استراتژی های حفظ مشتری

چگونه می توانید استراتژی های حفظ مشتری ایجاد کنید که مشتریان فعلی شما را درگیر و خوشحال کند؟ برنامه حفظ مشتری یک ابتکار خاص یا مجموعه ابتکاراتی است که به منظور افزایش ارزش مشتری و ترغیب آنها به خرید مجدد از محصول یا خدمات یک شرکت طراحی شده است. برنامه های حفظ مشتری می تواند تحت عناوین مختلف، مانند ایجاد فرآیند جذب مشتری یا هدایت مشتری باشد ، مانند بارگذاری و استفاده از یک برنامه تلفن همراه برای خرید.

آنچه در این مقاله بازاریابی خواهید خواند :

ایده های برنامه حفظ مشتری

۱۴ نمونه از استراتژی های حفظ مشتری

استراتژی های حفظ مشتری

۱۴ نمونه از استراتژی های حفظ مشتری

۱۴ مورد استراتژی حفظ مشتری که به درستی جواب می دهند

چه چیزی بهتر از به دست آوردن یک مشتری جدید است؟

به نظر می رسد یک سوال فریبنده است ، اما جواب این است “به دست آوردن دو مشتری”. این در واقع حفظ مشتری موجود است.

در حالی که یک دلهره خاصی وجود دارد که با جذب مشتریان جدید همراه است ، بازگرداندن مشتریان به طور مداوم به نرخ بازگشت سرمایه بیشتر منجر می شود – و هزینه آن  تا ۵ برابر کمتر از جذب مشتری جدید  است.

اما چگونه می توانید استراتژی های حفظ مشتری ایجاد کنید که مشتریان فعلی شما را درگیر و خوشحال کند؟

ما تعدادی از استراتژی حفظ مشتری را طیقه بندی کردیم که بزرگترین برند ها در حال حاضر برای الهام بخشیدن به وفاداری از آنها استفاده می کنند. از سهولت استفاده تا اولویت بندی شخصی سازی ، این عناصری هستند که موفقیت شما را تضمین می کند.

برنامه حفظ مشتری یک ابتکار خاص یا مجموعه ابتکاراتی است که به منظور افزایش ارزش مشتری و ترغیب آنها به خرید مجدد از محصول یا خدمات یک شرکت طراحی شده است. برنامه های حفظ مشتری می تواند تحت عناوین مختلف، مانند ایجاد فرآیند جذب مشتری یا هدایت مشتری باشد ، مانند بارگذاری و استفاده از یک برنامه تلفن همراه برای خرید.

حفظ مشتری

حفظ مشتری

ایده های برنامه حفظ مشتری

اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید ، در اینجا لیستی از برنامه های حفظ مشتری که می توانید در تجارت خود پیاده سازی کنید ، آورده شده است.

 1. برنامه های در دسترس

برنامه های در دسترس

برنامه های در دسترس

در دسترس بودن یک عملکرد موفقیت مشتری است که به مشتریان جدید می آموزد که چگونه از محصول یا خدمات شما استفاده کنند. به جای اینکه خودشان یاد بگیرند ، توسط یک نماینده شرکت تدریس می شود که آموزش را بر اساس نیازشان شخصی سازی کند. به این ترتیب ، مشتریان نه تنها در زمان صرفه جویی می کنند ، بلکه درک می کنند که چگونه محصول می تواند در رسیدن به اهداف به آنها کمک کند.

در دسترس بودن یک ابزار موثر برای حفظ مشتری است زیرا مانع از خستگی در مشتریان جدید می شود. هنگامی که کاربران برای اولین بار با محصول شما کار می کنند ، ممکن است در صورت عدم درک نحوه استفاده از آن ، ناامید شوند. مشتریان مهلت دارند و آنها نمی توانند وقت خود را صرف یادگیری نحوه تسلط بر محصول خود کنند. در دسترس بودن این اطمینان را می دهد که مشتریان می دانند چگونه از محصولات یا خدمات شما استفاده کنند تا بتوانند به موقع اهداف خود را تکمیل کنند.

 1. حلقه بازخورد مشتری

حلقه بازخورد مشتری

حلقه بازخورد مشتری

اگر نمی دانید مشتریان در مورد آن چه احساسی دارند ، بهبود تجارت شما دشوار است. شما برای دستیابی به بازخورد مشتری و به اشتراک گذاری اطلاعات با بقیه سازمان خود ، به یک فرآیند نیاز دارید. در اینجاست که یک حلقه بازخورد مشتری سیستمی را برای جمع آوری ، تحلیل و توزیع نظرات و بررسی های مشتری فراهم می کند.

