بازاریابی خرده فروشی : اصول اصلی و اهمیت آن چیست

بازاریابی خرده فروشی نوعی بازاریابی است که در آن خرده فروشان سعی می کنند با ایجاد آگاهی در بین مشتریان ، محصولات خود را تبلیغ کنند و این به رشد علاقه مشتری به کالاها یا خدماتی که فروخته می شود کمک می کند. بازاریابی خرده فروشی نوعی مارکتینگ است که به طور مستقیم بین خرده فروشی و مشتری صورت می گیرد. در حال حاضر روش های مختلفی وجود دارد که از طریق آن می توان بازاریابی خرده فروشی را انجام داد. اکثرا انواع مختلفی از رسانه ها باز می شوند تا بازاریابی خرده فروشی بتواند به صورت کارآمد انجام شود.

بازاریابی خرده فروشیRetail Marketing
بازاریابی خرده فروشی

بازاریابی خرده فروشی چیست ؟

بازاریابی خرده فروشی (retail marketing) به عنوان آن شکل از توابع بازاریابی تعریف می شود که در آن کالایی به طور مستقیم در فروشگاه های خرده فروشی به مشتری عرضه می شود.

سه کارکرد اصلی در بازاریابی خرده فروشی وجود دارد که شامل برنامه ریزی ، ارتقاء و ارائه محصول می باشد.

درک مفهوم بازاریابی خرده فروشی

انواع مختلف فروشگاههای خرده فروشی کدامند ؟

۱) فروشگاههای چند بخشی

۲) فروشگاه های خاص

۳) سوپر مارکت

۴) فروشگاه راحتی

۵) فروشگاه های همواره تخفیف

۶) بازار فروش کارخانه

۷) مراکز خرید

اصول اصلی بازاریابی خرده فروشی کدام است ؟

۱) محصول

۲) قیمت

۳) محل سکونت

۴) ارتقاء

اهمیت بازاریابی خرده فروشی چقدر است ؟

نتیجه

درک مفهوم بازاریابی خرده فروشی

مفهوم بازاریابی خرده فروشی

مفهوم بازاریابی خرده فروشی

اکنون در بازاریابی خرده فروشی ، توزیع کالا در بین مشتریان از طریق یک رویکرد مستقیم انجام می شود. در اینجا خرده فروشی ، فروش کالاها و خدمات است که بین دو طرف اتفاق می افتد. یکی از تجار (فروشنده) و دیگری کاربر نهایی (خریدار) است.

بازاریابی خرده فروشی نوعی بازاریابی است که در آن خرده فروشان سعی می کنند با ایجاد آگاهی در بین مشتریان ، محصولات خود را تبلیغ کنند و این به رشد علاقه مشتری به کالاها یا خدماتی که فروخته می شود کمک می کند.

خرده فروشان از چندین استراتژی و رویکرد متفاوت برای بازاریابی کالاها و خدماتی که توسط آنها به فروش می رسد استفاده می کنند و بدین ترتیب ارزش فروش آنها افزایش می یابد.

بازاریابی خرده فروشی چیزی است که به برنامه ریزی زیادی قبل از اینکه در نهایت به مرحله اجرا در بیاید ، نیاز دارد . اولین قدم برای retail marketing برنامه ریزی است. سپس مرحله بعدی ترویج محصولی است که آنها می فروشند و سپس مرحله سوم و آخر که بر جنبه ارائه محصولات متمرکز است ، فرا می رسد.

هرچه محصول با زیبایی بیشتری ارائه شود ، مشتریان تمایل بیشتری به خرید آن خواهند داشت. اکنون اساسی ترین اقدامی که باید انجام شود تا بازاریابی کارآمد صورت بگیرد این است که کالایی که فروخته می شود باید بصورت منحصر به فرد به مشتریان ارائه شود.

غیر از این نیز باید سعی کنید بسته بندی خود را که باید به نظر ارگونومیک باشد ارائه دهید . قیمت گذاری محصولات را با در نظر گرفتن پتانسیل بازار تنظیم کنید و همچنین باید از کمپین فروش مراقبت کرد. همچنین ، در بعضی مواقع ، آنها سعی می کنند با تخفیف و اعتبار همراه شوند تا مشتریان بیشتری را نیز به خود جلب کنند.

در اینجا بازاریابی خرده فروشی توسط خرده فروشان انجام می شود. این خرده فروشان می توانند سازمان های فردی یا کلی باشند. آنها سهم خود را از این طریق تشکیل می دهند که کالاها بتوانند به طور موثری به دست کاربران نهایی برسند. به سادگی نمی توان خرده فروشان را از این ایده بازاریابی خرده فروشی شکل داد.

