آنچه مشتریان می خواهند: بازاریابی مبتنی بر موقعیت مکانی (+ ۵ نمونه تجاری)

بازاریابی مبتنی بر موقعیت مکانی چیست ؟ چرا دارای اهمیت است ؟ بازاریابی مبتنی بر مکان چه منافعی برای برندها به همراه دارد ؟ شرکت هایی که هرگز گوش نمی دهند. هر شکایت مشتری که نادیده گرفته می شود باعث از دست رفتن  ۲۶ مشتری می شود. اکثر ابزار جمع آوری و تحلیل بازخورد مشتری منسوخ شده است و در عصر “فرهنگ لغو” ، این می تواند یک فاجعه را هجی کند.

بازاریابی مبتنی بر موقعیت مکانیLocation based Marketing
بازاریابی مبتنی بر موقعیت مکانی

بازاریابی مبتنی بر موقعیت مکانی

بازاریابی مبتنی بر موقعیت مکانی چیست ؟ چرا دارای اهمیت است ؟ بازاریابی مبتنی بر مکان چه منافعی برای برندها به همراه دارد ؟

برندها و بازاریاب ها سعی می کنند استراتژی های کل را پیرامون این سؤال یکساله پایه گذاری کنند : مشتریان چه می خواهند؟ اما اول ، اجازه دهید در مورد آنچه مشتریان نمی خواهند صحبت کنیم.

انفجارهای تبلیغاتی عمومی. براساس بررسی Epsilon ، ۶۳٪ از مصرف کنندگان از انفجارهای تبلیغاتی عمومی بسیار اذیت می شوند.

یک تجربه خرید کمتر از ایده آل است. سی و سه درصد از آمریکایی ها گفته اند که آنها تعویض برندها را پس از دریافت یک نمونه از خدمات ضعیف در نظر می گیرند. اگر روند خرید خیلی دشوار باشد ، هفتاد و چهار درصد مصرف کنندگان مارک ها را تغییر می دهند.

شرکت هایی که هرگز گوش نمی دهند. هر شکایت مشتری که نادیده گرفته می شود باعث از دست رفتن  ۲۶ مشتریمی شود. اکثر ابزار جمع آوری و تحلیل بازخورد مشتری منسوخ شده است و در عصر “فرهنگ لغو” ، این می تواند یک فاجعه را هجی کند. بنابراین ، مشتریان واقعاً چه می خواهند و چگونه می توان به بازاریابی مبتنی بر موقعیت مکانی کمک کرد؟

انتظارات مشتریان در بازاریابی مبتنی بر موقعیت مکانی

انتظارات مشتریان در بازاریابی مبتنی بر موقعیت مکانی

انتظارات مشتریان در بازاریابی مبتنی بر موقعیت مکانی

واقعاً ساده است مشتریان بیشتر می خواهند. آنها تجربیات شخصی ، جمع آوری داده های اخلاقی ، خرده فروشی تجربی و … خواهان هستند .

شخصی سازی بیش از حد

نود درصد مصرف کنندگان ادعا می کنند شخصی سازی تجربه ایشان را جذاب می کنند. تنها مشکل؟ برندها می دانند که شخصی سازی مهم است. اما مارک ها یا از همان تکنیک های رقبای خود استفاده می کنند یا نمی دانند از کجا شروع کنند . زیرا این هزینه ها نتیجه ای نداشته است. هشتاد درصد مصرف کنندگان فکر می کنند بین برندها و محتوای ایشان تناسبی وجود ندارد.

بازاریابی مبتنی بر موقعیت مکانی (location based marketing) می تواند همه این موارد را تغییر دهد. این می تواند شخصی سازی را در یک سطح کاملاً جدید انجام دهد.

 مشتری وارد فروشگاه نایک می شود و به کفش های تنیس نگاه می کند. برنامه نایک به آنها اطلاع می دهد که یک پیشنهاد ویژه و منحصر به فرد در کفش های تنیس وجود دارد. برندهایی مانند Sephora ، میسی ، والمارت ، آمازون با موفقیت از توان ابزارهایی مانند فنآوری بیکُن beacons و بازاریابی مبتنی بر مکان استفاده کرده اند.