چند روش برای جمع آوری بازخورد مشتری وجود دارد. متداول ترین روش با استفاده از گروه های کانون یا متمرکز  انجام می شود . می توانید از مشتریان بخواهید در گروه های آزمایشی و متمرکز بر کاربر شرکت کنند. با استفاده از برخی از این روش ها به طور مرتب باید بازخوردهای کافی از مشتری را در اختیار تیم خود قرار دهید.

پس از جمع آوری ، باید نتایج جستجوی خود را با جستجوی روند رفتار مشتری و مناطقی برای افزایش تجربه کاربر تجزیه و تحلیل کنید. سپس این اطلاعات را با تیم هایی که بیشترین بهره را از آن می برند به اشتراک بگذارید. به عنوان مثال ، بررسی محصولات باید در اختیار مهندسین و تیم های توسعه باشد تا بتوانند ایراداتی را در طراحی محصول شما وجود دارد را برطرف کنند. با استفاده از این سیستم برای جمع آوری و به اشتراک گذاشتن نظرات مشتری ، تجارت شما می تواند به طور موثر انتقادات را برطرف کرده و تجربه مشتری را بهبود بخشد.

 1. تقویم ارتباطات

تقویم ارتباطات

تقویم ارتباطات

حتی اگر مشتریان شما با بازخورد به نتیجه نرسند ، تیم شما باید با ارتباطات خود پیشگام باشد. اگر مشتریان مدتی با برند شما تعامل نداشته اند ، باید با آنها در ارتباط باشید و روابط خود را مجددا برقرار کنید. برای مدیریت مشاغل مشتری و ایجاد فرصتهایی برای فروش و فروش متقابل ، تقویم ارتباطی را در نظر بگیرید.

تقویم ارتباطات نمودارهایی است که ارتباط مشتری را پیگیری می کند. این تقویم آخرین باری که مشتری با برند شما در ارتباط بوده را به شما اطلاع داده و هنگامی که مشتریان موجود با نام تجاری شما در تعامل نبودند ، به شما هشدار می دهد. این امر باعث می شود که پیشنهادات تبلیغاتی و ویژگی های سرویس دهی پیشگیرانه مشتری که مانع از فروش می گردند و باعث جذب مشتری توسط رقبا می گردد ، برطرف شود. به عنوان مثال ، اگر اشتراک مشتری منقضی شده است ، می توانید ایمیلی را برای آنها ارسال کنید تا به آنها اطلاع دهد که برای تمدید حساب خود اقدام کنند.

        ۴٫  برنامه وفاداری مشتری

برنامه وفاداری مشتری

برنامه وفاداری مشتری

اگرچه توجه به مشتریانی که در معرض خطر فراموش شدن قرار دارند مهم است ، اما نمی توانید مشتریان وفادار خود را نیز فراموش کنید. فارغ از این موارد ، اگر ببینند این تلاش را برای کاربرانی که عاشق نام تجاری شما نیستند ، می باشد ، چه خواهید کرد؟ به نظر نمی رسد خیلی منصفانه باشد؟

یک برنامه وفاداری مشتری می تواند به خاطر وفاداری مداوم به مشتریان پاداش دهد. هرچه آنها بیشتر با تجارت شما خرید و تعامل کنند ، بیشتر از آنها پاداش می گیرند. این باعث رضایت مشتریان می شود زیرا آنها علاوه بر تجربه خوشایند از محصول یا خدمات شما ، پاداش نیز دریافت می کنند. و از آنجا که ۱۰٪ برتر مشتریان شما سه برابر بیشتر از بقیه پایگاه مشتری خود پرداخت می کنند ، می خواهید مطمئن شوید که این کاربران بیش از این رضایت دارند.

       ۵٫  هیئت مشاوره مشتری

هیئت مشاوره مشتری

هیئت مشاوره مشتری

همانطور که در بالا اشاره کردیم ، وفادارترین مشتریان شما نیز با ارزش ترین مشتریان شما هستند. نه فقط به خاطر پولی که خرج می کنند بلکه به خاطر اطلاعاتی که ارائه می دهند. آنها به شما می گویند که چرا آنها خیلی عاشق نام تجاری شما هستند و پیشنهادهایی را ارائه می دهند که در آن می توانید پیشرفت کنید.

