تفاوت بین بازاریابی رسانه های اجتماعی و بازاریابی دیجیتال

بسیاری از افراد تفاوت بازاریابی رسانه های اجتماعی و بازاریابی دیجیتال نمی دانند و در واقع هر دو را شامل یکسری فعالیت می دانند. بازاریابی دیجیتال باعث می شود تا از کلیه کانال های بازاریابی آنلاینِ ممکن استفاده شود و برندینگ انجام شده و مردم از آن آگاه شوند. در بازاریابی رسانه های اجتماعی ، بازاریاب برای دستیابی به مشتریان خود و ایجاد رابطه با آنها از بسترهای مختلف رسانه های اجتماعی استفاده می کند. در این مقاله با سبک های بازاریابی و تفاوت بین هر دوی آنها آشنا می شوید.

تفاوت بازاریابی رسانه های اجتماعی و بازاریابی دیجیتالDifference between Social Media Marketing and Digital Marketing
تفاوت بازاریابی رسانه های اجتماعی و بازاریابی دیجیتال

بازاریابی رسانه های اجتماعی و بازاریابی دیجیتال

بسیاری از افراد تفاوت بازاریابی رسانه های اجتماعی و بازاریابی دیجیتال نمی دانند و در واقع هر دو را شامل یکسری فعالیت می دانند.

هدف از بازاریابی تأمین نیازهای مشتریان و برآورده کردن آنها در حین سود است. یکی از محبوب ترین انواع بازاریابی ، بازاریابی دیجیتال است. بازاریابی دیجیتال تفاوت زیادی در نحوه انجام بازاریابی یک محصول ایجاد کرده است.

این کانال دسترسی جهانی دارد. بنابراین ، یک فروشنده می تواند بدون توجه به موقعیت جغرافیایی خود به مردم برسد و باعث افزایش فروش شود.

بازاریابی دیجیتال باعث می شود تا از کلیه کانال های بازاریابی آنلاینِ ممکن استفاده شود و برندینگ انجام شده و مردم از آن آگاه شوند. از این طریق فروشنده می تواند محصولات و خدمات خود را در سراسر جهان به مخاطبان مورد نظر خود بفروشد. بازاریابی دیجیتال شامل بازاریابی رسانه های اجتماعی ، بازاریابی آنلاین و بازاریابی موبایل است.

از طرف دیگر ، بازاریابی رسانه های اجتماعی غالباً با بازاریابی دیجیتال مقایسه می شود. اما بین هر دوی آنها تفاوت های چشمگیری وجود دارد زیرا بازاریابی رسانه های اجتماعی جزئی از بازاریابی دیجیتال است.

در بازاریابی رسانه های اجتماعی ، بازاریاب برای دستیابی به مشتریان خود و ایجاد رابطه با آنها از بسترهای مختلف رسانه های اجتماعی استفاده می کند. در این مقاله با سبک های بازاریابی و تفاوت بین هر دوی آنها آشنا می شوید.

 • بازاریابی دیجیتال چیست؟
 • کانال های بازاریابی آنلاین
 • کانال های بازاریابی آفلاین
 • بازاریابی رسانه های اجتماعی چیست؟
 • تفاوتهای اساسی بین بازاریابی رسانه های اجتماعی و بازاریابی دیجیتال
 • نتیجه

بازاریابی دیجیتال چیست ؟

بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتالی برای تبلیغ محصولات ، برند ها ، خدمات و شرکت خود از رسانه های الکترونیکی به ویژه اینترنت استفاده می کند. بازاریابی دیجیتال از کانالهای مختلف بازاریابی آنلاین و آفلاین تشکیل شده است.

کانال های بازاریابی آنلاین

 • بهینه سازی موتور جستجو (SEO)
 • بازاریابی وب سایت (Website Marketing)
 • بازاریابی محتوا (Content Marketing)
 • تبلیغات پرداخت ببه ازاء هر کلیک (Pay-Per-Click advertising)
 • بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی (Social Media Marketing)
 • بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)
 • بازاریابی موبایل (Mobile Marketing)
 • بازاریابی وابسته (Affiliate marketing)
 • بازاریابی ویدیویی (Video Marketing)

کانال های بازاریابی آفلاین

 • بازاریابی پیامکی (SMS Marketing)
 • بازاریابی تلویزیون (TV Marketing)
 • بازاریابی بیلبورد (Billboard Marketing)
 • بازاریابی رادیویی (Radio Marketing)
بازاریابی رسانه های اجتماعی و بازاریابی دیجیتال

بازاریابی رسانه های اجتماعی و بازاریابی دیجیتال

برای بازاریاب های دیجیتال مهم است که به تمایلات بازار فعلی توجه کنند تا بدانند که بیشترین بستر رسانه ای چیست ؟ بسامد مطالب مشاهده شده و مورد پسند مخاطب و غیره کدامند ؟ رسانه های دیجیتالی همه جا در دسترس هستند زیرا می توان از هر مکان و هر زمان در جهان به اطلاعات دسترسی داشت.

