استراتژی تبلیغات

یک استراتژی تبلیغات (advertising strategy) جسورانه باید به مشکلات و فرصت هایی که می تواند بیشترین تأثیر را در فروش ، سود و ارزش یک شرکت داشته باشد ، بپردازد. برای دستیابی به مصرف کنندگان در هر کسب و کاری نیاز به تبلیغ دارید. استراتژی تبلیغاتی برای تحقق همین هدف ایجاد شده است. دوره استراتژی تبلیغاتی از چند ماه تا یک سال متغیر است. آنچه در این مقاله بازاریابی خواهید خواند :

 نحوه ایجاد استراتژی تبلیغاتی

اجزاء استراتژیهای تبلیغاتی

توسعه استراتژی در تبلیغات

برخی از موضوعات تبلیغاتی که بر استراتژی تأثیر می گذارند

اهداف بازاریابی در استراتژی تبلیغاتی

چگونه استراتژی تبلیغاتی از اهداف بازاریابی پشتیبانی می کند ؟

تدوین استراتژی تبلیغات

مراحل تدوین استراتژی تبلیغاتی

انواع استراتژی تبلیغاتی

استراتژی تبلیغاتAdvertising Strategy
استراتژی تبلیغات

نحوه ایجاد استراتژی تبلیغات

یک استراتژی تبلیغاتی (advertising strategy) جسورانه باید به مشکلات و فرصت هایی که می تواند بیشترین تأثیر را در فروش ، سود و ارزش یک شرکت داشته باشد ، بپردازد.

برای انجام این کار باید یک یا چند هدف استراتژیک ، از جمله افزایش ترافیک وب سایت یا ایجاد شخصیتی با نام تجاری واضح را مشخص کنید. البته اهداف استراتژیک باید از برنامه بازاریابی شرکت پشتیبانی کند که به نوبه خود از برنامه تجاری پشتیبانی می کند.

در دنیای واقعی ، به ندرت به شما یک برنامه بازاریابی یا بیزینس پلن ارائه می شود. بنابراین ممکن است شما خودتان این موضوع را بفهمید.

اجزاء استراتژیهای تبلیغاتی

هر استراتژی تبلیغاتی دو بخش وجود دارد : ارزیابی و اقدام .

قسمت ۱ – ارزیابی : خطرات عمده ، فرصت ها و روندهای موجود در بازار چیست؟

به عنوان مثال ، عمده ترین روندهای رفتار خریدار چیست؟ و آینده محصول ، رقبا و نگرش مصرف کنندگان چگونه به نظر می رسد؟ این یک نکته است. معمولاً در هر شرکتی حداقل یک نفر وجود دارد که می تواند ارزیابی عالی ارائه دهد. بایستی به مالک یا موسس ، مدیر بازاریابی یا تیم فروش و خدمات مشتری مراجعه نمایید.

قسمت ۲ – اقدام : در مورد خطرات ، فرصت ها و روندها چه باید کرد؟

اینجاست که اهداف استراتژیک خود را بیان می کنید. این اهداف البته باید براساس آنچه مشتری شما باید در مورد مهمترین فرصتها و مشکلات آشکار شده در ارزیابی انجام دهد ، باشد.

به عنوان مثال ، در رابطه با رقابت ، تغییر در رفتار مصرف کننده و انتخاب رسانه باید چه اقدامی انجام دهید؟ با مارک تجاری و بازاریابی مستقیم روی سکوهای رسانه های اجتماعی چه کاری باید انجام دهید؟

مقالات پیشنهادی

قالب بیزینس پلن آماده

توسعه استراتژی در تبلیغات

تجزیه و تحلیل SWOT

تجزیه و تحلیل SWOT

اولین قدم در توسعه استراتژی شما – ارزیابی – می تواند با تجزیه و تحلیل SWOT انجام شود.

ارزیابی صحیح توسعه استراتژی ، ارزیابی فرصت ها و تهدیدات نقاط ضعف و نقاط قوت ، ارزیابی ۳۶۰ درجه و تمام رنگی از بازار به شما می دهد. تجزیه و تحلیل SWOT به شما کمک می کند قسمت “چه خبر است” را بفهمید. و آن را به سرعت کشف کنید. قسمت “چه کاری باید انجام شود” باید منطقاً از قسمت “چه خبر است” دنبال شود.