ایجاد صفحه ای از این مشتریان می تواند به شما در تنظیم محصولات و خدمات در تجارت خود کمک کند. علاوه بر این ، می توانید با تشویق شرکت کنندگان در به اشتراک گذاری نظرات خود ، می توانید وفاداری مشتری را افزایش دهید. توصیفات مشتری روشی مؤثر برای ایجاد گزارش در هنگام جذب و درگیر کردن نتایج احتمالی است.

 1. برنامه مسئولیت اجتماعی شرکت

برنامه مسئولیت اجتماعی شرکت

برنامه مسئولیت اجتماعی شرکت

شرکت شما چیزی بیش از یک محصول یا خدمات است. مشتریان هر آنچه را که تجارت شما ارائه می کند خریداری نموده ، و باعث افزایش سودآوری کسب و کار تان می گردند. اگر آنها ناسازگاری بین پیام برند شما و اقدامات آن را حس کنند ، سریع می توانند نبوغ شما را تشخیص دهند.

درعوض ، مهم است که فراتر از محصول و خدمات با مشتریان خود تعمال داشته باشید. به ارزش های اصلی آنها فکر کنید و یک برنامه مسئولیت اجتماعی شرکت (CSR) ایجاد کنید که یک هدف اخلاقی را دنبال کند. به عنوان مثال ، لگو (Lego) بیش از ۱۵۰ میلیون دلار سرمایه گذاری می کند تا محصول خود را سازگار با محیط زیست کند. در حالی که ابتکار عمل شما لازم نیست که بلندپروازانه باشد ، درگیر شدن در اجتماعات مشتریان و اهداف شخصی راهی عالی برای نشان دادن تعهد شما به نیازهای آنها است.

 1. خبرنامه شرکت

خبرنامه شرکت

خبرنامه شرکت

خبرنامه شرکت روشی ساده و مقرون به صرفه برای حفظ مشتریان است. می توانید از اتوماسیون ایمیل برای ارسال به روزرسانی ها یا پیشنهادات به همه مشتریان خود به طور همزمان استفاده کنید. و می توانید با استفاده از فید RSS بر روی فرکانس مشخص شده ، ایمیل را ارسال کنید ، بنابراین نیازی نیست که به صورت دستی محتوا را بروزرسانی کنید یا به یاد داشته باشید که روی “ارسال” کلیک کنید. اگرچه این ساده است ، مشتری ها هر بار که صندوق ورودی خود را باز می کنند ، برند شما برای ایشان یادآوری می گردد.

 1. برنامه آموزش مشتری

برنامه آموزش مشتری

برنامه آموزش مشتری

یک برنامه آموزش مشتری نشان دهنده یک سرمایه گذاری بلند مدت در پایه مشتری شما است. با این ابتکار عمل ، تجارت شما انواع مختلفی از سرویس های خدمات خود به مشتری مانند پایگاه دانش و یک انجمن اجتماعی را ایجاد می کند. سپس ، مشتریان قبل از مراجعه به تیم پشتیبانی شما ، از این ویژگی ها برای یافتن راه حل برای مشکلات خدمات استفاده می کنند.

این برنامه می تواند فراتر از محصولات و خدمات شما نیز باشد. به عنوان مثال ، دوره های آموزش بازاریابی و فروش Marketing Iran Talent  موضوعات مربوط به بازاریابی ، فروش و خدمات به مشتریان را شامل می شود. به این ترتیب ، ما نه تنها از چگونگی استفاده از ابزار بلکه نحوه استفاده از آنها را در گردش روزمره خود می دانیم.

در حالت ایده آل ، برنامه های مختلف حفظ مشتری برای ایجاد یک تجربه مشتری که وفاداری و احساسات مثبت را تقویت می کند ، دست به دست هم می دهند . باعث می شوند مشتریان تمایل بیشتری برای ادامه خرید داشته باشند. با حفظ مشتری ، شرکت ها می توانند به آنها کمک کنند تا ارزش بیشتری را از یک محصول بدست آورند . آنها را ترغیب کنند تا بازخورد و داستانهای استفاده از محصول یا خدمات را برای تأثیرگذاری بر مشتریان بالقوه جدید به اشتراک بگذارند . و شروع به ساختن یک جامعه از مشتریان هم فکر کنند. در همین ارتباط در زیر لیستی از استراتژی های حفظ مشتری که می توانید در آن سرمایه گذاری کنید ، آورده ایم :

 ۱۴ نمونه از استراتژی های حفظ مشتری

 1. با یک مأموریت الهام بگیرید.

