روانشناسی شبکه های اجتماعی

درک مخاطبان خود برای موفقیت در شبکه های اجتماعی بسیار مهم است. و بهترین راه برای انجام این کار درک برخی اصول پایه روانشناسی است.

در hootsuite  ، مدت بسیاری است که اهمیت روانشناسی شبکه های اجتماعی را برای انتشار گسترده محتوا بررسی شده است.  در این مقاله، به تشریح برخی مفاهیم کلیدی روانشناسی شبکه های اجتماعی می‌پردازیم تا بتوانید از آن‌ها در استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی خود استفاده کنید.

روانشناسی شبکه های اجتماعیPsychology of Social Media
روانشناسی شبکه های اجتماعی

روانشناسی شبکه های اجتماعی : ۸ نکته برای بازاریابان

درک مخاطبان خود برای موفقیت در شبکه های اجتماعی بسیار مهم است. و بهترین راه برای انجام این کار درک برخی اصول پایه روانشناسی است.

در hootsuite  ، مدت بسیاری است که اهمیت روانشناسی شبکه های اجتماعی را برای انتشار گسترده محتوا بررسی شده است. در این مقاله، به تشریح برخی مفاهیم کلیدی روانشناسی رسانه های اجتماعی می‌پردازیم تا بتوانید از آن‌ها در استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی خود استفاده کنید. برای درک این مفاهیم این مقاله را بخوانید:

 • چرا مردم محتوا در شبکه های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند

 • چگونه برای مخاطبان اعتماد ایجاد کنیم

 • چگونه جلوه‌های بصری تعامل را افزایش می‌دهد

 • چرا رنگ بر رفتار مخاطبان تأثیر دارد

 • چگونه از احساس در ایجاد استراتژی شبکه های اجتماعی موفق استفاده کنیم

 • چگونه تجربه شخصی، محصولی را برای شما می‌فروشد

 • چرا عمل متقابل برای توسعه اعتماد به برند عالی است

 • چگونه از قدرت FOMO (ترس از نادیده گرفتن / the fear of missing out) استفاده کنیم (مسئولانه)

۸ نکته روانشناسی شبکه های اجتماعی برای بازاریابان

 

 1. مردم محتوا را در شبکه اجتماعی برای ارتباط با دیگران به اشتراک می‌گذارند

روانشناسی شبکه های اجتماعی

روانشناسی شبکه های اجتماعی

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چرا آنچه را در جامعه انجام می‌دهید به اشتراک می‌گذارید؟

نیویورک‌تایمز مطالعه‌ی گسترده‌ای را انجام داده است و پنج نکته کلیدی از دلایل به اشتراک‌گذاری آنلاین محتوا توسط افراد دریافته است:

 • برای بهبود زندگی دیگران .

تقریباً همه شرکت‌کنندگان (۹۴%) گفته‌اند که دلیل به اشتراک‌گذاری محتوا در شبکه های اجتماعی این است که احساس می‌کنند آن محتوا زندگی مخاطبان آن‌ها را بهبود خواهد داد. به عنوان یک بازاریاب، ایجاد محتوای کمک‌کننده که زندگی مخاطبان شما (و مخاطبان آن‌ها) را به طریقی بهتر کند اهمیت دارد.

 • برای تعریف خودشان .

دو نفر از هر سه شرکت‌کننده (۶۸%) اعلام کرده است که به اشتراک‌گذاری محتوا برای ایجاد شخصیت آنلاین ایده‌آل خودشان است. زمانی که یک محتوا ایجاد می‌کنید، توجه کنید که آن محتوا با علایق مخاطبان شما متناسب باشد و از به اشتراک‌گذاری آن افتخار کنند.

 • برای رشد و پرورش روابط.

چهار از پنج شرکت‌کننده گفته است که به اشتراک‌گذاری محتوا وسیله‌ای برای متصل ماندن با دیگران است. توجه کنید که محتوا می‌تواند برای پرورش ارتباطات بین دیگران استفاده شود. از مخاطبان بخواهید که دیگران را در نظرهایشان تگ کنند یا با یک فراخوان عمل قانع‌کننده، مخاطبان را برای به اشتراک‌گذاری تشویق کنید (برای مثال، « این ویدیو دستور‌ پخت را با بهترین آشپزی که می‌شناسید به اشتراک بگذارید تا بتوانید این مجموعه آشپزی جدید را برنده شوید!»)