جمع آوری داده های اخلاقی

در پی رسوائی های نقض اطلاعات مانند Equifax و Cambridge-Analytica ، مصرف کنندگان می خواهند تجربیات شخصی داشته باشند اما نه به قیمت از دست دادن کنترل داده های خود. شخصی سازی اخلاقی به فن آوری هایی گفته می شود که بتوانند بدون درخواست زیاد یا هر گونه اطلاعات ، محتوای مرتبط و هماهنگ با زمینه را ارائه دهند.

فناوری بازاریابی مبتنی بر موقعیت مکانی دوباره برنده می شود. بیکُن ( Beacons ) هیچ اطلاعاتی را جمع آوری یا ذخیره نمی کند. آنها صرفاً فرستنده بلوتوث هستند و می توانند در کنار خدمات خودکار مشتری ، در کنار هم کار کنند. برنامه های آگاهانه ای از فنآوری بیکُن وجود دارد که به هیچ وجه مصرف کنندگان را ملزم به ثبت نام و یا دادن اطلاعاتی نمی کند.

فناوری هایی مانند کدهای QR یا NFC حتی نیازی به برنامه ندارند. همه جدیدترین تلفن های هوشمند بطور مستقیم می توانند اسکن یا به اشتراک گذاشته شوند تا محتوای جذاب را فاش کنند.

خرده فروشی تجربی

تجارت های آجر و ملات (تجارتهایی که وجود و فرآیند فیزیکی دارند) نه تنها باید در چشم انداز خرده فروشی کالاهای فیزیکی رقابت کنند بلکه باید با شرکت های تجارت الکترونیکی که راحتی را با قیمت های مهیج ارائه می دهند همگام باشند. این امر مارکها را وادار کرده است تا با ایجاد تجربیات خرید همهجانبه که مخالف انتظارات مشتری است ، آنچه را برای خرید تعریف می کنند را ایجاد کنند.

فروشگاه PUMA’s flagship با استفاده از کدهای QR واقعیت افزوده را ارائه می دهد. مشتریان می توانند QR Code را اسکن کرده و با PUMA’s mascot عکس بگیرند. این مشتریان در نهایت به سفیران خُرد تبدیل می شوند و محتوای تولید شده توسط کاربر را فاش می کنند که به طور قابل توجهی از PUMA سود می برد. ۸۵ درصد از مصرف کنندگان محتوای بصری تولید شده توسط کاربر را بسیار اثرگذارتر از عکسها یا فیلمهای تجاری می دانند.

Nike’s House of Innovation 000 در نیویورک نمونه اصلی دیگری از یک برند است که تجربیات بنیادی را ارائه می دهد. از طبقه هایی که با محصولات تکامل می یابد تا ایجاد ایستگاه های پرداخت سریع از طریق QR Code ، Nike خرده فروشی تجربی را تعریف کرده است.

آنها همچنین از چندین طریق به وفاداری پاداش می دهند. به اعضای NikePlus محتوای اختصاصی VIP ارائه می شود. Shop Look به اعضا امکان می دهد تا کدهای QR را روی مانکن های داخل فروشگاه اسکن کنند و این موارد در اتاق های مناسب تعویض لباس برای آنها آورده می شود. اعضا حتی می توانند محصولات خود را رزرو کرده و معاملات خود را در هنگام ورود به فروشگاه ایجاد کنند.

بازخورد مشتری و موجودی برای پشت گرمی مشتری

فروشگاه ۴ ستاره آمازون با موجودی پشتیبان مشتری ، بازخورد مشتری را به سطح کاملاً جدید می برد. فقط محصولاتی دارای ۴ ستاره و بالاتر در فروشگاه موجود است.

برای پیاده سازی یک راه حل مشابه ، فناوری بازاریابی مبتنی بر موقعیت مکانی برای مثال کدهای QR و برچسب های NFC می تواند در راهروهای محصول و همچنین پیشخوان های پرداختی مستقر شود که باعث می شود مصرف کنندگان با یک اسکن یا به اشتراک گذاشتن یک بازخورد ارزشمند محل را ترک کنند.