انواع مختلف فروشگاههای خرده فروشی کدامند ؟

retail marketing نوعی مارکتینگ است که به طور مستقیم بین خرده فروشی و مشتری صورت می گیرد. در حال حاضر روش های مختلفی وجود دارد که از طریق آن می توان بازاریابی خرده فروشی را انجام داد. اکثرا انواع مختلفی از رسانه ها باز می شوند تا بازاریابی خرده فروشی بتواند به صورت کارآمد انجام شود.

همچنین موفقیت این خرده فروشی ها و فروشگاه های عمده بستگی به مکانی دارد که در آن افتتاح می شود. اکنون در اینجا انواع مختلفی از خرده فروشی ها وجود دارد که تقریباً در همه جا دیده می شود!

فروشگاه های چند بخشی

انواع مختلف فروشگاههای خرده فروشی

انواع مختلف فروشگاههای خرده فروشی

فروشگاه های چند بخشی یک فروشگاه است که در آن مشتری می تواند چندین خط از محصولات را که می تواند در موارد روزمره استفاده شود ، پیدا کند . این محصولات شامل انواع مختلفی از قبیل پوشاک ، کالاهای خانگی ، مبلمان و غیره است که در این قسمت ، هر خط به عنوان یک بخش جداگانه فعالیت می کند.

فروشگاه های خاص

این نوع فروشگاه ها ، همانطور که از نام آن مشخص است ، بیشتر در یک خط محصولات واحد متمرکز شده اند. آنها روی یک خط خاص از محصول تمرکز می کنند و سعی می کنند محصولاتشان خاص باشد. به عنوان مثال – فروشگاه کفش یا جواهر فروشی.

سوپر مارکت

این نوع فروشگاه های خرده فروشی اخیراً در حال افزایش است. در ابتدا آنها فقط به شهرهای بزرگ می پرداختند ، اما اکنون بالهای خود را حتی به شهرهای کوچکتر نیز گسترش می دادند.

دلیل این امر این است که سوپر مارکت ها مقصد یک طرفه برای انواع مشتری ها هستند. این نوع مغازه ها مساحت بزرگی را اشغال می کنند و در آنجا سعی می کنند تقریباً کالای مورد نیاز یک فرد عادی را بفروشند.

این شامل مواردی از مواد غذایی تا پوشاک ، جواهرات و لوازم التحریر است. در واقع ، آنها میوه و سبزیجات نیز می فروشند. و دلیل اصلی محبوبیت آنها این است که کالاهایی که در اینجا به صورت عمده خریداری می شوند ، با تخفیف های گسترده ای به فروش می رسند.

این نوع فروشگاه ها عموماً دارای حجم بالا ، حاشیه کم و ترویج سلف سرویس هستند.

فروشگاه راحتی

همانطور که از نام این فروشگاه پیداست ، این فروشگاه ها در مکانی واقع شده اند که دسترسی به افراد آسان است. اینها معمولاً در مناطق حومه شهر واقع شده و قیمتهایی را که کمی بالاتر از نرخهای معمولی قیمت دارند شارژ می کنند.

آنها هم مواد غذایی و هم کالاهای غیرغذایی را تهیه می کنند.

فروشگاه های همواره تخفیف

این نوع فروشگاه ها به دلیل ارائه کالاهای استاندارد معروف هستند. محصولاتی که در اینجا به فروش می رسد با قیمت های پایین ثابت بوده و بنابراین حاشیه کم و حجم بالایی دارند.

بازار فروش کارخانه

انواع مختلف فروشگاههای خرده فروشی

انواع مختلف فروشگاههای خرده فروشی

تولید کنندگان این نوع فروشگاه ها را مدیریت می کنند. آنها معمولاً مازاد تولید خود را با قیمت های تخفیف دار به فروش می رسانند.

مراکز خرید

این یکی دیگر از انواع بازاریابی خرده فروشی است که کاملاً رواج دارد. آنها محصولات گسترده ای را ارائه می دهند و همه این موارد را در زیر یک سقف قرار می دهند.

همراه با محصول برای مقاصد تفریحی مانند تئاتر و بخش غذا گزینه های بسیار مناسبی نیز دارند.

اصول اصلی بازاریابی خرده فروشی کدام است

به طور عمده چهار اصل اساسی وجود دارد که پایه و اساس بازاریابی خرده فروشی بر روی آن ساخته شده است.

اینها محصول ، قیمت ، مکان و ترفیعات هستند. کسی که بتواند هر چهار مورد از اینها را حفظ کند ، قادر خواهد بود تا بازاریابی خرده فروشی را به طور مؤثر پیش ببرد.

محصول

محصول در بازاریابی خرده فروشی

محصول در بازاریابی خرده فروشی

این مهمترین جنبه بازاریابی است. باید کالاهایی را داشته باشند که بتوانند به بازار عرضه کنند. این می تواند ملموس یا حتی نامشهود باشد.

همچنین ، همراه با این بسته بندی نیز لازم است. و هرگز کافی نیست که تأکید شود که نوع مناسب بسته بندی چقدر مهم است.

