تجزیه و تحلیل شکاف

تجزیه و تحلیل شکاف یک ابزار استراتژیک عالی است که توسط مدیریت استفاده می شود تا مشخص کند شرکت به کجا می رود و انتظارات  یا پتانسیل شرکت چیست . دلایل زیادی می تواند وجود داشته باشد که در استراتژی شرکت ها شکاف وجود دارد. بیشتر این دلایل به دلیل تغییر فضای کسب و کار است. آنچه در این مقاله بازاریابی خواهید خواند :

تجزیه و تحلیل شکاف چیست ؟

مثالی برای تشریح بهتر تحلیل شکاف

انواع شکاف

 • شکاف محصول / بازار
 • شکاف عملکرد
 • شکاف نیروی انسانی

مزایای استفاده از تحلیل شکاف

معایب تحلیل شکاف

چگونه می توان یک تحلیل شکاف را انجام داد؟

مراحل اساسی تجزیه و تحلیل شکاف

نمونه هایی از تجزیه و تحلیل شکاف

تجزیه و تحلیل شکافGap Analysis
تجزیه و تحلیل شکاف چیست

تجزیه و تحلیل شکاف چیست ؟

تجزیه و تحلیل شکاف یک ابزار استراتژیک عالی است که توسط مدیریت استفاده می شود تا مشخص کند شرکت به کجا می رود و انتظارات  یا پتانسیل شرکت چیست . در اصل ، تجزیه و تحلیل شکاف ، دستاورد واقعی را با موفقیت بالقوه برای یافتن شکاف در استراتژی موجود مقایسه می کند. سپس این فاصله باید به گونه ای پر شود که شرکت از پتانسیل های خودش استفاده کند.

دلایل زیادی می تواند وجود داشته باشد که در استراتژی شرکت ها شکاف وجود دارد. بیشتر این دلایل به دلیل تغییر فضای کسب و کار است. در یک دهه گذشته ، ما در محیط کسب و کار تغییرات بسیاری داشته ایم . بازار خرده فروشی با محدودیت هایی روبرو شده است ، اینترنت خرده فروشی را در دست گرفته و اکنون موبایل و تلفن های هوشمند از اینترنت استفاده می کنند تا مشتریان خود را به دست آورند.

مثالی برای تشریح بهتر تحلیل شکاف

تجزیه و تحلیل شکاف

تجزیه و تحلیل شکاف

تصور کنید که شما یک روزنامه نویسی بسیار قدیمی هستید و فقط می خواهید با توزیع سنتی مقاله ادامه دهید. شما نه می خواهید یک وب سایت داشته باشید ، نه برنامه موبایل را می خواهید. به آرامی اما مطمئناً روزنامه شما محبوبیت خود را از دست خواهد داد. این امر به این دلیل است که شما اکثر خوانندگان بالقوه را رها می کنید – خوانندگان آنلاین و همچنین خوانندگان موبایل.

بنابراین ، در پایان اگر شرکت روزنامه به سقوط خود نگاه کند ، متوجه خواهد شد که شکافی در فناوری موجود در بازار و فناوری موجود در شرکت وجود دارد. به دلیل عدم استفاده از فناوری ، این شرکت در جذب خواننده های جدید ناکام بوده است.

 1. بنابراین ، تجزیه و تحلیل شکاف تجزیه و تحلیلی است که در آن شرکت متوجه می شویم در حال حاضر کجا ایستاده است ؟  
 2. محیط کسب و کار فعلی چیست؟ و
 3. شرکت باید به کجا برود و متعاقباً برای دستیابی به پتانسیل های خود شرکت چه کاری را باید انجام دهد؟

گپ آنالیز همچنین می تواند راهبردهایی را ارائه دهد که بهینه سازی استفاده از منابع برای به دست آوردن بهترین نتیجه ممکن است.