بازاریابی مبتنی بر موقعیت مکانی : فناوری در پشت آن

احتمالاً قبلاً از بیکُن ها (beacons) ، کدهای QR و فناوری NFC شنیده اید. اما بازاریابی مبتنی بر مکان محدود به این موارد نیست.  حصار جغرافیایی ( Geofencing ) و بازاریابی WiFi نیز جزئی از همین جهان هستند. بنابراین ، چگونه تصمیم می گیرید از کدام فناوری استفاده کنید؟

این امر به چندین عامل مانند اندازه کسب و کار ، ترجیح برای راه حل های مبتنی بر برنامه در مقابل غیر برنامه ، هزینه نصب و راه اندازی ، جمعیت هدف و مورد استفاده یا کاربرد بستگی دارد.

Beacons و Geofencing راه حل های مبتنی بر برنامه هستند که به خوبی مارک ها را برای استفاده در قیف متوسط  مواردی مانند بهبود تجربه مشتری ، حفظ مشتری و نرخ تعامل ​​استفاده می کنند.

در حالی که آنها مقرون به صرفه هستند و نیازی به نصب ندارند ، با توجه به اینکه یک برنامه برای ارائه اطلاعیه های مربوطه ضروری است ، شرکت ها به احتمال زیاد از این راه حل ها بهره مند می شوند.

وای فای ، کدهای QR و NFC راه حل های مبتنی بر برنامه نیستند که نیاز به تعامل کاربران با آن دارد و به کاربران این قدرت را می دهد که تصمیم بگیرند چه زمانی می خواهند به بازار عرضه شوند. این فن آوری ها هنگامی که می توان به جذب مشتری پیاده ، رانندگی در فروشگاه و ارائه خرده فروشی تجربی می پردازد ، به خوبی عمل می کنند.

کدهای QR و برچسب های NFC بسیار مقرون به صرفه و در برخی موارد رایگان هستند. ده ها مولد رایگان QR Code وجود دارد که به شما امکان می دهد کدهای QR را در عرض چند ثانیه ایجاد کنید که می توانید قبل از استفاده از یک راه حل در مقیاس بزرگ ، با یک مخاطب کوچکتر آزمایش کنید.

آیا برای اجرای بازاریابی مبتنی بر موقعیت مکانی همیشه به فناوری نیاز دارید؟

بله و خیر . آگهی های تبلیغاتی و بیلبورد ها  بازاریابی مبتنی بر مکان هستند و هنوز هم کار می کنند.

اپل . گوگل ، نتفلیکس ، بیت کوین هنوز هم تابلوهای تبلیغاتی قدیمی و قدیمی بکار می گیرند. کانال های قابل اندازه گیری مانند تبلیغات رادیویی ، چاپی و تلویزیونی در واقع از نظر اهمیت کاهش یافته است. پیش بینی می شود که بیلبوردها و تبلیغات OOH به یک صنعت ۳۳ میلیارد دلاری تبدیل شوند.

اما پیچ و تاب وجود دارد.

این بیلبوردها مجهز به فناوری شخص ثالث هستند که داده های مربوط به ترافیک پیاده یا چراغها را به صورت اعلان های متنی ارسال می کنند و به تبلیغ کنندگان اجازه می دهند سرانجام تعداد کاربران در معرض تبلیغات خود را بفهمند و سپس محصولات یا خدمات خود را خریداری کنند.

تراکت ها نیز یک نسخه جزئی دریافت کرده اند. آنها دارای QR Code هستند که بر روی آنها چاپ شده است که دنیای آفلاین و آنلاین را به هم وصل می کند . و ردیابی آنالیزها را آسان می کند و شروع به بازپرداخت کاربران به صورت آنلاین در گوگل و فیس بوک می کنند. حال بیایید به مارک هایی بپردازیم که بازاریابی مبتنی بر مکان را واقعاً به خوبی پیاده سازی کرده اند.

برگر کینگ

برگر کینگ

برگر کینگ

رقابت بین برگر کینگ و مک دونالد داستانهای افسانه ای است. چه کسی می تواند معامله یک سنتی (cent) Whopper را فراموش کند؟ تمام کاری که مشتری باید انجام دهد این بود که در ۶۰۰ کیلومتری هر یک از ۱۴۰۰۰ رستوران مک دونالد قرار داشته باشد و Whopper را از برنامه Burger King سفارش دهید. هنگامی که آنها سفارش خود را برای ۱ سِنت قرار دادند ، برنامه ، آنها را به نزدیکترین Burger King برای هدایت می کرد.

