کارآفرینی اجتماعی (Social entrepreneurship)

کارآفرینی اجتماعی (Social entrepreneurship) رویکردی است که توسط سازمانها اتخاذ می شود و آنها در استراتژی هایی سرمایه گذاری می کنند که راه حل هایی برای موضوعات فرهنگی ، اجتماعی و زیست محیطی و همچنین سودآوری برای سازمان ارائه می دهد. 

 • معنی و مفهوم کارآفرینی اجتماعی
 • چرا کارآفرینی اجتماعی مهم است؟
 • اهمیت کارآفرینی اجتماعی
 • نمونه و مثالهای کارآفرینی اجتماعی
 • ویژگی های کارآفرینی اجتماعی
 • درک کارآفرینی اجتماعی
کارآفرینی اجتماعی

کارآفرینی اجتماعی

کارآفرینی اجتماعی (Social entrepreneurship) رویکردی است که توسط سازمانها اتخاذ می شود و آنها در استراتژی هایی سرمایه گذاری می کنند که راه حل هایی برای موضوعات فرهنگی ، اجتماعی و زیست محیطی و همچنین سودآوری برای سازمان ارائه می دهد.

کارآفرینان اجتماعی به دنبال ایده های تجاری متفاوت و منحصر به فردی هستند که با جامعه ارتباط نزدیکی دارند و راه حلهای فرهنگی و اجتماعی ارائه می دهند. کارآفرینی اجتماعی یکی از داغترین گزینه های کسب و کار برای رونق کارآفرینان است زیرا کارآفرینان برای ایجاد شغل خود از این موضوعات استفاده می کنند.

کارآفرینانی که رویکرد کارآفرینی اجتماعی را اتخاذ می کنند ، میزان سود یا موفقیت خود را با معیارهای معمول مانند تولید درآمد یا افزایش قیمت سهام سازمان سنجش نمی کنند. آنها سود خود را براساس تغییری که در جامعه یا محیط زیست ایجاد کرده اند ، تخمین می زنند.

با این حال ، گاهی اوقات ، کارآفرینان اجتماعی در نهایت به عنوان سازمانهای “غیرانتفاعی” فعالیت می کنند . که هدف آنها جمع آوری پول برای حمایت از این امر است. به عنوان مثال ، یک کارآفرین اجتماعی می تواند شغلی را شروع کند که در آن رستوران ها توسط افراد دارای مشکلات جسمی اداره و مدیریت شوند.

هدف از راه اندازی اینگونه رستوران ها ، فراهم آوردن اشتغال برای افراد با چالش جسمی و کمک به آنها برای استقلال است.

معنی و مفهوم کارآفرینی اجتماعی

معنی کارآفرینی اجتماعی راه اندازی یک تجارت کوچک جدید با استفاده از یک ایده خلاقانه و بدون انتظار یا درآمدزایی صفر است. هدف از کارآفرینی اجتماعی این است که جهان را به مکانی بهتر تبدیل کند. با این حال ، مفهوم کارآفرینی اجتماعی محدود به مشاغل کوچک نمی شود بلکه می تواند برای شرکت هایی با طیف گسترده ای از اندازه ها و باورها اعمال شود. حتی معیارهای سنجش موفقیت برای مشاغل کارآفرینی اجتماعی متفاوت است.

به عنوان مثال ، موفقیت مشاغل کارآفرینی اجتماعی براساس کلیت تغییر مثبت حاصل از آن در جامعه سنجیده می شود. این مشاغل سعی می کنند تا آنجا که ممکن است به جامعه خدمت کنند و نه اینکه ثروت ایجاد کنند.

کارآفرینی اجتماعی ایده جدیدی نیست. سازمان های زیادی وجود داشته اند که بطور جدی فعالیت های خیریه و کار اجتماعی را انجام داده اند. اما اصطلاح کارآفرینی اجتماعی در سال ۲۰۱۰ با انتشار “ظهور کارآفرین اجتماعی” که توسط چارلز لیدباتر  (Charles Leadbeater) نوشته شده بود ؛ مشهور شد.

پس از گنجاندن اینترنت در شیوه های تجاری ، دستیابی به مخاطبان گسترده تری برای سازمان های کارآفرینی اجتماعی آسان تر شد. سازمانهای کارآفرینی اجتماعی ، مصرف کنندگان خود را در مورد کار خود از طریق وب سایت رسمی خود و بسترهای رسانه ای اجتماعی به روز می کنند.

