ارتباطات بازاریابی

ارتباطات بازاریابی (Marketing communication) از دو اصطلاح بازاریابی و ارتباطات ساخته شده است. ارتباطات بازاریابی را می توان به عنوان استفاده از کانالهای ارتباطی مختلف مانند رسانه های چاپی ، رادیو ، تلویزیون ، ایمیل ، رویدادها ، بروشورها و غیره برای تحقق اهداف بازاریابی تعریف کرد. روشهای مختلف ارتباطات بازاریابی وجود دارد که فرد می تواند از بین آنها انتخاب کند. آنچه در این مقاله بازاریابی می خوانید :

ارتباطات بازاریابی : معنی و انواع ارتباطات بازاریابی

تبلیغات

 روابط عمومی

ارتقاء فروش

رسانه آنلاین

طرفداری مشتری

معرفی محصول

نام تجاری

تحقیقات بازار

تبلیغ شهرت

فروش شخصی

بازاریابی دیجیتال

بازاریابی مستقیم

وبلاگ ها و وب سایت ها

ارتباطات بازاریابیMarketing Communication
ارتباطات بازاریابی

ارتباطات بازاریابی : معنی و انواع ارتباطات بازاریابی

ارتباطات بازاریابی (Marketing communication) از دو اصطلاح بازاریابی و ارتباطات ساخته شده است. قبل از اینکه بدانیم ارتباط بازاریابی چیست ، اجازه دهید ابتدا به صورت جداگانه در مورد بازاریابی و ارتباطات بیاموزیم. بازاریابی شامل فعالیتهایی است که یک شرکت برای افزایش فروش محصولات انجام می دهد.

برای این کار آنها روشهای مختلفی از قبیل تبلیغات ، تحقیقات بازار ، جذب مشتری های قدیمی ، ارسال ایمیل ، استفاده از تاییدیه های افراد مشهور ، جلب توجه  با طراحی گرافیک ، شعارهای جذاب یا عبارات و غیره را انتخاب می کنند.

پیشنهاد اصلی بازاریابی جلب توجه مشتریان بالقوه با استفاده از تکنیک های تبلیغاتی مختلف است. و معنای لغت نامه اصطلاح دوم “ارتباط” عملی برای به اشتراک گذاری یا تبادل اطلاعات از یک نهاد به نهاد دیگر با استفاده از نوعی رسانه مانند نوشتن ، صحبت کردن و غیره است. ارتباطات می تواند بین دو طرف قرار بگیرد ، ارتباط در صورت عدم وجود ارتباط ناقص یک فعالیت بی اساس خواهد بود.

تعریف ارتباطات بازاریابی

ارتباطات بازاریابی را می توان به عنوان استفاده از کانالهای ارتباطی مختلف مانند رسانه های چاپی ، رادیو ، تلویزیون ، ایمیل ، رویدادها ، بروشورها و غیره برای تحقق اهداف بازاریابی تعریف کرد. روشهای مختلف ارتباطات بازاریابی وجود دارد که فرد می تواند از بین آنها انتخاب کند.

این مقاله را بیشتر بخوانید تا در مورد روشهای مختلف ارتباطات بازاریابی که می توانید برای تحقق اهداف شغلی خود استفاده کنید ، بیشتر بدانید.

تبلیغات در ارتباطات بازاریابی

تبلیغات در ارتباطات بازاریابی

تبلیغات در ارتباطات بازاریابی

مهمترین و اصلی ترین تکنیک در لیست انواع ارتباطات بازاریابی ، تبلیغات است. تبلیغات را می توان به عنوان فعالیت تبلیغ محصولات یا خدمات با استفاده از تبلیغات تعریف کرد. تبلیغات یکی از پرکاربردترین روشهای ارتباطات بازاریابی است.

شرکت ها میلیون ها دلار برای تبلیغ محصولات خود از طریق تبلیغات هزینه می کنند. با این حال ، پولی که برای تبلیغات هزینه می شود و ارزش بازگشت سرمایه را در تبلیغات دارد ، بسیار بالا است.

می توانید تبلیغات خود را ایجاد کنید یا می توانید بسته به بودجه خود یک شرکت تبلیغاتی را استخدام کنید. بسترهای تبلیغاتی مختلفی مانند تلویزیون ، رادیو ، تبلیغات YouTube و غیره وجود دارد.