 • تحقق بخشیدن به آرزوهای خود.

همه دریافت بازخوردهای مثبت و احساس با ارزش بودن را دوست دارند. همان مطالعه دریافته است که «مصرف‌کنندگان محتوایی را که به اشتراک بگذارند بیشتر دوست دارند و محتوایی که با آن‌ها به اشتراک گذاشته می‌شود را نیز بیشتر دوست دارند». ایجاد محتوای آموزنده به مخاطبان شما کمک می‌کند تا به طور منظم به این احساس برسند.

 • تا مردم آرمان‌هایی را که اعتقاد دارند بدانند.

چهار از پنج نفر (۸۴%) شرکت‌کننده گفته است که «به اشتراک‌گذاری اطلاعات راهی برای پشتیبانی از آرمان‌ها یا برندی است که به آن توجه دارند.» در مورد آرمان‌های برند خود فکر کنید و محتوایی را تولید کنید که از آن‌ها حمایت کند.

این پنج دلیل کلیدی به‌وضوح نشان داد که دلایل اصلی مخاطبان شما ، به اشتراک‌گذاری روابط خود با دیگر مردم است نه برند شما . این مورد را هنگام به اشتراک‌گذاری مقالات، ویدیوها و تصاویر در کانال شبکه اجتماعی در ذهن داشته باشید.

 1. در روانشناسی شبکه های اجتماعی مردم به همتایان خود اعتماد دارند

شما از کسی که به آن اعتماد ندارید خرید نخواهید کرد و مخاطبان شما نیز از این موضوع مستثنا نیستند.

مدیر روابط عمومی اُگیلوی، آقای کریس گریوز، وبیناری را میزبانی کرده است که در آن راه‌های به دست آوردن اعتماد مشتریان توسط بازاریابان بحث کرده است.

اکسی‌توسین که توسط اقتصاددان پائول زاک «هورمون اعتماد» نامیده می‌شود، یک ماده شیمیایی احساس خوب است که زمانی از مغز ترشح می‌شود که شخص احساس پذیرفته شدن کند و بخشی از چیزی باشد.

گریوز شرح می‌دهد: «اگر نتایج باعث شود که مردم احساس خوبی در مورد خودشان بکنند بیشتر احتمال دارد ذهنیت و رفتارشان را تغییر دهند و اغلب اوقات این یعنی بخشی از یک گروه بزرگ بودن است».

او آزمایشی را که توسط یک شرکت انرژی انجام شده است را شرح می‌دهد که دریافته‌اند مشتریانی که عادات مصرف همسایگان خود را دیده‌اند می‌خواهند آن‌ها را منعکس کنند (چه قبلاً بسیار انرژی مصرف می‌کردند چه کمتر).

همان‌طوری که گریوز شرح می‌دهد: «این مثالی از اثبات اجتماعی است، عمل صحبت نکردن از رفتار بد، اما نشان دادن به مصرف کنندگان که گروه آن‌ها رفتار مطلوبی را انجام می‌دهد».

محتوای تولید شده کاربر (User-generated content: UGC) و نظرات مثبت مشتری بهترین راه برای نشان دادن به مخاطبان خود است که دیگران در حال حاضر مشتریان راضی از برند شما هستند.

در مطالعه دیگری، بستر محتوای بصری «اولاپیک» دریافته است که «۷۶ درصد مصرف‌کنندگان معتقد هستند که به طور متوسط محتوایی که مردم به اشتراک می‌گذارند از تبلیغات برند صادقانه‌تر است».

پاورپوینت بازاریابی

پاورپوینت بازاریابی دیجیتال

 1. اکثریت مردم یاد گیران بصری هستند

مؤثرترین راه برای تعامل با مخاطبان، یادآوری و یادگیری در مورد محتوای شما، کمک‌های بصری بسیار مهم است.

یکی از پر استفاده‌ ترین طبقه‌بندی‌های سبک یادگیری مدل VAK است. که سبک‌های یادگیری را به یاد گیران بصری، یادگیری‌های شنیداری و یادگیری‌های حرکتی تقسیم‌بندی می‌کند.

مطالعه‌ای از ژورنال علوم سلامت فعلی اشاره به آمار گسترده‌ای دارد که ۶۵% عموم جمعیت یاد گیران بصری هستند. هدف این مطالعه فهمیدن این موضوع بود که آیا در بین دانش‌آموزان واقعی نیز چنین است.

