بازاریابی رویداد یا ایونت مارکتینگ : معنی ، مزایا ، و برنامه ریزی رویداد بازاریابی چگونه است ؟

بازاریابی رویدادی یا ایونت مارکتینگ یا  رویداد بازاریابی (Marketing Event)  یک استراتژی تبلیغاتی است که در آن بازاریابان با تعامل چهره به چهره با مصرف کنندگان ، برند ، محصول یا خدمات خود را تبلیغ می کنند.  از این طریق شرکتها می توانند پیام خود را با وضوح بیشتری ارسال کنند. رویدادهایی که برگزار می شود می تواند یا نمایشگاه ، کنسرت یا هر رویداد پشتیبانی دیگری باشد. برخی از مارک های تجاری حتی از شیوه های سرگرمی مانند نمایش ، مسابقه یا حتی مهمانی ها استفاده می کنند تا به مصرف کنندگان خود برسند. هر کسب و کار بزرگ یا کوچک باشد می تواند از بازاریابی رویدادی برای حداکثر رساندن پایه مشتری خود استفاده کند. و ارزش برند خود را به حداکثر برساند. اگر کسب و کار با موفقیت بتواند مشتریان هدف خود را ردیابی کند ، آنها همیشه می توانند از بازاریابی رویداد استفاده کنند تا مستقیماً از آنها درخواست شود.بازاریابی رویدادی یا ایونت مارکتینگ یا رویداد بازاریابیMarketing Event
بازاریابی رویدادی یا ایونت مارکتینگ

این بازاریابی رویدادی یا ایونت مارکتینگ یا  رویداد بازاریابی (Marketing Event)  یک استراتژی تبلیغاتی است که در آن بازاریابان با تعامل چهره به چهره با مصرف کنندگان ، برند ، محصول یا خدمات خود را تبلیغ می کنند.

 • یک رویداد بازاریابی چیست؟
 • علائم یک رویداد موثر در بازاریابی کدامند ؟
 • چه کسی می تواند از این بازاریابی رویدادی استفاده کند؟
 • بازاریابی رویداد چگونه برنامه ریزی و به کار گرفته می شود؟
 • مزایای مختلف یک رویداد موثر در بازاریابی چیست ؟
 • انواع فیزیکی بازاریابی رویدادی
 • انواع بازاریابی رویدادی آنلاین
 • بازاریابی رویدادی چقدر مؤثر است ؟
 • نقش بازاریابی رویدادی
 • نتیجه

بازاریابی رویدادی یا ایونت مارکتینگ چیست ؟

بازاریابی رویدادی یا ایونت مارکتینگ چیست

بازاریابی رویدادی یا ایونت مارکتینگ چیست

بازاریابی رویدادی یا ایونت مارکتینگ اصطلاحی است که برای مشخص کردن آن استراتژی تبلیغاتی استفاده می شود که توسط شرکت ها برای ارتقاء برند خود در یک تعامل با مشتری بکار گرفته می شود. رویدادهای بازاریابی به گونه ای سازماندهی می شوند که تعامل چهره به چهره بین مشتری و شرکت ها به طور مستقیم برقرار شود.

 از این طریق شرکتها می توانند پیام خود را با وضوح بیشتری ارسال کنند. رویدادهایی که برگزار می شود می تواند یا نمایشگاه ، کنسرت یا هر رویداد پشتیبانی دیگری باشد. برخی از مارک های تجاری حتی از شیوه های سرگرمی مانند نمایش ، مسابقه یا حتی مهمانی ها استفاده می کنند تا به مصرف کنندگان خود برسند.

آنها این کار را با روش نمونه گیری دستی به وسیله نمایشگر تعاملی انجام می دهند. اکنون ، این رویدادها می توانند هم در حالت آفلاین و هم در حالت آنلاین سازماندهی شوند.

هر دو حالت سازماندهی با مجموعه ای از مزیت های خود همراه هستند. در هر دو روش ، هدف اصلی شرکت ها برقراری ارتباط برند های خود چه بصورت حضوری و چه با تعامل در زمان واقعی است.

نکتهبازاریابی

در هر دو رویداد ، شرکت ها میزبان هستند در حالی که مشتریان شرکت کننده هستند. انواع مختلفی از استراتژی های بازاریابی می تواند برای رویداد بازاریابی مانند استراتژی ورودی یا استراتژی خارج از سازمان مورد استفاده قرار گیرد تا بتوان این پیشرفت را ایجاد نماید .