به عنوان مثال ، می گویند تجزیه و تحلیل SWOT نشان می دهد که رقابت جدی و رو به رشد از سوی کاهش دهنده قیمت وجود دارد.

استراتژی شما برای مقابله با آن موضوع خاص ممکن است :

– یک شخصیت برند قوی تر ایجاد کنید – شخصیتی مبتنی بر یک مقیاس مالی بالا ، اما از نظر عاطفی مبتنی بر شخصیت سازمان.

– محصول را به عنوان ارزش بالایی برای پول ، بخشی از شعار “کیفیت مخصوص شماست ، و شما ارزش آن را دارید” قرار دهید.

– از تکنیک های سنتی بازاریابی مستقیم ، همراه با حضور گسترده در رسانه های اجتماعی ، برای خریداران جوان با پیشنهادات مقدماتی قوی ، قبل از ایجاد اولویت محصول / خدمات / شرکت استفاده کنید.

می توانید ببینید که چگونه استراتژی تبلیغات شما به یک مسئله تجاری و فشار قیمت رقابتی پرداخته است.

همچنین می توانید ببینید که استراتژی تبلیغاتی با قدرتمندترین ابزارهای خلاقیت سر وکار دارد : برندسازی ، موضع یابی ، بازاریابی مستقیم و رسانه . و این کار را با بیانیه های ساده در سطح بالا انجام می دهد ، آنچه را که قصد دارید انجام دهید توصیف می کند.

تصور کنید در حال قدم زدن در یک تالار بزرگ هستید و می گویید :

“خوب ، آقای رئیس. اینجا چه اتفاقی می افتد. تصویر بزرگ. یکی ، دو تا ، سه تا .

و در اینجا این تصاویر بزرگ را در مورد آن چه خواهیم کرد، در اختیار داریم .”

این جوهر رهبری و چشم انداز استراتژیک است.

برخی از موضوعات تبلیغاتی که بر استراتژی تأثیر می گذارند

فروش مستقیم .

فروش مستقیم

فروش مستقیم

به عنوان مثال ، چگونه می توانید ترافیکی منطقی از خریداران را به وب سایت یا فروشگاه اینترنتی هدایت کنید ؟ شاید شما از چندین رویکرد مانند بازاریابی محتوا در وب سایت یا YouTube خود به همراه تبلیغات پاسخ مستقیم دیجیتالی در وب سایت های منتخب به علاوه کمپین های ایمیلی به مشتری و پایگاه داده های خود استفاده کنید.

رسانه ها .

رسانه ها در استراتژی تبلیغات

رسانه ها در استراتژی تبلیغات

کارآمدترین رسانه برای جذب مخاطب شما در دنیای واقعی و دیجیتال چیست ؟ و کدام رسانه ها به بهترین وجه از بیانات خلاقانه شما برای برندینگ ، پاسخ مستقیم و محتوا پشتیبانی می کنند؟ شما ممکن است با یک نقشه آزمایشی شروع به اندازه گیری نتایج کمی و ذهنی از رسانه های سنتی ، دیجیتال و اجتماعی کنید. و مطمئناً باید توجه داشته باشید که رسانه های در حال ظهور ، به ویژه روند مصرف رسانه ای در حال تغییر است.

برندسازی .

برندسازی

برندسازی

چگونه برند را تعریف می کنید. همانطور که اکنون در ذهن مصرف کنندگان مشخص است. و همانطور که می خواهید شناخته شود. شما می خواهید بتوانید بگویید ، “در اینجا ما چگونه برند خود را تعریف می کنیم ، و چگونه آن را در سراسر شرکت بیان می کنیم ، در همه چیز ، از تبلیغات گرفته تا نحوه تعامل با مشتریان در پشتیبانی فنی.”

موضع یابی .

شرکت ، محصول یا خدمات در حال حاضر چگونه در ذهن مصرف کنندگان قرار گرفته است ؟ و چگونه می خواهید موضع یابی شود؟ موضع یابی اغلب سریعترین و کم هزینه ترین روش برای ایجاد تغییرات بزرگ برای مشتری شماست.

روان – پویایی .

