C.E را در ۱۹۹۵، Cleverbot را در ۱۹۹۷، واتسون IBM را در ۲۰۰۶ دیدیم و سایر ربات‌هایی که روزانه استفاده می‌کنیم نظیر سیری، الکسا، کورتانا و به همین ترتیب از سال ۲۰۱۰ به جلو می‌روند.

مبانی چت بات

مبانی چت بات

 

مبانی چت بات ها

اگر می‌خواهید از آخرین گرایش‌های فناوری آگاه باشید، قطعا می‌خواهید درباره نحوه تأثیر چت بات ها بر جنبه‌های مختلف جهان در حال حاضر بیشتر آگاهی داشته باشید. از خرده فروشی تا شبکه‌های اجتماعی، خدمات مشتری و ماورای آن، آن‌ها به عنوان بخش حیاتی استراتژیِ تعداد بسیار زیادی از شرکت‌ها برای کسب موفقیت تبدیل شده است. درک صحیح مبانی چت بات به موفقیت شما در مسیر بازاریابی کمک می نماید.

چت بات چیست؟

چت بات چیست

چت بات چیست

قبل از این که در مورد همه چیز چت بات متخصص شوید باید بدانید که آن چیست، چگونه کار می‌کند و چرا آن‌ها در جامعه مدرن به این اندازه مهم شده‌اند. به عبارت ساده، آن یک ربات مکالمه است که دارای هوش مصنوعی (AI) است که مردم می‌توانند از طریق آن با (از طریق نوشتن) وب‌سایت شرکت صحبت کنند.

آن‌ها اغلب به شکل نماینده خدمات مشتری (CSR) استفاده شده‌اند که به عنوان نقطه اول تماس بازدیدکننده وب‌سایت عمل می‌کند. آن‌ها برای کسب‌وکارها مفید هستند چون می‌توانند هزینه‌های استخدامی را کاهش دهند، سود را افزایش دهند و زمان انتظار را برای مشتریان کاهش دهند. این مزایا آن‌ها را به فناوری مطلوب اضافه شده به هر شرکت تبدیل می‌کند.

چه شرکت‌هایی از چت بات استفاده می‌کنند؟

زمانی که در اینترنت می‌گردید ممکن است با چت بات ها روبرو شده باشید، شاید نتوانید هر شرکتی را که از آن‌ها در وب‌سایت خودشان استفاده می‌کنند تشخیص دهید. البته اگر مجبور بودید حدس بزنید، احتمالاً فرض می‌کنید که تنها شرکت‌های مرتبط با فناوری از آن‌ها استفاده می‌کنند.

اما، این طور نیست. آن‌ها به صورت گسترده در صنایع به دلیل مزایای مشتری محور آن‌ها استفاده می‌شوند.

آیا تا به حال قبل از این فکر کرده‌اید که گروه املاک و مستغلات یا یک شرکت حقوق و دستمزد و منابع انسانی، پیشگام چت بات خواهند بود؟ دقیقاً.

چت بات های فیس بوک

چت بات های فیس بوک

چت بات های فیس‌بوک

حتی اگر وب‌سایتی را بازدید نکرده‌اید که از چت بات در صفحه اصلی استفاده می‌کند، تضمین می‌کنم که چت بات فیس‌بوک را دیده‌اید، حتی اگر با آن تعامل نداشته‌اید.

چت بات های فیس‌بوک به آسانی از دیگر ربات‌های مدرن تشخیص داده می‌شود. با باز کردن پیام‌رسان، می‌توانید آیکون قطب‌نما را ببینید، زمانی که کلیک شود تعدادی ربات‌های مکالمه تجاری به شما نشان می‌دهد که می‌توانید در هر زمان پیام دهید. همه آن‌ها از کسب‌ و کارهای کوچک و بزرگ می‌آید و از خدمات سفارش غذا گرفته تا مشاوره مد و زیبایی و هر چیزی بین این دو تشکیل یافته است.

برخی از چت بات ها در فیس‌بوک ۱۰۰ درصد خودکارسازی شده‌اند (به این معنا که به صورت انحصاری با شما مکالمه می‌کنند)، درحالی‌که برخی دیگر نصف-نصف هستند (به این معنا که با یک ‌بات شروع می‌شود و شما را به نماینده انسانی هدایت می‌کند).

مقالات پیشنهادی

بازاریابی نسل ۴ چیست ؟

 

چت بات‌ها در خرده فروشی

چت بات‌ها در خرده فروشی

چت بات ها در خرده فروشی و خرید و فروش الکترونیکی

به غیر از شرکت‌های نرم‌افزار و فناوری، احتمال دارد که ربات‌های مکالمه را در وب‌سایت‌های خرده فروشی و خرید و فروش الکترونیکی ببینید. چرا؟ چون تعاملات مثبت با آن‌ها می‌تواند منجر به فروش شود. در بسیاری از وب‌سایت‌ها، یک حباب چت کوچک در کنار یک صفحه ظاهر می‌شود و از شما می‌پرسد آیا کمک نیاز دارید یا سؤالی درباره خرید پیش رو دارید.

هدف استفاده از آن‌ها برای خرید و فروش الکترونیکی و خرده فروشی تبدیل زمان صرف شده در وب‌سایت شرکت به پولی است که شرکت کسب می‌کند.