شرکتها با کمک رویداد بازاریابی می توانند تصویر طولانی مدت از خودشان را بر روی مشتریان هدف خود بگذارند.

به این ترتیب ، رویدادی که انجام می شود ، معمولاً روی مارک تجاری متمرکز است و به راحتی قادر به جلب توجه مصرف کنندگان و ارتباط آنها با برند می شود.

لازم است یک ایونت مارکتینگ موفق انجام شود تا شرکت ها بتوانند در ذهن مشتریان هدف خود طنین انداز شوند و در نهایت آنها را به موارد بالقوه تبدیل کنند.

علائم یک رویداد موثر در بازاریابی کدامند ؟

حال برای ترسیم یک رویداد موثر در بازاریابی ، اولین و اساسی ترین قدم ، شناسایی مخاطبان هدف آنها است. مرحله بعدی برنامه ریزی یک استراتژی مناسب برای ایجاد یک تأثیر مثبت طولانی مدت است که می تواند برای مدت طولانی در حافظه مشتری باقی بماند.

بنابراین ، رویدادهای بازاریابی فرصتی عالی برای ایجاد یک پیوند قوی با مشتریان و تبدیل آنها به موارد بالقوه است.

بازاریابی رویدادی به شرکتها کمک می کند تا به بخش مناسبی از مشخصات جمعیتی که ممکن است هم مشتری فعلی باشد و هم خریداران احتمالی را در بر می گیرد.

یکی از بارزترین خصوصیات یک رویداد موثر در بازاریابی این است که نه تنها مارک تجاری خود را به طور مثبت به بازدید کنندگان این رویداد تبلیغ می کند بلکه در مورد آن توصیفی می کند که برای مدت طولانی در ذهن مشتریان ماندگار خواهد شد.

چه کسی می تواند از این بازاریابی رویدادی استفاده کند؟

چه کسی می تواند از این بازاریابی رویدادی استفاده کند

چه کسی می تواند از این بازاریابی رویدادی استفاده کند

هر کسب و کار بزرگ یا کوچک باشد می تواند از بازاریابی رویدادی برای حداکثر رساندن پایه مشتری خود استفاده کند. و ارزش برند خود را به حداکثر برساند. اگر کسب و کار با موفقیت بتواند مشتریان هدف خود را ردیابی کند ، آنها همیشه می توانند از بازاریابی رویداد استفاده کنند تا مستقیماً از آنها درخواست شود.

برای درک این موضوع ، مثالی ارائه می دهیم اگر شرکتی وجود داشته باشد که فقط محصولات مرتبط با ورزش را بفروشد یا در برخی از کسب و کارهای ورزش و تناسب اندام شرکت داشته باشد ، ممکن است آنها رویدادهای ورزشی را برگزار کنند.

به این ترتیب ، آنها قادر به تعامل با مشتریانی خواهند بود که در ورزش هستند و ممکن است در آینده خریدار بالقوه شوند.

اگر شرکتی وجود دارد که وسایل الکترونیکی را به فروش می رساند ، آنها رویدادهای متداول متفاوتی را برگزار می کنند و محصولات خود را از طریق نمایشگاه های نوآوری و جدیدترین فن آوری هایی که عرضه می شود ، ارائه می دهند.

به طور مشابه ، هر شرکتی که هر نوع کالایی را به فروش می رساند ، رویدادهای بازاریابی مرتبط با آن محصولات خاص را ترتیب می دهد.

همچنین در طی این رویدادها در صورت نیاز ، بسته به شرایط و ضوابط آن شرکت ها می توانند نمونه هایی از آن را در صورت انجام قانونی توزیع کنند.

و در مواردی که برای شرکت غیرقانونی است که نمونه محصولات را به مشتریان خود بدهد ، هنوز هم می تواند آنها را در یک رویداد تعاملی درگیر کند که در آن بتوانند محصولات خود را با نشان دادن چگونگی عملکرد شان ارائه دهند.

برای درک این موضوع ، یک مثال را در نظر بگیرید. حال فرض کنید شرکتی وجود دارد که محصولات فشار خون را برای فشار خون بالا می فروشد. اکنون از آنجا که ارائه نمونه ممکن است غیرقانونی باشد ، این شرکت هنوز هم می تواند نمایش زنده ای از این موضوع ارائه دهد.

