جستجوی کلمات کلیدی برای سئو

جستجوی کلمات کلیدی فرایند یافتن و تحلیل عبارات جستجوی واقعی است که مردم به موتورهای جستجو وارد می‌کنند. درست است که گوگل همه ما را آماده انتشار به‌روزرسانی‌های الگوریتم نگه می‌دارد، یک چیز برای بازاریابان ورودی که به دنبال بهینه‌ سازی وب‌ سایت‌های خود برای جستجو هستند ثابت است: جستجوی کلمات کلیدی . خوب، نیاز به جستجو کلید واژه ها تغییر نکرده است. و چگونه در واقع آن را انجام می‌دهید.

 آنچه در این مقاله خواهید خواند :

 • جستجوی کلمات کلیدی چیست؟

 • چرا جستجوی کلمات کلیدی مهم است؟

 • نحوه تأثیر هدف بر جستجوی کلمات کلیدی؟

 • چگونه کلمات کلیدی‌ را برای استراتژی سئو خود جستجو کنید ؟

جستجوی کلمات کلیدیKeyword Research
جستجوی کلمات کلیدی

نحوه انجام جستجوی کلمات کلیدی برای سئو : راهنمای مبتدیان

درست است که گوگل همه ما را آماده انتشار به‌ روزرسانی‌ های الگوریتم نگه می‌دارد، یک چیز برای بازاریابان ورودی که به دنبال بهینه‌ سازی وب‌ سایت‌ های خود برای جستجو هستند ثابت است: جستجوی کلمات کلیدی . خوب، نیاز به جستجوی کلمات کلیدی تغییر نکرده است. و چگونه در واقع آن را انجام می‌دهید.

 

جستجوی کلمات کلیدی چیست؟

جستجوی کلمات کلیدی (Keyword Research) فرایند یافتن و تحلیل عبارات جستجوی واقعی است که مردم به موتورهای جستجو وارد می‌کنند. بینشی که شما می‌توانید از این عبارات جستجو واقعی به دست بیاورید می‌تواند به آگاهی استراتژی محتوا و همچنین استراتژی بازاریابی بزرگ‌تر شما کمک کند.

چرا جستجوی کلمات کلیدی مهم است؟

بیشتر و بیشتر، می‌شنویم که چقدر سئو در طول ۱۰ سال گذشته رشد کرده است و چقدر کلمات کلیدی‌ خودشان در توانایی ما برای رتبه‌بندی خوب برای جستجوهایی که مردم هر روزه انجام می‌دهند کم اهمیت شده است.

و تا حدی، این واقعیت دارد؛ استفاده از کلمات کلیدی‌ که دقیقاً با جستجوی یک شخص مطابقت داشته باشد دیگر مهم‌ترین عامل رتبه‌بندی در دید یک حرفه‌ای سئو نیست. به جای آن، هدف پشت آن کلمات کلیدی و این که قطعه محتوا به آن هدف می‌رسد یا نه مهم است (در مورد هدف بیشتر صحبت خواهیم کرد).

البته به این معنی نیست که جستجوی کلمات کلیدی (Keyword Research) یک فرایند منسوخ است. اجازه دهید شرح دهم:

جستجوی کلمات کلیدی به شما می‌گوید که چه عناوینی مورد توجه است و با فرض این که شما از ابزار سئو مناسب استفاده می‌کنید، چقدر آن عناوین در واقع بین مخاطبان شما محبوب است. عبارت کارآمد اینجا عنوان است- با جستجوی کلمات کلیدی‌هایی که حجم بالایی از جستجوها را در ماه ایجاد می‌کند، می‌توانید محتوای خود را در رابطه با آن عناوین مرتب و مشخص کنید. سپس، می‌توانید از این عناوین برای دیکته کردن این که چه کلمات کلیدی‌هایی را جستجو کنید و هدف قرار دهید استفاده کنید.

