اهمیت ساختار سازمانی

اهمیت ساختار سازمانی در افزایش کارآیی و اثربخشی سازمانی بسیار مورد توجه است. برای رسیدن به اهداف  کوتاه مدت و بلند مدت سازمانی ، مدیریت منابع انسانی کارآمد و موثر برای شرکت بسیار اهمیت دارد که اهمیت ساختار سازمانی را دو چندان می سازد. ما در این مقاله ۹ اهمیت ساختار سازمانی را مورد بررسی قرار می دهیم :

  • هماهنگی مناسب

  • سطح بهره وری بالاتر از کارمندان

  • افزایش کارآیی

  • حفظ و جذب کارکنان متخصص و باتجربه

  • جریان مناسب ارتباطات

  • رضایت شغلی

  • عدم تکرار کار

  • تخصصی نمودن وظایف و مسئولیت ها

  • تمایز میان قدرت و اقتدار

اهمیت ساختار سازمانیImportance of Organizational Structure
اهمیت ساختار سازمانی

اهمیت ساختار سازمانی

سازمان ها به دلیل رشد و توسعه میزان سفارشات بازار و افزایش لیست مشتریان بزرگتر می شوند. و این امر تلاش کسب و کارها برای دستیابی به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت بیشتر جلوه می دهد . و برای رسیدن به این اهداف ، مدیریت منابع انسانی کارآمد و موثر، برای شرکت بسیار اهمیت دارد که اهمیت ساختار سازمانی را دو چندان می سازد. این باید بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ سازمانی باشد و باید به هسته کسب و کار مرتبط باشد.

اکنون بگذارید جزئیات دقیق در مورد اهمیت ساختار سازمانی را بحث کنیم و به همین دلیل مفید است که بدانید :

۱) هماهنگی مناسب مهمترین دلیل اهمیت ساختار سازمانی

برای هماهنگی مناسب کار و جریان وظایف و مسئولیت ها، درک اهمیت ساختار سازمانی در مدیریت شرکت بسیار مهم است. همچنین اهمیت حیاتی این چارچوب خاص به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از کل فرهنگ سازمانی و محیط کار قابل توجه است ، زیرا این امر منافع مختلف مانند افزایش سطح بهره وری و کارآیی کارکنان را به ارمغان می آورد.

همه اینها یک تاثیر مثبت مثبت در دستیابی سریع به اهداف بلند مدت و کوتاه مدت شرکت دارد. هماهنگی مناسب یک کلید حیاتی برای کارآیی بالاتر و موثر کار و دستیابی به هدف است.

۲) سطح بهره وری بالاتر از کارمندان

با در نظر گرفتن بحث اهمیت ساختار سازمانی ، زمانی که بخش منابع انسانی و مدیران ارشد شرکت این موضوع  را درک می کنند ، افزایش سطح بهره وری شرکت که به عنوان یکی از بزرگترین مزایای کار سازمانی ، رخ می دهد. با توجه به ساختار مناسب ، هر یک از کارکنان شرکت به خوبی از نقش و مسئولیت های خود آگاه خواهند بود.

این امرمنجر به کاهش مسائلی مانند عدم اطمینان، حسادت و میزان خستگی که موجب کاهش سطح بهره وری شرکت می شود، می گردد. این موضوع برای  شرکت بسیار ضروری است که کارکنان خود را با آرامش و رضایت از طریق ارائه یک محیط کار مثبت ، نقش چالش برانگیز و پاداش مناسب برای حفظ انگیزه، حفظ کنند. و همه چیز با توجه به اهمیت ساختار سازمانی امکان پذیر است.

۳) افزایش کارآیی

با در نظر گرفتن جنبه هایی چون انگیزه ، چابکی و سطوح بالای بهره وری کارکنان، همگی تأثیر مستقیم بر کارآیی کار کارکنان دارند. هنگامی که کارکنان خوشحال و بسیار با انگیزه هستند، قلب و روح خود را در انجام وظایف و مسئولیت های خود در نتیجه رشد و موفقیت مورد نیاز شرکت قرار می دهند.

از این رو، تمام کارشناسان صنعت، افراد با تجربه و متخصصان منابع انسانی در مورد اهمیت ساختار سازمانی سخن می گویند. با افزایش سطوح بهره وری، شرکت می تواند طرحی را برای برند خود در بازار در مدت کوتاهی از رقابت انتخاب کند.

۴) حفظ و جذب کارکنان متخصص و باتجربه

برای داشتن یک باور مثبت و سالم در بازار در میان متقاضیان شغلی ، شرکت باید اهمیت ساختار سازمانی را در دستور کار قرار دهد و از آن پیروی کند، به همین ترتیب جزئیات دقیق تر در مورد آن را بحث خواهیم کرد. هر زمان که هر متقاضی شغلی برای یک کار در هر شرکت خاص درخواست می کند، او به طور کامل و دقیق در مورد فرهنگ کار، محیط و ساختار سازمانی شرکت می اندیشد.