اگر در مرز خرید چیزی در سبد مجازی خود هستید، کسب‌وکارها نمی‌خواهند ریسک ترک کردن سبد خرید را داشته باشند، چون برای آن‌ها باعث از دست رفتن پول خواهد شد، اما، اگر کسب‌وکارها از چت بات ها برای کمک به راهنمایی شما در موجودی یا روند خرید استفاده کنند، به صورت بالقوه این پول را ذخیره می‌کنند.

چت بات ها برای بازاریابی

چت بات ها برای بازاریابی

چت بات ها برای بازاریابی

یکی دیگر از صنایع پررونق که از مزیت چت بات ها استفاده می‌کند بازاریابی است. آن‌ها برای استراتژی بازاریابی شرکت به گونه‌ای که قبلاً توجه نمی‌شد ارزش می‌آورد.

برای مثال، آن‌ها می‌توانند در ارائه پشتیبانی مشتری کمک کنند، از کاربران اطلاعات جمع‌آوری کنند، تجربیات مشتری در وب‌سایت را شخصی‌سازی کنند، فروش و گردآوری افراد علاقه‌مند به محصول را افزایش دهد، محصولات را رونمایی و آزمایش کنند، نظرات مشتری واقعی درباره وب‌سایت شما، محصولات به دست بیاورند و به سمت ایجاد روابط مشتری بروند.

همه روش‌های بالا در نهایت به استراتژی بازاریابی شما و درآمد خالص شرکت کمک خواهد کرد که نشان دهنده نحوه سودرسانی مؤثر چت بات ها به شرکت شما است.

نحوه ساخت یک چت بات

نحوه ساخت یک چت بات

نحوه ساخت یک چت بات

از حالا، کنجکاوی شما به این نقطه معطوف خواهد شد که نحوه ساخت آن را برای وب‌سایت خود یاد بگیرید. اما، اگر کد نویسی ندانید یا توسعه‌دهنده وب نباشید ممکن است از این وظیفه سنگین نگران باشید، اما نگران نباشید! راه‌های مختلفی برای ساخت یک چت بات وجود دارد که در محدوده سختی آسان، متوسط و مشکل قرار دارد.

حتی یک شخص با آگاهی حداقل از فناوری نیز می‌تواند با کمی راهنمایی، انتخاب نرم‌افزار ساخت صحیح و تعدادی دستورالعمل سودمند، ساخت آن را امتحان کند!

ساخت چت بات

ساخت چت بات

نکات تخصصی برای ساخت چت بات از ابتدا

شاید شما یک توسعه دهنده وب باشید یا در کد نویسی مهارت داشته باشید و بخواهید در چالش ساخت یک ربات از ابتدا شرکت کنید. اگر این طور باشد، پس مطالعه در مورد نحوه ساخت یک ربات از ابتدا توسط متخصصان دیگر فناوری ممکن است انگیزه‌ای باشد که شما برای اجرای یک چت بات حرفه‌ای برای کسب‌وکار خود نیاز دارید.

چگونه نرخ موفقیت چت بات را دنبال کنیم

اگر در حال حاضر یک چت بات داشته باشید یا به شدت قانع شده باشید که در آینده داشته باشید، نحوه ردیابی نرخ موفقیت آن زمانی که استقرار یافت بسیار مهم است. همانند هر چیزی، اگر موفقیت‌ها و شکست‌ها، سودها و زیان‌ها، بردها و باخت‌ها را ردیابی نکنید، آنگاه دانستن این که آوردن آن به وب‌سایت شما در واقع سود ملموسی را در کل فراهم خواهد کرد یا نه غیر ممکن است.

به همان طریق که یک مدیر اهداف ماهانه شما را ردیابی می‌کند، باید چیزهایی که چت بات به خوبی انجام می‌دهد یا ضعیف هست را به صورت منظم ردیابی کنید. در نهایت باید برای اطلاعاتی که آن از طرف شما با مشتریان مکالمه می‌کند پاسخگو باشید. اگر آن به صورت نادرست برنامه‌نویسی شود یا نتواند دستیاریِ خوبی برای مشتری بالقوه ارائه دهد، ممکن است باعث شود آن‌ها ناامید شوند و وب‌سایت شما را ترک کنند و هرگز برنگردند.

آیا می‌خواهید این ریسک را بکنید؟

آمار چت بات در ۲۰۱۹

همان‌طوری که قبلاً اشاره شد، مفهوم چت بات ها چیز جدیدی نیست. اما، در دهه گذشته و به ویژه در ۵ سال اخیر، استفاده از آن‌ها به صورت ثابت افزایش یافته است که منجر به آمارهای جالبی درباره آن‌ها شده است.

با آمار دیوانه‌کننده ذکر شده تا سال ۲۰۲۰ که تقریباً ۸۵% از تعاملات مشتریان با یک چت بات شروع خواهد شد، حتماً می‌خواهید همه آمارهای حیران کننده درباره وضعیت فعلی آن‌ها و  آنچه در آینده دور و نزدیک خواهد آمد را بدانید.

منبع : learn.g2

0/5 (0 Reviews)