با جستجوی کلید واژه ها طبق محبوبیت ، حجم جستجو و هدف کلی، می‌توانید سؤالات را که بسیاری از مردم بین مخاطبان شما می‌خواهند به آن‌ها پاسخ داده شود، جواب دهید.

کلمات کلیدی

کلمات کلیدی

نحوه تأثیر هدف بر جستجوی کلمات کلیدی ؟

 همان‌طوری که در بخش قبلی گفتیم، امروزه، هدف کاربر یکی از عوامل مهم در توانایی رتبه‌بندی خوب شما در موتورهای جستجو همانند گوگل است. امروزه بسیار مهم است که صفحه وب شما مشکلی که جستجوگران قصد رفع آن را دارند اشاره کند تا این که صرفاً کلمات کلیدی استفاده شده توسط جستجوگر را داشته باشد. پس، چگونه این بر جستجوی کلمات کلیدی تأثیر دارد؟

استفاده از کلمات کلیدی‌ با ارزش ظاهری آسان است و متأسفانه، کلمات کلیدی می‌توانند معنای مختلفی زیر سطح خود داشته باشند. چون که هدف پشت یک جستجو برای رتبه‌بندی بالقوه شما بسیار مهم است، باید در مورد نحوه تفسیر کلمات کلیدی هدف خود بسیار مراقب باشید.

مثلاً، شما کلمات کلیدی «نحوه شروع یک وبلاگ» را برای یک مقاله که می‌خواهید ایجاد کنید جستجو می‌کنید. وبلاگ، می‌تواند به معنی پست یا خود وب‌ سایت وبلاگ باشد و هدف جستجوگر پشت آن کلمه کلیدی بر سمت‌ و سوی مقاله شما تأثیر خواهد گذاشت. آیا جستجو کننده می‌خواهد نحوه شروع یک پست وبلاگ را یاد بگیرد؟ یا آن‌ها می‌خواهند نحوه راه‌اندازی یک دامنه وب‌ سایت را با هدف وبلاگ نویسی بدانند؟ اگر استراتژی محتوا شما فقط افرادی را برای مورد دوم هدف قرار دهد، باید قبل از اجرای آن از هدف کلمات کلیدی مطمئن باشید.

برای تائید هدف کاربر در کلمات کلیدی، وارد کردن این کلمات کلیدی در موتور جستجو و دیدن این که چه نتیجه‌ای به دست می‌آید ایده خوبی است.

کلمات کلیدی

کلمات کلیدی

می‌خواهیم فرایند جستجوی کلمات کلیدی را شرح دهیم که شما می‌توانید برای کمک به ایجاد و کاهش فهرست عبارات هدف خود دنبال کنید. به این طریق، خواهید توانست استراتژی کلمات کلیدی قوی را ایجاد و اجرا کنید که به شما کمک خواهد کرد برای عبارت جستجو که واقعاً توجه دارید یافته شوید.

چگونه کلمات کلیدی‌ را برای استراتژی سئو خود جستجو کنید

گام ۱: فهرستی از عناوین مهم و مرتبط را بر اساس آنچه در مورد کسب‌ و کار خود می‌دانید تهیه کنید

برای شروع این فرایند، در مورد عناوینی که می‌خواهید در دسته‌ بندی عمومی رتبه‌بندی شوید فکر کنید. ۵ الی ۱۰ دسته عنوان را که فکر می‌کنید برای کسب‌ و کار شما مهم است ایجاد کنید و سپس این دسته‌های موضوع را بعداً برای کمک به ایجاد کلمات کلیدی‌ خاص استفاده خواهید کرد.

