تخفیف تجاری – تفاوت بین تخفیف تجاری و تخفیف نقدی

تخفیف تجاری چیست ؟ تفاوت آن با تخفیف نقدی چیست ؟ این تخفیف به این دلیل ارائه نمی شود که خریدار مشتری باشد ، بلکه برای فروش بیشتر کالای فله ای و کسب حداکثر سود از مشتری است. تخفیف نقدی کاهش یا تخفیف در قیمت فاکتور است که اگر بلافاصله به صورت نقدی پرداخت شود در حالی که تخفیف تجاری به عنوان کاهش یا تخفیف در حداکثر قیمت خرده فروشی کالا است که برای خریدار اعمال می گردد. آنچه در مقاله تخفیف تجاری می خوانید :

  • تخفیف تجاری چیست ؟
  • چگونه تخفیف تجاری با تخفیف نقدی متفاوت است ؟
  • چگونه می توان تخفیف تجاری را در حساب های مشتری نشان داد؟
تخفیف تجاریTrade discount
تخفیف تجاری

تخفیف تجاری چیست ؟

تخفیف تجاری  (Trade discount) به عنوان میزان تخفیف تعریف شده است که تولیدکننده هنگام فروش به یک نماینده فروش می دهند . این حداکثر تخفیفی است که قیمت خرده فروشی یک محصول را کاهش می دهد.

این تخفیف به این دلیل ارائه نمی شود که خریدار مشتری باشد ، بلکه برای فروش بیشتر کالای فله ای و کسب حداکثر سود از مشتری است.

این به فروشنده بستگی دارد که بتواند محصول  با درخت تخفیف بفروشد ، آنچه در حداکثر قیمت خرده فروشی و یا بین هر دو آنها وجود دارد.

این روزها روند این است که تولیدکننده یک فروشگاه خرده فروشی را باز کرده و مستقیماً قیمت کامل خرده فروشی را ارائه می کند تا از تخفیف در معاملات تجاری جلوگیری کند و به جای درگیر کردن واسطه ها سود بهتری را نصیب خود سازد .  به عنوان مثال ، اپل فروشگاه های خود را که متعلق به اپل است ، افتتاح کرده است و محصولات مستقیماً به مشتریان فروخته می شوند.

دو دلیل پشت این کار وجود دارد:

  • اولین و مهمترین دلیل ، جلوگیری از تخفیف  و کاهش واسطه است که موجب صرفه جویی در هزینه می شود . و سپس برای راه اندازی فروشگاه مورد استفاده قرار می گیرد ،
  • در حالی که مورد دوم  می تواند به تجربه فروشگاه اپل در تمام فروشگاه های جهانی و حفظ رابطه با مشتری کمک کند. در صورتی که وجود شخص ثالث در کسب تجربه و حفظ رابطه با مشتری هیچ فایده ای نخواهد داشت.

پاورپوینت بازاریابی

پاورپوینت مفهوم بازاریابی

همچنین تخفیف های تجاری مطابق با چند مفهوم به عنوان تخفیف عملکردی شناخته می شود.

در بیشتر مواقع این نوع تخفیف فروش برای فشار فروش بیشتر و پر کردن انبار نمایندگی و افزایش تولید کارخانه پیشنهاد می گردد .

در چنین مواردی ممکن است ثابت نباشد و بسته به مقدار حجم خریداری شده توسط فروشنده قابل تغییر باشد.

به عنوان مثال ، اگر یک فروشنده ۵۰۰ پیراهن رالف لورن خریداری کند ، تخفیفِ تجاری ۲۰٪ خواهد بود در حالی که اگر خرید ۱۰۰۰ پیراهن باشد تخفیف ۴۵٪ خواهد بود و بنابراین براساس تعداد کمیت خریداری شده قابل مذاکره خواهد بود. .

فرض کنید آدیداس کفشی که تولید می کند ، آنها را به قیمت یک جفت ۱۳۰ دلار به فروشنده می دهد و حداکثر قیمت خرده فروشی آن ۱۵۰ دلار است. این بدان معنی است که آدیداس تخفیف تجاری ۲۰ دلاری داده و یک جفت به فروشنده پیشنهاد داده است.

اکنون وظیفه خرده فروشی آن است که آن کفش ها را با قیمت ۱۳۰ دلار یا ۱۴۰ دلار یا ۱۵۰ دلار به مشتری نهایی بفروشد. او می تواند مشتری را در هر جایی بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ دلار قانع کند.

مواقعی  وجود دارد که فروش افزایش می یابد و نمایندگی بصورت عمده خریداری می کند.

در ادامه با مثال بالا ، اگر فروشنده تصمیم به خرید ۱۰۰ عدد از این کفش ها گرفت ، ممکن است آدیداس تخفیف تجاری اضافی به وی بدهد که ممکن است قیمت یک جفت کفش را به ۱۰۰ دلار کاهش دهد.

