مفهوم مارکت پلیس آنلاین : تعریف ، مثالها و مزایا

مارکت پلیس آنلاین یا مکان بازار آنلاین یک وب سایت یا برنامه موبایل است که خریداران و فروشندگان را به هم متصل می کند. مکان بازارهای آنلاین به روزهای اولیه اینترنت برمی گردد. Ebay ، Craigslist و Angie’s List همگی در سال ۱۹۹۵ تاسیس شدند زیرا اینترنت تازه پا به میدان گذاشته بود.

در حالی که بازارهای آنلاین زیادی در اینترنت وجود دارد ، تقریباً هر یک از آنها در یکی از مدلهای تجاری زیر قرار می گیرند.

مارکت پلیس آنلاین یا مکان بازار آنلاین

مارکت پلیس آنلاین یا مکان بازار آنلاین

مفهوم یک مارکت پلیس (مکان بازار – marketplace) به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد ، زمانی که یک بازار فقط مکانی فیزیکی بود که فروشندگان می توانستند کالا را معامله کنند و بفروشند.

در هزاره عصر اینترنت بروید و مشاهده کنید مکانهای بازار کاملاً تغییر کرده اند.

مارکت پلیس آنلاین چیست ؟

مارکت پلیس آنلاین یا مکان بازار آنلاین یک وب سایت یا برنامه موبایل است که خریداران و فروشندگان را به هم متصل می کند. مکان بازارهای آنلاین به روزهای اولیه اینترنت برمی گردد. Ebay ، Craigslist و Angie’s List همگی در سال ۱۹۹۵ تاسیس شدند زیرا اینترنت تازه پا به میدان گذاشته بود.

مارکت پلیس های آنلاین راه طولانی را طی کرده اند و هیچ نشانه ای از توقف وجود ندارد. در این مقاله  نگاهی به انواع مختلفی از مارکت پلیسها ، مزایایی که دارند و نمونه هایی از بهترین مارکت پلیس های آنلاین که امروزه فعالیت دارند ، خواهیم داشت .

انواع مدلهای تجاری مارکت پلیس های آنلاین

مدلهای تجاری مارکت پلیس آنلاین

مدلهای تجاری مارکت پلیس آنلاین

در حالی که بازارهای آنلاین زیادی در اینترنت وجود دارد ، تقریباً هر یک از آنها در یکی از مدلهای تجاری زیر قرار می گیرند.

بسته به اینکه روش شما بازاریابی اومنی چنل omnichannel یا بازاریابی چند کاناله است ، در اینجا بهترین مدل ها برای سایت های فروش آنلاین ارائه شده است.

 1. مارکت پلیس مبتنی بر تبلیغات

مثال : Yelp ، Houzz، Craigslist، Indeed

مارکت پلیس مبتنی بر تبلیغات

مارکت پلیس مبتنی بر تبلیغات

مارکت پلیس مبتنی بر تبلیغات ، تبلیغ تأمین کنندگان را با گرفتن مبلغ پرداختی (premium) انجام می دهند. غالباً ، بازار دارای لیست های رایگان برای تأمین کنندگان در لیست های موقت است.

به عنوان مثال ، اگر از Yelp بازدید کرده و رستوران ها را جستجو می کنید ، لیستی از ۱۰ رستوران برتر منطقه شما که بر اساس الگوریتم سفارشی انها مرتب شده ، به شما ارائه می دهد. مشاغلی که مایل به پرداخت مبلغ پرداختی هستند می توانند فضای تبلیغی را در صدر نتایج خریداری کنند تا در معرض دید بیشتری قرار بگیرند.

در برخی موارد ، مانند Craigslist Jobs ، تنها راه برای نمایش در نتایج ، پرداخت هزینه است.

 1. معاملات

مثالها : Uber، LawnStarter، Ebay، Expedia، Upwork

مارکت پلیس مبتنی بر معاملات

مارکت پلیس مبتنی بر معاملات

مارکت پلیس های معاملاتی هنگام انجام معامله درآمد کسب می کنند. این نوع بازارها معمولاً درصدی از کل معاملات را در بر می گیرند. فایده در اینجا این است که تأمین کنندگان فقط وقتی می توانند پولی برای خرید بپردازند، که مبلغ تعیین شده توسط مارکت پلیس را پرداخت کنند. خدمات درخواستی مانند Uber و Taskrabbit در این دسته قرار می گیرند.

