بیزینس مدل / مدل کسب و کار : معنی ، مؤلفه های اصلی و انواع

بیزینس مدل یا مدل کسب و کار (business model) نقشه راه است که شما برای موفقیت در کسب و کار کوچک خود استفاده می کنید. این یک بیزینس پلن نیست؛ مردم خیلی گیج نمی شوند اما وقتی مدل کسب و کار ندارید ، نمی توانید مطمئناً یک بیزینس پلن مناسب ایجاد کنید. وقتی نوبت به راه اندازی یک تجارت می رسد ، شما همیشه باید درک کنید که چه کالاها و خدماتی را به فروش می رساند ، بازار هدف مناسب ، و مشکل مشتری چیست و سپس سعی کنید راه حل مناسبی برای آن مشکل پیدا کنید.

 آنچه در این مقاله بازاریابی خواهید خواند :

معرفی بیزینس مدل یا مدل کسب و کار

چرا بیزینس مدل برای کسب و کار مهم است؟

اجزای اصلی مدل کسب و کار

چگونه یک مدل کسب و کار کار می کند؟

انواع بیزنس مدلها یا مدلهای کسب و کار

برخی از متداول ترین انواع مدلهای تجاری

بیزینس پلن

بیزینس مدل / مدل کسب و کار

آیا ایده ای برای یک تجارت کوچک که می خواهید ایجاد کنید ، دارید؟ خوب ، در این صورت ، فکر می کنید همه افکار شما تنظیم شده باشد؟ ما می گوییم اگر بیزینس مدل یا الگوی کسب و کار ندارید ، پس ایده شما  نی تواند محقق گردد. بله ، درست شنیدید ، بدون مدل کسب و کار به هیچ نتیجه ای نخواهید رسید.

وقتی نوبت به راه اندازی یک تجارت می رسد ، شما همیشه باید درک کنید که چه کالاها و خدماتی را به فروش می رساند ، بازار هدف مناسب ، و مشکل مشتری چیست و سپس سعی کنید راه حل مناسبی برای آن مشکل پیدا کنید.

این تنها چیزی است که بازاریابان باید هنگامی که می خواهند موفقیتی برای تجارت خود داشته باشند ، از آن اطمینان حاصل کنند.

با این حال ، این همچنین یکی از چالش برانگیزترین کارها برای هر کسب و کاری است.

نکتهبازاریابی

بدون مدل کسب و کار مناسب ، شما قادر نخواهید بود که تمام رشد و موفقیت شرکت خود را داشته باشید. اما حالا ممکن است تعجب کنید که مدل تجاری یا بیزینس مدل چیست؟

مقالات پیشنهادی

قالب بیزینس پلن آماده

در این مقاله بازاریابی ، ما به دنیای بیزینس مدل فرو می رویم و اصطلاحات اصلی آنها در مدیریت تجارت را درک خواهیم کرد. بنابراین ، بدون هیچ تاخیری بیشتر ، اجازه دهید شروع کنیم-

معرفی بیزینس مدل یا مدل کسب و کار

بیزینس مدل

بیزینس مدل

خوب ، بیزینس مدل یا مدل کسب و کار نقشه راه است که شما برای موفقیت در کسب و کار کوچک خود استفاده می کنید. این یک بیزینس پلن نیست؛ مردم خیلی گیج نمی شوند اما وقتی مدل کسب و کار ندارید ، نمی توانید مطمئناً یک بیزینس پلن مناسب ایجاد کنید.

بنابراین ، ما باید در مورد مدل کسب و کار به طور مفصل بحث کنیم.

برای اطمینان از اجرای موفقیت آمیز تجارت ،افراد باید اطمینان حاصل کنند که هر مشتری نیاز به کالایی را دارد که برای آنها دارد و سپس مطمئن شوید که محصولات آنها نیز قادر به حل مشکل افراد هستند.

مقاله بازاریابی پیشنهادی

تاکتیک های بازاریابی تدافعی / دفاعی

با این وجود ، فقط اطمینان از این که محصول شما می تواند نیاز مشتریان را برآورده کند ، تنها کاری است که شما باید انجام دهید.

موارد مهم دیگری نیز وجود دارد-

شما باید اطمینان داشته باشید که تجارت می تواند به شما پول ببخشد و در وهله اول سود شما را که می خواهید بدست آورید.

این جایی است که مدل کسب و کار شما می تواند جلو بیاید و به شما کمک کند.

در اینجا می خواهیم کمی در مورد مدلهای کسب و کار صحبت کنیم تا درک درستی از موضوع داشته باشیم.

بیزینس مدل یا مدل کسب و کار دقیقاً چیست؟

مدل کسب و کار

مدل کسب و کار

مدل کسب و کار یک شرکت خاص یکی از مهمترین مواردی است که آنها باید از آنها مراقبت کنند.

بنابراین ، افراد باید دقیقاً بدانند که منظوز از مدل کسب و کار چیست.

هنگام تعریف مدل کسب و کار  ، می توانیم بگوییم که فقط توضیحی است از راه هایی که از طریق آن تجارت قادر به کسب درآمد خواهد بود.

