نکات مصاحبه : ۲۱ نکته مهم مصاحبه که هر تازه کاری باید بخواند

نکات مصاحبه برای مبتدیان : آیا شما یکی از هزاران نفری هستید که به دنبال اولین تجربه شغلی خود در این راه هستید و فقط به آن فکر می کنید؟ مضطرب  بودن قابل درک است ، اما شما نمی توانید این اضطراب را به مصاحبه بکشید زیرا مصاحبه کننده شما را زنده زنده می خورد.

نیاز به زمان برای این است که شما کنترل خود را به دست آورید و با جدیت آن را آماده کنید تا بتوانید اولین مصاحبه شغلی خود را در دست بگیرید و به خودتان یک نمره خوب بدهید.

بالای ۲۰ نکته مصاحبه برای مبتدیان شامل موارد زیر است

نکات مصاحبهInterview Tips
نکات مصاحبه

نکات مصاحبه برای مبتدیان

در مورد خودتان بدانید

مهمترین نکته در بین نکات مصاحبه برای مبتدیان ، انجام تحقیقات داخلی است. اگر به دنبال راه هایی برای پیروزی در مصاحبه شغلی هستید ، باید به صورت دقیق و حرفه ای در مورد خودتان بدانید.

نگاه دقیقی به خودتان بیندازید و صادق باشید. در مورد مهارت ها ، دانش و ویژگی های لازم بر روی کاغذ بنویسید و شغل های مرتبط با پروفایل خود را بیابید.

وقتی این کار را کردید به این فکر کنید که خواسته واقعی شما چیست و کدام زمینه را می خواهید دنبال کنید.

اگر خواسته های شما با مشخصات شما مطابقت خوب و دقیقی دارد بسیار عالی است و اگر نه ، پس ناامید نشوید. برای هر دو نوع شغل درخواست کنید و با آمادگی به راه خود ادامه دهید زیرا هرگز نمی دانید چه زمانی به طلای واقعی حمله خواهید کرد.

یک رزومه بنویسید

یک رزومه به شما امتیازات ویژه می بخشد و احساس خوبی در مصاحبه کننده ایجاد می کند. همانطور که شما یک مبتدی هستید ، تجربه کاری رسمی نخواهید داشت اما نگران نباشید. نکات مصاحبه برای مبتدیان شامل نوشتن تجربیات غیررسمی در رزومه است.

همچنین می توانید زمان شرکت در هر فعالیت دانشگاهی و کاری ، دستاوردهای دانشگاهی خود ، فعالیت هایی را که به عنوان یک شرکت کننده داوطلبانه شرکت کرده اید ، دستاوردهای ورزشی خود و حتی سایر فعالیت ها بنویسید .

اطمینان حاصل کنید که رزومه خود را در طول مصاحبه با خود آورده اید تا احساس خوبی داشته باشید.

تحقیق خود را انجام دهید

نکات مصاحبه برای مبتدیان

نکات مصاحبه برای مبتدیان

قدرت تحقیق را دست کم نگیرید زیرا برای بار اول می تواند یک نعمت باشد زیرا می توانید جزئیات کمی را به راحتی پیدا کنید. شما از مهارت ها ، دانش و توانایی های خود آگاه هستید و تصمیم گرفته اید که نوع خاصی از شغل را دنبال کنید. اکنون زمان آن است که درمورد افرادی که در دسترس هستند تحقیق کنید.

اگر قبلاً به برخی سازمانها تقاضا کرده اید ، زمان آن رسیده است که درباره افرادی که از شما درخواست مصاحبه کرده اند آگاهی داشته باشید.

اطلاعات مربوط به شرکت ، محصولات ، خدمات ، افراد مهم و حتی رقبای اصلی را جمع آوری کنید تا در طی مصاحبه بتوانید از آنها استفاده کنید .

نکات مصاحبه : در مورد شغل بیاموزید

تا آنجا که می توانید در مورد شغل اطلاعاتی کسب کنید و به خصوص اینکه پست شغلی که برای درخواستهای خود استفاده کرده اید چیست . از خود بپرسید که چرا احساس می کنید فرد مناسبی برای آن شغل هستید و اعتماد به نفس خود را با افکار مثبت تقویت کنید.