برخی از مارکت پلیس های آنلاین معاملاتی در واقع معامله را پردازش می کنند و درآمد فروشندگان خود را با کسر هزینه ها و کمیسیون می پردازند. سایر مکان های آنلاین بازار ، مانند CreditCards.com و Student Loan hero ، از طریق لینک های وابسته درآمد کسب می کنند.

مقالات پیشنهادی

استراتژی سئو دم بلند

 1. ایجاد ارزش

مثالها : Homeadvisor ، Thumbtack ، Upcounsel

برخی از مکان های بازار آنلاین اطلاعات را از طرف تقاضا ثبت می کنند و سپس آن اطلاعات – که به عنوان یک منبع ایجاد ارزش شناخته می شود – را به عرضه کنندگان می فروشد.

به عنوان مثال ، اگر می خواهید پاسیو یا ایوان نصب شده باشد ، می توانید به Thumbtack مراجعه کرده و به چند سوال در مورد پروژه پاسخ دهید. Thumbtack سپس این اطلاعات را به پیمانکاران محلی می دهد که فکر می کنند می توانند آن پروژه را تکمیل کنند (براساس سؤالات پاسخ داده شده) ارائه و آنها شما را انتخاب می کنند.

مارکت پلیس های عمودی در برابر مارکت پلیس های افقی

وقتی صحبت از مارکت پلیس آنلاین می شود ، طیفی وجود دارد که نشان می دهد در مقابل دامنه بازار چقدر گسترده است.

در یک طرف طیف ، مارکت پلیس آنلاین افقی وجود دارد – که طیف گسترده ای از محصولات یا خدمات را پوشش می دهد. مارکت پلیس آمازون وسیع تر از همه است . جایی که هر کسی می تواند تقریباً هر کالای فیزیکی را بفروشد. Craigslist نمونه دیگری است که تقریباً انواع خرید و فروش را که در مکان بازار رخ می دهد ، پوشش می دهد. Homeadvisor ، که اخیراً با لیست Angie’s ادغام شده است ، تقریباً همه نوع حرفه خدمات خانگی را در بر می گیرد.

مارکت پلیس های آنلاین عمودی ، در طرف دیگر طیف ، منحصراً روی یک گوشه بازار (نایچ مارکت) کوچک تمرکز می کنند. به عنوان مثال Uber ، روی حمل و نقل تمرکز دارد. Homeaway بر اجاره تعطیلات تمرکز دارد ، و Sparefoot روی ذخیره سازی خود تمرکز دارد.

مارکت پلیس های افقی در اوایل اینترنت وقتی که مشکل اصلی مصرف کننده کشف کردن بود ، در روزهای نخستین مورد توجه قرار گرفت. هر بازیکنی که بتواند تمام  موارد عرضه را جمع کند ، معمولاً برنده می شود. با پیشرفت زمان و کاهس فرصت ها ، شرکت های بیشتری شروع به عمیق تر شدن در تقاضای ویژه مصرف کننده کردند و این توانایی را داشتند که بیشتر قسمت های چرخه خرید را در اختیار داشته باشند.

مزایای مارکت پلیس آنلاین برای خریداران

مکان های بازار به طور معمول نه تنها یک مزیت بلکه چندین مزیت را برای خریداران ارائه می دهند تا بتوانند در رقابت باقی بمانند. موارد زیر برخی از مزایایی است که از بازارها برای جذب مشتری استفاده می شود را نشان می دهد .

 1. سهولت استفاده

تقریباً هر بازار آنلاین تجربه ای راحت تر از همتای آفلاین ارائه می دهد. به عنوان مثال ، رزرو هتل از طریق Snaptravel طی چند دقیقه از طریق مسنجر قابل انجام است. با Instacart می توانید بجای رانندگی به فروشگاه و پیاده روی بالا و پایین راهروها ، در عرض چند دقیقه موارد خوراکی خود را سفارش دهید.

