تفاوت بین HTTP و HTTPS : معنی ، ویژگی اصلی و تفاوت

تفاوت بین HTTP و  HTTPS چیست ؟ هر زمان که به دنبال یک وب سایت هستید ، باید ببینید که URL در ابتدا از HTTP یا Https تشکیل شده است. اگر هیچکدام از آنها را پیدا نکردید ، بیشتر HTTP است که به آن اشاره نشده است.

آنچه در این مقاله بازاریابی دیجیتال خواهید خواند :

HTTP  در برابر    HTTPS – مقدمه

HTTP چیست؟

آیا برای HTTP  نیاز به امنیت دارید؟

https چیست؟

ویژگی های اصلی HTTP

ویژگی های اصلی HTTPS

تفاوت بین HTTP و HTTPS در پارامترهای مختلف

تفاوت بین HTTP و HTTPSHTTP vs HTTPS
تفاوت بین HTTP و HTTPS

تفاوت بین HTTP و  HTTPS

تفاوت بین HTTP و  HTTPS چیست ؟  ارتباط بین مرورگرها و سرورها از طریق درخواستهای HTTP یا HTTPS تغییر می یابد.

HTTP مخفف مخفف پروتکل انتقال hypertext است و دستورالعمل های لازم را می دهد که تعیین می کند چگونه هرگونه انتقال اطلاعات در وب صورت می گیرد.

HTTPS همچنین عملکرد مشابهی را انجام می دهد اما از طریق پروتکل های رمزنگاری مانند SSL یا TLS.

بنابراین ، HTTPS را می توان به عنوان پروتکل رمزنگاری + HTTP  درک کرد.

 HTTP در برابر    HTTPS – مقدمه

هر زمان که به دنبال یک وب سایت هستید ، باید ببینید که URL در ابتدا از HTTP یا Https تشکیل شده است. اگر هیچکدام از آنها را پیدا نکردید ، بیشتر HTTP است که به آن اشاره نشده است.

در کل ، هر دو پروتکل از اطلاعات وب سایت استفاده می کنند ، اما S اضافی در https اطمینان حاصل می کند که به اشتراک گذاری اطلاعات در مقایسه با HTTP ایمن و حفاظت شده است.

این پروتکل ها برای ارائه برخی از قوانین استاندارد برای کلیه مرورگرهای وب و همچنین خدماتی برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می شوند و این یکی از بهترین پروتکل های شبکه لایه برنامه است که بر اساس TCP ساخته شده است.

http چیست؟

http چیست؟

HTTP چیست؟

Http از متن ساختار یافته ی اَبَر متن یا هایپر تکست استفاده می کند که باعث ایجاد پل بین گره های متن می شود. Http همچنین به عنوان یک پروتکل بدون وضعیت شناخته می شود زیرا هر یک از دستورات به صورت قطعه قطعه و بدون ردی از دستور قبلی اجرا می شود.

Http به دلیل سادگی و سهولت در اجرای ، یکی از پروتکل های محبوب و پرکاربرد برای انتقال داده است. شما باید بدانید که هایپرتکست که با استفاده از HTTP منتقل می شود کاملاً متنی است که در صورت وجود هر نوع تقاطع بین تبادل داده ، به راحتی قابل خواندن است.

آیا برای HTTP  نیاز به امنیت دارید؟

ما به امنیت وب سایت احتیاج داریم زیرا اکنون حتی معاملات پولی در حال تبدیل شدن به شیوه دیجیتال هستند و برای میزبانی هر نوع وب سایت تجارت الکترونیکی ، باید دروازه پرداخت ایمن شود.

این تضمین می کند که هنگامی که انتقال داده های بعدی انجام شد ، پس از آن هر انتقال حداکثر حریم خصوصی را دارد به طوری که هیچ کس نمی تواند اطلاعات را هک یا سرقت کند.

همانطور که گفته شد ، https معادل HTTP + برخی پروتکل های رمزنگاری شده است ، بنابراین حداکثر امنیت حاصل می شود و زیرساخت های کلید عمومی به همراه زیرساخت های کلید خصوصی استفاده می شود.

توزیع کلید عمومی توسط گواهینامه هایی که توسط مرورگر وب نگهداری می شود تعیین می شود و شما می توانید صدور گواهینامه را فقط در تنظیمات مرورگر بررسی کنید. در اینجا اگر ما در مورد برخی از تفاوت های اساسی بین HTTP و HTTPS صحبت می کنیم ، یک تفاوت بسیار نحوی بین HTTP و https وجود دارد.