روان پویایی

روان پویایی

چندین واژه  جالب برای یک ایده ساده : در مغز خریداران و تصویر ذهنی مشتریان ، کل بازار چه تصویری دارد؟

شما می توانید با نظریه درگیری مصرف کننده یا CIT (consumer involvement theory) ، یک بینش سریع در مورد مغزهای خریداران بدست آورید ، که به بررسی چگونگی تصمیم گیری در مورد خریداران می پردازد. به عنوان مثال ، شما احتمالاً همان برند صابون را با بدون تصمیم قبلی در بازار خریداری می کنید. اما شما هنگام خرید ماشین جور دیگر می اندیشید. اکثر مردم همین کار را می کنند. و این به ما می گوید که چگونه با آنها صحبت کنیم.

علاوه بر آنچه شما می توانید با CIT بیاموزید ، موارد دیگری در محل کار با مخاطبان وجود دارد ، از جمله اینکه چرا مردم برند رقیب را خریداری می کنند ؟

“مردم فکر می کنند رقیب ما محصولاتی با کیفیت بالاتر و مطمئن تری تولید می کند.”

یا شاید این خیلی مهم نباشد که مردم درباره رقبا فکر می کنند ، بلکه آنچه مشتری در مورد شما فکر می کند :

“خوب ، من نمی دانم که آیا می خواهم یک مک بخرم. خیلی گران تر از یک کامپیوتر است .”

ایده بگیرید؟ روان – پویایی همه چیز است. این همه چیز است که در گوش مشتریان احتمالی وجود دارد. افکار ، احساسات و پیش داوری های مداوم در حال تغییر که بر تصمیمات خرید تأثیر می گذارد. این روانی-پویایی بازار است.

و همیشه در حال تغییر است. همیشه روز به روز ، ساعت به ساعت ، گاهی ثانیه به ثانیه.

اهداف بازاریابی در استراتژی تبلیغات

اهداف بازاریابی اهداف تجارت را منعکس می کند. چند نمونه:

“در سال اول می خواهیم ۱۰٪ از بازار را در شش شهر تصرف کنیم.”

“هدف ما این است که ظرف ۶ ماه در این کشور سودآور باشیم.”

“ما می خواهیم با این محصول فروش را افزایش دهیم تا جایی که سود در هر ماه به ۵۰،۰۰۰ دلار برسد و این کار را در ۱۲ ماه انجام دهیم.”

همه موارد فوق ، البته ، در یک بودجه بازاریابی محقق می شود.

چگونه استراتژی تبلیغاتی از اهداف بازاریابی پشتیبانی می کند ؟

فرض کنید ، می خواهیم فروش محصولی به نام A را در بازار به میزان ۲۰% افزایش دهیم . ما این کار را به چند روش می توانیم انجام دهیم . روشهای نحوه همپوشانی و پشتیبانی استراتژی های تبلیغاتی از اهداف بازاریابی را نشان می دهند :

روش اول – نام گذاری جدید محصول در پیام های تبلیغاتی ؛ مثلاً اگر محصول شما بستنی با نام A است. در تبلیغات جدید آنرا بدین صورت بیان می کنیم : طعم شگفت انگیز با بستنی A

روش دوم – موضع یابی مجدد ؛ مثلاً عنوان به این صورت که : به طرز شگفت آوری خوشمزه یا سالم .

روش سوم – بر اساس شخصیتی با سبک زندگی سالم ؛ مثلا به تصویر کشیدن فرد ورزشکاری که پس از ورزش این بستنی را میل می کند.

سایر روشها – سایر روش ها می تواند تبلیغات درون فروشگاهی ، کوپن های تخفیف ، همکاری در تبلیغات با فروشگاه های عمده فروشی و هایپر مارکت ها و حتی فروش داغ .

تدوین استراتژی تبلیغات

تدوین استراتژی تبلیغات

تدوین استراتژی تبلیغات

برای دستیابی به مصرف کنندگان در هر کسب و کاری نیاز به تبلیغ دارید. استراتژی تبلیغاتی برای تحقق همین هدف ایجاد شده است. دوره استراتژی تبلیغاتی از چند ماه تا یک سال متغیر است.

مراحل تدوین استراتژی تبلیغات :

تعریف محصول یا خدمات –

قبل از تهیه برنامه ها و استراتژی های تبلیغاتی ، محصول یا خدمات ارائه شده توسط شرکت بایستی به روشنی تعریف شده باشد. این بدان معنی است که موقعیت محصول در بازار مشخص می شود. شما باید محصول و مشتری آن را درک کنید تا بتوانید آنرا به صورت گسترده به مردم بفروشید. همچنین درک هدف اصلی محصول یا شرکت نیز حائز اهمیت است.