جایی که می توانید برای اجرای تبلیغات خود هزینه پرداخت کنید ، همچنین می توانید با پرداخت هزینه بیشتر ، فرکانس تبلیغات خود را افزایش دهید. شرکت های بزرگ معمولاً ترجیح می دهند در تلویزیون تبلیغ کنند زیرا این بستر بیشترین دسترسی مخاطبان را دارد. یکی دیگر از بسترهای تبلیغی مورد علاقه تبلیغات آنلاین است.

تبلیغات آنلاین نسبت به تبلیغات تلویزیونی ارزان تر است و بازده کاملاً بالایی از سرمایه گذاری دارد و یکی دیگر از مزیت های استفاده از تبلیغات آنلاین برای تبلیغات به دلیل سهولت در محاسبه بازده سرمایه گذاری است.

روابط عمومی

روش روابط عمومی یکی از معتبرترین روش ها در ارتباطات بازاریابی است زیرا مستقیماً از شرکت خارج نمی شود ، اما شخص ثالثی نیز در آن دخیل است. در این نوع ارتباطات بازاریابی ، با صرف کمترین هزینه ، اطلاعات با مخاطبان به اشتراک گذاشته می شود.

بسیاری از شرکت ها از این نوع ارتباطات بازاریابی استفاده می کنند ، و این نیز مؤثر است زیرا اطلاعات از منبع اصلی تهیه می شود و نه از منبع پرداخت شرکت.

یک دلیل وجود دارد که چرا تبلیغات بیشتر از روابط عمومی توسط شرکتها ترجیح داده می شود به این دلیل است که آنها کنترل محتوای خود را از دست می دهند.

تبلیغات به طرز تهاجمی محصولات را ارتقاء می دهند ، در حالی که روابط عمومی محصولات را به روش های ظریف و نرم ترویج می کند. با این حال ، اگر محصول شما اصیل است و چیزی برای ارائه ارزش دارید ، پس باید از این روش ارتباطات بازاریابی استفاده کنید.

ارتقاء فروش در ارتباطات بازاریابی

 

ارتقاء فروش

ارتقاء فروش

بگذارید در مورد روش مورد علاقه مردم در ارتباط با بازاریابی صحبت کنیم. مردم عاشق فروش هستند. آنها وقتی که نشانه “فروش” یا “۵۰٪ تخفیف” را می خوانند ، از خوشحالی لبریز می شوند.

روش های مختلفی وجود دارد که می توانید برای ارتقاء فروش مانند تخفیف ، کوپن تصمیم بگیرید. هدیه نمونه ، مسابقات ، معاملات دو طرفه ، تخفیف ، برنامه های وفاداری و حمل و نقل رایگان و غیره .

مشاغل جدید کوچک معمولاً این روش ارتباطات بازاریابی را ترجیح می دهند. با استفاده از این روش می توانید جای خود را در بازار ایجاد کنید و می توانید دوباره فروش محصولات خود را تقویت کنید. شما می توانید در هر زمان از سال یا در زمان مشخص مانند فصل جشنواره از ارتقاء فروش استفاده کنید.

اما اطمینان حاصل کنید که تبلیغات خود را به جای آویزان کردن تخفیف X٪ در کنار کالاهایی که فروش شما می خواهید آن را افزایش دهید ، برنامه ریزی کرده اید. در غیر این صورت ، به جای اینکه سود کسب کنید ، در نهایت ضررهای هنگفتی خواهید داشت.

رسانه آنلاین

رسانه های آنلاین امروزه مطلوب ترین نوع ارتباطات بازاریابی است. دو دلیل برای این وجود دارد. امروزه تقریباً ۹۰٪ از کل جمعیت بیشترین وقت خود را بصورت آنلاین می گذرانند. بنابراین ، حداکثر دسترسی را دارند و دوم اینکه این روش ارتباطات بازاریابی نسبت به سایر روشهای ارتباطات بازاریابی بسیار ارزان است.

معنای رسانه آنلاین این است که محصولات خود را با استفاده از سیستم عامل های آنلاین مانند تبلیغات در فیس بوک ، اینستاگرام ، یوتیوب ، تبلیغات در وب سایت ها ، وبلاگ ها و غیره تبلیغ و یا به بازار عرضه کنید . غیر از این که شما می توانید برای تبلیغ محصولات خود به تأثیرگذاری در رسانه های اجتماعی نیز بپردازید.

به این ترتیب ، با صرف کمی هزینه می توانید مخاطبان زیادی را هدف قرار دهید. این روش ارتباطات بازاریابی کاملاً مؤثر است زیرا پیام مستقیمی را به مخاطبان آینده ارائه می دهد.