جنبه دیگر تحلیل شکاف انتظارات است. این انتظارات ممکن است از فروشندگان ، کارمندان یا مشتریان باشد. اگر انتظارات برآورده نشود ، بین انتظارات و واقعیت ها شکاف وجود دارد. به عنوان مثال – فروشندگان انتظار پرداخت به موقع را دارند ، اما پرداخت ها همیشه به تأخیر می افتد. بنابراین ، به دلیل این شکاف در ارتباطات ، این شرکت ممکن است فروشندگان را از دست بدهد. تحقق انتظارات یکی دیگر از اهداف تجزیه و تحلیل شکاف است.

تجزیه و تحلیل شکاف : انواع ، مزایا و نحوه انجام تجزیه و تحلیل شکاف

تحلیل شکاف

تحلیل شکاف

تحلیل شکاف تفاوت بین عملکرد واقعی یک سازمان با عملکرد مطلوب یا بالقوه است. اگر منابع فعلی یک سازمان مورد سوء استفاده قرار نگیرد و از سرمایه گذاری در فناوری یا سرمایه منصرف نشود ، سازمان تحت تأثیر قرار نمی گیرد.

1gap analysis

تحلیل شکاف بین تخصیص افزوده ، سطح تخصیص فعلی ، ادغام منابع و در نهایت زمینه های بهبود را تشخیص می دهد. با این تجزیه و تحلیل ، مناطقی که نیاز به پیشرفت دارند مشخص می شود.

2gap analysis

تجزیه و تحلیل شکاف شامل یافتن ، جزئیات و بهبود واریانس بین نیازهای کسب و کار و تواناییهای فعلی سازمان (مانند منابع ، فناوری ، سرمایه و …) است.

3gap analysis

تجزیه و تحلیل شکاف را می توان به راحتی با استفاده از معیار و از دیگر ارزیابی ها تعیین کرد. پس از مشخص شدن عملکرد مورد انتظار شرکت ، می توان آن را به راحتی با سطح فعلی عملکرد یک سازمان مقایسه کرد.

این مقایسه تجزیه و تحلیل شکاف نامیده می شود. این نوع تحلیل می تواند در سطح عملیاتی یا استراتژیک سازمان انجام شود.

مقالات پیشنهادی

آموزش گانت چارت در اکسل

بیشتر بدانیم

همچنین می توان آن را به عنوان تحلیل تجاری یک سازمان برای کاری که در حال حاضر انجام می دهد و جایی که می خواهد در آینده باشد نامگذاری کرد. تجزیه و تحلیل شکاف را می توان از دیدگاه های مختلفی از جمله منابع انسانی ، فرآیندهای تجاری ، جهت تجاری و فناوری اطلاعات انجام داد. تجزیه و تحلیل شکاف به اندازه گیری سرمایه گذاری پول ، زمان و منابع انسانی کمک می کند تا به یک نتیجه خاص برسیم.

به عنوان مثال ، تغییر سیستم پرداخت حقوق سازمان از سیستم کاغذی به سیستم بدون کاغذ. تجزیه و تحلیل شکاف همچنین می تواند برای تعیین اینکه چگونه یک محصول یا راه حل به خوبی نیازهای مورد نیاز را برآورده می کند ، مورد استفاده قرار گیرد.

در این سناریو ، تجزیه و تحلیل نتیجه Gap می تواند به عنوان خوب ، متوسط یا ضعیف رتبه بندی شود. با انجام تجزیه و تحلیل Gap می توان مشخص کرد که محصولات جدید باید به چه مواردی اضافه شوند یا چه نوع دیگری از افزودنی ها در سیستم موجود باید انجام شود. شکاف باید توسط سازمان پر شود تا از رقابت و بقا در بازار جان سالم به در برد.

انواع تجزیه و تحلیل شکاف

سه نوع شکاف وجود دارد.

۱) شکاف محصول / بازار

شکاف محصول بازار

شکاف محصول بازار

شکاف محصول یا بازار را می توان به عنوان تفاوت بین فروش واقعی انجام شده و بودجه فروش تعریف کرد.

