تخفیف حجمی

تخفیف حجمی Volume Discount را زمانی که کسب و کار یا نام تجاری، انگیزه مالی یا مزایای مالی را برای برانگیختن مشتریان یا گروهی از افراد برای خرید مقدار زیادی از کالا تعریف می گردد. مفهوم تخفیف حجمی در مواردی که کالا احتمال فاسد شدن دارد ، مانند میوه ها، سبزیجات، شیر و محصولات لبنی تازه به سختی قابل اجرا است. آنچه در این مقاله بازاریابی خواهید خواند :

 • تخفیف حجمی چیست ؟

 • معنای تخفیف حجمی

 • مثالهایی از تخفیف حجمی

 • فرآیند تخفیف حجمی

 • چرا به بازار تخفیف حجمی می دهند ؟

تخفیف حجمیVolume Discount
تخفیف حجمی

تخفیف حجمی چیست ؟

تعریف

تخفیف حجمی Volume Discount را زمانی می توان تعریف کرد که کسب و کار یا نام تجاری، انگیزه مالی یا مزایای مالی را برای برانگیختن مشتریان یا گروهی از افراد برای خرید مقدار زیادی از کالا تعریف می گردد.

معنای تخفیف حجمی

 1. مفهوم تخفیف حجمی هم برای کسب و کارهای صنعتی (B2B) و کسب و کارهای مصرفی (B2C) است.
 2. در مورد کسب و کارهای صنعتی، تولید کنندگان مواد اولیه، تخفیف حجمی را برای شرکت های تولیدی طوری که آنها قادر به خرید مقادیر زیادی باشند ، تعیین می کنند. و به نوبه خود، شرکت های تولیدی Volume Discount را به عمده فروشان و خرده فروشان خود برای افزایش فروش در حجم های بزرگ پیشنهاد می کنند.
 3. با در نظر گرفتن چرخه رو به جلو کانال فروش، عمده فروشان و خرده فروشان تخفیف های عمده ای را برای مشتریان خود ایجاد می کنند که انگیزه آنها برای خرید محصولات خود را در مقادیر بیشتر فراهم آورند.
 4. در پایان ، یک موقعیت برد – برد برای هر دو طرف فراهم می گردد.
 5. تخفیف از فروشنده مواد خام به تولید کننده و از تولید کننده به عمده فروشان و خرده فروشان منتقل می شود. و آنها را به همان مشتریان منتقل می کنند.

پاورپوینت بازاریابی

پاورپوینت مفهوم بازاریابی

مثالهایی از تخفیف حجمی

غول های خرده فروشی ایالات متحده و انگلیس مانند Tesco و Wal-Mart برای ارائه تخفیف های بزرگ و حجمی بر روی محصولات خود مشهور هستند.  که تاکتیک فروش باعث می شود مشتریان خود را به ویژه در تعطیلات آخر هفته به محل فروشگاه های خود بکشند. غول های خرده فروشی قادر به تخفیف محصولات خود به ویژه اقلام خانگی می باشند، زیرا آنها از فروشندگان به صورت انبوه خریداری می کنند و به همین دلیل تخفیف حجمی قابل توجهی دریافت می کنند.

آنها این تخفیف را برای مشتریان خود یکسان در نظر می گیرند و نام تجاری خود را در بازار به فروش می رسانند و مزیت رقابتی به دست می آورند.

نکته مهم در اینجا این است که برای به دست آوردن تخفیف حجمی از فروشندگان، فروشگاه های عمده فروشی و خرده فروشی باید سرمایه گذاری های مالی برای خرید کالاها به صورت عمده انجام دهند. از این رو، برند هایی که هدفهای مالی کوتاه مدت برای افزایش فروش و درآمد در نظر دارند از این نوع تخفیف فروش بهره می جویند.

مفهوم تخفیف حجمی در مواردی که کالا احتمال فاسد شدن دارد ، مانند میوه ها، سبزیجات، شیر و محصولات لبنی تازه به سختی قابل اجرا است.

تخفیف حجمی

تخفیف حجمی

فرآیند تخفیف حجمی

 • روش پلکانی

روند کلی تخفیف ها را می توان در قالب های مختلف فرموله کرد، اما روش پلکانی تخفیف فروش حجمی رویکردی پله ای در ماهیت این نوع تخفیف است. به عنوان مثال، مقدار مشخصی از تخفیف در مجموع به تعداد معینی از واحدهای فروش اختصاص داده می شود. و میزان تخفیف به ترتیب درجه بندی می شود.

به عنوان مثال، برای سطوح ۱۰۰ تا ۲۰۰، مقدار X تخفیف داده می شود. و برای سطح بعدی ۲۰۱ تا ۴۰۰، تخفیف X به XY افزایش می یابد. و برای سطر بعدی ۴۰۱ تا ۷۰۰، میزان XY تخفیف به XYZ افزایش می یابد.