این بدان معناست که کسب و کارها می توانند در قالب محصولات و ارزشهای معینی که به مشتریان ارائه می دهند و آن را نیز با نرخ های مناسب مقرون به صرفه قرار دهند تا از بودجه مشتریان عبور نکند.

بنابراین ، شکی نیست که مدلهای تجاری مطمئناً بسیار مهم هستند.

با پیشرفت تکنولوژی ، صفحات گسترده و رایانه شخصی ، مدلهای تجاری به بخش مهمی از یک کسب و کار خاص تبدیل شدند و اکنون بدون هیچ مشکلی در هر پرونده ای استفاده می شود.

با کمک ابزارهای پیشرفته فنی ، کارآفرینان قادر به آزمایش ، و ایجاد مدلهای مختلف برای روشهای مختلف و سپس ایجاد هزینه و درآمد هستند. این ابزارها مطمئناً یکی از بهترین راهها برای ایجاد تغییراتی در مدل کسب و کار در صورت نیاز به آن است.

چرا بیزینس مدل برای کسب و کار مهم است؟

برای ایجاد یک تجارت ، باید یک مدل کسب و کار را به طور مطمئنی تهیه کنید.

ما در اینجا درباره نقشه های طراحی شده صحبت نمی کنیم. ما در مورد یک مدل واقعی ازکسب و کاری که می خواهید ایجاد کنید صحبت می کنیم. شما باید به درستی برنامه ریزی کنید.

اطمینان حاصل کنید که تمام اصول اساسی را که ممکن است برای تجارت شما مهم باشد ، به آن اضافه می کنید.

با کمک یک مدل کسب و کار قادر خواهید بود به عنوان کارآفرین بدرخشید. هدف اصلی در اینجا ایجاد یک ارزیابی واقع بینانه خاص از موفقیت ایده برای کسب و کاری است که در اختیار دارید.

نکتهبازاریابی

وقتی یک مدل کسب و کار در دست دارید ، می توانید هنگام فهمیدن کلیه عناصر مهم مانند مفهوم کسب وکار ، مشکلاتی که می خواهید با آن مدل حل کنید ، را درک نمایید . و ارزشی که می خواهید به بهترین روش تولید کنید ، متوجه گردید .

شما قادر خواهید بود نقاط قوت کسب و کار را بفهمید و ضعفهای شرکت خود را مشاهده کنید.

اجازه دهید اکنون به اجزای بیزینس مدل / اجزای مدل کسب و کار نگاهی بیندازیم-

اجزای اصلی مدل کسب و کار

 • شرکای اصلی
 • گزاره ارزش
 • فعالیتهای کلیدی
 • بخش مشتریان
 • ارتباط با مشتری
 • کانال توزیع
 • منبع اصلی
 • جریان درآمد
 • ساختار هزینه

چگونه یک مدل کسب و کار کار می کند؟

اکنون که کمی در مورد مدل کسب و کار می دانید ، وقت آن رسیده که جزئیات دیگری را وارد کنید.

خوب ، همه ما می دانیم که مدل های تجاری برنامه های سطح بالایی هستند که توسط مشاغل مورد استفاده قرار می گیرد تا بتوانند در یک بازار خاص فعالیت کنند.

مورد اصلی که در پیشنهاد تجارت درج شده است به عنوان گزاره ارزش شناخته می شود. حالا ، این چه چیزی است ، که ممکن است از شما سؤال شود؟

درک گزاره ارزش

این فقط توضیحات خاصی است که به خدمات و محصولاتی که توسط شرکت ارائه شده است عرضه می شود و به همین دلیل این اقلام برای مشتریان و ارباب رجوع های مختلفی که دارند ، مطلوب است.

بنابراین ، تمایز خدمات و محصولات از رقبا نیز وجود دارد.

توجه به هزینه های نوپا

جدای از آن ، مدل کسب و کار برای هر شرکت یا کسب و کار خاصی نیز جزئیاتی در مورد هزینه های راه اندازی هر محصول را در بر می گیرد. همچنین اطلاعات مهمی در مورد بودجه نیز وجود دارد.

پایگاه مشتری خود را بشناسید

در کنار آن ، شما همچنین می توانید جزئیات پایگاه مشتری برای تجارت را پیدا کنید. همچنین به ذکر استراتژی بازاریابی ، بررسی رقابت و برخی نمونه ها و درآمدهای دیگر نیز اشاره شده است.

به ایجاد سرمایه گذاری برای بودجه ها دقت نمایید

الگوی مدل کسب و کار

الگوی مدل کسب و کار

یکی از رایج ترین اشتباهاتی که مردم در هنگام ایجاد یک مدل کسب و کار مرتکب می شوند ، دست کم گرفتن هزینه های بودجه برای کسب و کار است .

