مقیاس لیکرت : مثالها و قالبهای طیف لیکرت

مقیاس لیکرت به نام Rensis Likert نامگذاری شده است. در سال ۱۹۳۲ ، لیکرت این روش را برای سنجش نگرش مردم نسبت به موضوعی با پاسخ دادن به آنها به یکسری اظهارات و درجه بندی میزان احساس هر یک از آنها ، ارائه داد. طیف لیکرت یک سؤال پیمایشی بسته است که نظرات یک شرکت کننده را در مورد یک سری اظهارات اندازه گیری می کند. شرکت کنندگان فوراً در نظر می گیرند و از بین پاسخ هایی که از طیف های مخالف باشد ، گزینش می کنند.

مقیاس لیکرت

مقیاس لیکرت

مقیاس لیکرت چیست و چه اهمیتی دارد ؟ مهم نیست که میزان حفظ مشتری شما چقدر است ، شما همیشه باید احساس مردم در مورد نام تجاری خود را ارزیابی کنید. بررسی تضمین می کند که پیشنهادات شما به روز بوده و نیاز مخاطبان هدف شما را برآورده می کند. علاوه بر این ، با جمع آوری بازخورد مشتری می توانید به ذینفعان اطلاع دهید که از ارزش ورودی آنها و چگونگی تأثیرگذاری بر کار شما استفاده کنند.

با این حال ، ایجاد نظرسنجی روش آسانی به نظر نمی رسد. انواع مختلفی از سؤال وجود دارد که می خواهید برای به دست آوردن دیدگاه کاملی از رضایت مشتری از آنها استفاده کنید.

یکی از سؤالهای مهمی که باید مطرح کنید مقیاس لیکرت است. در این مقاله ، اجازه دهید بحث کنیم که طیف لیکرت چیست و چگونه می توانید از آن برای بهینه سازی نظرسنجی های خود استفاده کنید. سپس ، ما مثالها ها و قالب هایی را که می توانید برای روند جمع آوری بازخورد خود استفاده کنید ، ارائه خواهیم کرد.

طیف لیکرت چیست ؟

طیف لیکرت یک سؤال پیمایشی بسته است که نظرات یک شرکت کننده را در مورد یک سری اظهارات اندازه گیری می کند. شرکت کنندگان فوراً در نظر می گیرند و از بین پاسخ هایی که از طیف های مخالف باشد ، گزینش می کنند. مقیاس های لیکرت بسته به سطح عمق مورد نیاز شرکت کنندگان ، می توانند دارای پنج ، هفت یا نه امتیاز باشند.

مقیاس لیکرت به نام Rensis Likert نامگذاری شده است. در سال ۱۹۳۲ ، لیکرت این روش را برای سنجش نگرش مردم نسبت به موضوعی با پاسخ دادن به آنها به یکسری اظهارات و درجه بندی میزان احساس هر یک از آنها ، ارائه داد.

مقیاس لیکرت غالباً در نظرسنجی ها مورد استفاده قرار می گیرد زیرا نظرات مشتری را از حالت کیفی به کمی تبدیل می کند. با استفاده از مقیاس پنج تا نه نقطه ای ، می توانید به راحتی بازخورد مشتری را بدست آورید و آن را برای روندها و الگوهای آنالیز کنید.

در بخش بعدی ، نگاهی می اندازیم که چگونه می توان از مقیاس لیکرت در نظرسنجی ها برای جمع آوری اطلاعات ارزشمند مشتری استفاده کرد.

سوالات مقیاس لیکرت هنگام بررسی شرکت کنندگان در موضوعات کیفی ، ثبات ایجاد می کنند. آنها به جای اینکه به شرکت کننده اجازه دهند تجربیات خود را توصیف کند ، گزینه های از پیش تعریف شده ای برای اندازه گیری آن ارائه می دهند. از این طریق ، نقشه برداران می توانند با استفاده از یک پاسخ کمی ، بازخورد خاصی بدست آورند.

به عنوان مثال ، اگر می خواهید بدانید مشتریان چقدر لوگوی شما را دوست دارند ، می توانید از آنها بپرسید ، “با استفاده از مقیاس زیر ، لطفاً ارزیابی کنید که چقدر از آرم ما خوشتان می آید.” سپس گزینه هایی که می توانید ارائه دهید عبارتند از: “کاملاً مخالف” ، “مخالف” ، “نه مخالف و نه موافق” ، “موافق” و “کاملاً موافق”. این به تیم شما اجازه می دهد به جای فرض آنچه که شرکت کننده احساس می کند ، معنای “کاملاً موافق” را تعریف کند.

در حالی که انواع بسیاری از سوالات در مقیاس لیکرت وجود دارد ، پنج مورد زیر معمولاً در نظرسنجی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

5 مثال مقیاس لیکرت

5 مثال مقیاس لیکرت

۵ مثال مقیاس لیکرت

مثالهای زیر از نظرسنجی استفاده شده برای ارزیابی احساس دانشجویان دانشکده بوستون در مورد برند کفش Allbirds است.