TOMS

TOMSاستراتژی های حفظ مشتری

TOMSاستراتژی های حفظ مشتری

گاهی اوقات یک برند وفاداری را نه از طریق تاکتیک ها و سیستم ها ، بلکه از طریق آنچه می خواهند تحریک می کند.

اگر تا به حال صحبتهای افراد حرفه ای را گوش کرده باشید احتمالاً به این نتیجه می رسید که کارها باید با چرا شروع شوند.

TOMS کل مدل کسب و کار خود را در این منطقه ساخته است که جهان را به مکانی بهتر تبدیل می کند. جسیکا ویس به عنوان همکار در این شرکت ظهار داشت:

“TOMS یک کارآفرینی قدیمی و سودآور را با انسانهای موج جدید و خونرسانی از طریق قلب مشتری ادغام کرده است.”

نحوه انجام این کار در سیاست “یکی برای یکی” آ است. برای هر جفت کفش خریداری شده ، آنها به افراد نیازمند یک جفت می دهند ، بنابراین تاکنون بالغ بر ۶۰ میلیون جفت کفش جدید اهدا کرده اند.

ما به عنوان مصرف کننده ، روی اثرات نوع دوستانه و زیست محیطی که از عادات خرید ما فراتر از مصرف قرار دارد متمرکز شده ایم. انجام کار خوب برای ما اهمیت بیشتری پیدا می کند.

این بدان معنا نیست که فقط برای انجام این کار باید بازاریابی خود را حول یک پیام نوعدوستانه بنا کنید. نکته در یافتن چیزی است که افراد به آن اهمیت می دهند و مارک شما را در حول  آن قرار می دهند.

 1. توانمند سازی مشتریان با ایجاد سهولت .

استارباکس

استراتژی های حفظ مشتری استارباکس

استراتژی های حفظ مشتری استارباکس

قهوه goliath  استارباکس ، همیشه در بازاریابی خود ، بویژه در بخش خرید مشتری ، نوآوری داشته است.

در روزهای اولیه بنیانگذاران استارباکس Zev Siegl ، Jerry Baldwin و Gordon Bowker برای ارائه تجربه ای دلپذیر از مشتری ، روی صداها و بوها در داخل مغازه های خود تمرکز می کردند.

اما برای رشد ، آنها باید نوآور می بودند. یکی از ابتکاری ترین حرکات حفظ مشتری ، ویژگی سفارش و پرداخت موبایل در برنامه آنهاست. با استفاده از ویژگی جدید ، مشتریان می توانند قبل از ورود به مغازه قهوه خود را سفارش دهند.

مشتریان استارباکس در این مورد چه فکر می کنند ؟ خلاصه : آنها آن را دوست داشتند.

یکی از مشتریان استارباکس می گوید : “همین امروز صبح در پارکینگ مدرسه بچه ام ، ماشین را پارک کردم . سفارش خود را در پارکینگ از طریق موبایل دادم . سپس به سمت استارباکس راه افتادم و نوشیدنی ام را برداشتم. سفارش و پرداخت از طریق موبایل می تواند ۱۰ دقیقه از روزمرگی صبح من کاهش دهد. “

ساده ترین مرحله مصرف در اینجا این است : محصولات و خدمات خود را تا حد امکان در دسترس قرار دهید. خواسته ها و رفتارهای مشتریان را مشخص کنید و ابزار و سیستم هایی را ایجاد کنید که آنها را توانمند سازد. خواه این برنامه باشد یا سایر روشهای سنتی ، بستگی به شما دارد.

 1. اهرم شخصی سازی.

تسکو

این غول سوپر مارکت با داشتن بیش از ۲۰۰۰ فروشگاه در سطح کشور ، حضور پررنگی در انگلستان دارد.

برای مارک های عظیمی مانند اینها ، برخورداری از اصالت و انسانیت می تواند یک چالش باشد. خرید آنلاین مواد غذایی و اسکنرهای سرویس دهی راحت است ، اما مردم هنوز دوست دارند که با افراد دیگر برخورد کنند.