اگر یک وبلاگ نویس معمولی هستید، احتمالاً اغلب وبلاگ شما در مورد این عناوین است. یا شاید آن‌ها موضوعاتی هستند که در تبدیل‌های فروش بیشتر به وجود می‌آید. خودتان را به جای شخصیت خریدار بگذارید، چه عناوینی مخاطب هدف شما جستجو خواهد کرد که شما می‌خواهید کسب‌ و کار شما برای آن‌ها یافته شود؟ اگر شما یک شرکت بودید همانند هاب اسپات، که نرم‌افزار بازاریابی می‌فروشد (که اتفاقاً ابزارهای سئو عالی دارد… از موضوع منحرف شدم… شما ممکن است دسته عنوان عمومی مثل موارد زیر را داشته باشید:

 • بازاریابی ورودی (K21)

 • وبلاگ نویسی (K19)

 • بازاریابی ایمیلی (K30)

 • تولید مشتریان راغب (K17)

 • سئو (K214)

 • بازاریابی شبکه اجتماعی (K71)

 • تحلیل بازاریابی (K2)

 • خودکارسازی بازاریابی (K5)

این اعداد داخل پرانتز که در سمت راست هر کلمات کلیدی است را می‌بینید؟ این حجم جستجو ماهانه آن‌ها هست. این اطلاعات باعث می‌شود که اهمیت این عناوین را برای مخاطبان خود سنجش کنید و چه تعداد زیر عنوان مختلف ممکن است شما برای موفق بودن با آن کلمات کلیدی در تولید محتوا باید ایجاد کنید. برای یادگیری بیشتر درباره این زیر عنوان‌ها به گام ۲ بروید…

گام ۲: آن دسته‌های عناوین را با کلمات کلیدی‌ها پر کنید

حالا که چندین دسته عنوان برای تمرکز دارید، زمان مشخص کردن کلمات کلیدی‌ است که در این دسته‌ها قرار دارد. این‌ها عبارات کلیدی هستند که شما فکر می‌کنید برای رتبه‌بندی در SERPها (صفحات نتایج موتور جستجو)مهم هست، چون که مشتری هدف شما احتمالاً برای آن عبارات خاص جستجو خواهند کرد.

برای مثال، اگر من بر آخرین دسته عنوان برای یک شرکت نرم‌افزار بازاریابی ورودی انجام دهم، “اتوماسیون بازاریابی” برخی عبارات کلیدی به ذهن من خواهد آمد که فکر می‌کنم مردم در ارتباط با آن موضوع تایپ خواهند کرد. که شامل:

 • ابزارهای اتوماسیون بازاریابی

 • نحوه استفاده از نرم‌افزار اتوماسیون بازاریابی

 • اتوماسیون بازاریابی چیست؟

 • چگونه بدانم که من نیاز به نرم‌افزار اتوماسیون بازاریابی دارم

 • پروش مشتریان راغب

 • اتوماسیون بازاریابی ایمیلی

 • برترین ابزارهای اتوماسیون

و غیره و غیره. هدف این گام ایجاد فهرست نهایی عبارات کلیدی شما است. باید با تخلیه فکری از عباراتی که فکر می‌کنید مشتریان بالقوه شما ممکن است برای جستجو محتوای مرتبط به آن دسته عنوان خاص استفاده کنند برسید. ما فهرست را بعداً در فرایند کوتاه خواهیم کرد تا این که چیزی بیش از حد نداشته باشید. زمانی که فهرست نهایی خود را داشتید، ابزارهای استخراج اطلاعات برای شما در یافتن این که چه کلمات کلیدی‌هایی می‌خواهید تا برای آن‌ها به خوبی رتبه‌بندی شوید وجود دارد.

مقالات پیشنهادی

اهمیت ویدئو مارکتینگ

کلمات کلیدی مشتریان وب سایت شما

اگرچه، واژگان کلیدی‌ بیشتری توسط گوگل هر روز بررسی می‌شود، راه هوشمند دیگر برای داشتن ایده کلمات کلیدی، فهمیدن این است که برای کدام کلمه کلیدی وب‌سایت شما در حال حاضر جستجو می‌شود. برای این منظور، نیاز به نرم‌افزار تحلیل وب‌ سایت همانند گوگل آنالتیکس یا گزارش منبع هاب اسپات را که در ابزار تحلیل ترافیک در دسترس است داشته باشید. به منابع ترافیک وب‌ سایت خود مراجعه کنید و دسته ترافیک جستجو ارگانیک خود را بررسی کنید تا کلمات کلیدی‌هایی را که مردم برای رسیدن به وب‌ سایت شما استفاده می‌کنند مشخص کنید.

