بازاریابی چرخه عمر مشتری

بازاریابی چرخه عمر مشتری چیست ؟ مراحل چرخه عمر مشتری کدامند ؟ بازاریابی چرخه عمر مشتری اصطلاحی است که کلیه راهبردهایی را که کسب و کارها برای جذب مشتری ، تبدیل ، حفظ و افزایش درآمد و رشد مارک های خود استفاده می کنند ، تعریف می کند. همه این راهکارها مشتریان را در طول سفر خریدشان درگیر می کنند.

برای درک بهتر از اهداف واقعی مشتریان و افزایش درآمد کسب و کار خود ، بگذارید عمیق تر به معنای بازاریابی چرخه عمر مشتری و همچنین اهداف و چالش های موجود بپردازیم.

بازاریابی چرخه عمر مشتری چیست؟

مراحل چرخه عمر مشتری

اهداف چرخه عمر مشتری

چرخه عمر مشتری چگونه سود بازاریابی را افزایش می دهد؟

بازاریابی چرخه عمر مشتریCustomer Lifecycle Marketing
بازاریابی چرخه عمر مشتری

بازاریابی چرخه عمر مشتری

بازاریابی چرخه عمر مشتری : بهترین استراتژی ها برای افزایش سود

اگر می خواهید یک تجارت موفق را اداره کنید ، باید در ایجاد و مدیریت روابط مشتری حرفه ای عمل کنید. فرقی نمی کند صاحب کسب و کار باشید یا یک متخصص بازاریابی ، مهم است که از رایج ترین روش ها و شیوه های رشد مشتریان وفادار آگاه باشید.

بخشی از تشویق به رشد مشتریان ، شناختن سفری است که مشتریان شما در وب سایت شما و سایر رسانه های دیجیتال می کنند. هر خریدار بالقوه می تواند در هنگام خرید و فروش با نام تجاری شما در مکان دیگری باشد. بزرگترین هدف هر متخصص بازاریابی دیجیتال تبدیل یکبار خریداران به مشتریان وفادار است. درک مراحل چرخه عمر مشتری می تواند به شما در حداکثر رساندن تجربه کلی خرید کمک کند.

برای درک بهتر از اهداف واقعی مشتریان و افزایش درآمد کسب و کار خود ، بگذارید عمیق تر به معنای بازاریابی چرخه عمر مشتری و همچنین اهداف و چالش های موجود بپردازیم.

بازاریابی چرخه عمر مشتری چیست؟

بازاریابی چرخه عمر مشتری اصطلاحی است که کلیه راهبردهایی را که کسب و کارها برای جذب مشتری ، تبدیل ، حفظ و افزایش درآمد و رشد مارک های خود استفاده می کنند ، تعریف می کند. همه این راهکارها مشتریان را در طول سفر خریدشان درگیر می کنند.

وقتی در مورد بازاریابی چرخه عمر مشتری صحبت می کنیم ، باید مراحل اصلی را که یک خریدار از اولین آشنایی با محصول یا خدمات شما از طریق خرید ، وفاداری و نگهداری رو به رو است در نظر بگیریم.

پاورپوینت بازاریابی

پاورپوینت بازاریابی دیجیتال

مراحل چرخه عمر مشتری

از آنجا که ما به مراحل چرخه عمر مشتری اشاره کرده ایم که در قیف بازاریابی گنجانده شده است ، اجازه دهید جزئیات بیشتری در مورد آنها بحث کنیم.

 1. آگاهی

این زمانی است که مشتری رابطه خود را با برند شما شروع می کند. مرحله آگاهی شامل آشنایی مشتری با برند شما و همچنین محصولات یا خدماتی است که شما ارائه می دهید. در حقیقت ، مشتری معمولاً مدتها قبل از رسیدن به وب سایت با یک شرکت آشنا می شود. با در نظر گرفتن تبلیغات فعال برند شما از طریق کانال های رسانه های اجتماعی و دهان به دهان ، مردم درک کلی از چیزهایی که ارائه می دهید دریافت می کنند.