خدمات به مشتری هنوز هم ضروری است و مردمی در تسکو تصمیم گرفته اند تا از توییتر به عنوان روشی برای اجرای این کار با یک لمس انسانی استفاده کنند. آنها نشان می دهند با افزودن شخصیت به تعامل خود با مشتریان ، به آنها اهمیت می دهند. این تعامل اخیر را بررسی می کنیم :

برای شروع کار با رویکردی شبیه به این ، شخصیتهای مخاطبان خود را شناسایی کرده و از طریق کانالهای مورد نظر خود با آنها ارتباط برقرار کنید. فرقی نمی کند که ایمیل یا Snapchat باشد ، تا زمانی که توجه آنها به آنجاست.

از اینجا شما باید مشتریان خود را تشویق کنید که مستقیماً از طریق آن کانال با شما صحبت کنند. آن را بخشی از پیام رسانی خود قرار دهید و در طول و بعد از خرید آن را به آنها یادآوری کنید.

و همیشه شخصیت را به هر پیام اضافه کنید. هیچ کس از یک پاسخ بسته بندی شده خوشش نمی آید . بنابراین مطمئن شوید که هر چه در حال برقراری ارتباط هستید ، صداهایی را که از یک انسان ناشی می شود ، برقرار می کنید.

 1. با مشتریان خود صحبت کنید.

R&G Technologies

 استراتژی های حفظ مشتری R&G-Technologies

استراتژی های حفظ مشتری R&G-Technologies

ما به چندین نمونه B2C نگاهی انداخته ایم ، اما دنیای B2B چیست؟ R&G Technologies یک شرکت پشتیبانی فناوری اطلاعات استرالیا است که با مشتریان خود روابط محکم و طولانی مدت برقرار کرده است.

آنها این روابط را با زمان پاسخ سریع و توافق های دقیق در سطح خدمات  تحکیم می دهند. آنها به سرعت به مراجعان خود باز می گردند .

با این حال ، بزرگترین درس در بررسی رضایت مشتری آنها است. آنها به مشتریان خود فرصتی می دهند تا آنچه را که درست انجام می دهند را بیان کنند . مهمتر از آن اینکه چه اشتباهی انجام می دهند. این به آنها امکان می دهد تا قبل از محو شدن ، مشتریان ناراضی را شناسایی کنند.

R&G Technologies به شدت به دنبال سؤالهای مناسب برای به دست آوردن بینشهایی است که می توانند در حفظ رقابت آنها موثر باشد. آنها از این اطلاعات برای تصمیم گیری های بهتر تجاری و حفظ مشتری استفاده می کنند.

از همه مهمتر ، این بحث ها چالش های مخاطبان R&G را مشخص می کند. این می تواند هم به بازاریابی کلی شما و هم استراتژی نگهداری مشتری شما کمک کند. قدرت مکالمات یک به یک با مشتریان خود را دست کم نگیرید (خصوصاً اگر مشاغل دیجیتالی هستید).

 1. از برنامه های بازیابی و ارجاع استفاده کنید.

MeUndies

استراتژی های حفظ مشتری MeUndies

استراتژی های حفظ مشتری MeUndies

MeUndies که به عنوان راحت ترین جفت لباس زیر در جهان شناخته می شود ، دو عنصر را حفظ می کند. اولین مورد ، که قبلاً آنرا پوشش داده ایم ، در “دلیل چرایی ” است.

افراد در MeUndies از کشمکش خسته شده اند و با پیدا کردن یک جفت زیر لباس عالی و راحت ، همراه هستند. برای پشتیبان گیری از این ، آنها یک فرهنگ قوی را تقویت کرده اند و روند کار بسیار شفافی دارند . آنها یک صفحه کامل به کارخانه خود اختصاص داده اند.

هرچند این امر باعث می شود تا بتوانیم به خوبی ارتباط را حفظ کنیم ، اما تمرکز ما روی برنامه ارجاع هوشمندانه آنها است. مشتریان از لحظه خرید برای مراجعه به یک دوست تشویق می شوند و جوایز آن نیز ارزش دارد: برای هر دوستی که مراجعه می کند ، ۲۰ دلار دریافت می کنید و آنها ۲۰٪ تخفیف در اولین خرید خود دریافت می کنند.