 1. کشف / مقایسه بهتر

بسیاری از بازارهای آنلاین کشف و  مقایسه خریداران را آسان می کنند. Tripadvisor به شما امکان می دهد تا قبل از رزرو مقصد سفر ، فیلترها ، مقایسه و خواندن نظرات را مطالعه کنید. Yelp همین کار را برای رستوران ها و مشاغل محلی انجام می دهد. نیازی به مراجعه به چندین وب سایت یا برقراری تماس تلفنی نیست – تمام اطلاعات مربوط به قیمت گذاری تا ساعات کاری در یک مکان مناسب است.

 1. قیمت گذاری پایین

برخی از بازارها دارای تأثیرات شبکه هستند که به آنها امکان می دهد قیمت کمتری به خریداران بدهند. به عنوان مثال ، هزینه Uber به مراتب ارزان تر از گرفتن یک تاکسی در اکثر شهرها است.

 1. کیفیت بالاتر

بسیاری از مارکت پلیس های آنلاین معمولاً به صورت بررسی ، بازخورد مشتریان را جمع می کنند. این امر به بازار اجازه می دهد گزینه هایی را انتخاب کند تا خریداران همیشه از آن راضی باشند. به عنوان مثال ، در LawnStarter ، ما به متخصصان مراقبت از چمن دسترسی که حداقل رتبه بندی متوسط را حفظ کنند تا کیفیت کلی عرضه ما بهتر از حد متوسط باشد.

علاوه بر این ، بسیاری از مکان های بازار کارهایی مانند بررسی های پیشینه و مجوز را انجام می دهند و آن اطلاعات را برای خریداران نمایش می دهند.

 1. محصولات یا تجارب منحصر به فرد

امروزه پیش از آنکه Ebay بازار غول پیکر و مستقر در حراج باشد ، یک سایت حراج آنلاین برای خرید و فروش عروسکهای کوچک کمیاب بود. شما به راحتی نمی توانید آنها را در هر جای دیگر پیدا کنید.

Etsy نمونه دیگری است – بسیاری از کالاهای فروخته شده کالاهای دست ساز و صنایع دستی هستند که با استفاده از آن به راحتی نسبت به سایر بازارها می توانید آنها را بفروشید.

مزایای مارکت پلیس های آنلاین برای فروشندگان

یک بازار همچنین باید یک ارزش  قوی را به فروشندگان ارائه دهد – و به طور معمول ، این گزاره ارزش از نظر هزینه اقتصادی است. در اینجا چند مورد از این مزایا آورده شده است.

 1. درآمد افزایشی

بیشتر بازارها میزان افزایش درآمد را برای فروشندگان فراهم می کنند. یک هتل ممکن است برای پذیرش رزرو از طریق Expedia هزینه ای را بپردازد. با این حال ، اگر آنها در Expedia نباشند ، از این درآمد چشم پوشی کرده اند .

 1. افزایش بهره برداری

آخرین نسل از بازارها از افزایش بهره برداری استفاده کرده اند. بهره‌برداری زمانی است که یک شرکت در واقع در مقابل کل زمان تحمل هزینه درآمد کسب می کند.

به عنوان مثال رستوران ها زامن های بسیاری دارند که در آن مشتری های زیادی ندارند. با این حال ، آنها هنوز هم نیاز به پرداخت هزینه های حاشیه ای مانند کارکنان و هزینه های ثابت – مانند تجهیزات آشپزخانه نیاز دارند. شرکت هایی مانند Grubhub تقاضای افزایشی را به ارمغان می آورند تا یک رستوران بتواند با توجه به هزینه های سر سام آور ، درآمد بیشتری کسب کند.

در یک روش مشابه ، رانندگان تاکسی معمولاً ۳۰ درصد از وقت خود را صرف جستجوی مسافر می کنند. با Uber ، این عدد کمتر از ۵ درصد است. از این رو ، یک راننده Uber می تواند مسافران بیشتری را به خود اختصاص دهد و در زمان رانندگی درآمد بیشتری کسب کند.