چرا کارآفرینی اجتماعی مهم است؟

چند دهه پیش ، اصطلاح “کارآفرینی” متداول شد و جوانان بیشتر و بیشتر با ذهن خلاق و ایده های خلاقانه تصمیم به ایجاد مشاغل خود به عنوان کارآفرین می گرفتند. در نتیجه ، اکنون ما کسب و کارهای موفقی مانند آمازون ، مایکروسافت ، فیس بوک ، اپل و غیره داریم.

اکنون کارآفرینان به دنبال ایده های خلاقانه ای هستند تا نه تنها سود کسب کنند بلکه بتوانند تأثیر مثبتی بر جامعه بگذارند. از این رو ، اصطلاح “کارآفرینی اجتماعی” به وجود آمد. در این بخش با اهمیت کارآفرینی اجتماعی آشنا می شوید.

اهمیت کارآفرینی اجتماعی

در ایجاد فرصت های شغلی بیشتر کمک می کند

اهمیت کارآفرینی اجتماعی

اهمیت کارآفرینی اجتماعی

بیکاری یکی از بزرگترین مشکلاتی است که در دوران کنونی ، هم کشورهای توسعه یافته مانند ایالات متحده آمریکا و هم کشورهای در حال توسعه مانند هند هر دو با آن روبرو هستند. کارآفرینی اجتماعی فرصت های شغلی ایجاد کرده و اشتغال را برای افراد فراهم می کند.

به عنوان مثال ، کسب و کارهای کارآفرین فناوری تولید مواد غذایی مانند Swiggy ، Zomato و Uber Eats بیش از ۴۰۰۰۰۰ شغل از طریق تحویل مواد غذایی به تنهایی ایجاد کرده اند. آنها شغلی قابل احترام و درآمد منظم را برای افرادی که دارای مهارت و استعداد کم در یادگیری فراهم کرده اند.

ایده های نوآورانه برای اینکه جهان به مکانی بهتر تبدیل شود

الهام بخش کارآفرینی اجتماعی ایجاد ایده کسب و کار است که نه تنها به یک کارآفرین اجتماعی کمک می کند تا بتواند سود کسب کند بلکه باعث ایجاد یک تغییر مثبت در جهان می شود. بنابراین ، به جای اتخاذ روشهای تولید که برای محیط زیست مضر است ، کارآفرینان اجتماعی ایده هایی را ارائه می دهند تا محیط زیست تحت تأثیر قرار نگیرد. به عنوان مثال ، در سال ۱۹۹۷ ، شرکت غول پیکر هندی Reliance تهدیدات بسیاری از تابلوهای کنترل آلودگی برای کنترل آلودگی ناشی از پالایشگاه Jamnagar خود دریافت کرد.

برای مقابله با این مشکل ، Reliance به یک ایده خلاقانه رسید تا به جای کاهش مشاغل ، زباله های اطراف پالایشگاه را به باغ انبه تبدیل کند. آنها ۱٫۳ گیاه انبه لاخ را از ۲۰۰ گونه مختلف کاشته اند و اکنون معروف است به ” Dhirubhai Ambani Lakhibag Amrayee “.

آنها زمین بی ثمر شهر را به حومه سرسبز و یک مشکل زیست محیطی را به فرصت تجاری تبدیل کردند.

ارتباط با مشتریان فراتر از اهداف اقتصادی

اهمیت کارآفرینی اجتماعی

اهمیت کارآفرینی اجتماعی

وقتی یک کارآفرین روشهای کارآفرینی اجتماعی را اتخاذ می کند ، هدف او فقط ایجاد سود نیست بلکه بازگرداندن جامعه است. از این رو ، آنها فراتر از اهداف اقتصادی با مشتریان خود ارتباط برقرار می کنند. آنها با دریافت پشتیبانی عاطفی از سوی مشتریان ، تجارت خود را توسعه می دهند.

به عنوان مثال ، شرکت بزرگ الکترونیکی Apple از بین بردن ایدز تا سال ۲۰۲۰ را هدف قرار داده است. برای حمایت از این هدف ، اپل تمام درآمد حاصل از فروش آیفون های قرمز را به افراد مبتلا به ایدز اهدا می کند.

اپل برای مبتلایان به ایدز که در جنوب صحرای آفریقا زندگی می کنند ، دارو تأمین می کند . زیرا دو سوم افراد مبتلا به ایدز در کشورهای جنوب صحرای آفریقا زندگی می کنند. این امر اپل را به یک سازمان کارآفرینی اجتماعی تبدیل می کند.