هنگامی که جزئیات مربوط به شغل را جمع آوری کردید ، می توانید تعیین کنید که آیا شما مناسب آن شغل هستید یا خیر ؟

در مورد نقش خود مطلع شوید

در مورد نقش خود مطلع شوید

در مورد نقش خود مطلع شوید

نکات مصاحبه برای مبتدیان شامل یادگیری درباره نقش شما در سازمان است. بعضی اوقات مشخصات کار و نقش واقعی کاملاً متفاوت است. از وب سایت شرکت استفاده کنید تا به صورت مفصل در مورد آن آگاهی داشته باشید.

به یاد داشته باشید چیزهایی که روی کاغذ هستند با واقعیت ها متفاوت هستند. از این رو ، مهم است که آماده شوید.

فرآیندهای مصاحبه

انواع مصاحبه های مختلفی وجود دارد و یکی از مهمترین نکات مصاحبه برای مبتدیان شامل دریافت جزئیات در مورد انواع رایج فرآیندهای مصاحبه است.

بعضی اوقات مصاحبه شغلی شامل دو یا سه مرحله مانند مصاحبه تلفنی ، مصاحبه فردی و مصاحبه تیمی است.

نامزد شغلی باید از همه آنها آگاه باشد تا عصبی نشود. به یاد داشته باشید ، دانش قدرت است و اطلاعات در هر مرحله از مصاحبه به شما کمک می کند.

مقالات پیشنهادی

برندسازی کارفرما

خونسرد باشید

نکته مهم در نکات مصاحبه برای مبتدیان ، آرامش و لذت بردن از روند کار است. اعصاب معمولاً باعث ایجاد اختلال و آشفتگی جدی در روند فکر شما دچار تزلزل می گردد. فشار را از خود دور کنید و آن را به عنوان یک قدم طبیعی فکر کنید.

برای پیاده روی روزانه یا مراقبت از خو تلاش کنید تا آرام و خونسرد شوید. با گذشت زمان ، این ماهیت دوم شما خواهد شد و در رفتار جالب شما در مصاحبه منعکس می شود.

مسیرها را دریافت کنید و آنها را مرتب نمایید

برای محل برگزاری مصاحبه شغلی راهنمایی بگیرید و زودتر حرکت کنید تا دیر نشود. لازم است در مورد نوع حکت به سمت جلسه مصاحبه فکر کنید و بدانید مدت زمان رسیدن شما به آنجا چقدر است .

به خودتان وقت بدهید

یک نکته مصاحبه برای مبتدیان این است که زمان لازم را برای خود اختصاص دهید تا کمی زودتر به مقصد خود برسید تا بتوانید نفس بکشید و دیر نشوید. این همچنین به شما فرصت می دهد تا خود را آماده کنید و از نظر ذهنی آماده شوید.

گوش دادن

گوش دادن یکی از با ارزش ترین صفات است و باعث تشویق ارتباط بین شخص در حال صحبت و افزایش دقت می شود. مصاحبه کننده همیشه بصورت مستقیم و غیرمستقیم اطلاعاتی را ارائه می دهد.

مصاحبه شونده وظیفه دارد آنرا درک ، پردازش و در جهت منافع شخصی آنها را بکار گیرد . گوش دادن نشانه مهارت ارتباط خوب است و به شما این امکان را می دهد که مصاحبه کننده خود را مشاهده کنید ، با سرعت آن مطابقت داشته باشید و به شیوه ای مشابه ارتباط برقرار کنید.

ایجاد توافق

اگر به نکات مصاحبه برای مبتدیان علاقه مند هستید ، پس سعی کنید مهارت های خود را تغییر دهید تا بتوانید در مصاحبه رابطه مناسب ایجاد کنید. تنها راه برای انجام این کار یادگیری استراحت و صداقت است.

از یک رویکرد حرفه ای استفاده کنید و سعی کنید صادقانه به آن پاسخ دهید . زیرا صداقت شما ارزیابی می شود و در ایجاد توافق و افزایش شانس در مصاحبه به شما کمک می کند. هیچ وقت در ایجاد توافق عجله نکنید زیرا این امر شانس شما را در مصاحبه شغلی کاهش می دهد.

خودتان باشید

دستیابی به همه چیزها یکجا امکان پذیر نیست. یکی از مهمترین نکات مصاحبه برای مبتدیان شامل خودِ شما است.

شخصیت خود را سرکوب نکنید یا سعی کنید از شخص دیگری تقلید کنید. به یاد داشته باشید که تجربه کنار کشیدن چنین شاهکاری را ندارید از این رو وانمود نکنید که خیلی حرفه ای و بالاتر از رزومه تان هستید.