  •     Http از پورت ۸۰ استفاده می کند ، در حالی که https از ۴۴۳ استفاده می کند.
  •     باید درک کنید که HTTP روی لایه برنامه کار می کند و https روی لایه حمل و نقل کار می کند.
  •     امنیت بسیار کم در HTTP قابل دستیابی است در حالی که در https امنیت حداکثر را دارا است.

بگذارید اکنون نگاهی جامع تر به HTTPS نگاهی بیندازیم –

https چیست؟

https چیست؟

https چیست؟

Https مخفف پروتکل انتقال hypertext است و نسخه ای بسیار رمزگذاری شده و امن HTTP است. دارای پورت شماره ۴۴۳ است و برای ارتباطات داده با ایمن ترین و مطمئن ترین حالت استفاده می شود زیرا کل ارتباط با SSL رخ می دهد.

این همکاری با پروتکل SSL یا TLS و HTTP است. این پروتکل نشان دهنده سرور شبکه کاملاً ایمن است.

Http همچنین سیستمی است که به شما در ایجاد ارتباط امن و رمزگذاری شده و همچنین ارتباط بین سرور و مرورگر کمک می کند. این امنیت دو طرفه است به طوری که هر نوع اطلاعات حساس و اطلاعات محرمانه می توانند بدون ترس از سرقت یا هک شدن ، ذخیره شوند.

در پروتکل https ، معاملات SSL با کمک تکنیک های رمزگذاری مبتنی بر کلید در حال وقوع است. به طور کلی ، قدرت کلیدی ۴۰ یا ۱۲۸ بیت است.

HTTPS دارای سه نوع گواهینامه SSL یا TLS است

۱) اعتبار سنجی دامنه

این نوعی از اعتبارسنجی است که نشان می دهد شخصی که متقاضی صدور گواهینامه می شود ، شخصی است که به عنوان صاحب نام دامنه شناخته می شود. این نوع صدور گواهینامه می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

۲) اعتبار سازمان

این نوع از صدور گواهینامه نه تنها به اعتبار مالکیت دامنه بلکه هویت مالک نیز کمک می کند. بنابراین او باید بتواند مدارک اثبات شناسنامه شخصی را ارائه دهد.

۳) اعتبار سنجی گسترده

این بهترین سطح اعتبار سنجی است زیرا نیاز به اعتبار مالکیت دامنه به همراه هویت مالک و اثبات ثبت شغل دارد.

دانستن تفاوت بین HTTP و HTTPS هنگامی که ویژگی های اصلی آنها را بدانید کاهش می یابد. بنابراین ، اکنون ، ما به ترتیب به ویژگی های کلیدی HTTP و HTTPS می پردازیم –

تفاوت بین HTTP و HTTPS در پارامترهای مختلف

تفاوت بین HTTP و HTTPS در پارامترهای مختلف

ویژگی های اصلی HTTP

یکی از بهترین ویژگی های Http ، توانایی کار با سایر پروتکل های اینترنت با نهایت راحتی است. همچنین می توان از آن در شبکه های دیگر با راندمان مشابه استفاده کرد. صفحات Http به راحتی و به سرعت قابل دسترسی است زیرا در کش های رایانه و اینترنت نگهداری می شود.

مستقل بودن از پلتفرم ، یکی دیگر از ویژگی های مهم HTTP است که به کاربران امکان می دهد بارگذاری متقابل را انجام دهند. Http به هیچ نوع پشتیبانی از زمان اجرا احتیاج ندارد ، به علاوه حتی اگر مرورگر شما فایروال داشته باشد ، می توانید از HTTP نیز استفاده کنید.

Http هیچگاه ارتباط مستقیمی ندارد به گونه ای که بتوانید وضعیت و اطلاعات جلسات را ایجاد و حفظ کنید.

ویژگی های اصلی HTTPS

به طور کلی ، https بهترین تغییر مسیر را خواهد داشت ، به این ترتیب می توانید انتقال داده ها را در یک اتصال مطمئن داشته باشید. HTTPS در انجام معاملات تجارت الکترونیکی با رمزگذاری و ایمن ترین روش کمک می کند تا اطلاعات بانکی آنلاین هرگز از بین نرود یا به سرقت نرود.

HTTPS شامل SSL Technology است که در ایجاد اعتماد کاربران مفید است. Https از یک مرجع مستقل برای تأیید هویت صاحب گواهی استفاده می کند تا اطلاعات معتبر از طریق مرورگر منتقل شود.