آنها حتی می توانند در طی بازاریابی رویدادی ، این نمایش را روی صحنه بیاورند و به حاضرین اجازه دهند با آن عکس بگیرند. از این طریق شرکت ها می توانند از لحاظ عاطفی با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند.

بازاریابی رویداد چگونه برنامه ریزی و به کار گرفته می شود؟

اکنون برنامه ریزی یک رویداد بازاریابی به خودی خود یک چالش است. این امر به این دلیل است که شرکت ها باید اطمینان حاصل کنند که هر رویدادی متفاوت است و یکدیگر را کامل می کنند ، اما تمرکز اصلی هر رویداد تبلیغ برند آنها است.

هر رویداد بازاریابی تنها باید با در نظر گرفتن برنامه کلی بازاریابی و موضوع اصلی شرکتی که آنها باید روی آن تمرکز کنند برنامه ریزی شود.

یک مارک تجاری باید بهترین تلاش خود را انجام دهد تا در مشتریان خود تأثیر بگذارد. برای این منظور ، آنها باید فعالیتهای درستی را برنامه ریزی کنند که در این رویدادهای بازاریابی انجام دهند.

برخی از نکات زیر ذکر شده است که می تواند در سازماندهی یک رویداد موفق بازاریابی بسیار کمک کند-

 • برای اینکه این رویداد جذاب و سرگرم کننده باشد ، حتماً انواع مختلف مسابقات سرگرم کننده یا مسابقات جذاب را میزبانی کنید.
 • سعی کنید در جلسات ملاقات یا گروه های کاربرانی حمایت مالی کنید و همچنین اطمینان حاصل کنید که در آن گروه ها شرکت می کنید.
 • همچنین ، پس از پایان این رویداد ، حتماً یک جشن پس از مهمانی برای رویداد صنعتی برگزار کنید. گاهی اوقات یک جشن قبل از مهمانی نیز می تواند میزبانی شود.
 • همچنین ، در طول کنفرانس رقیب ، مهمانی را نیز در آنجا برگزار کنید.
 • سعی کنید به عنوان سخنران صنعت داوطلب باشید.

اکنون سه جنبه متفاوت باید توسط تیم هایی که در حال توسعه بازاریابی رویدادی هستند ، در نظر گرفته شود.

 1. جنبه اول این است که شرکت باید هدف اصلی خود را که می خواهد به مشتریان منتقل شود ، در نظر بگیرد.
 2. جنبه دوم این است که آنها باید ضمن برنامه ریزی فعالیت های مختلفی که در طول رویداد اتفاق می افتد ، ذهن مخاطبان خود را حفظ کنند.
 3. و جنبه سوم این است که شرکت ها باید تصمیم بگیرند که چه نوع احساس ماندنی را می خواهند روی مشتریان خود بگذارد. و سپس در آن جهت کار کنند.

اکنون بسیاری از شرکت ها از کدهای QR روی مواد برندسازی خود و همچنین بر روی پوسترهای خود استفاده می کنند که در کنار هم در ایجاد یک برند تجاری فیزیکی و مجازی کمک می کنند.

با استفاده از این کدهای QR ، کاربران می توانند به وب سایت های رسمی منتقل شوند که تخفیف ها و چندین پیشنهاد دیگر در اختیار آنها قرار می گیرد.

مزایای مختلف یک رویداد موثر در بازاریابی چیست؟

مزایای ایونت مارکتینگ

مزایای ایونت مارکتینگ

فرض بر این است که با توجه به محبوبیت روزافزون بازاریابی رویدادی ، به زودی وارد دوره چریکی خواهد شد ؛ جایی که متخصصان بازاریابی گزینه های جدیدی را در اختیار شما قرار می دهند تا بتوانند در مورد محصولات و خدماتی که دارند ، در میان پایگاه هدف خود سر و صدا ایجاد کنند. و محصولات خود را بفروشند.

همچنین ، اگر رویداد بازاریابی موفقیت آمیز باشد ، می تواند انحصار آن تجارت خاص را در بازار رقابتی تضمین کند ، بنابراین به دلیل افزایش فروش و حاشیه سود ، به رشد آن کمک می کند.