 1. سهولت استفاده

بسیاری از مارکت پلیس های آنلاین مزایای راحتی را ارائه می دهند. به عنوان مثال ، افراد متخصص شما معمولاً وقت ندارند یا نمی دانند چگونه SEO یا خرید Google Ads را انجام دهند. اما ممکن است آنها بتوانند به سادگی در Thumbtack پاسخ خود را بیابند .

برترین مارکت پلیس های آنلاین

برترین مارکت پلیس های آنلاین که شاید شما از آنها چیزی نشنیده باشید . هیچ قطعه ای در مکان های بازار آنلاین بدون نمونه کامل نخواهد بود . اما به جای این که نمونه هایی را که بیشتر از شنیده اید ، مجدداً به اشتراک بگذاریم ، ما برترین مارکت پلیس های آنلاین کمتر شناخته شده را معرفی می کنیم .

Snaptravel

مکان بازار آنلاین

مکان بازار آنلاین

سفر کردن یک فضای بزار رقابتی بزرگ است که تحت سلطه Expedia ، Tripadvisor و Priceline است. Snaptravel با اجازه دادن به مسافران برای رزرو هتل از طریق مسنجر یا متن ، توانسته است قطعه بزرگی از این بازار را در دست بگیرد.

تجربه بسیار ساده تر است ، اما Snaptravel در اینجا متوقف نمی شود. در حقیقت ، به محض رزرو هتل ، کارکنان در واقع با هتل ها تماس می گیرند و تلاش می کنند تا رزرو کننده از مزایای عنوان شده برخوردار شود. این تمرکز مشتری است که باعث شده است این شرکت ۳۵۰،۰۰۰ شب رزرو کرده و بیش از ۲۱ میلیون دلار سرمایه برهم زند.

YourMekanic

مکان بازار انلاین

مکان بازار انلاین

 

YourMekanic یک بازار متقاضی و قابل تعامل است که مصرف کنندگان را به مکانیک محلی ارتباط می دهد. این شرکت ۳۸ میلیون دلار سرمایه ایجاد کرده و در حدود ۲،۰۰۰ شهر فعالیت دارد. برای به دست آوردن خدمات ، جزئیات مربوط به ماشین خود و مسئله مورد نظر خود را وارد می کنید ، و سپس یک سرویس بسیار مناسب را برای قرار ملاقات انتخاب می کنید.

علاوه بر این ، وب سایت این شرکت ادعا می کند که خدمات به دلیل کاهش هزینه سربار نیازی به فروشگاه فیزیکی نداشته ، و از طریق Yourmekanic ارزان تر می شوند

Opendoor

مکان بازار آنلاین

مکان بازار آنلاین

Opendoor یک مارکت پلیس آنلاین با یک مدل تجاری است که تعداد کمی از شرکتها برای آن تلاش کرده اند. با Opendoor ، یک فروشنده خانه می تواند قیمت فوری را برای خانه خود دریافت کند و آن را به خریدار بفروشد.

بنابراین ، Opendoor در واقع صاحب خانه است. سپس شرکت خانه را به سمت خریدار دیگری ارائه می دهد. Opendoor هزینه خدمات را به فروشنده (دقیقاً همانطور که یک مشاور مسکن) می پردازد و از تفاوت قیمت خرید و قیمت فروش آنها درآمد کسب می کند. Opendoor چیزی بیش از ۱ میلیارد دلار سرمایه جمع آوری کرده است.

چرا مردم بازارهای آنلاین را دوست دارند؟

طیف گسترده خدمات و محصولات

بازارهای آنلاین طیف گسترده ای از محصولات یا خدمات را برای انتخاب بازدید کنندگان فراهم می کند. این امر معمولاً به این دلیل اتفاق می افتد که مارکت پلیس های آنلاین موجودی ها و قابلیت های تعداد زیادی از ارائه دهندگان را جمع می کنند. از نظر بازارهای مبتنی بر خدمات ، راحتی ارائه دهندگان معتبر که در کوتاه مدت در دسترس هستند ، برای کسانی که بیش از حد مشغول انجام تحقیقات خود و بررسی برای کمک هستند ، فوق العاده جذاب است.