مصاحبه را تمرین کنید

این امر باعث می شود که تمرین کاملاً با پشتکار انجام شود تا در رسیدگی و مصاحبه شغلی ماهر شوید. می توانید از یک دوست ، اقوام یا آشنایان استفاده کنید تا آنها بتوانند نکات لازم را در برخورد با جنبه های مختلف مصاحبه به شما نشان دهند.

اگر درخواست شغلی با مشخصات بالا کرده اید بهتر است از متخصصان حرفه ای کمک بگیرید زیرا آنها هرگونه کمک احتمالی را برای مقابله با آن ارائه می دهند. به تمرین در زمینه حفظ حریم خصوصی خود نیز در کنار مصاحبه ادامه دهید تا شانس شما برای موفقیت در مصاحبه شغلی افزایش یابد.

لباس مناسب بپوشید

لباس مناسب بپوشید

لباس مناسب بپوشید

این یک مناسبت رسمی است ، از این رو هر زمان که برای مصاحبه فراخوانده شدید ، لباس رسمی لباس می پوشید. یکی از نکات مصاحبه برای مبتدیان شامل لباس مناسب برای این مناسبت است.

اطمینان حاصل کنید که لباس تمیز و اتو شده است.

این مهم است که از کفش های رسمی شمابا لباس شما مطابقت داشته باشد . از داشتن لوازم غیر ضروری اجتناب کنید.

مصاحبه های کاذب

یکی از نکات مصاحبه برای مبتدیان ، شرکت در مصاحبه های کاذب برای هوشیار نمودن و افزایش مهارت های آنها است. شما می توانید برای یک سری از درخواست های شغلی به منظور افزایش مهارتهای مصاحبه و شرکت در مصاحبه رزومه بفرستید.

بهترین نقاط مثبت خود را به یاد داشته باشید

همه افراد در چیزی یا مواردی دیگر مهارت دارند از این رو نقاط قوت شما را می یابند و بهترین امتیازات خود را به آن اختصاص می دهند. هنگامی که از آنها آگاهی دارید ، در صورت بحث در مورد موضوعات مرتبط ، یادآوری در مورد آن در مصاحبه شغلی آسان تر می شود.

تلفن همراه خود را خاموش کنید

اگر برای مصاحبه شغلی شرکت کرده اید ، یادتان باشد که قبل از ورود به اتاق مصاحبه ، تلفن خود را در حالت خاموش قرار دهید.

اطمینان حاصل کنید که به محض رسیدن به محل مصاحبه این کار را انجام داده ید تا بعداً از بروز معذرت خواهی غیرضروری خودداری کنید. اگر تلفن شما در حین مصاحبه شروع به زنگ زدن کند ، این یک مورد جدی برای عدم پذیرش و رفتار غیر حرفه ای محسوب می شود.

غیر حرفه ای صحبت نکنید

دقت داشته باشید در جلسه مصاحبه تصمیم گیری در مورد استخدام شما توسط مصاحبه کننده مشخص می گردد. پس لطفا از اظهار نظرهای غیر حرفه ای و یا صحبت های انحرافی خودداری کنید.

به یاد داشته باشید هر آنچه نیاز دارید را با خود به همراه داشته باشید

به یاد داشته باشید برای مصاحبه شغلی همه چیزهایی را که لازم دارید را به همراه داشته باشید . زیرا یک اشتباه کوچک می تواند منجر به پیامدهای شدید شود.

در یک محیط حرفه ای ، هیچ بهانه ای وجود ندارد و از این رو هر آنچه را که لازم دارید همراه خود داشته باشید ، به عنوان مثال نمونه کارها خود را انجام داده و به همراه یک کاغذ و قلم خالی را می توانید با خود به همراه داشته باشید.

حفظ نگرش مثبت

حفظ نگرش خوب شما یکی از نکات اساسی مصاحبه برای مبتدیان است. به یاد داشته باشید ، شما در پایین نردبان هستید و مصاحبه کننده در بالتر از شما قرار دارد . مهم نیست که شما ناراحت ، مضطرب ، خسته یا ناامید باشید ، هرگز نباید در نگرش شما این موارد ظاهر شود.

مثبت فکر کنید

بله ، مهمترین نکته در مصاحبه برای یک مبتدی ، مثبت ماندن است. وقتی فرد خوش بین است ، محیط مثبتی را در اطراف خود ایجاد می کند. این به عنوان تقویت کننده عمل می کند و او را ترغیب به انجام بهتر می کند.

یک مبتدی باید در الگوی رفتاری مثبت و خوش بینی را بپذیرد تا بتواند در دیگران اعتماد ایجاد نماید .

منبع : marketing91