شناخت مخاطب هدف –

این یک گام مهم در تدوین استراتژی برای تبلیغات است. عوامل مختلفی برای تعیین مخاطب هدف از جمله عوامل جمعیت شناختی ، عوامل روانشناختی ، الگوهای رفتاری و غیره در نظر گرفته می شود. برنامه تبلیغات پس از در نظر گرفتن این عوامل ایجاد می شود. برای مثال محصولات آرایشی و زیبایی در معرض دید مخاطبان زن است. بر این اساس استراتژی تبلیغاتی حاصل می شود.

تحقیقات بازار –

پس از تعیین بازار هدف ، مرحله بعدی مطالعه بازار برای آن محصول خاص است. تحقیق در مورد محصولاتی که قبلاً در بازار موجود است ، چه مشکلی در تهیه آن محصولات وجود دارد ، آیا مصرف کننده به چنین کالاهایی تمایل دارد. یک طرح بازاریابی و تبلیغاتی می تواند با کمک این مطالعه حاصل شود. همچنین ، از آخرین روندهای موجود در بازار مطلع شوید.

تدوین یک برنامه بازاریابی –

 استراتژی های ایجاد شده با کمک تحقیقات بازار می تواند به عنوان برنامه اقدام برای بازاریابی محصول تنظیم شود. این بدان معنی است که یک طرح بازاریابی یا مارکتینگ پلن پس از تعیین روندهای فعلی در بازار ایجاد می شود. برنامه بازاریابی با هدف ایجاد جایگاهی از محصول به گونه ای است که در رقابت بازار قرار گیرد، تدوین می گردد. برنامه اقدام همچنین به تعیین موضع محصول کمک می کند.

تصمیم گیری در مورد رسانه های ارتباطی –

برنامه بازاریابی با استفاده از کانال های مختلف ارتباطی عملی می شود. انتخاب رسانه مناسب یا ترکیبی از رسانه ها برای تبلیغات مهم است. این بستگی به محصول یا خدمتی دارد که به بازار عرضه می شود. انتخاب رسانه پس از در نظر گرفتن مخاطب هدف و تحقیقات بازار انجام می شود. اگر یک تجهیزات فیزیولوژی به بازار عرضه شود ، تبلیغات آن به صورت بروشور یا بروشور در کلینیک پزشکان یا بیمارستان ها  یادر مجلات و وب سایت های بهداشتی و غیره انجام می شود.

بودجه –

بودجه ممکن است قبل یا بعد از ایجاد استراتژی تبلیغاتی تعیین شود. این می تواند مبتنی بر منابع موجود در شرکت باشد. اگر شرکت بودجه زیادی داشته باشد ، آنها می توانند تبلیغات گسترده ای را به صورت وسیع انجام دهند. آنها می توانند بدون نگرانی در مورد امور مالی ، استراتژی تبلیغاتی مؤثری ایجاد کنند. از طرف دیگر ، اگر شرکت بودجه محدودی داشته باشد ، این به تنهایی استراتژی تبلیغات را دیکته می کند. زیرا در هر مرحله از برنامه بازار و استراتژی تبلیغاتی ، آنها باید بودجه را در نظر بگیرند.

روش های بازاریابی –

شرکت می تواند از بین دو نوع روش تبلیغ یکی را برای ایجاد استراتژی در نظر بگیرد. آن دو روش شامل روش رانشی و کششی هستند. آنها می توانند تصمیم بگیرند که بسته به استراتژی و هدفشان ، با آنها کنار بیایند. روش رانشی برای متقاعد کردن خرده فروشان یا فروشنده برای تبلیغ محصول است ، در حالی که روش کششی مستقیماً در جهت مصرف کنندگان است.

اصلاح استراتژی تبلیغاتی –

 این روند به ایجاد و اجرای استراتژی تبلیغاتی ختم نمی شود. شرکت باید در ارتباط با روندهای بازاریابی باشد و هر از گاهی استراتژی بازاریابی را تغییر دهد.