این طرح از Geofencing مبتنی بر برنامه سوء  استفاده کرد و باعث شد وقتی کاربر وارد محوطه اطراف مک دونالد شد ، تغییر قیمت را ایجاد کرد.

Sephora

Sephora

Sephora

به عنوان رهبر زیبایی دیجیتالی ، Sephora از ترکیبی از چراغها و واقعیت افزوده که از طریق برنامه تلفن همراه خود ارائه می شود ، استفاده می کند. هنگامی که خریداران وارد فروشگاه می شوند ، برنامه از آنها می خواهد به حالت Store بروید و امکان دسترسی آسان به ویژگی هایی از قبیل جستجوی رتبه بندی محصولات ، بررسی ها ، خریدهای گذشته ، لیست علاقه مندی ها ، و کارت های وفاداری قابل اسکن را فراهم می کند و کل این تجربه را بسیار یکپارچه می کند.

پوما

پوما

پوما

فروشگاه پیشتاز  PUMA از کدهای QR برای ایجاد محتوای تولید شده توسط کاربر استفاده می کند و همچنین به مشتریان این امکان را می دهد تا با اسکن کدهای QR ، اطلاعات اضافی را در مورد همه محصولات جستجو کنند.

Decathlon

Decathlon

Decathlon

قدم زدن در یک فروشگاه Decathlon تقریباً غیرممکن است بدون اینکه با QR Code روبرو شوید. از اجازه خریداران برای بررسی محصولات تا فیلمهایی که به آنها نشان می دهد که چگونه از تجهیزات خاصی استفاده می شود ، کدهای QR همه جا حاضر هستند.

شاید بهترین تجربه مشتری که توانسته اند ایجاد کنند ” Scan and Go ” باشد که در زمان پرداخت هزینه های گرانبها را صرفه جویی می کند. همه خریدار باید کدهای QR را اسکن کنند تا محصولات را به سبد خرید مجازی خود اضافه کنند ، پرداخت را بصورت آنلاین انجام داده و فروشگاه را ترک نمایند . وسایل در هر زمانی تحویل خانه آنها می شوند.

نایک

نایک

نایک

Nike NBA Jerseys که به پوشندگان متصل شده است،  اجازه می دهد هدایای منحصر به فرد مانند صندلی های راحتی ، پیراهن های امضاء شده و دسترسی زودهنگام به محصولات را برنده شوند. برای باز کردن این هدایا ، همه کاربران باید این کار را انجام دهند ، برنامه NikeConnect را بارگیری کرده و بر روی برچسب NFC در پارچه کشباف برای شروع کار ضربه بزنند.

آینده بازاریابی مبتنی بر مکان

ما قبلاً مشاهده کرده ایم که چگونه فناوری بازاریابی مبتنی بر مکان به موازات AR برای ارائه تجربیات سورئال استفاده می شود. در حالی که تجارت الکترونیکی وجود منظره خرده فروشی فیزیکی را تهدید کرده است ، فروشگاه های پیشتاز مانند نایک و PUMA همچنان به ما نشان می دهند که آینده خرده فروشی چگونه می تواند باشد.

بیش از ۵۰ درصد از مصرف کنندگان دوست ندارند از طریق خرید آنلاین به این دلیل که قادر به لمس ، احساس یا امتحان کردن یک محصول نیستند خرید کنند . ۲۴٪ خریداران می خواهند یک تجربه خرید فیزیکی داشته باشند و حدود ۴٪  تأخیر در تحویل را دوست ندارند (Brizfeel). این توضیح می دهد که چرا پیش بینی می شود بازاریابی مبتنی بر موقعیت مکانی ، به ویژه بازاریابی مجاورت ، با ۷۱٫۳ میلیارد دلار در سراسر جهان رشد کند.

آینده همه چیز مربوط به تجربیات متصل است که در آن مصرف کننده می تواند وارد یک فروشگاه شود ، محصولی را تجربه کند و آن را بصورت آفلاین یا آنلاین خریداری کند و هر بار تجربه جدیدی داشته باشد.

منبع : learn.g2