این تمرین را برای دسته‌های عناوین بسیاری که دارید تکرار کنید. و به یاد داشته باشید، اگر در ایجاد عبارات جستجو مرتبط مشکل دارید، می‌توانید پیش همکاران که با مشتریان برخورد دارند مراجعه کنید- افرادی که در فروش یا خدمات هستند- و از آن‌ها بپرسید که چه نوع عباراتی خریداران احتمالی و مشتریان استفاده می‌کنند یا چه سؤالات رایجی دارند. این‌ها اغلب نقاط شروع عالی برای جستجوی کلمات کلیدی است.

گام ۳: عبارات جستجو مرتبط را بیابید

این یک گام خلاقانه است که ممکن است زمانی که جستجوی کلمات کلیدی انجام داده‌اید به آن فکر کرده باشید. اگر نه، این بهترین راه برای پر کردن آن فهرست‌ها است.

اگر در فکر کردن به واژگان کلیدی‌ بیشتری که مردم ممکن است در جستجوی عنوان خاص استفاده کنند مشکل دارید به Google.com بروید و به عبارات جستجوی مرتبط برای کلمات کلیدی‌ای که وارد کردید نگاه کنید. زمانی که شما عبارت خود را تایپ می‌کنید و به انتهای نتایج گوگل می‌روید، متوجه تعدادی پیشنهاد‌ برای جستجوهای مرتبط با ورودی اصلی خود خواهید شد. این کلمات کلیدی می‌تواند ایده‌هایی را برای دیگر کلمات کلیدی‌ها که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید به ذهن شما بیاورید.

جایزه می‌خواهید؟ برخی از این عبارات جستجو مرتبط را تایپ کنید و به عبارات جستجو مرتبط آن‌ها نگاه کنید.

جایزه دیگری می‌خواهید؟ افراد می‌توانند پیشنهادهایی را برای در نظر گرفتن برای کلمات کلیدی و عناوین در ابزار استراتژی محتوا خود از طریق جستجوی وب سایت رقبا به دست بیاورند.

جستجوی کلمات کلیدی

جستجوی کلمات کلیدی

گام ۴: بررسی ترکیبی از عبارات کوتاه و کلمات کلیدی‌ طولانی در هر دسته

اگر فرق بین عبارات کوتاه و کلمات کلیدی‌ طولانی را نمی‌دانید، اجازه دهید توضیح دهیم. عبارات کوتاه کلمات کلیدی هستند که در کل کوتاه‌تر و عمومی‌تر هستند- معمولاً طول آن‌ها یک الی سه واژه است، بسته به این دارد که با چه کسی صحبت می‌کنید. کلمات کلیدی‌ طولانی از طرفی عبارات کلیدی طولانی‌تری هستند که معمولاً شامل سه یا تعداد واژه‌های بیشتری هستند. بررسی این که شما ترکیبی از عبارات کوتاه و عبارات طولانی دارید مهم است، چون استراتژی کلمات کلیدی‌ به شما می‌دهد که به خوبی با اهداف طولانی‌مدت و برد کوتاه‌مدت متعادل است. به این دلیل است که عبارات کوتاه معمولاً بیشتر جستجو می‌شوند و رتبه‌بندی برای آن نسبت به عبارات طولانی سخت‌تر است. بدون حتی نگاه کردن به حجم جستجو و مشکل بودن به این فکر کنید که کدام‌ یک از عبارت زیر فکر می‌کنید برای رتبه‌بندی مشکل‌تر است؟

 1. نحوه نوشتن یک پست وبلاگ عالی
 2. وبلاگ نویسی

اگر به گزینه دوم پاسخ دادید، قطعاً درست حدس زده‌اید. اما ناامید نشوید. درحالی‌که عبارات کوتاه معمولاً حجم ترافیک بالایی دارد (یعنی پتانسیل بیشتر برای ارسال ترافیک به شما)، اما اگر صادق باشیم، ترافیکی که از عبارت «نحوه نوشتن یک پست وبلاگ عالی» به دست می‌آورید معمولاً مطلوب‌تر است.