  1. سؤالات موافقت

این رایج ترین نوع سؤال در مقیاس لیکرت است زیرا سازندگان نظرسنجی می توانند مجموعه ای از اظهارات راجع به یک موضوع را فهرست کنند و میزان موافقت شرکت کنندگان در مورد آنها را ارزیابی کنند.

  1. سوالات فراوانی

سؤالات فراوانی برای شرکتهایی که می خواهند قضاوت کنند که مصرف کنندگان از محصولات خود چند بار استفاده می کنند ، عالی هستند. همچنین می تواند بینش های روزمره هر یک از شرکت کنندگان را آشکار کند.

  1. سوالات اهمیت

سوالات اهمیت برخی از ارزش ها و اعتقادات مشتریان را نشان می دهد. آنها به اشتراک می گذارند که جنبه های خاصی از برند ، خدمات و محصولات شما چقدر مهم است و چه مناطقی باید بهبود یابد.

  1. سوالات راستی نمایی

سؤالات راستی نمایی ، تعیین کننده بودن بیانیه برای یک شرکت کننده است. این همچنین می تواند برای قضاوت در مورد ارزش ها و باورهای مخاطبان شما استفاده شود.

  1. سوالات کیفیت

سوالات کیفیت ادراک از محصولات ، خدمات و مارک تجاری شما توسط مشتریان را آزمایش می کنند. این یک سؤال خوب است که برای قضاوت در مورد درک مصرف کننده پس از انتشار محصول جدید استفاده می شود.

۳ قالب طیف لیکرت

  1. SurveyMonkey

در SurveyMonkey ، می توانید با استفاده از الگوی بالا ، به راحتی مقیاس لیکرت ایجاد کنید. به سادگی سؤال خود را تایپ کنید ، “مقیاس ماتریس / رتبه بندی” را انتخاب کنید و کادر کنار “این را در مقیاس رتبه بندی یک ردیف قرار دهید (حذف گزینه های ردیف)” را علامت بزنید.

این الگو به طور خودکار پنج گزینه پاسخی به شما می دهد ، اما بسته به چند گزینه ای که می خواهید داشته باشید ، همیشه می توانید آنها را اضافه یا حذف کنید. سپس برای هر ستون یک برچسب ، مانند “هرگز” ، “بندرت” ، “گهگاه” ، “” مکرر “و” همیشه “پر کنید. هنگام کلیک بر روی “ذخیره” ، چگونگی پیش نمایش سؤال نمایش داده می شود.

طیف لیکرت

طیف لیکرت

  1. Google Forms

Google Forms ابزاری ساده دیگری است که می توانید برای ساختن پرسشنامه از جمله سؤالات مقیاس لیکرت استفاده کنید. ابتدا یک سؤال یا جمله اصلی را پر کنید ، مانند “مارک ما را از نظر گفته های زیر ارزیابی کنید.” سپس به عنوان نوع سؤال ، “شبکه انتخاب چندگانه” (Multiple choice grid) را انتخاب کنید. اگر می خواهید چندین سؤال یا عبارات لیست بنویسید که همه تحت یک نوع سؤال از مقیاس لیکرت قرار دارند ، شبکه های چند گزینه ای (Multiple choice grids) مناسب هستند.

با کلیک بر روی این گزینه شما را به سمت ایجاد گزینه “Rows and Columns” سوق می دهد. هر “ردیف” باید با بیانیه یا سؤالی که می خواهید از شرکت کنندگان بپرسید ، پر شود ، مانند “من این مارک را به دیگران توصیه می کنم”. هر برچسب “ستون” باید با یک مقیاس پر شود ، مانند “کاملاً موافق”.

پس از اتمام ، سوال شما چیزی شبیه به این خواهد بود:

قالب مقیاس لیکرت

قالب مقیاس لیکرت

  1. Self-Made

همچنین می توانید پرسشنامه خود را روی یک ابزار اسناد مانند Microsoft Word ، صفحات یا Google Docs بسازید. این گزینه در هنگام ارسال پرسشنامه های داخلی یا چاپ کردن و ارسال نامه از آن گزینه خوبی است.

می توانید سوالات خود را تایپ کنید و از کاربران بخواهید که مانند نمونه زیر ، آن را در همان سند تکمیل کنند.

من با مدیر منصفانه رفتار می کنم.

___ به شدت مخالف

___ مخالف بودن

___ خنثی

___ موافق

___ کاملا موافقم

در صورت دریافت پرسشنامه به صورت دیجیتالی ، شرکت کنندگان می توانند به راحتی گزینه علامت چک یا “X” را در گزینه ای که بیشتر با آن موافق هستند قرار دهند. در صورت دریافت پرسشنامه از طریق کپی فیزیکی، می توانند آن را با دست پر کنند.

قالب طیف لیکرت

قالب طیف لیکرت

منبع : hubspot

مقالات پیشنهادی

پژوهش و تحلیل آماری

0/5 (0 Reviews)