ریسک تجاری : تعریف ، انواع ، اهمیت و به حداقل رساندن ریسک تجاری

ریسک تجاری چیست ؟ ریسک تجارت می تواند در هر کجا و در هر زمان رخ دهد. خطای مدیران بزرگ و ناکارآمدی کارکنان همیشه عامل شکست یک کسب و کار نیست . انواع مختلفی از ریسک های تجاری وجود دارد. قبل از آماده شدن برای طراحی هر برنامه ای به منظور اجرا، باید انواع ریسک تجاری را بدانید، زیرا هر ریسک باید به نحوی خاصی مورد استفاده قرار گیرد.

 آنچه در این مقاله ریسک تجاری خواهید خواند :

 • ریسک تجاری چیست؟

 • درک اهمیت دانستن ریسک کسب و کار

 • انواع ریسک تجاری

 • شناسایی ریسک تجاری

 • به حداقل رساندن ریسک تجاری

ریسک تجاریBusiness Risk
ریسک تجاری

ریسک تجاری

به عبارت ساده، ریسک تجاری می تواند به عنوان ریسک ها ، تهدیدات ، و عدم اطمینان در ارتباط با یک کسب و کار باشد که ممکن است در دستیابی به اهداف مالی مانع ایجاد کند .

در این مقاله مدیریتی ما جزئیات پنهان ریسک تجاری را برطرف خواهیم کرد . و اطلاعات شما را در مورد آن ها به روزرسانی می کنیم . بنابراین می توانید استراتژی کسب و کار بدون ریسک را برای کسب سود مورد انتظار خود را ایجاد کنید.

ابتدا ، باید بدانیک که ریسک تجاری چیست ؟

ریسک تجاری چیست؟

هنگامی که به تعریف ریسک کسب و کار می رسیم ، اجازه دهید از شما بپرسم شما چه فکر می کنید؟

شما باید به عوامل فاحشی فکر کنید که می تواند باعث خسارت برای کسب و کار تان شود. – و بله درست است بگذارید جزئیات بیشتری را درک کنیم .

در راه اجرای یک کسب و کار ، یک شرکت یا سازمان در معرض چندین عامل و شرایط قرار می گیرد که تهدیدی برای عدم دستیابی به اهداف خود و همچنین بقای شرکت است.

این شرایط و عوامل خطر ، ریسک تجاری نامیده می شوند .

ریسک تجارت می تواند در هر کجا و در هر زمان رخ دهد. خطای مدیران بزرگ و ناکارآمدی کارکنان همیشه عامل شکست یک کسب و کار نیست . به طور مشابه، ریسک کسب و کار نیز می تواند هم از فعالیت داخلی یک سازمان و هم نیروهای خارجی باشد.

هر گونه اقدام در زندگی با برخی از خطرها همراه است. نبایستی از این خطرات فرار کرد. همانطور که در مورد کسب و کار هم این مطلب صادق است.

یک کسب و کار قابل اعتماد با چالش های متعددی در طول عمر خود مواجه می شود. تمرکز اصلی سازمان ها باید تشخیص ریسک ، اجتناب از خطرات – در صورت امکان – ایجاد یک برنامه کارآمد برای مقابله با خطرات و یک طرح مدیریت ریسک در محل باشد.

درک اهمیت دانستن ریسک کسب و کار

درک اهمیت دانستن ریسک کسب و کار

درک اهمیت دانستن ریسک کسب و کار

بسیاری از مردم آرزو می کردند که آنها رئیس باشند با این حال، تعداد اندک تصمیم می گیرند که مسیر ایجاد یک کسب و کار را دنبال کنند. چرا اینطور است؟

این عمدتا به دلیل عوامل خطر مرتبط با اجرای یک کسب و کار است.

هر جنبه ای از کسب و کار موجب ریسک می شود، اما این بدان معنا نیست که سایر کسب و کارهای رشد یافته در دنیای ما وجود ندارد.

ریسک کسب و کار از عملکرد کلی یک شرکت حاصل می شود. این خطرات نهادهای تجاری را در موقعیتی قرار می دهند که در آن قادر به بازگشت کافی سرمایه به سرمایه گذاران و ذینفعان نیستند.

یک دلیل برای توسعه چنین شرایطی ممکن است تصمیمی اشتباه در بخشی از مدیران ارشد یک شرکت باشد. با این حال، این امر می تواند به دلیل تغییرات در قوانین مالی یک کشور باشد.