هزینه های محصول فقط کافی نیست ، و شرکت باید اطمینان حاصل کند که یکی از رایج ترین اشتباهاتی که مردم در هنگام ایجاد یک مدل کسب و کار مرتکب آن می شوند ، دست کم گرفتن هزینه های بودجه برای مشاغل تا زمانی که و اگر این کار به هیچ وجه سودآور نباشد ، دست کم است.

هزینه های محصول فقط کافی نیست ، و شرکت باید اطمینان حاصل کند که می تواند تجارت را اداره کند ؛ حتی وقتی که درآمد بیش از هزینه ها نیز باشد. این یکی از مهمترین مواردی است که همیشه در هنگام ایجاد مدل های تجاری باید به خاطر داشته باشید. می تواند به مدیریت کسب و کار شما کمک نماید.  

مطمئن شوید که وقت کافی دارید

اکنون که شما ایده هایی مانند ایده های محصول ، مفاهیم ، مکان ها ، نام ها و موارد دیگر دارید که به تکه های کاغذ تبدیل می شوند ، در حال حاضر یک قدم جلوتر از افرادی هستید که در مرحله اول برنامه کاری ندارند.

این قطعاً بهترین شروع است که می توانید با اطمینان کسب وکار خود را شروع کنید. با این وجود ، شما باید در هنگام ایجاد مدل نهایی کسب و کار مورد نظر خود وسواس به خرج دهید. ایجاد یک بنیاد مستحکم می تواند برای تجارت بسیار مهم باشد ، و شکی نیست که شما باید به یقین بهترین راه حل های ممکن را داشته باشید.

بنابراین ، تنها کاری که باید در چنین مواردی انجام دهید این است که وقت شیرین خود را بگذرانید تا دریابید که دقیقاً چه چیزی را می خواهید در مدل شگفت انگیز تجاری که می خواهید ایجاد کنید اضافه کنید.

برخی راه حل ها و ایده های محصول را با هم در نظر بگیرید و اطمینان حاصل کنید که در ایجاد مدل کسب و کارِ بی نقص تلاش خود را انجام می دهید.

حوزه های نگرانی را در نظر بگیرید

بخش های مختلفی از یک تجارت وجود دارد که تغییر می کند ، و شما می خواهید برای هر چیزی آماده باشید ، درست است؟

بنابراین ، شما باید اطمینان داشته باشید که همیشه تمام نکات مهم نگرانی را که ممکن است تجارت را از هر طریق هدف قرار دهد ، در نظر می گیرید.

شما با کمک چنین ایده هایی قادر خواهید بود بهترین مدل کسب و کار را به طور قطع ایجاد کنید.

انواع بیزنس مدلها یا مدلهای کسب و کار

همچنین برای افراد مهم است که کمی در مورد انواع مختلف بیزینس مدلها بدانند زیرا تعداد کمی از آنها وجود دارد. بنابراین ، در اینجا ما می خواهیم کمی از جزئیات در مورد این مدل های شگفت انگیز کسب و کار ارائه دهیم. به هر حال ، کسب و کارهای مختلفی در صنعت وجود دارد که به موجب آن مدل های تجاری مختلفی نیز وجود دارد.

مدل های فرانچایزینگ ، مدل های فروش مستقیم و برخی دیگر از نمونه های از کسب و کار وجود دارد. جدا از آن ، نمونه های ترکیبی دیگری نیز وجود دارد که در آن شرکت می تواند فروش اینترنتی را با فروشگاه های فیزیکی ترکیب کند.

با تفاوت در این نوع کسب و کارها ، در برنامه هایی که برای این تجارتها ایجاد شده است تفاوت وجود دارد. بگذارید به عنوان مثال از یک صنعت بهداشتی استفاده کنیم. همه ما در مورد ژیلت و اینکه چگونه می تواند تیغ Mach 3 با کمترین هزینه به فروش رساند ، می دانیم.

بنابراین ، از این طریق ، آنها می توانند مشتری های بیشتری را بدست آورند تا محصولات خود را به بهترین روش امتحان کنند. بنابراین ، مدل های تجاری که در اختیار دارند ، مدل کسب و کار Razor Blade نامیده می شوند که در آن می توانند کلیه جزئیات لازم را داشته باشند.

برخی از متداول ترین انواع مدلهای تجاری-

 • تبلیغات
 • وابسته
 • کارگزاری
 • منبع تغذیه
 • حق امتیاز
 • Fractionalization
 • فریمیوم (Freemium)
 • لیزینگ
 • مارکت پلیس (Market Place)
 • Razor Blade
 • Razor Blade معکوس
 • اشتراک ، ابونمان
 • حراج یا مزاید معکوس
نتیجه

به سادگی یک شبهه در مورد این واقعیت وجود دارد که این مدل های کسب و  کار برخی از مهمترین مواردی هستند که افراد می خواهند هنگام اطمینان از موفقیت شرکت ، آنها را به خاطر بسپارند.

بنابراین ، باید مطمئن شوید که می توانید به بهترین شکل این مدل ها را ایجاد کنید. امیدواریم که این مقاله آموزنده بوده و به شما در بهترین راه ها کمک کند.

منبع : marketing91

0/5 (0 Reviews)