نمونه و مثالهای کارآفرینی اجتماعی

 1. اپل

نمونه و مثالهای کارآفرینی اجتماعی

نمونه و مثالهای کارآفرینی اجتماعی

اپل یکی از بزرگترین و پیشروترین شرکت ها در دنیای الکترونیک است و به دلیل بهترین محصولات با کیفیت شناخته شده است. اپل برای مقابله با بیماری های کشنده مانند ایدز ، تمام پول بدست آمده با فروش آیفون قرمز خود را به افراد مبتلا به سرطان اهدا می کند. اپل ایجاد اولین نسل عاری از ایدز تا سال ۲۰۲۰ را هدف قرار داده است. علاوه بر این ، با زباله های الکترونیکی ، که در اقیانوس ها جمع می شوند ، مقابله می کند.

اپل هنگام بازگشت دستگاههای قدیمی اپل ، تخفیف قابل توجهی برای خرید محصولات جدید برای افراد فراهم می کند. آلومینیوم بازیابی شده از دستگاه های قدیمی برای تولید دستگاه های جدید استفاده می شود. اپل ادعا می کند از ۱۰۰٪ آلومینیوم بازیافت شده برای ساخت محوطه MacBook Air و MAC mini استفاده کرده است.

 1. Pipeline Angels

Pipeline Angels یک شرکت سرمایه گذاری ایالات متحده است. این شرکت مشاهده کرد که سرمایه گذاران اقلیت زن کمتر هستند. آنها تصمیم گرفتند با ایجاد فرصت های سرمایه گذاری برای زنان و سرمایه گذاران اقلیت ، چهره سرمایه گذاری را تغییر دهند. آنها همچنین یک Bootcamp را برای آموزش سرمایه گذاران زن اجرا می کنند.

 1. AMUL

نمونه و مثالهای کارآفرینی اجتماعی

نمونه و مثالهای کارآفرینی اجتماعی

آمول یک شرکت لبنی تعاونی هند است. این شرکت بخاطر انقلاب سفید در هند شناخته شده است. این شرکت برای متوقف کردن بهره برداری از تولیدکنندگان شیر روستایی توسط تجار و نمایندگان راه اندازی شد. AMUL برای رشد مردم روستایی و کشاورزان از اهمیت بسیاری برخوردار است. بنابراین ، به عنوان یکی از شرکتهای پیشرو در زمینه کارآفرینی اجتماعی شناخته می شود.

 1. TOMS

TOMS شرکتی است که هنگام جستجوی شرکتهای کارآفرینی اجتماعی ، نام آن در صدر لیست شرکتهای کارآفرینی اجتماعی قرار می گیرد. به همین دلیل ، تصمیم گرفته ایم آن را جزئی از لیست نمونه های کارآفرینی اجتماعی خود قرار دهیم.

TOMS در یک برای یک مدل تجاری کار می کند. در این شرکت یک جفت کفش به کودکان محروم کشورهای در حال توسعه به ازای خرید هر جفت کفش توسط مصرف کنندگان خود اهدا می کند. TOMS به عنوان اولین شرکت های اجتماعی شناخته می شود. و در سال ۲۰۱۵ ، صندوق های کارآفرینی اجتماعی خود را برای کمک به شرکت های جدید کارآفرینی اجتماعی برای شروع از پایین با هدف حمایت از سازمان های بیشتری که برای رفاه جامعه کار می کنند ، راه اندازی کرد.

 1. Warby Parker

واربی پارکر یک شرکت عینک سازی است که در برنامه Buy A Pair and Give a Pair نیز فعالیت دارد. در این برنامه ، برای خرید هر عینک ، یک عینک به کسی که نیاز دارد توزیع می شود که قادر به پرداخت پول آن نیست.

ویژگی های کارآفرینان اجتماعی

ویژگی های کارآفرینی اجتماعی

ویژگی های کارآفرینی اجتماعی

نوآوری

یک شرکت کارآفرینی اجتماعی باید ایده های نوآورانه ای را برای حمایت از مباحث اجتماعی و زیست محیطی ارائه دهد. آنها باید به جای شیوه های سنتی تجارت ،  شیوه های نوآورانه کسب و کار را اتخاذ کنند. بنابراین آسیب کمتری به محیط زیست وارد می شود.