تفاوت های عمده بین HTTP و https با مقایسه هر دو به دلایل مختلف قابل درک است. بنابراین ، ما اکنون HTTP و HTTPS را بر اساس ویژگی های مختلف مقایسه خواهیم کرد –

تفاوت بین HTTP و HTTPS در پارامترهای مختلف

۱) براساس پروتکل

     Http یک پروتکل انتقال hypertext است.

     Https پروتکل انتقال hypertext امن است.

۲) براساس امنیت

     Http بسیار نا ایمن است و هکرها می توانند به راحتی سایت های HTTP را هک کنند.

     Https به گونه ای طراحی شده است که می توان از هکرها جلوگیری کرد و از امنیت آن جلوگیری کرد.

۳) بر اساس پورت

     Http از پورت شماره ۸۰ استفاده می کند.

     Https از پورت شماره ۴۴۳ استفاده می کند.

۴) بر اساس شروع وب سایت ها

     وب سایت با //: HTTP شروع می شود.

     وب سایت با //: HTTPS شروع می شود.

۵) بر اساس کد درهم ساز

    Http از کدهای درهم ساز برای انتقال داده های مورد نیاز کمک نمی گیرد. به همین دلیل داده های دست نخورده در دسترس هکرها است.

    Https قبل از انجام انتقال ، داده ها را در هم می کند ، به همین دلیل اطلاعات امن و بدون هک شدن می شوند.

۶) براساس پروتکل

    HTTP در سطح TCP یا IP عملکرد دارد.

   در حالیکه ، پروتکل جدا شده ای برای HTTPS وجود دارد. این کار از طریق HTTP با استفاده از اتصال TLS یا SSL برای رمزگذاری کار می کند.

۷) بر اساس اعتبار نام دامنه

    وب سایت Http برای اعتبار سنجی نیازی به گواهینامه SSL ندارد.

    وب سایت Https قطعاً برای اعتبار سنجی به گواهینامه SSL احتیاج دارد.

۸) بر اساس رمزگذاری داده ها

    وب سایت Http هیچ رمزگذاری ندارد.

    وب سایت Https به طور قطع شامل رمزگذاری داده ها است.

۹) بر اساس رتبه بندی جستجو

    هرگز در سایت های Http بهبود رتبه بندی جستجو انتظار نداشته باشید.

    با داشتن سایتهای Https قطعاً می توانید از رتبه بندی موتورهای جستجو انتظار بهتری داشته باشید.

۱۰) براساس سرعت

    Http سرعت وب سایت را سریعتر می کند.

    Https از HTTP کندتر است.

۱۱) جنبه های منفی یا محدودیت

علاوه بر ویژگی ها و مزایای مختلف HTTP و HTTPS ، محدودیت هایی نیز دارند که هر دو پروتکل با آن روبرو هستند. اجازه دهید نگاهی به آن ها بیندازیم-

الف ) محدودیت های HTTP

هر کسی می تواند محتوایی را که به اشتراک گذاشته می شود را مشاهده کند . بنابراین شما با HTTP هیچ نوع حریم شخصی به دست نخواهید آورد. یکپارچگی داده ها می تواند یک مشکل باشد زیرا محتوا قابل تغییر است.

اگر کسی درخواست را متوقف کند ، توسط رهگیری می توان از نام کاربری و رمز عبور استفاده کرد.

ب) محدودیت های https

اگر صفحات سایت ها در مرورگر شما ذخیره شوند ، Https نمی تواند شانس سرقت اطلاعات مهم را از بین ببرد. HTTPS می تواند دلیلی بر سر راه شبکه و سربار محاسباتی باشد.

رمزگذاری داده های SSL هنگام انتقال رخ می دهد ، بنابراین HTTPS قادر به پاک کردن متن در حافظه مرورگر نخواهد بود.

نتیجه گیری استفاده از HTTP و HTTPS

به عنوان یک مرور کلی ، می توان گفت که HTTP می تواند با پروتکل های دیگر اینترنت استفاده شود ، در حالی که HTTPS را می توان برای معاملات امن تجارت الکترونیکی و بانکداری آنلاین استفاده کرد.

نه تنها این ، https بسیار امن تر از پروتکل های HTTP است.

براساس آسیب پذیری ، Http در برابر هکرها بسیار آسیب پذیر است و از طرف دیگر Https کاملاً ایمن است و داده ها رمزگذاری می شوند. HTTPS همچنین سازگاری بهتر SEO را ارائه می دهد و رتبه بندی موتورهای جستجو بهتری را برای وب سایت ها تضمین می کند.

منبع :  marketing91