برخی از عواملی که می توانند موقعیت های خطرناکی را برای کسب و کار ایجاد کنند عبارتند از:

عواملی که ممکن است سبب موقعیت های ریسک تجارت شوند

 •      تغییر در تقاضا برای کالاها یا ترجیحات مصرف کننده
 •      ورود یک رقیب قوی در بازار
 •      تغییر هزینه ساخت کالا
 •      تغییرات در مقررات دولتی
 •      شرایط اقتصادی یک کشور
 •      تغییرات در نرخ ارز

بنابراین، هنگامی که از عواملی که می تواند علت ریسک کسب و کار باشد، آگاهی داشته باشید، درک بهتری از انواع ریسک تجاری در صاحبان کسب و کار بوجود می آید .

انواع ریسک تجاری

انواع ریسک تجاری

انواع ریسک تجاری

انواع مختلفی از ریسک های تجاری وجود دارد. قبل از آماده شدن برای طراحی هر برنامه ای به منظور اجرا، باید انواع ریسک تجاری را بدانید، زیرا هر ریسک باید به نحوی خاصی مورد استفاده قرار گیرد.

# ۱ ریسک فیزیکی

ریسک های فیزیکی به تمام خطراتی اشاره دارد که تهدیدی برای اموال کسب و کار، دارایی های مادی و منابع انسانی مانند آتش سوزی، سرقت، آسیب ها و خطر برای کارکنان می باشد. این نوع ریسک به هزینه تعمیر یا جایگزینی منجر خواهد شد.

همچنین ممکن است برخی از موارد به هزینه های قانونی منجر شود.

# ۲ ریسک استراتژیک

هر کسب و کار برای رسیدن به اهداف خود با ایجاد استراتژی های خاص، به حیات خود ادامه می دهد. خطرات استراتژیک زمانی رخ می دهد که استراتژی ها یا مدل کسب و کار شرکت دیگر کار نمی کند. در عوض ، این شرکت را در جهت از دست دادن و ریسک بیشتر می برد.

استراتژی ها ممکن است ارزش خود را به عنوان یک نتیجه از عوامل مختلف از دست بدهند. نکته اصلی در چنین مواردی این است که تشخیص دهید که مدل کسب و کار گذشته دیگر سود مورد نظر را ایجاد نمی کند و نیاز به استراتژی های دقیق تر وجود دارد.

# ۳ ریسک پذیرش

بعضی از کسب و کارها در بخش هایی هستند که با قوانین و مقررات بسیار مدیریت می شوند. این صنایع با ریسک پذیری قوی مواجه هستند. صنعت سیگار یک مثال از این قضیه است؛ تولیدکنندگان سیگار مجوز فروش مستقیم به مصرف کنندگان ندارند. آنها ابتدا باید آن را به عمده فروشان یا خرده فروشان بفروشند.

هنگامی که قوانین و مقرراتی که توسط دولت یا هر سازمان دیگری به رسمیت شناخته می شود، پیروی نمی شود، گفته می شود که این شرکت غیر سازگار است. عدم انطباق ممکن است ناشی از جهل یا عدم درک قوانین باشد. این می تواند منجر به پیگرد قانونی، جریمه و صدمه به شهرت شود.

# ۴ ریسک انسانی

ریسک انسانی زمانی اتفاق می افتد که کارکنان و یا فعالیت های آنها تهدیدی برای  شرکت می شود. یک شرکت با موفقیت کار سختی را با کارکنان خود انجام داشته است . همان کارکنان همچنین ممکن است که شرکت را در جهت اشتباه به شرط آن که غیرقابل انطباق یا بی کفایت باشند، هدایت کند.

علاوه بر این، فقط رفتار آنها در محل کار نیست که می تواند بر کسب و کار تاثیر بگذارد. سوء رفتار در خارج از ساعت اداری و غیر کاری نیز می تواند تهدیدی برای این شرکت باشد.

یک مثال از این نوع ریسک ، دخالت کارمند در سوء استفاده یا فروش غیرقانونی کالای شرکت است. همچنین اختلاس و تقلب، اشکال دیگری از خطرات انسانی است که شرکت باید از خود در برابر این نوع ریسک محافظت کند.

# ۵ ریسک فناوری

در دنیای امروز تکنولوژی نقش مهمی ایفا می کند.  کسب و کارها نیز وابسته به فناوری های پیچیده هستند. بنابراین ناکامی های تکنولوژی که منجر به ناتوانی در اجرای کسب و کار می شود، می تواند به عنوان خطرات فناوری شناخته شود.