 1. درگیری خرید

به محض اینکه مشتری چیزی را از شما سفارش داد و از کیفیت کالای / خدمات ارائه شده شما برخوردار شد ، به احتمال زیاد آنها به دنبال کانال های بیشتری برای ارتباط با شما و پیگیری بروزرسانی های شما هستند.

به عنوان مثال ، افراد می توانند از طریق کانالهای پر طرفدار رسانه های اجتماعی ، اشتراک خبرنامه ، وبلاگ و غیره با برند شما درگیر شوند ، پس از دستیابی به اطلاعات بیشتر در مورد شرکت شما ، افراد احتمالاً شروع به توجه بیشتر به بازخورد هایی می کنند که مشتریان دیگر در مورد همکاری خود با آنها به اشتراک گذاشتند.

نام تجاری شرکت هایی که در رسانه های اجتماعی حضور فعال دارند ، در این مرحله مزیت های بیشتری ایجاد می کند. آنها برای جامعه ملموس تر هستند و این نشان می دهد که آنها گفتگوهای بازتری با مشتریان دارند.

 1. ارزیابی

هر مشتری از این مرحله می گذرد. همه ما قبل از تصمیم گیری در مورد خرید ، به بررسی مشتری می پردازیم. همچنین ، ما پیشنهادات مشابهی را از مارک های مختلف مقایسه می کنیم تا یکی از بهترین کیفیت ها و مناسب ترین هزینه ها را انتخاب کنیم.

یکی از بهترین راه های متمایز کردن از رقابت ، ارائه خدمات سلف سرویس دیجیتال قوی است. به خریداران خود اجازه می دهید پیشنهادات شما را تجزیه و تحلیل کرده و ارزیابی کنند ، به آنها فرصتی می دهید تا پاسخ خود را پیدا کنند ، بنابراین اطلاعات کاملی را از طریق کانالهای مختلف در اختیار آنها قرار می دهند.

 1. خرید

این لحظه ای است که مشتری تصمیم نهایی را برای خرید محصول شما می گیرد. ارائه پشتیبانی حداکثر در این مرحله ضروری است. تحقیقات نشان می دهد که بیش از ۸۰٪ مشتریان در حین خرید ، به مقداری پشتیبانی نیاز دارند. اگر نتوانند پاسخ سریع به سوالات خود پیدا کنند ، بیش از ۵۰٪ خریداران از خرید خودداری می کنند.

یکی از راه های حل این نیاز خدمات چت زنده است. پاسخ واقعی و متنی در زمان واقعی می تواند به شما کمک کند تا تجربه خوبی داشته باشند و در عین حال زمان غیر مفید تیم شما را به حداقل برساند.

 1. پشتیبانی از تجربه

شکی نیست که جذب مشتری جدید از نگهداری مشتریان موجود دشوارتر است. جدا از ارائه محصولات و خدمات با کیفیت بالا ، ارائه پشتیبانی استثنایی مهم است. هر تعامل با نمایندگان پشتیبانی مشتری باید خریدار را متقاعد کند که شما علاقه مند به ایجاد رابطه با او هستید ، نه فقط گرفتن سفارش از وی . طبق آمار ، بیش از ۷۰٪ مشتریان بر اساس کیفیت خدمات به مشتری وفادار به برند تبدیل می شوند.

 1. پیوند

سرانجام ، خریدار به مشتری تبدیل می شود. آخرین مرحله در حال انجام است که شما باید دقت کنید. و آن  ایجاد ارتباط طولانی مدت با آنها است. با ادامه خدمات و پشتیبانی با کیفیت ، پیوند عاطفی ایجاد کنید. نشان دهید که برای ارتباط خود ارزش قائل هستید و اطمینان حاصل می کنید که مشتری راضی است. استراتژی های بازاریابی با ارزش مشتری را در طول عمر مشتری تدوین کنید تا مشتریان را وفادار به نام تجاری خود تبدیل کنید.