انواع صنایع

صنایعی که یک بازار آنلاین ممکن است روی آن متمرکز باشد ، می تواند بسیار متفاوت باشد. برخی از بازارهای آنلاین برای خرید عمومی است در حالی که برخی دیگر به طور خاص به عتیقه ، الکترونیک یا حتی بازارهای خاص تر مورد توجه قرار می گیرند. در حالی که سایتهایی مانند Upwork از dot-com days استفاده شده اند ، تعداد فزاینده ای از خدمات که در جنبه های خاصی تخصص دارند ، ارائه می دهد.

 از طرف دیگر ، با توجه به اینکه یک بازار اغلب در بسیاری از جغرافیا های مختلف تأمین کننده دارد ، یک اپراتور بازار باید از سیستم اتوماسیون پرداخت انبوه استفاده کند تا فرآیندهای پرداخت خود را راحت تر و مطمئن تر انجام دهد ، ضمن اینکه زمان دستی توسط تیم آنها در مورد این فعالیت را نیز کاهش می دهد.

در دسترس بودن موجودی

از آنجا که مارکت پلیس های آنلاین محصولات را از طیف گسترده ای از عرضه کنندگان پشتیبانی و تامین می کنند ، معمولاً موجودی برای مشتریان آنها در دسترس است و قیمت ها معمولاً رقابتی هستند. این به تجربه مشتری کمک می کند زیرا مشتریان معمولاً می توانند آنچه را که می بینند بصورت آنلاین و بدون دردسر خریداری کنند.

 این دقیقاً به همین دلیل است که بازارهای آنلاین تمایل دارند که برخی از سایتهای پر بازدید و پر سرعت در حال رشد در جهان باشند. وقتی صحبت از تجارت الکترونیکی می شود ، یک بازار آنلاین می تواند به عنوان یک فروشگاه برای مصرف کنندگان آنلاین که به دنبال صرفه جویی در وقت ، پول و تلاش در هنگام خرید یک خدمت هستند ، عمل کند.

مسئولیت های مکانهای بازار آنلاین

این وظیفه اپراتور مارکت پلیس است که نظارت و فعال کردن همه معاملات و اطمینان از ارسال وجوه مؤثر به تأمین کنندگان مناسب را انجام دهد. هنگامی که مشتری سفارش خود را صادر می کند ، اپراتور مارکت پلیس وظیفه تسویه حساب های مشروع را دارد و به تهیه کننده اطلاع می دهد که موارد مربوطه سفارش داده شده و برای آن پرداخت شده است . تا تأمین کننده پس از آن بتواند سفارش را انجام داده و به موقع به مشتری تحویل دهد. .

بازارهای آنلاین فقط به عنوان جمع کننده محصولات و خدمات عمل نمی کنند. آنها همچنین به مشتریانی که از وب سایت خود سفارش می دهند خدمات مشتری (و سایر خدمات) را ارائه می دهند. وقتی صحبت از اختلافات مربوط به معامله ، تحویل و یا رضایت مشتری می شود ، اپراتور بازار اغلب طرف مسئول است.

چالش هایی برای مارکت پلیس های آنلاین

بازارهای آنلاین به عنوان یک مدل تجاری با چالشهای بی نظیری روبرو هستند. به دلیل اتکای سنگین آنها به اشخاص ثالث ، رابطه با تهیه کنندگان یا ارائه دهندگان بسیار مهم است. آنها همان چالش ها را با مدیریت کارمندان دارند ، اما وفاداری و کنترل به طور قابل توجهی دشوارتر است زیرا آنها به طور کامل از سمت منابع انسانی مدیریت نمی شوند.

مارکت پلیس های آنلاین همچنین می توانند حاشیه های کمتری داشته باشند زیرا باید با ارائه دهندگان سنتی رقابت کنند ، اما هنوز هم باید نرخ رقابتی را به شبکه خود بپردازند. به همین دلیل آنها باید تا حد ممکن با ساختار کوچک فعالیت خود را اداره کنند. برای موفقیت ، توانایی مدیریت کردن عملیات نیز بسیار مهم است.

منابع : learn.g2tipalti

0/5 (0 Reviews)