تحقیق کیفی : تعریف ، انواع ، روشها و نمونه ها

تحقیقات کیفی به عنوان یک روش تحقیق در بازار تعریف شده است که بر دستیابی به داده ها از طریق ارتباطات باز و مکالمه متمرکز است. بنابراین ، روشهای تحقیق کیفی امکان سوالات عمیق و بیشتر و سؤال از پاسخ دهندگان را بر اساس پاسخ های خود فراهم می کند . جایی که مصاحبه کننده / محقق نیز سعی در درک انگیزه و احساسات آنها دارد. درک چگونگی تصمیم گیری مخاطبان شما می تواند به نتیجه گیری در تحقیقات بازار کمک کند.

تحقیق کیفی

تحقیق کیفی : تعریف

تحقیقات کیفی به عنوان یک روش تحقیق در بازار تعریف شده است که بر دستیابی به داده ها از طریق ارتباطات باز و مکالمه متمرکز است.

این روش نه تنها در مورد “آنچه” مردم فکر می کنند بلکه “چرا” نیز فکر می کنند. به عنوان مثال ، یک فروشگاه راحتی را در نظر بگیرید که به دنبال بررسی آن باشید. یک مشاهده منظم نتیجه می گیرد که تعداد مردانی که از این فروشگاه بازدید می کنند بیشتر است. یک روش خوب برای تعیین دلیل عدم بازدید خانمها از فروشگاه ، انجام یک مصاحبه عمیق از مشتریان بالقوه در این گروه است.

پاورپوینت بازاریابی

پاورپوینت تحقیقات بازاریابی

در مصاحبه موفقیت آمیز با مشتریان زن ، بازدید از فروشگاه ها و مراکز تجاری اطراف و انتخاب آنها از طریق نمونه گیری تصادفی ، مشخص شد که این فروشگاه کالاهای کافی برای خانم ها ندارد . و به همین دلیل تعداد زنانی کمتر از فروشگاه بازدید می کردند که این امر فقط توسط شخص قابل درک بود. تعامل با آنها و درک اینکه چرا از فروشگاه بازدید نکرده اند ، نشان داد محصولات مردانه بیشتری نسبت به محصولات زن وجود دارد.

بنابراین ، روشهای تحقیق کیفی امکان سوالات عمیق و بیشتر و سؤال از پاسخ دهندگان را بر اساس پاسخ های خود فراهم می کند . جایی که مصاحبه کننده / محقق نیز سعی در درک انگیزه و احساسات آنها دارد. درک چگونگی تصمیم گیری مخاطبان شما می تواند به نتیجه گیری در تحقیقات بازار کمک کند.

روشهای تحقیق کیفی با مثال

روشهای تحقیق کیفی

روشهای تحقیق کیفی

روش های تحقیق کیفی به گونه ای طراحی شده اند که به آنها کمک می کند تا با مراجعه به یک موضوع خاص ، رفتار و ادراک مخاطب هدف را آشکار سازیم. انواع مختلفی از روش های تحقیق کیفی مانند مصاحبه عمیق ، گروه های متمرکز ، تحقیقات قوم نگاری ، تحلیل محتوا ، تحقیقات موردی وجود دارد که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند.

نتایج روش های کیفی توصیفی تر است و استنباط ها را می توان به راحتی از داده های بدست آمده استخراج کرد.

روشهای تحقیق کیفی در علوم اجتماعی و رفتاری سرچشمه گرفته است. امروز دنیای ما پیچیده تر است و درک آنچه مردم فکر و درک می کنند دشوار است. روشهای تحقیق کیفی درک این موضوع را آسان تر می کند زیرا ارتباطی و توصیفی است.

در زیر روشهای تحقیق کیفی که اغلب مورد استفاده قرار می گیرند را نشان می دهیم :

مصاحبه یک به یک در روش تحقیق کیفی :

مصاحبه یک به یک در تحقیقات کیفی

مصاحبه یک به یک در تحقیقات کیفی

انجام مصاحبه های عمیق یکی از متداول ترین روشهای تحقیق کیفی است. این یک مصاحبه شخصی است که به طور هم زمان با یک پاسخ دهنده انجام می شود. این صرفاً روشی مکالمه ای است و فرصت هایی را برای دریافت جزئیات بیشتر از مخاطب ایجاد می کند.