یک عنصر بازی سازی وجود دارد که نشان می دهد دوست شما تا چه حد از تجربه خرید فاصله دارد ، از جمله دکمه ” nudge”. اگر دوستی محصولی را به سبد خرید اضافه کرده است اما پرداخت آن کامل نشده است ، می توانید از این طریق برای ارسال یادآوری ایمیل در مورد آن استفاده کنید. به عبارت دیگر ، MeUndies راهی را برای استفاده از مشتریان فعلی خود برای کاهش رها کردن سبد خرید پیدا کرده است ، ضمن اینکه اثبات اجتماعی را در این فرآیند ارائه می دهد.

هنگامی که به خوبی انجام شد ، سیستم های ارجاع می توانند برای حفظ مشتری مؤثر واقع شوند. نکته اصلی تمرکز روی مشوقها و بازیهای جدی برای سرمایه گذاری افراد است. از همه مهمتر ، توانمندسازی و تشویق مشتریان خود به وکیل مدافع برند شما در این روند را فراموش نکنید.

 1. ایجاد شکاف بین خود و رقبا

Apple

استراتژی های حفظ مشتری Apple

استراتژی های حفظ مشتری Apple

آیا می خواهید مشتریان شما را به عنوان انتخاب آشکار نسبت به رقبا ببینند؟ توجه داشته باشید که استراتژی اپل ، توسط کمپین تبلیغاتی مک در برابر کامپیوتر شخصی “Mac vs. PC” نشان داده شده است.

این کمپین John Hodgman را به عنوان رایانه شخصی بی عرضه و Justin Long را به عنوان جذابیت ، و ستاره Mac معرفی می کند . این دو با طنز نسبت به آنچه باعث شده مک با انتخابی کاملاً جالب و جذاب از رایانه انتخاب شود مشتری را هدایت می کند.

کمپین “Mac vs. PC” یک زبان بسیار مهربان بود – و اختلاف نظرهای زیادی را برانگیخت. نه تنها این ، بلکه بازار را تقسیم کرد و با مشخص کردن مشتریانی که باید محصولات اپل را خریداری کنند ، اپل را از رقبای خود جدا کرد.

چسبیدن درست به افرادی که شما را به عنوان یک برند معتبر می شناسند ، صداقت را نشان می دهد و جذب مشتری را که ممکن است قوی ترین طرفدار برند شما باشد ، آسان تر می کند.

 1. برای تقویت تجربه از اشتراک استفاده کنید.

آمازون

استراتژی های حفظ مشتری آمازون

استراتژی های حفظ مشتری آمازون

برای یک سازمان مبتنی بر کالاها اجرای یک سرویس اشتراک در مدل تجاری خود غیر معمول است.

این دقیقاً همان چیزی است که آمازون در قالب Prime ایجاد کرده است. این اشتراک در ابتدا ایجاد شده است تا مشتریان سریعتر تحویل بگیرند. این بحث و جدال زیاد ایجاد کرد ، اما به سرعت با خریداران معمولی روی این سکو محبوبیت پیدا کرد.

از زمان راه اندازی آن ، آنها مزایای دیگری از جمله دسترسی به پلت فرم فوری فیلم آمازون را اضافه کرده اند. حرکتی که به نظر می رسد پرهزینه است . اما در واقع یک بازی استراتژیک است. تخمین زده می شود که آمازون هر سال ۱-۲ میلیارد دلار درآمد از دست می دهد ، اما با افزایش خرید به راحتی این مشکل مرتفع می گردد.

چگونه می توانید برای دستیابی به اهداف رشد و افزایش نگهداری مشتری ، از اشتراک استفاده کنید؟

برای به دست آوردن وفاداری مشتری نیازی به هزینه مدل اشتراک خود ندارید. ارائه مزایا در قالب محتوای منحصر به فرد و رویدادها ، روش دیگری برای اهرم این رویکرد بدون هزینه کردن است.

 1. از تجارب برای ایجاد احساسات مثبت استفاده کنید.

کوکاکولا

استراتژی های حفظ مشتری کوکاکولا

استراتژی های حفظ مشتری کوکاکولا

بازاریابی تجربی مدتهاست که به عنوان راهی برای ایجاد مارک های تجاری برای ایجاد احساسات مثبت با مشتریان استفاده می شود.