بنابراین، تعداد کالاهای خریداری شده شما واجد تخفیف بالاتری می شوند.

 • روش آستانه

روش بعدی برای ارائه تخفیف فروش به صورت حجمی ، روش آستانه است. در این روش، تخفیف تنها بعد از خرید مقدار خاصی از کالاها قابل استفاده است.

برای مثال، تخفیف تنها پس از فروش ۱۰۰ واحد قابل استفاده است. معنی آن قابل استفاده برای خرید ۱۰۱ واحد است. در این حالت شرکت قادر به فروش ۱۰۰ واحد اول با قیمت اصلی و کامل است. این روش به شیوه ای است که مشتریان را در خرید کالای بیشتر برای استفاده از تخفیف تحت فشار قرار می دهد.

 • روش بسته بندی شده

فرآیند بعدی Volume Discount روش بسته بندی شده است. در اینجا تخفیف برای بسته های خاصی از واحدها قابل استفاده است.

برای مثال، اگر شما ۱۰ واحد از محصولات را خریداری کنید، مقدار معینی از تخفیف در دسترس است. و اگر شما ۱۵ واحد خریداری کنید، از ۱۰ تخفیف برای ۱۰ واحد استفاده خواهید کرد و باید قیمت کامل ۵ واحد را پرداخت کنید. بسته بعدی ۲۵ واحد است. این بدان معنی است که اگر شما ۲۷ واحد خریداری کنید، تخفیف در ۲۵ واحد را خواهید داشت و باید هزینه کامل را برای ۲ واحد پرداخت کنید.

چرا به بازار تخفیف حجمی می دهند ؟

مجموعه ای از دلایل وجود دارد که کسب و کارها و مارک های تجاری به فروشندگان و مشتریان خود این تخفیف را می دهند . بیایید نگاهی به برخی از دلایل رایج بیاندازیم :

افزایش شدت رقابت در بازار

کسب و کارها و برندها در حال حاضر در محیط بازار بسیار پویا عمل می کنند . که بالا بودن سرعت در حال رشد مشتریان و رقابت بازیکنان جدید و همچنین بازیکنان ثابت در بازار را نشان می دهد . برای موفقیت در بازار رقابتی و زنده نگه داشتن آن، لازم است که استراتژی های به خوبی برنامه ریزی شده برای به دست آوردن مزیت رقابتی صورت گیرد.

تخفیف  حجمی یکی از بهترین استراتژی های فروش و تبلیغاتی برای شرکت های خرده فروشی و بویژه تولیدی است. و اگر رقبای پیشنهادی استراتژی تخفیف حجمی را دنبال کنند، وقت آن است که شما همان را در روشی منحصر به فرد اجرا کنید . این به شما کمک می کند که در یک بازه زمانی به افزایش سهم بازار خود کمک کنید.

برای جذب تعداد زیادی از مشتریان

این یک واقعیت جهانی است که مشتری پادشاه کسب و کار شما است و شما باید او را در نقطه مرکزی حقایق و عملیات کسب و کار خود نگه دارید. استراتژی های فروش قیمت گذاری و ایده های تبلیغاتی مانند Volume Discount یکی از آنهاست.

مشتری امروزی به دنبال یک محصول با کیفیت بالا با قیمت مناسب و ارائه تخفیف های دوره ای مناسب است. و داشتن یک لیست طولانی از مشتریان وفادار به طور خودکار شما را به یک بازیگر انحصاری در بازار با سهم ب بزرگ تبدیل می سازد. به علاوه آنها تعداد زیادی از ارجاعات را کسب می کنند که باعث افزایش فروش و سود شما می شود.

تشویق به سفارشات بزرگتر به جای سفارشات کوچکتر

داشتن یک سطح ثابت جریان نقدی یکی از بزرگترین دارایی های کسب و کار است. و هنگامی که شما پیشنهاد تخفیف حجمی را به مشتریان خود می دهید انگیزه آنها برای خرید مقادیر زیاد محصولات افزایش یافته ، و مشکل جریان نقدی سیستم شما به طور خودکار حل می شود.

یک مشتری به دیگری و بسیاری دیگر اطلاع می دهد ، حساب های نقدی شما رشد می کند. و یک جریان ثابت از پول وجود دارد. سرمایه کاری که شما با جریان نقدی ثابت ایجاد می کند، به سرمایه گذاری در کسب و کارتان کمک می کند که به رشد آن منجر شود.

دستیابی به اهداف کسب و کار

همانطور که قبلا ذکر شد، برای کسب و کار باید مقدار ثابت جریان نقدی و سرمایه به منظور حفظ رشد در نظر گرفت. این همچنین به شما در دستیابی به اهداف تجاری در بازار و پویایی و چابکی کسب و کارتان کمک می کند که همیشه در رقابت قرار داشته باشید.

استراتژی تخفیف حجمی در افزایش سهم بازار، ارزش برند، لیست طولانی مشتریان وفادار و ثبات مالی بسیار مفید است.