طرفداری مشتری

حتماً با یک یا دو نفر یا دوستان یا اعضای خانواده آشنا شده اید که آنقدر عاشق محصولی هستند که از آن استفاده کرده اند و شما را مجبور می کنند حداقل یکبار آن کالا را بخرید و استفاده کنید. باور کنید یا نه ، آنها بدون دریافت مبلغی یا هدیه ای ، محصول شرکت را تبلیغ می کنند.

این نوع از ارتباطات بازاریابی به عنوان مشتریان طرفدار نامیده می شود که مشتریان خوشحال و راضی شما بدون توقع هر چیزی در ازای محصول ، از کالای شما دفاع می کنند.

با این حال ، شما همچنین می توانید کمی برای هزینه کردن مشتریان خود برای تبلیغ محصولات خود هزینه کنید. به عنوان مثال ، اگر محصول شما را به دوستان خود ارجاع دهند ، می توانید تخفیف خاصی به آنها بدهید.

این یک روش کاملاً مؤثر در ارتباطات بازاریابی است که مردم به جای اعتماد به تبلیغات تلویزیونی به افرادی که می شناسند اعتماد بیشتری دارند ، اما مخاطبان آن محدود است. به عنوان مثال ، ممکن است یک مشتری محصول شما را به حداکثر ۴ یا ۵ نفر معرفی کند که او می شناسد.

معرفی یا لانچ محصول

معرفی محصول

معرفی محصول

عرضه یا معرفی محصول نوعی ارتباطات بازاریابی کاملاً گران است. شرکت های بزرگ با بودجه های کلان معمولاً این روش ارتباطات بازاریابی را ترجیح می دهند زیرا به تیم دیگری از متخصصان و آمادگی زیادی برای سازماندهی معرفی محصول نیاز دارد.

معنای عرضه یا لانچ  محصول ، معرفی نسخه جدید یا به روز شده از یک محصول جدید در بازار است. این به محض راه اندازی محصول در بازار باعث افزایش فروش محصول می شود و همچنین در ساخت نام و تصویر برند شما کمک می کند.

مقالات پیشنهادی

اتحاد استراتژیک

برند

بله ، درست خوانده اید. برندینگ یکی از انواع مؤثر ارتباطات بازاریابی است. شما مشاهده کرده اید که بسیاری از مردم به جای اینکه آنها را با نام محصول خود بخوانند یا احتمالاً شما نیز به طور ناخودآگاه همین کار را انجام داده اید ، محصولات را با استفاده از “نام های برند” می شناسید.

به عنوان مثال ، مردم به جای گفتن “کفش من یا کفش ورزشی من” ، به آنها می گفتند “نایک من” یا “پوما”.

تحقیقات بازار

تحقیقات بازاریابی روشی است برای آموختن در مورد بازار و کسب اطلاعات در مورد الزامات ، انتظارات ، انگیزه ها و علایق مشتریان هدف خود قبل از معرفی محصول خود در بازار.

روشهای مختلفی برای انجام تحقیقات بازار وجود دارد از جمله گروه متمرکز ، مطالعات آزمایشی ، نظرسنجی ، شرکت در مصاحبه و غیره.

این نوع ارتباطات بازاریابی از آنجا که شما در مورد نیازهای مشتریان خود می آموزید و همچنین از وضعیت فعلی بازار مطلع می شوید ، حائز اهمیت است . با استفاده از این اطلاعات می توانید برای یک استراتژی بازاریابی کارآمد آماده شوید تا مشتریان بالقوه خود را در خرید محصول خود ترغیب کنید.

تبلیغ شهرت ، عمومیت

تبلیغ شهرت یکی از انواع مؤثر ارتباطات بازاریابی است. تبلیغ شهرت به معنای پوشش رسانه ای محصول شما در روزنامه یا تلویزیون یا انواع دیگر بستر رسانه ای است. این نوع ارتباطات بازاریابی می تواند محصول شما را مشهور کرده و فروش آن را در طول شب افزایش دهد.

شما می توانید از روابط خود با افراد رسانه های خبری محلی استفاده کنید تا داستانی را در مورد محصول خود اجرا کنید. با این حال ، این نوع ارتباطات بازاریابی نیز بسیار پرخطر است.