این نوع ریسک به شکل های مختلف می آیند. یکی از اشکال اساسی ریسک تکنولوژی یک قطعی برق است. این می تواند سخت افزار و نرم افزار با ارزش را بی فایده نماید.

اشکال دیگر تهدید تکنولوژیکی یک حمله سایبری، نقض داده های محرمانه، آلودگی بدافزار در سیستم، خرابی نرم افزار و از بین رفتن اطلاعات است.

# ۶ ریسک مالی

یکی از رایج ترین انواع ریسک ، خطر مالی است. یک شرکت ممکن است به دلایل مختلف با عوامل مالی داخلی و خارجی مواجه شود. عوامل داخلی می توانند از عدم پرداخت مشتریان یا برنامه ریزی ضعیف مالی باشد.

برخی از عوامل خارجی که می توانند خطرات مالی را ایجاد کنند تغییر در مقررات دولتی است. تغییر نرخ ارز و نوسانات بازار مالی نیز از آن جمله اند.

خطرات مالی باید در همه موارد به طور جدی مورد توجه قرار گیرد. این نوع ریسک نه تنها باعث آسیب رساندن به سود شما می شود، بلکه می تواند شرکت شما را از بازار کسب و کار بیرون بکشد.

علاوه بر این، برخی از انواع دیگر خطرات وجود دارد، و شما باید درک درستی از آنها داشته باشید.

مقالات پیشنهادی

قالب بیزینس پلن آماده

بعضی دیگراز مخاطرات تجاری عبارتند از
 •      ریسک نقدینگی
 •      ریسک نرخ ارز
 •      خطر سیستماتیک
 •      ریسک اعتبار
 •      ریسک خاص در یک کشور و غیره

پس از دانستن در مورد انواع ریسک تجاری ، شما باید یاد بگیرید که چگونه آنها را برای کسب و کارتان شناسایی کنید.

شناسایی ریسک تجاری

شناسایی ریسک تجاری

شناسایی ریسک تجاری

همانطور که در بالا ذکر شد، هیچ راهی برای فرار از خطر وجود ندارد. با توجه به خطر، شرکت ها نیز می توانند سود خود را دریافت کنند.

با این حال، چیزی که می تواند برای کاهش آسیب از ریسک تجاری انجام شود شناسایی زودهنگام و اقدامات لازم برای کاهش این خطرات است. شناسایی ریسک تجاری را می توان در موارد زیر به دست آورد:

# ۱ تعیین کنید که کدام منابع به طور بالقوه خطر آفرین هستند

اولین و مهمترین کاری که باید انجام دهیم شناسایی تمامی منابعی است که می توانند در آینده یک ریسک تلقی شوند. تجزیه و تحلیل به هنگام منابع ریسک مواجه با خطرات تجاری را کاهش می دهند . این کار همچنین شامل نظارت بر فعالیتهایی است که ممکن است کسب و کار را به سمت تهدید هدایت نماید.

این مرحله پیشگیرانه ممکن است موجب افتخار بزرگی برای کسب و کار در آینده شود.

# ۲ اکنون اقدام نمایید

هنگامی که متوجه مشکل می شوید ، منتظر نمانید تا به چیزی جدی تبدیل شود. در اسرع وقت اقدام کنید مدیران باید اقدامات فوری انجام دهند و همچنین باید بلافاصله آن را به اطلاع مقامات بالاتر برسانند.

به این ترتیب، مدیریت می تواند برای کشف یک برنامه موثر برای مقابله با این وضعیت، اقدام نماید. انتظار میرود که در آینده مشکلات جدیتری به وجود میآید که حتی میتواند مسئولیت پذیر باشد.

# ۳ تمام سطوح کارکنان را در فرآیندها شرکت دهید

شناخت موقعیت هایی که خطرات را در بر می گیرند نه تنها مسئولیت مدیران و مقامات عالی رتبه است. این مسئولیت هر کارمند شرکت است.

برای اینکه هر کس در شناسایی و ریسک خطر موثر عمل کند، شما باید در همه سطوح، کارمندان را آموزش دهید. آنها باید قادر به شناسایی خطرات و بدست آوردن چگونگی رسیدگی به وضعیت برای کاهش یا ریشه کن کردن خطر باشند.