هشدار مهم: بله.

یک جزء بصری- ویدیو، عکس، تصویر توضیحی- به مردمی که با پست شما روبرو می‌شوند کمک می‌کند تا تعلیم یابند. آن‌ها همچنین در جذب مردمی که به صورت فعالانه به دنبال آن هستند، مطالعه می‌کنند و محصولات را مقایسه می‌کنند کارآمد است.

به نظر واضح است، اما دلایل علمی پشت بهره‌گیری از عناصر بصری در استراتژی روانشناسی شبکه های اجتماعی شما است که برای ترویج موفق محصول بسیار کمک‌کننده است.

 1. رنگ در ایجاد برند شما یک مؤلفه مهم است

روانشناسی شبکه های اجتماعی

روانشناسی شبکه های اجتماعی

به این توجه کنید: بر اساس مطالعه‌ای از تأثیر رنگ بر بازاریابی ، «مردم تصمیمشان را در ۹۰ ثانیه از تعامل اولیه خود با مردم و محصولات می‌گیرند. تقریباً ۶۲ تا ۹۰ درصد ارزیابی‌ها بر اساس خود رنگ‌ها است.»

این مقدار بزرگی است.

اما خیلی هم به خود رنگ بستگی ندارد، بلکه به این بستگی دارد که رنگ شما با برند و محصول شما هم‌خوانی دارد یا نه. این مطالعه همچنین دریافته است که استفاده از رنگ‌هایی که هویت برند شما را نشان می‌دهد به جای استفاده از ترکیبات کلیشه‌ای رنگ‌ها بسیار اهمیت دارد.

وقتی یک تصمیم استراتژیک درباره رنگ محتوای شبکه های اجتماعی خود می‌گیرید، توجه کنید که چقدر آن‌ها با ارزش و نگرش برند شما متناسب است. چه پیامی را می‌خواهید ارسال کنید و چه رنگ‌هایی می‌تواند در ارسال آن پیام کمک کند؟ چون ارتباط مشترکی با رنگ‌های خاص وجود دارد (همانند، سبز برای رفتن، زرد به معنای خوشحال و غیره) بنابراین، زمینه یک مؤلفه مهم است.

 1. محتواهای مثبت بیشتر به اشتراک گذاشته می‌شود

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی

بر اساس علوم روانشناسی ، ژورنالی از وابستگی علوم روانشناسی ، برانگیختن احساسات خاصی می‌تواند به افزایش شانس به اشتراک‌گذاری پیام کمک کند.

این مطالعه شرح می‌دهد که «به اشتراک‌گذاری استوری ‌ها یا اطلاعات ممکن است به نوبه خود باعث تحریک شود. زمانی که مردم به صورت فیزیولوژیکی برانگیخته می‌شوند، چه به واسطه تحریک احساسی یا به صورت دیگر، استرس ارادی فعالی می‌شود که انتقال اجتماعی را افزایش می‌دهد.

درحالی‌که محتوای محرک احساسی بیشترین تأثیر را بر مخاطبان دارد، محققان در دانشگاه پنسیلوانیا دریافته‌اند که هرچه محتوا مثبت باشد، بیشتر به اشتراک گذاشته می‌شود. استفاده از شوخی‌های (مناسب) نیز سودمند است. اما استفاده از چه چیزی دارای قدرت عاطفی شگفت‌انگیز است؟ شکلک‌ها

انسان‌ها مسری بودن احساس را به عنوان راهی برای ایجاد همبستگی تجربه کرده‌اند، عمل تقلید عبارات در مکالمه‌های رودررو. دانشمندان در ژورنال عصب‌شناسی اجتماعی دریافته‌اند که با استفاده از شکلک، همان بخش‌ها در مغز فعال می‌شود و تجربه به صورت آنلاین تکرار می‌شود.

مطالعه شکلک‌ها و عبارات : نمادهای وضعیت در شبکه‌های اجتماعی این موضوع را پشتیبانی می‌کند. بعد از مطالعه استفاده از شکلک در توییتر، محققان دریافته‌اند که افرادی که از شکلک‌ها استفاده می‌کنند (به ویژه شکلک‌های مثبت) بیشتر محبوب یا تأثیرگذار هستند.»

در استفاده از شکلک‌ها در محتوای شبکه اجتماعی خجالتی نباشید. از مثبت بودن استفاده کنید.

