سهم نسبی بازار چیست ؟ سهم نسبی بازار

سهم نسبی بازار چیست ؟ چه تفاوتی با سهم بازار دارد ؟ سهم نسبی بازار یک شاخص مهم است زیرا به شما در تصمیم گیری در مورد استراتژی بازاریابی کمک می کند. آنچه در این مقاله سهم نسبی بازار خواهید خواند:

تعریف سهم نسبی بازار

فرمول سهم نسبی بازار

دلیل اصلی استفاده از سهم نسبی بازار

تفاوت بین سهم  مطلق بازار مطلق و سهم نسبی بازار

اهمیت سهم نسبی بازار

سهم نسبی بازارRelative Market Share
سهم نسبی بازار

سهم نسبی بازار چیست ؟ سهم نسبی بازار

تعریف سهم نسبی بازار

سهم نسبی بازار (Relative Market Share) و تعریف سهم نسبی بازار می تواند به عنوان روش مقایسه سهم بازار برند در برابر سهم بازار برند رقیب در بازار تعریف شود. این موضوع به شرکت بینشی می دهد مه  سهم بازار برند در همان بازار عملیاتی در برابر رقبای آن چقدر است.

سهم نسبی بازار یک شاخص مهم است زیرا به شما در تصمیم گیری در مورد استراتژی بازاریابی کمک می کند. به عنوان مثال – اگر شما سهم بازار اکثریت را در مقایسه با رقبا حفظ کنید، استراتژی های خود را باید بیشتر به حفظ مشتری هدایت کنید تا سهم بازار را از دست ندهید.

از سوی دیگر، اگر سهم نسبی بازار شما کمتر از رقیب شما باشد، پس باید بیشتر به کسب مشتری متمرکز شوید تا بتوانید سهم بازار خود را افزایش دهید. بنابراین، در تمام اوقات، شما باید یک چشم بر رقیب و سهم نسبی بازار وی داشته باشید و از طرف دیگر سهم نسبی بازار خود را بررسی نمایید.

فرمول سهم نسبی بازار

سهم نسبی بازار

سهم نسبی بازار

سهم نسبی بازار (٪) = ۱۰۰ * سهم بازار برند / سهم بازار بزرگترین رقیب

مفهوم و نظریه سهم نسبی بازار کاملا متفاوت از تئوری نسبت سهم مطلق است، زیرا بعد از آن تقسیم فروش نام تجاری با کل فروش کالا در بازار محاسبه می شود.

سهم نسبی بازار به برند کمک می کند تا موقعیت بازار خود را با رقبا مقایسه کند.

در حالی که سهم مطلق بازار نشان دهنده پتانسیل رشد شرکت در بازار عملیاتی است اما ،

دلیل اصلی استفاده از سهم نسبی بازار :

برای مقایسه دو پورتفولیو :

مفهوم سهم نسبی بازار، معیار بسیار ارزشمند و مکانیسمی برای شرکت های بزرگ است که دارای چندین محصول و برند هستند. به علاوه آنها در یک محیط تجاری کار می کنند که در ماهیت بسیار رقابتی است.

اجازه دهید با یک مثال بحث کنیم .

یک شرکت دارای دو نام تجاری با ارائه محصولات فردی در دو بازار جداگانه است. و هر دوی این مارک ها دارای سهم بازار خوب ۲۵٪ نسبت به رقبا در بازار است.

در اولین بازار عملیاتی، شرکت رهبر بازار است و در دومین بازار دارای سهم بازار ۲۰٪ است. بنابراین، نسبت بازار سهام شرکت به ۲۰٪ / ۲۵٪ می رسد که برابر با ۱٫۲۵ است.

در دومین بازار عملیاتی، سناریو متفاوت است . به این دلیل که شرکت در رتبه  دو قرار می گیرد و نام تجاری که منجر به فروش سهام ۵۰٪ می شود. بنابراین، سهم نسبی بازار شرکت به ۵۰٪ / ۲۵٪ می رسد که برابر با ۰٫۵ است.

با مطالعه فوق، بسیار واضح است که سهم بازار در هر دو مورد ۲۵٪ است، اما در سهم نسبی بازار تفاوت وجود دارد.

این به تیم تحقیقاتی و مدیران شرکت کمک می کند تا سلطه برند خود را در بازار رقابت حفظ کند.

در بازار اول، نام تجاری یک رهبر با سهم بازار بالا است.

در بازار دوم، برند کاملا یک بازیکن قوی است و رقابت سختی را با مارک غالب در بازار به ارمغان می آورد.

فایل بازاریابی

قالب بیزینس پلن آماده

اهمیت سهم نسبی بازار

اندازه اصلی در برابر رقبای اصلی

مفهوم سهم نسبی بازار به عنوان یک ابزار موثر برندهای کوچکتر در بازار کار می کند. دلیل اصلی هم همین است که آنها علاقه مند به مطالعه تطبیقی بازیکن اصلی یا رهبر بازار در صنعت نخواهند شد. آنها ترجیح می دهند نسبت به رقبای مستقیم در بازار که در مقیاس فعالیت و مقیاس مالی مشابه کار می کنند مقایسه شوند.