# ۴ تمام خطرات مربوط به صنعت را در نظر بگیرید

هر صنعت دارای ریسک خاص بالقوه ای است. مدیر باید قبل از این به نوعی از خطرات نگاه کند، که مخصوص صنعت هستند. این خطرات مربوط به صنعت می تواند هم داخلی و هم خارجی باشد.

یکی از راه های انجام این کار شناسایی مشکلات و بحران های دیگر شرکت های عامل در یک صنعت است. شرکت های دیگری که در فضای کاری مشابه با شما هستند یا در معرض خطرات خاص هستند، ممکن است در آینده نیز با آنها مواجه شوید.

این تکنیک به شما پیشنهاد می دهد که این خطرات را پیش از موعد شناسایی کنید  و راه های موثر را برای کاهش یا رفع چنین خطراتی ارائه دهید.

# ۵ ریسک های تجاری را ثبت نمایید

برخی از خطرات ممکن است دوباره و دوباره در طول عمر یک شرکت اتفاق بیفتند. در چنین سناریویی، ایده خوبی است که تمام ریسک هایی را که شرکت در گذشته با آن مواجه بوده است را ثبت و حفظ کنید.

نگه داشتن یک رکورد از تمام خطرات، یک شرکت را قادر می سازد که هر الگویی را که منجر به توسعه خطرات می شود را پیدا کند . و همچنین قادر باشد که یک برنامه موثر برای رسیدگی به چنین خطراتی در آینده داشته باشد.

اکنون، در بخش آخر، ما متوجه خواهیم شد که چگونه ریسک کسب و کار را به حداقل برسانیم.

به حداقل رساندن ریسک تجاری

# ۱ حفظ نسبت بدهی کم

یک شرکت که در صنعت هایی که  با ریسک بالا کار می کند باید همیشه نسبت بدهی کم داشته باشد. به این ترتیب، قادر خواهد بود تعهدات مالی خود را انجام دهد.

هنگامی که درآمد کاهش می یابد و بدهی ها افزایش می یابد، این شرکت ممکن است ورشکسته شود. برعکس، در شرایطی که شرکت سود زیادی به دست می آورد، به راحتی قادر به انجام وظایف مالی خود خواهد بود.

# ۲ نسبت های ریسک کسب و کار را محاسبه کنید

برای محاسبه ریسک تجاری، چهار نسبت توسط تحلیلگران محاسبه می شود،

     نسبت ریسک سهم

     نرخ تاثیر اهرم مالی

     نرخ تاثیر اهرم عملیاتی

     نرخ تاثیر اهرم کل

علاوه بر این، بعضی از روش های آماری نیز برای محاسبه ریسک تجاری استفاده می شود.

# ۳ ریسک کسب و کار خود را شناسایی کنید و آنها را مستقیما مدیریت کنید

شما همیشه باید یک استراتژی تجاری ایجاد کنید که می تواند به شما در شناسایی خطرات احتمالی برای کسب و کار تان کمک کند.

شما باید از خطرات خارجی و همچنین داخلی مطلع باشید.

شناسایی خطرات مرتبط با استراتژی کسب و کار، قوانین انطباق و عملیات در پیشبرد به شما کمک خواهد کرد تا به حداقل رساندن یا خنثی سازی خطرات تجاری به شیوه ای موثر عمل نمایید.

استراتژی مدیریت کسب و کار نیز باید  برای مقابله با هر گونه خطر از قبل طراحی شده باشد.

# ۴ داشتن برنامه مدیریت ریسک

مهم است که با در نظر گرفتن خطرات احتمالی که کسب و کار شما ممکن است با آن مواجه شوید، برنامه مدیریت ریسک مناسب داشته باشید. پیش از آنکه به در موضوعی پیش بروید، داشتن برنامه مدیریت ریسک حائز اهمیت است.

به علاوه، شما همچنین باید ریسک های مختلفی که با آن مواجه شده اید و اقداماتی را که برای خنثی کردن یا به حداقل رساندن آنها انجام داده اید، ثبت کنید.

نتیجه گیری در مورد ریسک تجاری

بنابراین، این همه ی آن چیزی بود که ما فکر می کردیم به شما در درک مفاهیم ریسک تجاری کمک می کند.

برای اجرای یک کسب و کار موفق، این اجتناب ناپذیر است که از تمام خطرات احتمالی مطلع شوید، و سپس، برنامه ای برای کمینه سازی، خنثی سازی و مقابله با این خطرات در آینده طراحی کنید.