یکی دیگر از مزایای ایونت مارکتینگ موفق این است که به همراه اطلاعات مربوط به برند و محصولی که به فروش می رسد؛ همچنین مقدار زیادی به ارزش آن شرکت خاص می افزاید. این مزیت کل رویداد را سازماندهی کرده است.

اگر این رویداد مواردی مانند تخفیف را ارائه می دهد ، می توانید نمونه های رایگان نیز ارائه دهید . رویدادهای خیریه مختلفی را ترتیب داده و یا برخی از رویدادهای سرگرم کننده را برپا کنید . در این صورت مشتریان به طور خودکار احساس می کنند که از قبل برخی از مزایا را دریافت می کنند و به سادگی شرکت در رویداد تجاری شرکت خواهند کرد .

همچنین ، بازاریابی رویدادی بهتر از روش تبلیغات سنتی محسوب می شود. این بدان دلیل است که ، در روش سنتی ، میلیون ها مشتری در همان زمان با همان شیوه هدف قرار می گیرند.

در حالی که در رویدادهای بازاریابی ، با هر مشتری به صورت جداگانه یا در گروه های کوچک رفتار می شود که به صورت جداگانه قابل مدیریت است. از این طریق ، رویدادهای بازاریابی قادر به ایجاد برداشت های فردی با کیفیت هستند.

انواع فیزیکی بازاریابی رویدادی

 1. نمایشگاه های تجاری

ویکی پدیا ، نمایشگاه های تجاری را به عنوان “مکانی که که شرکت های یک صنعت خاص بتوانند آخرین محصولات و خدمات خود را به نمایش بگذارند و نشان دهند” تعریف می کند. بازاریابان گزینه سازماندهی نمایشگاه های تجاری را دارند یا می توانند به سادگی در نمایشگاه تجاری شرکت کنند و به مصرف کنندگان آینده این فرصت را می دهند که کالاهای خود را بصورت مقدماتی مشاهده و آزمایش کنند.

 1. همایش ها یا سمینارها

کنفرانس ها یا سمینارها برنامه هایی هستند که توسط یک شرکت برای تبلیغ پیشنهادات خود برگزار می شود. در اینجا ، از چند مشتری هدف انتخاب شده برای شرکت در کنفرانس و کسب اطلاعات در مورد پیشنهادهای خاص دعوت می شود. همچنین ممکن است نمونه های کوچکی از محصول یا خدمتی که شرکت ارائه می دهد ، داده شود.

 1. اجلاس

برخلاف کنفرانس ها و سمینارها – که برای عموم مردم آزاد است ، اجلاس ها برای رهبران صنعت ، مدیران بالاترین سطح و مقامات دولتی در نظر گرفته شده است. اجلاس ها از سخنرانان بسیار مهم تشکیل شده اند و از نظر ماهیت بسیار بالا هستند و از نظر دامنه نیز کوچکتر هستند و با هدف بحث در مورد ایده ها و نهایی کردن معاملات عمده انجام می شوند.

انواع بازاریابی رویدادی آنلاین

انواع بازاریابی رویدادی

انواع بازاریابی رویدادی

 1. پخش مستقیم وقایع

همانطور که از نام این روداد پیداست ، این نوع بازاریابی رویدادها را به صورت پخش مستقیم برای مصرف کنندگان آینده نشان می دهد. اینها برای مشتریانی انجام می شود که گرچه به یک رویداد علاقه دارند ، قادر به حضور فیزیکی در این رویداد نیستند.

 1. وبینارها

وبینارها سمینارهایی هستند که از طریق وب سایت تحویل داده می شوند. وبینارها می توانند در زمان واقعی یا به صورت تقاضا باشند و شامل بحث ، کارگاه و ارائه ها صورت پذیرند .

 1. وقایع مجازی

رویدادهای مجازی آخرین نوع بازاریابی رویدادی آنلاین است. آنها اجازه می دهند تا یک خریدار آینده نگر در یک مکان مجازی ظاهر و احساس یک رویداد آفلاین را داشته باشد ، شرکت کند. نمونه ای از یک رویداد مجازی می تواند یک برنامه واقعی باشد که در زمان واقعی اتفاق می افتد. با این حال ، برخی از شرکت کنندگان – که قادر به حضور در برنامه واقعی نیستند – می توانند از یک رویداد مجازی یعنی یک غرفه مجازی دیدن کرده و مطالب را جمع کنند ، سؤال کنند و حتی با کارمندان دیدار کنند.