چرا؟

چون شخصی که به دنبال چیزی معین است احتمالاً یک جستجوگر شایسته برای محصول یا خدمات شما است (فرض کنید در فضای وبلاگ نویسی هستید) نسبت به کسی که به دنبال چیزی عمومی است. و چون کلمات کلیدی‌های طولانی مشخص‌تر هستند، معمولاً می‌توان گفت که مردمانی که آن کلمات کلیدی را جستجو کرده‌اند واقعاً به دنبال چه هستند. از طرفی شخصی که به دنبال عبارت کوتاه «وبلاگ نویسی» هست، می‌تواند آن واژه را به دلایل مختلفی که به کسب‌ و کار شما نامرتبط هست جستجو کند.

نکتهبازاریابی

بنابراین، فهرست کلمات کلیدی خود را برای کسب اطمینان از این که شما ترکیب درستی از عبارات کوتاه و کلمات کلیدی‌های طولانی دارید بررسی کنید. قطعاً شما می‌خواهید برد سریعی را به دست بیاورید که کلمات کلیدی‌های طولانی آن را برای شما به ارمغان می‌آورد، اما باید سعی کنید به تدریج عبارات طولانی را نسبت به عبارات کوتاه سخت کاهش دهید.

گام ۵: ببینید چگونه رقبا برای این کلمات کلیدی رتبه‌بندی می‌شوند

فقط به خاطر این که رقبای شما کاری را انجام می‌دهند به این معنا نیست که شما هم باید انجام دهید. همین موضوع برای کلمات کلیدی‌ نیز صادق است. به این دلیل که یک کلمات کلیدی برای رقیب شما مهم است، به این معنا نیست که برای شما نیز مهم است. اما، درک این که چه کلمات کلیدی‌ای رقبای شما می‌خواهند برای آن رتبه‌بندی شوند یک راه عالی برای کمک به شما است تا به کلمات کلیدی‌‌ خود ارزیابی دیگری بدهید.

اگر رقبای شما برای کلمات کلیدی‌ خاصی رتبه‌بندی می‌شود که در فهرست شما نیز است، قطعاً منطقی است که در بهبود رتبه‌بندی خود برای آن تلاش کنید. اما، مواردی را که رقبای شما به آن توجه ندارند را نادیده نگیرید. این می‌تواند فرصت مناسبی برای شما باشد تا سهم بازار خود را در عبارات مهم نیز به دست بیاورید.

درک تعادل عبارات که ممکن است به دلیل رقابت مشکل باشد، نسبت به عباراتی که کمی ملموس هستند، به شما کمک خواهد کرد تا تعادل مشابهی را که ترکیبی از عبارات کوتاه و طولانی می‌دهد نگه دارید. به یاد داشته باشید، هدف داشتن فهرستی از کلمات کلیدی‌ است که برد سریعی را فراهم می‌کند، همچنین به شما کمک می‌کند تا به سمت اهداف سئو چالش‌ برانگیز و بزرگ‌تر حرکت کنید.

چگونه می‌فهمید که چه کلمات کلیدی‌ رقبای شما برای آن رتبه‌بندی می‌شوند؟

در کنار جستجوی دستی کلمات کلید در یک مرورگر به صورت ناشناس و دیدن این که رقبای شما در چه مکانی هستند، SEMrush به شما گزارش‌های رایگان را می‌دهد که به شما کلمات کلیدی‌ برتر را برای دامنه‌ای که وارد کرده‌اید نشان می‌دهد. این سریع‌ترین راه برای به دست آوردن دیدی از عباراتی است که رقبای شما برای آن رتبه‌بندی می‌شوند.