بازاریابی رسانه های اجتماعی چیست ؟

بازاریابی رسانه های اجتماعی برای ایجاد رابطه برای تبلیغ محصولات و خدمات آنها با مخاطبان هدف از طریق سیستم عامل های مختلف رسانه های اجتماعی استفاده می شود. رسانه های اجتماعی بستری است که کاربران این پلتفرم پیام ها ، تصاویر ، داستان ها ، صدا ، فیلم و غیره را به اشتراک می گذارند.

یک بازاریاب با استفاده از بستر رسانه های اجتماعی ، حضور خود را آنلاین کرده و صدای آنها را برای عموم فراهم می سازد. بستر رسانه های اجتماعی مردم را از سراسر جهان گرد هم می آورد و به آنها اجازه می دهد تا اطلاعات را با کل جامعه به اشتراک بگذارند.

در رسانه های اجتماعی ، اطلاعات می توانند خیلی سریع پخش شوند. اگر شخصی در فیس بوک یا توییتر دنبال کنندگان زیادی داشته باشد ، یک پست ساده توسط او می تواند در عرض چند ثانیه به هزار نفر برسد . وی پیام را در فیس بوک یا توییتر ارسال می کند.

رسانه های اجتماعی سریعترین راه (حتی از طریق تلویزیون و رادیو) برای انتشار اطلاعات در نظر گرفته می شوند. رسانه های اجتماعی همچنین می توانند توسط Google و Bing برای اهداف رتبه بندی استفاده شوند.

یک شرکت اگر می خواهد در بازی برنده باشد هیچگاه نباید بخواهد از رسانه های اجتماعی چشم پوشی کند. شما می توانید با استفاده صحیح از بستر رسانه های اجتماعی ، مشتری های بیشتری را از سراسر جهان جذب کنید. می توانید به مشتریان خود در مورد راه اندازی محصول جدید خود اطلاع دهید و همچنین از نظرات آنها در مورد محصولات و خدمات مختلفی که توسط شما ارائه می شود آگاهی داشته باشید.

این پلتفرم همچنین می تواند برای برقراری ارتباط با مشتریان مورد استفاده قرار گیرد زیرا می توانید از طریق مشتری سؤال کنید و برای آنها راه حل ارائه دهید.  و طرفداران شما می توانند با نوشتن تجربه مثبت ، نحوه انجام کار با شما ، نقش وکیل مدافع را برای شما ایفا کنند. در این روش ، شما تجارت خود را بدون هزینه ارتقا می دهید.

تفاوتهای اساسی بین بازاریابی رسانه های اجتماعی و بازاریابی دیجیتال

بازاریابی رسانه های اجتماعی

بازاریابی دیجیتال

بازاریابی رسانه های اجتماعی با استفاده از بسترهای اجتماعی مانند فیس بوک ، توییتر و غیره باعث تبلیغ برند و محصولات یک شرکت و ایجاد آگاهی در مورد آنها می شود.بازاریابی دیجیتالی باعث می شود که از تمام سیستم عامل های دیجیتال مانند بستر اینترنت یا غیر اینترنت برای تبلیغ برند و محصولات یک شرکت و ایجاد آگاهی در مورد آنها استفاده شود.
میزان دسترسی به رسانه های اجتماعی محدود است. فقط افرادی که مرتباً از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند می توانند اطلاعات یا افرادی را که از شما پیروی می کنند یا با شما در رسانه های اجتماعی ارتباط دارند ، دریافت کنند.عدم دسترسی به رسانه های دیجیتال بسیار بعید است. حتی افرادی که اهل فن آوری فناوری اطلاعات نیستند می توانند اطلاعات را بدست آورند. بنابراین ، افراد در هر سنی می توانند در مورد هر چیزی که از این بستر استفاده می کنند ، مطلع شوند.
بازاریابی رسانه های اجتماعی مبتنی بر محتوا است.بازاریابی رسانه های دیجیتال مبتنی بر بنر ها است.
بازاریابی رسانه های اجتماعی به بهترین وجه افراد را در رسانه های اجتماعی درگیر می کند.بازار رسانه های دیجیتال علاقه مند است تا از طریق سیستم عامل های مختلف رسانه های دیجیتال ، مخاطبانِ همه گروه های سنی و اجتماعی را هدف قرار دهد .
سرعت دستیابی به رسانه های اجتماعی بسیار سریع استسرعت دستیابی به رسانه های دیجیتال نسبتاً کند است.
نتیجه

در پایان در مورد تفاوت بازاریابی رسانه های اجتماعی و بازاریابی دیجیتال اینکه ، بازاریابی رسانه های اجتماعی جزئی از بازاریابی رسانه های دیجیتال است.

بهترین چیز در مورد هر دو کانال بازاریابی رسانه های اجتماعی و بازاریابی دیجیتال این است که می توان به راحتی افراد را ردیابی کرد و با کمک سیستم عامل های مختلف تحلیلی مانند کل زمان مشاهده ، تعداد بازدیدها ، نرخ بازدیدها ، تعامل ، کلیک ، زمان صرف شده را انجام داد.

هر دو سیستم عامل رسانه ای روش کار متفاوتی دارند. برای استفاده بهینه از هر بستر رسانه بازاریابی ، باید در مورد تمام تکنیکها بیاموزید.

منبع : marketing91