به عنوان مثال ، اپل شیوه های تجاری را که در آن در حد امکان بازیافت انجام می شود را دنبال می کند و از انرژی تولید شده با استفاده از منابع تجدید پذیر استفاده می کند.

ریسک پذیر

یک سازمان کارآفرینی اجتماعی به طور طبیعی ریسک پذیر است. آنها روشهایی اتخاذ می کنند که در مورد منافع مالی کمتر نگرانی دارند اما بیشتر به مزایای اجتماعی و زیست محیطی توجه می کنند. چنین سازمانی در وهله اول بر روی وجوه جمع آوری شده از مردم فعالیت می کند.

خود هدایت شونده

یک سازمان کارآفرینی اجتماعی دارای انگیزه های خود محور است. این سازمان ها همچنین می توانند مانند سایر سازمان ها با اتخاذ رویه های سنتی تجارت و عدم مزاحمت در مورد مسائل اجتماعی و زیست محیطی فعالیت کنند.

اما این سازمان ها تصمیم می گیرند که مسیری متفاوت را دنبال کنند و از شیوه های تجاری استفاده کنند تا بتوانند تحولات مثبتی در جهان ایجاد کنند.

هوشیار اجتماعی

شرکتهای کارآفرین اجتماعی از نظر فرهنگی هوشیار بوده و از مسائل اجتماعی آگاه هستند. بنابراین ، این سازمان ها برنامه های شغلی را به گونه ای طراحی می کنند تا بتوانند حداقل برای یک موضوع اجتماعی راه حلی ارائه دهند.

این سازمان ها نه تنها با هوشیاری اجتماعی کار می کنند بلکه تغییراتی را که ایجاد کرده اند نیز پیگیری می کنند. به عنوان مثال ، اپل تصمیم گرفته است تمام درآمد حاصل از فروش آیفون های قرمز را به افراد مبتلا به ایدز اهدا کند. آنها همچنین قصد دارند نسل اول عاری از ایدز را در سال ۲۰۲۰ ایجاد کنند.

آنها نه تنها تلاش می کنند بلکه داده ها را در قالب یک گزارش مفصل در وب سایت رسمی خود به اشتراک می گذارند.

راهبردی

شرکتهای کارآفرینی اجتماعی برای مقابله با موضوعات اجتماعی به صورت استراتژیک کار می کنند. آنها به دنبال فرصتهایی هستند که مشاغل دیگر معمولاً از دست می دهند. آنها یک برنامه استراتژیک برای مقابله با این مشکل تهیه می کنند و مانند سایر کارآفرینان نیز برای رسیدن به هدف خود سخت تلاش می کنند.

درک کارآفرینی اجتماعی

اصطلاح کارآفرینی اجتماعی

اصطلاح کارآفرینی اجتماعی

اصطلاح کارآفرینی اجتماعی برای آن دسته از مشاغل مورد استفاده قرار می گیرد که با هدف ایجاد تغییر مثبت در جامعه فعالیت می کنند. کارآفرینان اجتماعی یک دلیل اجتماعی را انتخاب می کنند که به آن اعتقاد دارند و برای حمایت از این هدف برنامه تجاری خود را طراحی می کنند.

با این حال ، هیچ سازمانی را نمی توان یک سازمان خالص کارآفرینی اجتماعی نامید. زیرا در حالت ایده آل ، کارآفرینی اجتماعی به معنای سازمانی است که برای سود کار نمی کند و فقط برای یک هدف خاص کار می کند. در مقاله فوق ، ما به عنوان مثال در مورد مثالهای مختلفی از سازمانهایی که به عنوان سازمانهای کارآفرینی اجتماعی از آنها یاد می شود ، بحث کردیم ، که به دلیل کار اجتماعی که در کنار سودآوری فعالیت می کنند.

در زمان حال ، بیشتر و بیشتر سازمان ها نگران محیط زیست و تغییرات آب و هوا و اتخاذ روشهای سبز هستند تا تأثیرات منفی بر محیط زیست کاهش یابد. سازمان های کارآفرینی اجتماعی برای کاهش اثر کربن باقیمانده از سازمان تلاش می کنند تا حد امکان بازیافت کنند. کارآفرینی اجتماعی این روزها بسیار محبوب شده است که بسیاری از سازمان ها به عنوان واحد برنامه ریزی استراتژیک خود از آن استفاده می کنند.

منبع : marketing91

0/5 (0 Reviews)