او تمام اطلاعات خود را از همتایان صنعت و انجمن های آنلاین و وب سایت های مختلف می گیرد. و اگر او از ساختار و نقش واضح و مسئولیت هایش راضی باشد، به سمت شرکت خواهد رفت. و اگر او با ساختار، نقش، وظایف، پاداش و فضای کلی کارش خوشحال و راضی باشد، به همراه سایر کارکنان برای دستیابی به اهداف بلند مدت شرکت تلاش خواهد نمود.

۵) جریان مناسب ارتباطات

ارتباطات غلط در واقع میتواند کل جریان کار سازمان را مختل کند و به صورت یک اتفاق بد در ویترین سازمان بدرخشد. علاوه بر این مسئله ، ارتباطات نادرست می تواند به سایر بخش های سازمان نیز سرایت کند.

یکی از دلایل اصلی این مسئله فقدان ساختار سازمانی مناسب و سطوح سلسله مراتبی است که هر کارمند می داند که چه نقش، وظایف و مسئولیت هایی را دارد.

از این رو می توان کاملا درک و تأیید کرد که شرکت بایستی اهمیت ساختار سازمانی را صرفنظر از اندازه آن، قدرت کارکنان و سهم بازار درک نماید.

۶) رضایت شغلی

اجازه دهید این واقعیت را با صدای بلند و روشن بیان کنیم که رضایت شغلی کارکنان شرکت فقط به پاداش، پاداش ارزیابی عملکرد آن وابسته نیست. اما یکی از دلایل اصلی همان ساختار مناسب و سازمان یافته و سطوح سلسله مراتبی است.

با توجه به سطوح انگیزشی بالا، رقابت سالم، وظایف و مسئولیت های چالش برانگیز، و فرهنگ کار مثبت و محیط کلی، باعث می شود آنها احساس خوشحالی و خشنودی به شرکت داشته باشند. و اگر آنها با شغلشان بسیار راضی باشند، تمایل دارند که با شرکت باقی بمانند.

۷) عدم تکرار کار

هنگامی که شرکت از اهمیت ساختار سازمانی پیروی می کند و در هر وظیفه ای که در آن کسب و کار دارد، همان کار را انجام می دهد، هیچ کار تقلیدی از کار وجود ندارد.  زیرا هر کارمند در مورد نقش، وظایف و مسئولیت هایش کاملا توجیح است. اگر ساختار سازمانی مناسب و سطوح سلسله مراتبی وجود نداشته باشد، کارکنان درمورد وظایفشان آگاهی نخواهند داشت و باعث می شود که نتیجه مطلوب با یک کار واحد که توسط دو یا چند کارمند اداره و تکمیل شده است، پاک شود.

همه اینها موجب درگیری های داخلی، کاهش سطح بهره وری و کارآیی کمتر کار می شود که تمام فضای کاری را ناسالم و پر از رقابت می کند. ساختن ساختار سازمانی مناسب، وظیفه و مسئولیت مدیریت عالی شرکت همراه با بخش منابع انسانی است.

۸) تخصصی نمودن وظایف و مسئولیت ها

تحقق و پیروی از اهمیت ساختار سازمانی موجب می شود که مشاغل خاص به کارکنانی که دارای تخصص حرفه ای، تجربه، و دانش مطلوب هستند اختصاص یابد. این شرکت قادر است با استفاده از دانش و تخصص خود به طور مطلوب ، به علاوه کارکنان بسیار خوشحال و راضی ، به رشد خود ادامه دهد . زیرا وظایف مربوط به حیطه کاری  خود را به همراه می آورد و باعث می شود آنها به بهترین نحو ممکن یاد بگیرند و رشد کنند.

۹) تمایز میان قدرت و اقتدار

با پایبندی مناسب به اهمیت ساختار سازمانی ، تمایزی مناسب از قدرت و اقتدار وجود دارد. به عنوان مثال، بخش بازاریابی به دنبال سرپرست بازاریابی، مدیر بازاریابی، مدیران بازاریابی و حرفه ای ها مدیریت بازاریابی هدایت می شود.

هر کدام از آنها نقش ها، قدرت، وظایف، مسئولیت ها و مسئولیت های خود را بدون هیچگونه سردرگمی متوجه می شوند.

نتیجه

بسیاری از شرکت ها اهمیت ساختار سازمانی را در طول عملیات تجاری خود درک نمی کنند. اما زمانی که همه چیز به دلیل مسائل مختلف مطرح می شود، اهمیت آنرا را درک می کنند.

منبع : Marketing91