انواع استراتژی تبلیغاتی

انواع استراتژی تبلیغاتی

انواع استراتژی تبلیغاتی

تبلیغات برای فروش ، برند و سود یک شرکت بسیار مهم است ، بنابراین استفاده از راهکارهای صحیح برای یک کمپین موفقیت آمیز برای جلوگیری از تبلیغات بی هدف مهم است . امروزه انواع مختلفی از استراتژی تبلیغاتی وجود دارد که استفاده می شود :

  1. تبلیغات فصلی

تبلیغات در تمام سال برای محصولی با فروش فصلی  ، هدر دادن سرمایه و منابع است. بنابراین ، تبلیغات استراتژیک در زمان مناسب درست قبل از فصل و تا پایان فصل و در حالی که توجه به رقبا داشته باشید می تواند بازده بزرگی را به بار آورد. تبلیغات فصلی معمولاً برای کالاهایی مثل لباس های گرم برای زمستان ، یا لوازم التحریر برای شروع مدارس ، و یا آبمیوه و بستنی برای تابستان بسیار مورد استفاده است.

  1. تبلیغات در مناطق خاص

یک نوع استراتژی تبلیغاتی موفقیت آمیز ممکن است گاهی نیاز به سرمایه عظیمی داشته باشد. در صورت وجود بستر تبلیغاتی رسانه ای در فضای باز ، باید از منابع و امکانات بیشتری در مناطق خاص با تعداد زیادی مشتری هدف استفاده کرد. به عنوان مثال ، اگر مشاغل خدمات اقامتی به طور خاص دانشجویان را هدف قرار داده اید ، تمرکز شما باید بیشتر در مکانهایی با کالج ها ، دانشگاه ها و مراکز آموزشی معتبر واقع شود تا اینکه هزینه های مساوی برای تمرکز در کل شهر هزینه کنید. بنابراین در تلاش و سرمایه کمتر ، مصرف کنندگان بیشتری با سهولت هدف قرار می گیرند.

  1. کاهش پیچیدگی تبلیغات

آگهی هایی که پیچیدگی ها یا مشکلات زندگی واقعی را هدف قرار داده و به سادگی مستقیم یا غیرمستقیم راه حل هایی را برای آنها ارائه می دهند . و به نوبه خود به نفع زندگی روزانه مصرف کننده است ، معمولاً موفق تر هستند. در این حالت ، سرویس دهنده تبلیغات تلویزیونی بطور خاص تبلیغات ویدیویی را انجام می دهد ، اما این تنها در صورتی امکان پذیر است که پیام ما به درستی ارسال شود.

  1. مدیریت و کمپین های رسانه ای اجتماعی

شرکت هایی مانند نایک و پوما از رسانه های اجتماعی به عنوان واسطه ای برای فعالیت های موفق استفاده کرده اند. امروزه هر برند فرعی نایک دارای صفحه فیس بوک است تا مصرف کننده بدون دغدغه ، به این برند دسترسی گسترده ای داشته باشد. زیرا هر زمان که محصول جدیدی روانه بازار شود ، در صفحه یا پست جدید رسانه های اجتماعی تبلیغ می شود. استفاده از رسانه های اجتماعی همچنین به ما کمک می کند تا با کمک تجزیه و تحلیل داده ها ، بینشی در مورد افراد بازار به دست آوریم . بررسی و اظهارنظر در مورد محصول را متوجه شویم ، که به نوبه خود به سازگاری با توجه به پاسخ کمک می کند.

  1. تعریف بازار هدف

تعریف بازار هدف برای بازدهی سودآور سرمایه گذاری در تبلیغات بسیار مهم است. تفاوت های آماری ، موقعیت خاص و روانشناختی روش هایی است که از طریق آن می توان مصرف کنندگان هدف را برای پیشنهادات خود مشخص کرد. اگر به طور تصادفی هر یک از آنها مورد هدف قرار گیرد ، احتمال اینکه این تبلیغات در مورد آنها اعمال شود ، بسیار کمتر است . بنابراین نتیجه ای حاصل نمی شود. ATLadvertising  (تبلیغات بالای خط) برای ساختن برند مناسب است. زیرا توده افرادا را هدف قرار می دهد ، اما اگر محصول شما به طور خاص برای برخی از گروه های هدف مانند دانشجویان استفاده شود ، BTL (تبلیغات زیر خط) تبلیغات سودمندتر و خاص تر است ، بنابراین بازگشت سرمایه بیشتری به شما می دهد. آنها مطابق با مصرف کننده ساخته شده اند.

یک استراتژی خوب تبلیغات که با تحقیقات کامل مورد حمایت قرار گرفته همان چیزی است که ما برای یک کمپین تبلیغاتی مؤثر نیاز داریم.

منابع : adcrackerb2bmarketingsimplicablemedium