گام ۶: استفاده از برنامه‌ریز کلمات کلیدی گوگل ادوردز برای کاهش فهرست جستجوی کلمات کلیدی‌ خود

حالا که ترکیبی از کلمات کلیدی‌ را به دست آوردید، زمان به کاهش فهرست خود با برخی اطلاعات کمی است. ابزارهای بسیاری را برای انجام این کار در اختیار دارید، اما روش مورد علاقه خودم را به اشتراک می‌گذارم.

من استفاده از ترکیب برنامه‌ریز کلمات کلیدی گوگل ادز (باید بر این منظور یک حساب ادوردز باز کنید، اما نیازی به ایجاد آگهی نیست) و گوگل ترندز را استفاده می‌کنم.

در برنامه‌ ریزی کلمات کلیدی ، قبلاً ابزار کلمات کلیدی نامیده می‌شد، می‌تواند حجم جستجو ، تخمین ترافیک را برای کلمات کلیدی‌ که در نظر دارید به دست بیاورید. متأسفانه، زمانی که گوگل از ابزار کلمات کلیدی به برنامه‌ ریز کلمات کلیدی تغییر یافته است، بسیاری از کارکردهای جالب خود را از دست داده است. اما می‌توانید این مسئله را با برداشتن اطلاعاتی که از برنامه‌ریز کلمات کلیدی یاد گرفته‌اید و استفاده از گوگل ترندز برای پر کردن فضاهای خالی جبران کنید.

نکتهبازاریابی

از برنامه‌ ریز کلمات کلیدی برای علامت‌گذاری هر عبارت در فهرست خود که دارای حجم جستجو کمی (یا بیشتری) دارد استفاده کنید و به شما در داشتن ترکیب سالم که صحبت کردیم کمک نمی‌کند. اما قبل از حذف هر چیزی، تاریخچه ترند آن‌ها و انعکاس آن‌ها در گوگل ترندز را بررسی کنید. می‌توانید ببینید که آیا برخی عبارات کم‌حجم در واقع چیزی است که شما می‌تواند بر روی آن حالا سرمایه‌گذاری کنید و از مزیت آن بعداً استفاده کنید.

یا شاید به فهرستی نگاه می‌کنید که بسیار بزرگ است و باید تعدادی را حذف کنید… گوگل ترندز می‌تواند به شما در تعیین این که چه عبارتی دارای ترند افزایشی هستند و در نتیجه شایان تمرکز بیشتر شما است کمک می‌کند.

 

و … به پایان جستجوی کلمات کلیدی رسیدید!

تبریک! شما حالا فهرستی از کلمات کلیدی‌ را دارید که به شما کمک خواهد کرد تا بر موضوعات صحیح برای کسب‌ و کار خود تمرکز کنید و سود کوتاه‌مدت و بلندمدت به دست بیاورید. حتی می‌توانید قالب سئو رایگان  را برای کمک به سازمان‌دهی کلمات کلیدی‌ خود و ردیابی این که چه عباراتی از شما برای صفحات مختلف وب‌ سایت خود تمرکز دارید دانلود کنید.

این کلمات کلیدی‌ را دوباره هر چند ماه ارزیابی کنید، هر سه ماه یک نقطه عطف خوب است، اما در برخی از کسب‌ و کارها باید بیشتر این کار را انجام دهید. با به دست آوردن اعتبار بیشتر در SERPها، درخواهید یافت که می‌توانید کلمات کلیدی‌ بیشتری را اگر می‌خواهید حضور فعلی خود را حفظ کنید، به فهرست خود اضافه کنید و سپس به نواحی جدید پیشرفت کنید.

منبع : blog.hubspot