این امر می تواند به تبلیغ منفی محصول شما تبدیل شود زیرا محتوای خبر خارج از کنترل شما است و افراد رسانه ای می توانند در مورد محصول شما آنطور که می خواهند بنویسند یا بگویند.

فروش شخصی

فروش شخصی

فروش شخصی

فروش شخصی یکی از قدیمی ترین روشهای ارتباطات بازاریابی است. در زمان های قدیم ، هنگامی که رسانه هایی مانند تلویزیون ، رادیو و سیستم عامل های آنلاین در آن زمان محبوبیت چندانی نداشتند ، شرکت ها برای ارتباطات بازاریابی به فروش شخصی اعتماد می کردند.

در این روش ارتباطات بازاریابی ، شرکت ها فروشندگان متخصص را استخدام می کنند تا از طریق فروش درب به درب محصولات خود را به مردم بفروشند.

این روش بسیار گران است زیرا شما برای هر واحدی که می فروشید به پورسانت فروش زیادی به اشخاص فروش خود نیاز دارید. علاوه بر این ، این نوع ارتباطات بازاریابی نیز بسیار کند است زیرا هر بار به یک مشتری بالقوه نزدیک می شوید.

بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال

این نوع ارتباطات بازاریابی فقط به دلیل معرفی دستگاه های دیجیتالی در زندگی ما امکان پذیر است. بازاریابی مناسب ارائه کالای مناسب و عرضه مناسب در مکان مناسب است.

بنابراین بهترین راه برای فروش محصول شما روی گوشی های هوشمند است. امروزه ممکن است مردم خوردن غذای خود را فراموش کنند ، اما هرگز فراموش نمی کنند که تلفن های خود را چک کنند.

بازاریابی دیجیتال روشی موثر برای ارتباطات بازاریابی است زیرا تعاملی ، قابل حمل ، هدفمند ، قابل تغییر و سازگار است. با استفاده از بازاریابی دیجیتال ، می توانید متناسب با مخاطب موردنظر خود ، محتوای بازاریابی خود را انتخاب کنید و می توانید پیشنهادات خود را به مشتریان خاص ارائه دهید.

بازاریابی مستقیم

بازاریابی مستقیم با سایر روشهای بازاریابی انبوه مانند بازاریابی رسانه ای و تبلیغات و غیره در این نوع ارتباطات بازاریابی کاملاً متفاوت است. اگر دقیقاً بدانید مشتریان هدف شما چه کسانی هستند ، شما مشتریان را هدف قرار می دهید. می توانید برای آنها کوپن تخفیف ، کاتالوگ ، کارت پستال یا نامه ارسال کنید.

این روش برای آن دسته از شرکت هایی که از کدهای تبلیغاتی ، کوپن های تخفیف ، پیشنهادات ویژه به عنوان استراتژی های بازاریابی استفاده می کنند یا وقتی تجارت شما به شدت به خرید مجدد و غیره وابسته است ، کاملاً سودمند است.

اگر بینش شخصی در مورد مشتری دارید ، می توانید یک یادداشت یا نامه شخصی نیز درج کنید. به عنوان مثال ، می توانید در روز تولد یا سالگرد تولد آنها یک کوپن تخفیف یا هدیه کوچک برای آنها ارسال کنید. این رویکرد مستقیم باعث می شود تا مردم به برند شما وفادار بمانند.

وبلاگ ها و وب سایت ها

این یک نوع کاملاً جدید و ارزان از ارتباطات بازاریابی است. در این نوع ارتباطات بازاریابی ، محصول خود را به صورت غیر مستقیم تبلیغ می کنید. وبلاگ نوعی دفترچه خاطرات شخصی آنلاین است که در آن نویسنده در مورد احساسات شخصی یا چیزهای مهم دیگر می نویسد.

به عنوان مثال ، اگر یک شرکت آرایشی و بهداشتی را اداره می کنید ، می توانید از بلاگ برای نوشتن محصولات زیبایی یا آرایشی استفاده کنید. در آنجا نه تنها مطالب مفیدی با مخاطبان خود به اشتراک می گذارید بلکه به طور غیر مستقیم محصولات برند خود را نیز تبلیغ می کنید. به همین ترتیب ، وب سایت هویت آنلاین شرکت شما است.

شما می توانید اطلاعات مربوط به شرکت خود ، صدور گواهینامه آن ، محصولات ، اطلاعات تماس و سایر موارد مهم را در وب سایت رسمی شرکت خود قرار دهید.

منبع : marketing91