بازاریابی رویدادی چقدر مؤثر است ؟

 Event Marketing 2018: گزارش Benchmarks and Trends می گوید که ۸۰٪ از بازاریابان معتقدند که بازاریابی رویدادی موفق ترین کانال بازاریابی است.

گزارش دیگر مؤسسه بازاریابی رویداد می گوید :  ۵۸٪ از مصرف کنندگان ایونت مارکتینگ پس از این رویداد اقدام به خرید کالای بازاریابی کردند. در همین گزارش همچنین آمده است که ۸۶٪ از این خریداران به طور منظم خریدار آن محصول یا خدمات خاص شده اند. موفقیت بازاریابی رویداد را می توان با این واقعیت حاصل کرد که ۴۴٪ از بازاریابان ادعا می کنند از طریق بازاریابی رویدادی ، بازده ۳۳% را دریافت می کنند.

این موفقیت بازاریابی رویدادها بوده است که Forrester Research می گوید تا سال ۲۰۲۰ ، ۳٫۲ میلیون رویداد جهانی حرفه ای سالانه برگزار می شود.

نقش بازاریابی رویدادی

برای درک دیدگاه خریدار

یکی از مهمترین دلایلی که کسب و کارها برای بازاریابی رویدادی تصمیم می گیرند ، گرفتن دیدگاهی معتبر از خریدار است. داشتن مکالمه حضوری به سازمانها این امکان را می دهد تا بینش اصیل و بازخورد خریدار را بدست آورند. این به آنها کمک می کند تا درک کنند که دقیقاً خریدار چه نیازی دارد . و او چگونه محصول یا خدمات شما را درک می کند. این اطلاعات سپس به آنها کمک می کند تا محصول یا خدمات خود را بهبود بخشند.

تجارب برندسازی و تجاری در زمان واقعی به افزایش وفاداری خریدار کمک می کند

از آنجا که ایونت مارکتینگ به مصرف کنندگان کمک می کند تا به روش های شخصی و متمرکز به سازمان متصل شوند ، مشتریان آن را یک ارتباط عاطفی تلقی می کنند . و از این رو به برند وفادار می شوند. در حقیقت ، گزارش هایی در مورد بازاریابی تجربی نشان می دهد که ۷۲ درصد از مشتریان مارک هایی را مشاهده می کنند که رویدادهای با کیفیت را مثبت ارائه می دهند.

تعامل رسانه های اجتماعی را افزایش دهید

بازاریابی رویدادی روشی مؤثر برای تقویت بخشیدن به مشارکت رسانه های اجتماعی برند است. کسب و کارهای استراتژیک از رسانه های اجتماعی برای هدایت کسب و کار قبل از یک رویداد زنده یا بعد از یک رویداد زنده استفاده می کنند. برخی مراحل که به آنها کمک می کند تا تعامل های رسانه های اجتماعی خود را افزایش دهند . ارائه جوایز ، تخفیف ها ، کوپن ها یا سازماندهی مسابقات یا حتی با ارسال عکس های قبل از رویداد یا پس از رویداد است. موارد فوق به آنها کمک می کند تا مصرف کنندگان خود را درگیر کنند و از این طریق جامعه برند خود را بسازند.

ایجاد بازده

بازاریابی رویدادی مانند نمایش های تجاری به کسب و کارها در ایجاد بازده فوق العاده کمک می کند. از آنجا که مصرف کنندگان هدف در نمایشگاه هایی که در آن شرکت می کنند حضور دارند ، شانس بیشتری برای دریافت راهنمای مصرف کنندگان آینده دارند.

بازاریابی رویداد  اگر به طور صحیح انجام شود ، بسیار مفید است و این یکی از روشهای ارجح بازاریابی است.

نتیجه

بنابراین رویداد بازاریابی برای شرکت ها کاملاً ضروری است زیرا به آنها کمک می کند تا پیوند محکمی با مشتریان برقرار کنند زیرا این امر تعامل یک به یک را شامل می شود و شرکت ها می توانند بصورت حضوری با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند.

اگر برای برنامه ریزی یک رویداد بازاریابی در کسب و کار خود مشکل دارید می توانید با تیم مشاوره بازاریابی Marketing Iran Talent تماس بگیرید .

منبع : marketing91