چرخه عمر مشتری

چرخه عمر مشتری

اهداف چرخه عمر مشتری

اهداف بازاریابی چرخه عمر مشتری با مراحل توضیح داده شده در بالا همسو است:

 • چشم انداز ایجاد اولین خرید را در سایت خود پرورش دهید.
 • مشتریان تک خرید را به خریداران مکرر تبدیل کنید.
 • با بازگشت مشتریان آنها را به خریداران وفادار و بلند مدت خود تبدیل کنید.
 • برای مشتریان جدید و تکراری ، پشتیبانی کیفی ارائه دهید.
 • در زمانی مشخص ، مشتریان “در معرض خطر” (خریدارانی که مدت زمانی را که انتظار می رود سفارش را کامل کنند) فعال کنید.
 • فعال کردن مشتریان متوقف شده به خریداران فعال.
 • با مشتری خود تعامل داشته و نیازهای آنها را برطرف نمایید.
چرخه عمر مشتری چگونه سود بازاریابی را افزایش می دهد؟

براساس داده های جمع آوری شده توسط Gartner، حدود ۸۰٪ از سودهای آینده یک شرکت از ۲۰٪ مشتریان موجود آن است. حفظ مشتری برای رشد موفقیت آمیز ماموریت شرکت است. استراتژی های بازاریابی که وفاداری را از طریق تعامل با چرخه عمر مشتری بهبود می بخشد ، این شانس را ایجاد می کند که افراد خریدهای مکرر انجام دهند.

اگر نمی دانید چگونه می توانید بازاریابی کامل چرخه عمر را تقویت کنید ، یک لیست سریع از ایده ها در اینجا آمده است :

 • درصد مشتریانی که برای خرید بیشتر در سایت شما باز می گردند را ردیابی کنید. چنین اطلاعاتی به سنجش وفاداری مشتری کمک خواهد کرد. برای تعیین سهم خریداران مکرر ، مشتریان جدید را در مقایسه با مشتریان قبلی مقایسه کنید.
 • وقتی شخصی برای اولین بار به سایت شما می آید ، سعی کنید با ارائه گزینه مشترک شدن در به روزرسانی های ایمیل ، اطلاعات تماس را جمع آوری کنید. این می تواند به شما در افزایش سهم ذهنی کمک کند و مشتریان را ترغیب کند اولین خرید خود را در سایت خود انجام دهند.
 • میزان بازگشت مشتریان را برای خریدهای مکرر بررسی کنید. اگر گرایش به سمت خریدهای کوچکتر را مشاهده می کنید ، با پیشنهادهای وفاداری آزمایش کنید که می تواند به افزایش سود کمک کند.
 • خبرنامه های ایمیلی را حتی پس از خرید مشتری به اشتراک بگذارید. این به خریداران کمک می کند تا نام تجاری شما را به خاطر بسپارند و برای خریدهای بعدی از آن استفاده کنند.
 • هر مشتری را خاص و خاص جلوه دهید. حس خاص یا  VIP بودن باعث می شود که مشتریان احساس کنند بخشی از برند شما هستند. این امر می تواند از طریق پیشنهادات و عضویتهای اختصاصی آشکار شود. وقتی مشتری احساس کرد که یک برند برای او ارزش قائل است ، به احتمال زیاد دوباره و دوباره خرید می کند.
در نتیجه

رویکردهای بازاریابی چرخه عمر مشتری در صنایع مختلف متفاوت است. ما نکات کلی درباره حفظ مشتری را برجسته کردیم. با این حال ، هر برند خاص است و دارای رویکردهای منحصر به فرد خود است که منحصراً با کاربران هدف مشخصی کار می کند. هر کدام از استراتژی ها را انتخاب کنید ، موضوعی که می توانیم با اطمینان ۱۰۰٪ بیان کنیم این است که شما باید با مخاطبان خود ارتباط برقرار کرده و در زمان مناسب پشتیبانی حرفه ای ارائه دهید. سفر بهتری را برای مشتریان خود ایجاد کنید و آنها باعث افزایش درآمد شما خواهند شد .

منبع : marketo