یکی از مزایای این روش فرصتی عالی برای جمع آوری داده های دقیق درباره آنچه مردم باور دارند و اینکه انگیزه های آنها چیست ، فراهم می کند. که به محقق با تجربه و پرسیدن سؤالات مناسب می تواند کمک کند تا داده های معنی دار را جمع کند. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر ، محققان باید از این قبیل سؤالات پیگیری بپرسند که به آنها کمک می کند تا اطلاعات بیشتری کسب کنند.

این مصاحبه ها می توانند به صورت حضوری یا تلفنی انجام شوند و معمولاً بین نیم ساعت تا دو ساعت یا حتی بیشتر نیز ممکن است طول بکشد. هنگامی که مصاحبه عمیق به صورت چهره به چهره انجام می شود ، فرصت بهتری برای خواندن زبان بدن پاسخ دهندگان و مطابقت با پاسخ ها به شما می دهد.

گروه کانونی :

گروه کانونی در تحقیق کیفی

گروه کانونی در تحقیق کیفی

گروه کانونی  یا متمرکز نیز یکی از متداولترین روشهای تحقیق کیفی است که در جمع آوری داده ها مورد استفاده قرار می گیرد. یک گروه متمرکز معمولاً شامل تعداد محدودی از پاسخ دهندگان (۶-۱۰) از داخل بازار هدف شما است.

هدف اصلی گروه کانونی یافتن پاسخ به سؤالات چرا و چرایی است. یکی از مزیت های گروههای کانونی این است که شما لزوماً نیازی به تعامل حضوری با گروه ندارید. امروزه می توان گروه های کانونی را برای دستگاه های مختلف بررسی آنلاین ارسال کرد و پاسخ ها را می توان با کلیک یک دکمه جمع آوری کرد.

گروه های کانونی در مقایسه با سایر روشهای تحقیق کیفی روشی گران هستند. معمولاً از آنها برای توضیح فرآیندهای پیچیده استفاده می شود. این روش در هنگام تحقیق در مورد محصولات جدید و آزمایش مفاهیم جدید بسیار مفید است.

تحقیقات قوم نگاری :

تحقیقات قوم نگاری مطالعه موردی در تحقیقات کیفی

تحقیقات قوم نگاری مطالعه موردی در تحقیقات کیفی

تحقیقات قوم نگاری عمیق ترین روش مشاهده ای است که افراد را در محیط طبیعی خود مطالعه می کند.

این روش محققان را ملزم می سازد تا با محیط مخاطبان مورد نظر که می توانند در هر مکانی از یک سازمان به یک شهر یا هر مکان دور افتاده باشند ، سازگار شوند. در اینجا محدودیت های جغرافیایی می تواند هنگام جمع آوری داده ها مسئله ای باشد.

این طرح تحقیقاتی با هدف درک فرهنگ ها ، چالش ها ، انگیزه ها و محیط رخ داده است. شما به جای اینکه به مصاحبه ها و بحث ها تکیه کنید ، دست اول تنظیمات طبیعی را تجربه می کنید.

این نوع روش تحقیق می تواند از چند روز تا چند سال به طول انجامد ، زیرا این امر مستلزم مشاهده عمیق و جمع آوری داده ها بر این دلایل است. این یک روش چالش برانگیز و وقت گیر است و صرفاً به تخصص محقق بستگی دارد تا بتواند داده ها را تجزیه و تحلیل ، مشاهده و استنباط کند.

مطالعه موردی :

مطالعه موردی در تحقیقات کیفی

مطالعه موردی در تحقیقات کیفی

روش تحقیق مطالعه موردی طی چند سال گذشته تکامل یافته و به عنوان یک روش تحقیق کیفی ارزشمند توسعه یافته است. همانطور که از نام آن پیداست از آن برای توضیح یک سازمان یا یک نهاد استفاده می شود.

این نوع روش تحقیق در تعدادی از زمینه ها مانند آموزش ، علوم اجتماعی و موارد مشابه استفاده می شود. این روش ممکن است کار دشواری به نظر برسد ، با این حال یکی از ساده ترین راه های انجام تحقیقات است زیرا شامل یک شیرجه زدن عمیق و درک کامل از روش های جمع آوری داده ها و استنباط اطلاعات است.