 1. تجربه شخصی یک مشتری می‌تواند ارزش بیشتری را به محصول شما نسبت ‌دهد

این به عبارت دیگر به «اثر موهبت» معروف است. که یک جانبداری شناختی است، اگر مردم نوعی از مالکیت نسبت به چیزی داشته باشند، ارزش بیشتری را به آن نسبت می‌دهند.

مطالعه‌ای از ژورنال اقتصاد سیاسی این ایده را با انواع کالاها، مخصوصاً فنجان قهوه آزمایش کرده است.

به دو گروه از مردم فنجان‌هایی داده شده است و از آن‌ها خواسته شده تا ارزش آن‌ها را ارزیابی کنند. یک گروه می‌توانستند فنجان را به مدت طولانی‌تری داشته باشند، درحالی‌که از گروه دیگر خواسته شده بود تا فوراً بعد از دریافت آن قیمت‌گذاری کنند.

گروهی که صاحب فنجان بودند، ارزش بیشتری را نسبت به گروه دیگر که صاحب نبودند داده‌اند. فنجان‌ها ارزش تجربی و حتی نمادین داشتند. مطالعه دیگر با کارت‌های بیس‌بال همان نتیجه را یافته‌ است.

به عنوان یک بازاریاب اجتماعی، می‌توانید اثر موهبت را به دو طریق اعمال کنید، می‌توانید محتوای معتبر ایجاد کنید که نشان می‌دهد کسی از محصول شما استفاده کرده و ارزشی را در آن یافته است، که همان ارزش را برای شخص دیگر ایجاد می‌کند. همچنین می‌توانید نمونه آزمایشی رایگان بدهید که همان تجربه را به صورت مستقیم ایجاد کند.

 1. اگر به نفع مشتریان کاری انجام دهید آن‌ها نیز به نفع شما کاری انجام خواهند داد

نه به معنای واقعی کلمه.

ما در مورد عمل متقابل صحبت می‌کنیم. یعنی زمانی که کسی کار خوبی را برای شما انجام دهد، غریزه شما در حالت کلی انجام دادن کاری خوب برای او است.

در مورد برند شما، یعنی تخفیف‌، نوعی از محتوای رایگان یا چیزی شبیه به مرکز منابع است که مخاطب شما می‌تواند به صورت مداوم به آن رجوع کند.

این هدایا به شما کمک می‌کند تا با مخاطبان خود اعتماد ایجاد کنید. همچنین مردم را تشویق می‌کند تا در عوض کاری را انجام دهند. که احتمالاً خرید از محصول شما است، ثبت‌نام در خبرنامه، دنبال کردن در شبکه اجتماعی ، یا به اشتراک‌گذاری پیام شما در شبکه خودشان است.

 1. مردم نمی‌خواهند نادیده گرفته شوند

 اهمیت روانشناسی شبکه های اجتماعی

اهمیت روانشناسی شبکه های اجتماعی

FOMO (ترس از نادیده گرفتن / the fear of missing out) پدیده‌ای جدید است که مستقیماً به افزایش شبکه اجتماعی مرتبط است.

استفاده از اضطراب شخصی درباره شامل نشدن در چیزی، کمی از لحاظ اخلاقی مشکوک است، چون تأثیر FOMO یا واقعی است و بیش از حد مثبت نیست.

اما اگر از این اصول کم و انسانی استفاده کنید، همانند «این پیشنهاد در نیمه‌شب به اتمام خواهد رسید، الان اقدام کنید!» یا «ما را در اینستاگرام دنبال کنید تا بهترین ویدیو از قایق‌رانی سگ‌ها را ببینید که هیچ جای دیگری نخواهید توانست آن را بیابید» کارآمدتر است.

در کل، یک چیز واضح و مهم که باید در زمان استفاده از این اصول روانشناسی به عنوان بازاریاب شبکه اجتماعی توجه کنید، استفاده از آن به مقدار اندک است. پس اطمینان حاصل کنید که از این تاکتیک‌ها با توجه به بهترین علایق مخاطبان خود استفاده کنید.

به علاوه، اگر هدف شما واضح است و نیت شما به دام انداختن نیست، استفاده از روانشناسی مخاطبان شما می‌تواند اعتماد را در برند شما افزایش دهد. شما با دنبال کنندگان فعلی خود به صورت مؤثرتری تعامل خواهید کرد و حتی ممکن است دنبال کنندگان جدیدی را به دست بیاورید.

منبع : blog.hootsuite