۲) شکاف عملکرد

شکاف عملکرد را می توان شکاف بین عملکرد واقعی و عملکرد مورد انتظار تعریف کرد.

۳) شکاف نیروی انسانی

شکاف نیروی انسانی را می توان به عنوان تفاوت بین قدرت واقعی سازمان و کمیت و تعداد نیروی کار مورد نیاز تعریف کرد.

مزایای استفاده از تجزیه و تحلیل شکاف چیست ؟

 • تضمین می کند که خواسته های پروژه مطابق دلخواه برآورده شده است.
 • این بینش را در زمینه هایی که نیاز به پیشرفت هایی از قبیل محصولات ، بهره وری ، فرآیندها ، سودآوری ، عملکرد ، رضایت مشتری ، مزیت رقابتی و مشارکت دارد ، فراهم می کند.
 • کمک می کند تا مناطقی را که ضعیف و دارای کمبود دارند تعیین و به رفع آن نقاط ضعف و کاستی ها پرداخته شود.
 • به کشف تفاوت بین ادراک و واقعیت کمک می کند.
 • کمک می کند تا بهترین مکان برای به کارگیری انرژی و منابع متمرکز را تعیین کنید.
 • اطلاعات را برای تصمیم گیری بهتر فراهم می کند ، که این امر به بهبود عملکرد منجر می شود.
 • اگر تجزیه و تحلیل شکاف انجام شود ، نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل شکاف به درستی و به راحتی قابل درک است.

معایب تحلیل شکاف

 • با این حال که تحلیل شکاف علل برخی از مشکلات را نشان می دهد. اما اگر به اندازه کافی عمیق نباشد ، می توان علت واقعی مشکل را نشان نداده و پیچیدگی های مختلفی که در ورای مشکل وجود دارد ، همچنان کشف نشده باقی بماند.
 • موفقیت تحلیل شکاف به ماندگاری و دانش افراد درگیر در فرآیند تحلیل شکاف بستگی دارد.
 • شانس زیادی وجود دارد که نتایج تجزیه و تحلیل را نادرست بدانند زیرا حوزه ها به خصوص در سازمان های بزرگ تغییر می کنند.

چگونه می توان یک تحلیل شکاف را انجام داد؟

در سازمان های بزرگ ، وظیفه انجام تجزیه و تحلیل شکاف مربوط به مدیران پروژه ، تحلیلگران کسب و کار ، تیم های مدیریت یا تیم های بهبود فرآیند است. با این وجود ، اگر با کمی آموزش و رعایت  درستالگوی قدم های طراحی شده ، هر کسی می تواند تحلیل شکاف را به طور مؤثر انجام دهد.

برخی از سازمانها برای انجام تحلیل شکاف ، دستورالعمل هایی را که می توان دنبال کرد ، نگه می دارند. در این بخش با مراحل اساسی که باید برای تحلیل شکاف موفقیت آمیز انجام شود یاد خواهید گرفت.

مقالات پیشنهادی

تجزیه و تحلیل پارتو

مراحل اساسی تجزیه و تحلیل شکاف

۱) منطقه مورد تجزیه و تحلیل و اهداف مورد نظر را تعیین کنید

به عنوان مثال ، اگر هدف شما این است که تعیین کنید که چرا کارخانه شما به اهداف خروجی نمی رسد. پس باید علل مؤثر در رسیدن به اهداف را پیدا کرده و راه حلهایی را برای از بین بردن این دلایل پیشنهاد دهید.

۲) ایجاد یک آینده ایده آل

اگر همه کارها طبق برنامه انجام شود ، بایستی برای آینده برنامه ریزی نمایید .