کوکاکولا در المپیک تابستانی ۲۰۱۲ یک برنامه ۷۰ روزه برگزار کرده بود و بخشی از این برنامه ، کمپین “Coca-Cola Beat Generator” بود. این تجربه سه عنصر موسیقی ، ورزش و برند Coca-Cola را گرد هم آورد.

آنها با استفاده از نمونه ها و صداهای پیرامون بازی ها ، در طول بازی های المپیک کمپین خود را به نمایش گذاشتند. سپس کاربران می توانند ضبط MP3 را با خود بگیرند و آن را از طریق رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارند. نتایج ؟ ۱۶٫۵۰۰ بازدید از نسخه وب و ۱٫۷۸ میلیون قدرت تاثیرات بازدید فیس بوک.

با وجود اینکه Coca-Cola نوشیدنی تولید می کند ، آنها با ارائه تجربیات دلپذیر مشتری که به فراتر از نقطه فروش رسیده بودند ، راهی را برای ورود به اعتیاد به مثبت در اطراف یک رویداد دانستند.

به دنبال راه هایی برای ایجاد احساسات مثبت در قالب تجربیات جدید در خارج از محصولات ، خدمات و گزاره های ارزشمند خود باشید.

 1. بر روی دلایل اجتماعی سرمایه گذاری کنید.

Codeacademy

دلایل اجتماعی سرمایه گذاری

دلایل اجتماعی سرمایه گذاری

بعضی اوقات ، بزرگترین شکل تبلیغات شخصی شما نیست. در حقیقت ، مشتریان بیشتر از محتوا و تبلیغات مارک دار به نظرات خانواده ، دوستان و سایر مصرف کنندگان اعتماد دارند.

و این جایی است که اثبات اجتماعی وارد آن می شود. Codeacademy با استفاده از قدرت توصیفات و داستان های مشتری ، از اثبات اجتماعی برای نشان دادن ارزش محصولات خود به مشتریان آتی استفاده می کند – با داستانهایی مستقیم از دهان اسب در مورد نحوه کمک به آنها:

بیش از ۶۰٪ مشتریان به بررسی های آنلاین اعتماد دارند و دیدن اینکه بسیاری از مارک ها و افراد دیگر مانند شما از یک محصول استفاده می کنند ، باعث می شود که شما نیز بخواهید آن را انجام دهید – دلایل اجتماعی یک تاکتیک قدرتمند بازاریابی و حفظ مشتری است.

استفاده از توصیفات و اطلاعات مشتری برای جذب مشتریان جدید و متقاعد کردن مشتریان موجود برای خرید یا به روز کردن محصولات خود بسیار موثر است. مشتریان وفادار – و داستانهای آنها – را در وب سایت یا شبکه های رسانه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید تا تا به شما در رشد موثر کمک کند.

 1. به مشتریان خود آموزش دهید.

Marketing Iran Talent

Marketing Iran Talent

Marketing Iran Talent

فقط به این دلیل که مشتری شما از شما خریدی کرده اند ، به این معنی نیست که باید تلاش کنید تا قرارداد را ببندید.

مشتریان شما گزینه های بیشتری نسبت به گذشته در اختیار دارند ، و اگر پیشنهادی از شما را با یک پیشنهاد و قیمت مشابه پیدا می کنند که به نظر هیجان انگیز تر است ، می توانند از شما خرید کنند.

آموزش یکی از با ارزش ترین مواردی است که می توانید به مشتریان خود (یا حتی فقط بازدید کنندگان سایت خود) ارائه دهید. مرجع تخصصی آموزش بازاریابی و فروش Marketing Iran Talent  فایل های آموزش بازاریابی ، فروش و خدمات به مشتریان را ارائه می دهد که هر کس می تواند برای یادگیری و رشد مهارت های خود از آنها استفاده کند – و برخی از آنها فقط در دسترس کاربران وب سایت marketingplus.ir است. این پیشنهادات منحصر به فرد و منحصر به فرد به جامعه Marketing Iran Talent کمک می کند تا بیشتر و بیشتر علاقه مند به ماندن در حلقه با پیشنهادهای آموزشی ما باشد.

 1. سورپرایز و لذت.

Chewy

Chewy

Chewy

مردم نشان می دهند که چقدر حیوانات خانگی خود را دوست دارند.