شما باید اطمینان حاصل کنید که بسته بندی شما خوب است ؛ در غیر این صورت ، ممکن است این یک خطر بزرگ برای مصرف کنندگان باشد. برای این کار ، سعی کنید بسته بندی خود را شیک تر و شخصی تر جلوه دهید. همچنین ، برای جذاب تر کردن آن ، سعی در انتخاب گزینه سازگار با محیط زیست داشته باشید .

قیمت

قیمت در بازاریابی خرده فروشی

قیمت در بازاریابی خرده فروشی

این یکی دیگر از جنبه های مهم است که در جزئیات باید با آن بسیار محتاط باشید. اگر قیمت گذاری محصولات به شیوه صحیح انجام نشده باشد ، ممکن است تأثیر منفی بر تجارت داشته باشد. اما اگر با استراتژی های قیمت گذاری همگام هستید ، ممکن است قیمت تغییر دهنده بازی برای تجارت شما باشد.

قیمت می تواند تجارت شما را به ارتفاعات جدید ببرد و سود زیادی برای شما به همراه آورد. حال باید اطمینان حاصل کرد که ضمن تعیین قیمت ها ، عوامل مختلفی را که تقاضای مشتریان ، رقبا ، سود ، شرایط بازار و موقعیت یابی محصول است ، در نظر بگیرید.

بنابراین هنگامی که این پارامترها به درستی تحلیل شوند ، قیمت گذاری محصول می تواند انجام شود.

مکان

مکان در بازاریابی خرده فروشی

مکان در بازاریابی خرده فروشی

این یک عامل مهم دیگر است که نمی توان آن را نادیده گرفت.

هنگام وارد شدن به بازاریابی خرده فروشی ، راه اندازی یک خرده فروشی ضروری است. مهمتر از آن ، تصمیم گیری در مورد مکان مناسب برای آن باید در اولویت باشد زیرا هیچ نکته ای برای باز کردن یک موقعیت مکانی فروش در مکانی که بازدید از آن برای مشتریان ساده باشد وجود ندارد.

این ممکن است امتیاز دیگری برای مشتریان باشد زیرا هیچ کس فقط برای خرید محصولات مورد استفاده روزانه خود مایل به رفتن به مکانی نیست که فراتر از راحتی آنها باشد. بنابراین هنگام راه اندازی فروشگاه باید این واقعیت را در نظر گرفت که در مکانی باشید که حداکثر مشتریان در آن قرار بگیرند.

ترفیعات

ترفیعات در بازاریابی خرده فروشی

ترفیعات در بازاریابی خرده فروشی

این چهارمین اصل مهمی است که خرده فروشان در صورت موفقیت کسب و کار خود می بایست از آن پیروی کنند. با ترفیع یک محصول ، مشتریان از آن محصول آگاه می شوند. اگرچه با ترفیع آنها در مورد چندین ویژگی از محصولات که ممکن است برای آنها مفید باشد آشنا می شوند.

اگر محصولی ترفیع نشود ، دیگر هیچ کس در مورد آن آگاهی نخواهد داشت. این ترفیعات بسیار ضروری است.

اهمیت بازاریابی خرده فروشی چقدر است ؟

  بازاریابی در خرده فروشی نقش عمده ای در دنیای اقتصاد دارد. این شامل فروش مستقیم کالاها و خدمات به مردم است. در بازاریابی خرده فروشی ، رسانه ها نسبتاً در یک مقیاس بسیار بزرگ سازماندهی می شوند و سپس کالاها توسط این فروشگاه ها به کاربر نهایی ارائه می شود که در نهایت مصرف کننده است.

به طور کلی ، بازاریابی خرده فروشی یکی از کارکردهای بازاریابی است که توزیع محصولات را به مشتریان خود انجام می دهد. یکی از مهمترین مزایای بازاریابی خرده فروشی این است که راحتی و رفاه را در اختیار مشتریان قرار می دهد.

این نوع بازاریابی فعالیتهایی که مربوط به فروش محصول است را فراهم می کند. فروش محصولات از طریق کانالهای مختلف مانند مراکز خرید ، فروشگاههای کوچک و بزرگ و تلاش مستقیم برای بازاریابی مصرف کنندگان از طریق تماس با آنها یا ایمیل و غیره صورت می گیرد.

نتیجه

بنابراین بازاریابی خرده فروشی هنوز شکلی محبوب از بازاریابی در سراسر جهان است. این نوعی از بازاریابی است که بطور مستقیم بین فروشندگان و کاربر نهایی (خریداران) انجام می شود.

اگر مایل به اطلاعات و مشاوره بیشتر در این حوزه هستید با تیم مشاوره بازاریابی مارکتینگ ایران تلنت تماس بگیرید.

منبع : marketing91