۳) وضعیت فعلی را تجزیه و تحلیل کنید

علل عدم دستیابی به اهداف چیست؟ به عنوان مثال ، آیا کارکنان فاقد آموزش هستند؟ آیا بخش تولید کمبودی دارد؟ آیا مواد مورد نیاز به طور مداوم در دسترس بوده است؟ آیا چیدمان تولید مانع رسیدن به هدف بود؟

۴) وضعیت واقعی را با یک حالت ایده آل مقایسه کنید

تفاوت بین تولید واقعی و تولید مورد نظر چیست؟ به عنوان مثال ، آیا شما نیاز به تولید ۱۰۰ واحد در ساعت دارید ، اما موفق به تولید فقط ۸۰ واحد شده اید؟

۵) فاصله را توضیح دهید و تفاوتها را به صورت کمیت بیان نمایید

در مثال فوق از واحد تولید ، ۲۰٪ کمبود تولید داشته است. پس از انجام تحقیقات برای تعیین دلایل ، سهم هر یک از کمبودها مشخص می شود.

۶) گزارش توصیه‌ها را تهیه کنید و طرحی را ایجاد کنید تا شکاف ایجاد شده پر شود

پس از انجام تجزیه و تحلیل ، باید تصمیم بگیرید که چه تغییراتی را باید انجام دهید و برای برطرف کردن این شکاف چه اقداماتی باید انجام شود. در مثال ما ، تیم تجزیه و تحلیل ممکن است تصمیم بگیرد که موضوع طرح راهی آسان برای مقابله با مشکل است و بیشترین تأثیر را خواهد گذاشت ، و همچنین ممکن است راه هایی برای رفع آن پیشنهاد کنند.

آنها همچنین می توانند با تیم های زنجیره تامین و تأمین کننده همکاری کنند تا توصیه هایی را برای رفع مشکلات ارائه دهند. ایده ها خلاصه می شوند و برای تصویب بیشتر برای اقدام به مدیریت ارائه می شوند.

نمونه هایی از تجزیه و تحلیل شکاف

بسیاری از حوزه های تجارت مانند فروش ، حسابداری ، خدمات مشتریان و غیره وجود دارد که می تواند از شکاف استفاده کند. در اینجا چند نمونه از این موارد به شما کمک می کند تا کاربرد گسترده تحلیل Gap را درک کنید.

۱) بهره وری

هنگامی که سطح بهره وری شرکت شما انتظاراتی را که برای شرکت خود دارید یا الزامات مختلف تجاری ارائه شده را برآورده نمی کند ، می توانید با استفاده از یک تحلیل شکاف ثابت کنید.

۲) راه اندازی محصول جدید

وقتی شرکت شما محصولی جدید را راه اندازی می کند ، می توانید یک تحلیل Gap انجام دهید تا مشخص شود که چرا اهداف فروش برآورده نمی شود.

۳) عملکرد فروش

یک تولید کننده می تواند به فروشگاه یا کالاهای خود نگاه کند تا مشخص کند کدام کالاها عملکرد خوبی دارند و کدام یک عملکرد پایینی دارند . به این ترتیب ، می توان تعیین کرد که آیا ترکیب مناسبی از محصول تولید می شود یا برای ایجاد سود بیشتر و برآورده کردن مطالبات در آینده باید تغییراتی ایجاد کند.

۴) مدیریت زنجیره تأمین

اگر  فروشگاه خود را به طور مکرر از تأمین منابع عاجز یافتید ، می توانند یک تحلیل شکاف را انجام دهید تا دلیل این امر را دریابید.

۵) ارزیابی محصول

تجزیه و تحلیل gap را می توان توسط یک شرکت نرم افزاری انجام داد تا کلیه عملکردها و ویژگیهایی که در مورد الزامات یک تجارت کسب می شود مطابق انتظارات باشد.

۶) ارزیابی فردی

تجزیه و تحلیل شکاف توسط مدیر تیم به عنوان یک فعالیت می تواند به اعضا تیم داده شود. نتایج این فعالیت نه تنها راه های بهبود عملکرد هر فرد را تعیین می کند بلکه بهترین شیوه هایی را که فرد برای بهبود عملکرد خود باید اتخاذ کند ، به گونه ای است که می توان بهره وری آنها را ارتقا داد.

منبع : marketing91