شرکت تجارت الکترونیک عرضه حیوانات خانگی Chewy می داند که مشتریان آن عاشق حیوانات خانگی خود هستند. همچنین می داند که آنها می توانند مواد غذایی و ملزومات حیوانات خانگی را از انواع مختلف شرکت ها – از جمله آمازون – با قیمت های مشابه خریداری کنند.

بنابراین از این اصل تعامل غافلگیرانه برای خوشحال کردن مشتریان خود با هدایا و کارت های لحظه ای برای حیوانات خانگی خود استفاده می کند. این شگفتی ها نیازی به بزرگ یا گران بودن نیست . مثال زیر نقاشی است که  Chewy از حیوان خانگی مشتری سفارش داده است – ایده های دیگر را می توان با نامه های تشکر از شما یا نمونه های رایگان محصولات جدید نوشت.

 1. ارائه پشتیبانی در سیستم عامل های مناسب.

Slack

Slack

Slack

بخشی از شناخت و درک مشتریان شما این است که بدانید روزهای خود را با استفاده از محصول شما چگونه می گذرانند و اینکه چگونه بیشتر آنها می خواهند در صورت لزوم از مشتری پشتیبانی کنند.

در اکثر موارد ، Slack کاملاً به عنوان یک ابزار ارتباطی در محل کار فعالیت می کند. اما مانند همه فن آوری ها ، خاموشی های گاه به گاه را تجربه می کند که کاربران آن را تحت تأثیر قرار می دهد – بسیاری از آنها بلافاصله شروع به درخواست از همکاران خود در اطراف خود و Twittersphere می کنند .

خوشبختانه ، Slack در هنگام مشکل به شما کمک کند. آنها می دانند که کاربرانشان در توییتر فعال هستند و به روزرسانی های مکرر در توییتر را در موارد قطع یا سایر مشکلات اعلام می کنند.

سپری کردن وقت در کنار مشتریان برای اطلاع از نحوه جستجوی کمک و اطلاعات در هنگام مواجهه با مشکلات ، مانع از احساس تنهایی آنها می شود – و باعث می شود شما حتی در مواقعی از نظر آنها  قابل اعتماد  باشید.

 1. از مشتریان خود تشکر کنید.

Zappos

به نکته فوق دقت کنید . استفاده از پیام تشکر برای مشتریان – خارج از یک کارزار ایمیلی یا خرید مشتری – در ساختن یک نام تجاری دوست داشتنی و به یاد ماندنی بسیار موثر است.

سایت تجارت و پوشاک کفش Zappos به دلیل خدمات عالی مشتری – از جمله تلاش های این برند برای نشان دادن احترام به  مشتری ها با گفتن تشکر از شما و ارسال هدایا ، به مشتریان نشان می دهد که چقدر به آنها اهمیت می دهند.

در حقیقت ، Zappos حتی دارای دفترچه ای است در مورد اینکه چه تعداد هدایا و غافلگیری در طول ماه گذشته به مشتریان ارسال شده است تا اطمینان حاصل شود که کل تیم در حال انجام وظیفه خود هستند . تا به مشتریان نشان دهند که از آنها چقدر قدردانی می کنند.

گفتن با تشکر از شما یک روش ساده برای حفظ مشتری است ، اما یک روش مؤثر است که وب سایت های حرفه ای را از مارک های محبوب متمایز می کند.

 1. وقتی اشتباه می کنید عذرخواهی کنید.

HubSpot

HubSpot

HubSpot

سعی کنید هرچه ممکن است از آنها جلوگیری کنید ، اشتباهات در تجارت اتفاق می افتد. این اشتباه می تواند نقص فنی ، قطع برق ، خطای صورتحساب یا چیز دیگری باشد . یک اشتباه – بسته به نحوه رسیدگی به آن – می تواند شما را در معرض از دست دادن مشتریان ارزشمند خود قرار دهد.

HubSpot Research نشان داد که ، در صورت بروز خطا در شرکت ، ۹۶٪ از پاسخ دهندگان نظرسنجی ، در صورت عذرخواهی و اصلاح اوضاع ، خرید از شرکتی را که مرتباً از آنها خریداری کرده اند ، ادامه خواهند داد. بنابراین این بدان معناست که ، شما نیاز به تدوین برنامه ای برای اجتناب ناپذیری یک اشتباه دارید – و طرحی برای چگونگی حل سریع آن . عذرخواهی صادقانه و برنامه پیشبردی برای حفظ مشتریان وفادار خود داشته باشید.

0/5 (0 Reviews)