برای ارزیابی رهبر بازار

مفهوم سهم نسبی بازار نیز به عنوان معیار یا مکانیسم بازاریابی شناخته می شود که به عنوان معیار در برابر بازیکن اصلی یا یک رهبر بازار مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع، این اصلی ترین وظیفه و طریقه عمل است.

سهم بازار در ماهیت به شدت پویای است، زیرا آنها به دلیل عوامل مختلف در حال تکامل و تغییر هستند. و پارامتر سهم نسبی بازار به برند ها کمک می کند تا عملکرد خود را در برابر بزرگترین بازیکن یا نام تجاری در بازار ردیابی کنند.

علامت های تجاری که در ماهیت و کارکرد شامل مجموعه ای از مزایای بزرگتر هستند که عبارت است از :

 • مشتریان و پیروان وفادار،
 • بازاریابی عظیم و بودجه های تبلیغاتی،
 • روابط قوی با فروشندگان،
 • روابط خوب با سرمایه گذاران،
 • سرمایه گذاری هنگفت و سرمایه گذاری های مالی،
 • روابط خوب با خرده فروشان،
 • نسبت موفقیت بالا و
 • توانایی فروش محصولات خود را در میان دیگر رقبا .

با مجموعه ای از عوامل ذکر شده، رهبران بازار نیز باید با دیگر برندها رقابت کنند و همچنین در نوآوری و حفظ لیست طولانی پیروان و مشتریان وفادارشان به چالش کشیده می شوند.

نام تجاری کوچک تر می تواند سهم بازار و تسلط خود را با ارزیابی فعالیت های تجاری و عملیات خود با بازیکنان بزرگ در بازار بهبود بخشد.

حتی رهبر بازار، تئوری سهم نسبی بازار را انتخاب و اعمال می کند تا میزان موفقیت و میزان جیره خود را در برابر برند های شماره دو و سه در بازار مشخص کند تا بتواند در جایگاه و موقعیت خود ایستادگی کند.

مقالات پیشنهادی

هدفگیری گوشه بازار

مواردی که باید در هنگام اندازه گیری سهم نسبی بازار توجه کنید

 •      همانطور که در مقاله سهم نسبی بازار بحث شده است، مفهوم به سهم نسبی بازار در دستور کار برند ها کارایی خود را نسبت به رهبر بازار که یک بازیکن بزرگ است، نشان می دهد. و شاخص اصلی اندازه گیری سهم بازار است. ضروری است که برندها بتوانند بازیکن اصلی را ارزیابی کنند. و  برای به دست آوردن سهم بازار نسبی خود، رقابت با سایر بازیکنان که در موقعیت دوم و سوم هستند ، تلاش کنند.
 •      همچنین لازم به ذکر است که بازار باید تنها یک بازیکن قوی داشته باشد که بزرگترین بخش سهم بازار را داشته باشد.
 •      همه مارک های دیگر دارای یک سهم بازار نسبتا کمتر از رهبر بازار هستند. و بازیکنان کوچکتر یا جدید، یک رقم بسیار پایین سهم نسبی بازار را خواهند داشت.

تفاوت بین سهم  مطلق بازار مطلق و سهم نسبی بازار

     سهم مطلق بازار به شرکت کمک می کند که در مقایسه با رقبای خود در بازار، چقدر بودجه تبلیغاتی و چه میزان درآمد داشته باشند . این همچنین به موسسات مالی و سرمایه گذاران کمک می کند تا عملکرد شرکت را در طیف وسیع تر ارزیابی کنند. هنگامی که شرکت یک نمودار مقایسه ای از رقم فروش خود را در برابر رقبا نشان می دهد، می توان تصویر جامع تری را متصور بود.

     مفهوم سهم نسبی بازار ، یک محاسبه محسوب می شود، زیرا این شرکت علاوه بر این، سهم بازار مطلوب را نیز فراهم می کند.

دلایل اهمیت سهم نسبی بازار

 •      سهم نسبی بازار  به شرکت کمک می کند تا استراتژی های تجاری بعدی خود را از نظر بازاریابی، تبلیغات و تولید و پیشنهادات محصول طراحی کند.
 •      تصمیمات به شرکت کمک می کند تا رشد خود را با درک تمام منابع مورد نیاز برای رسیدن به اهداف تضمین کند.
 •      این به شرکت کمک می کند که از موقعیت آن در بازار و در چشم مشتریان آگاه باشد.
 •      مقاله سهم نسبی بازار به شناسایی رقبای خاص که به عنوان یک تهدید برای شرکت هستند ، کمک می کند.  و بررسی یک  استراتژی در مورد چگونگی برون رفت از این وضعیت را راحتر می سازد.