در این حالت ، حاشیه سود زیادی است که می تواند با ارائه تخفیف های متعدد در مناسبت های مختلف ، برای فروش کفش ایجاد گردد.

تفاوت تخفیف تجاری و تخفیف نقدی

تفاوت تخفیف تجاری و تخفیف نقدی

چگونه تخفیف تجاری با تخفیف نقدی متفاوت است ؟

تخفیف تجاری و تخفیف نقدی گرچه بسیار مشابه به نظر می رسد اما از جنبه های بسیاری با یکدیگر تفاوت دارند. در زیر تفاوت تخفیف تجاری و تخفیف نقدی با یکدیگر نشان داده می شود :

تخفیف نقدی کاهش یا تخفیف در قیمت فاکتور است که اگر بلافاصله به صورت نقدی پرداخت شود در حالی که تخفیف های تجاری به عنوان کاهش یا تخفیف در حداکثر قیمت خرده فروشی کالا است که برای خریدار اعمال می گردد.

تخفیف های تجاری برای تسهیل در افزایش فروش عمده دارد. اما در طرف مقابل ، تخفیف نقدی نیاز به پرداخت فوری دارد.

تخفیف های تجاری در زمان خرید مجاز هستند در حالی که تخفیف نقدی در زمان پرداخت کالا قابل قبول است. همچنین معمول است که تخفیف تجارت در کتابها ذکر نشده در حالی که تخفیف های نقدی در کتاب ها به عنوان ورودی جداگانه ذکر شده است.

از آنجا که تخفیف تجاری در حساب ها ذکر نمی گردد ، پرداخت می تواند بعداً انجام شود ، اما تخفیف نقدی در حساب ها ذکر شده است ، به همین دلیل نیاز به پرداخت فوری است.

چگونه می توان تخفیف تجاری را در حساب های مشتری نشان داد؟

Trade discount در حساب فروش یا صورتحساب خرید ثبت می شود اما در اینجا روشی معمولی برای ورود به حساب ها یا حساب های دفتر نیست زیرا هیچ حساب جداگانه ای برای شیوه وجود ندارد.

اگر فروشنده قیمت تخفیف های تجاری را به همراه قیمت فروش ثبت کند ، آنگاه مبلغ نغیر قابل انتظار فروش مشکوک و بالایی را ایجاد می کند و در صورتهای مالی گمراه کننده خواهد بود.

خواننده فرض می کند که تولید کننده می تواند حجم فروش بسیار بالایی داشته باشد ، در حالی که در واقعیت ممکن است اینگونه نباشد.

در زیر روشی که برای نوشتن تخفیف تجاری در حساب های مشتری استفاده شده است :

با در نظر گرفتن مثال بالا در مورد کفش های ورزشی آدیداس ، فرض کنیم که فروشنده (ABC) 50 جفت کفش از Adidas خریداری کرده است.

حداکثر قیمت خرده فروشی یا لیست قیمت یک جفت ۱۵۰ دلار است و ۲۰٪ تخفیف تجاری داده می شود. که در این صورت :

قیمت کل لیست = ۵۰ * ۱۵۰ = ۷۵۰۰ دلار

که تخفیف تجاری = ۲۰٪ ۷۵۰۰ = ۱۵۰۰

مقدار ثبت شده حداکثر قیمت لیست – تخفیف =

۷۵۰۰ – ۱۵۰۰

= ۶۰۰۰ دلار

از طرف دیگر ، نمونه دیگری را در نظر بگیرید که تخفیف تجاری ارائه شده در آن یکسان است ، اما شرط این است که فقط با خرید حداقل ۵۰ جفت کفش ارائه شود و فروشنده فقط ۴۰ جفت کفش خریداری کند. در این حالت ، مبلغ ۴۰ * ۱۵۰ = ۶۰۰۰ دلار و همان در دفترحساب ها ثبت می شود. از آنجا که هیچ تخفیف تجاری داده نشده است ، هیچ نگرانی از ذکر آن در دفتر حسابها وجود ندارد.

هدف نهایی هر کسب و کار افزایش گردش مالی آن با افزایش تجارت است. Trade discount به سادگی ابزاری برای تسهیل این افزایش و همچنین ایجاد موقعیت برنده برای برخی از مشتریانی است که همیشه عادت به چانه زدن دارند.

دادن تخفیف تجاری به مشتریان باعث می شود احساس کنند که این معامله ارزش داشته است و آنها را به خرید بیشتر ترغیب نماید.

با این وجود Trade discount باعث افزایش ریسک اعتباری سازمان می شود و بهبودی در بازه زمانی انجام می شود تا از ضرر معاملات جلوگیری شود و همچنین حاشیه سود سازمان را کاهش می دهد اما تولید فله ای باعث می شود هزینه ها در مقیاس اقتصادی بهبود یابد.

از این رو تخفیف های تجاری هم برای تولیدکننده و هم برای فروشنده مزایا و معایب خود را دارند.