ثبت سوابق در روش تحقیق کیفی :

ثبت سوابق در تحقیقات کیفی

ثبت سوابق در تحقیقات کیفی

این روش از اسناد معتبر موجود و منابع مشابه اطلاعات به عنوان منبع داده استفاده می کند. این داده را می توان در یک تحقیق جدید استفاده کرد. این شبیه به مراجعه به کتابخانه است. برای جمع آوری داده های مربوطه که احتمالاً در تحقیق مورد استفاده قرار می گیرند ، می توان کتابها و مواد مرجع دیگری را جمع کرد.

فرآیند مشاهده :

فرآیند مشاهده

فرآیند مشاهده

مشاهده کیفی فرآیندی از تحقیقات است که از روشهای ذهنی برای جمع آوری اطلاعات یا داده های سیستماتیک استفاده می کند. از آنجا که ، تمرکز بر مشاهدات کیفی ، فرایند تحقیق از استفاده از روش شناسی ذهنی برای جمع آوری اطلاعات یا داده ها است. مشاهده کیفی در درجه اول برای برابر کردن اختلاف کیفیت استفاده می شود.

مشاهدات کیفی با ۵ حسی اصلی و عملکرد آنها – بینایی ، بویایی ،لامسه ، چشایی و شنوایی سروکار دارد. این شامل اندازه گیری ها یا اعداد نیست بلکه ویژگی های آن است.

تحقیقات کیفی : جمع آوری داده ها و تجزیه و تحلیل

جمع آوری داده های کیفی

جمع آوری داده های کیفی اجازه می دهد تا داده هایی غیر عددی را جمع آوری کنیم و به ما کمک می کند تا چگونگی تصمیم گیری ها را بررسی کنیم و بینش مفصلی در اختیار ما قرار دهد. برای دستیابی به چنین نتیجه گیری ، داده هایی که جمع آوری می شوند باید جامع ، غنی و ظریف باشند و یافته ها از طریق تجزیه و تحلیل دقیق پدیدار شود.

 1. هر روش که محقق برای جمع آوری داده های کیفی انتخاب کند ، یک جنبه کاملاً واضح است که روند تولید مقدار زیادی از داده ها را انجام می دهد. علاوه بر انواع روش های موجود ، روش های مختلفی نیز برای جمع آوری و ثبت داده ها وجود دارد.

به عنوان مثال ، اگر داده های کیفی از طریق گروه کانون یا تحقیق یک به یک جمع آوری شوند ، یادداشت هایی با دست نوشته یا نوارهای ضبط شده ویدیویی وجود خواهد داشت. اگر ضبط وجود دارد ، آنها باید قبل از شروع روند تجزیه و تحلیل داده ها رونویسی شوند.

 1. به عنوان یک راهنمای سخت گیرانه ، می تواند یک محقق ۸-۱۰ ساعت طول بکشد تا ضبط های مصاحبه را رونویسی کند ، که می تواند تقریباً ۲۰ تا ۳۰ صفحه دیالوگ ایجاد کند. بسیاری از محققان همچنین دوست دارند برای حفظ ضبط جمع آوری شده از گروه تمرکز متفاوت ، پوشه های جداگانه ای را حفظ کنند. این به آنها کمک می کند تا داده های جمع آوری شده را به صورت جزئی تقسیم کنند.
 1. در صورت وجود یادداشت های در حال اجرا ، که به عنوان یادداشت های میدانی نیز شناخته می شوند ، آنها در حفظ نظرات ، متن های محیطی ، نشانه های غیر کلامی و غیره مفید هستند. این یادداشت ها معمولاً غیر رسمی است اما باید به روشی مشابه ضبط ویدیو یا نوارهای صوتی تضمین شود.

تجزیه و تحلیل داده های کیفی

تجزیه و تحلیل داده های کیفی مانند یادداشت ها ، فیلم ها ، تصاویر ضبط صدا و اسناد متنی. یکی از روشهای پرکاربرد برای تجزیه و تحلیل داده های کیفی ، تجزیه و تحلیل متن است.

تجزیه و تحلیل متن یک روش تحلیل داده است که کاملاً متفاوت از سایر روشهای تحقیق کیفی است ، جایی که محققان زندگی اجتماعی شرکت کنندگان در مطالعه تحقیق را تجزیه و تحلیل کرده و کلمات ، اقدامات و غیره را رمزگشایی می کنند.

تصاویری نیز وجود دارد که در این مطالعه تحقیق استفاده می شود و محققان زمینه استفاده از تصاویر را تجزیه و تحلیل می کنند و استنتاج ها را از آنها ترسیم می کنند. در دهه گذشته ، تجزیه و تحلیل متن از طریق آنچه در بستر رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است ، محبوبیت بسیار خوبی کسب کرده است.

ویژگی های روشهای تحقیق کیفی

 1. روش های تحقیق کیفی معمولاً داده ها را در دیدگاه جمع می کنند ، جایی که شرکت کنندگان مشکلی را تجربه می کنند. این داده ها در زمان واقعی هستند و بندرت شرکت کنندگان را برای جمع آوری اطلاعات از مناطق جغرافیایی خارج می کنند.
 1. محققان کیفی معمولاً بجای تکیه بر یک منبع داده واحد ، چندین شکل داده مانند مصاحبه ، مشاهدات و اسناد را جمع می کنند.
 1. این نوع روش تحقیق به دنبال حل مسائل پیچیده با تجزیه به استنتاج های معنی دار است ، که به راحتی توسط همه قابل خواندن و درک است.

     ۴٫ از آنجا که این یک روش ارتباطی تر است ، مردم می توانند اعتماد خود را به محقق ببندند و اطلاعات بدست آمده به دست آمده خام و غیر قابل کنترل است.

مثال مطالعه موردی روش تحقیق کیفی

بیایید از یک صاحب کتابفروشی مثال بزنیم که به دنبال راه هایی برای بهبود فروش و دستیابی به مشتری است. در یک جامعه آنلاین از اعضاء که وفادار کتابفروشی بودند ، مصاحبه و سؤالات مربوط به آنها پرسیده شد و سوالات توسط آنها پاسخ داده شد.

در پایان مصاحبه متوجه شد که بیشتر کتاب های موجود در فروشگاه ها برای بزرگسالان مناسب بوده و گزینه های کافی برای کودکان و نوجوانان وجود ندارد.

با انجام این تحقیق کیفی ، صاحب کتابفروشی متوجه شد که کاستی ها چیست و احساسات خوانندگان چگونه است. از طریق این تحقیق هم اکنون صاحب کتابفروشی می تواند کتاب هایی را برای رده های سنی مختلف نگه داشته و بتواند فروش و دستیابی مشتری را بهبود بخشد.

چنین نمونه روش تحقیق کیفی می تواند به عنوان پایه ای برای استقبال از تحقیقات کمی بیشتر ، که راه حل های درمانی را ارائه می دهد ، خدمت کند.

تفاوت روشهای تحقیق کیفی و روشهای تحقیق کمی

تفاوتهای اساسی روشهای تحقیق کیفی و روشهای تحقیق کمی ساده است. آنها در:

تفاوتهای اساسی روشهای تحقیق کیفی و روشهای تحقیق کمی

تفاوتهای اساسی روشهای تحقیق کیفی و روشهای تحقیق کمی

 • اهداف تحلیلی آنها
 • انواع سوالات پرسیده شده
 • انواع ابزار جمع آوری داده ها
 • فرم داده هایی که تولید می کنند
 • درجه انعطاف پذیری
ویژگی ها
روشهای تحقیق کیفی
روشهای تحقیق کمی
اهداف تحلیلیاین روش تحقیق به توصیف تجربیات و باورهای فردی می پردازد.روش تحقیق کمی بر توصیف ویژگی های یک جمعیت متمرکز است.
انواع سوالات پرسیده شدهپرسش های بازپرسش های بسته
ابزار جمع آوری داده هااز روشهای نیمه ساختار یافته مانند مصاحبه های عمیق ، گروه های متمرکز و مشاهده شرکت کنندگان استفاده می شود.از روشهای بسیار ساختاری مانند مشاهده ساختار یافته با استفاده از پرسشنامه ها و نظرسنجی ها استفاده می شود.
نوع داده های تولیدداده های توصیفیداده های عددی
درجه انعطاف پذیریپاسخهای شرکت کنندگان بر نحوه و سؤالاتی که محققان در مرحله بعدی سؤال می کنند تأثیر می گذارد .پاسخهای شرکت کننده تأثیر نمی گذارد و یا مشخص نمی کند که محققان بعداً چه سؤالی یا سوالاتی را مطرح می کنند .

منبع : questionpro

0/5 (0 Reviews)