بازاریابی سبز

بازاریابی سبز  یا گرین مارکتینگ (Green marketing) نوعی بازاریابی است که محصولات و خدمات براساس مزایای زیست محیطی آنها تبلیغ می شوند.

اصطلاح بازاریابی سبز برای اولین بار در اواخر دهه ۱۹۸۰ و اوایل دهه ۱۹۹۰ معرفی شد . که صنایع شروع به ایجاد نگرانی نسبت به محیط زیست به منظور جذب مشتری کردند.

این بازاریابی می تواند برای شرکت مفید باشد و می تواند یک مزیت رقابتی نسبت به رقبا فراهم کند. زیرا بیشتر و بیشتر افراد نگران محیط زیست می شوند. آنچه در این مقاله بازاریابی خواهید خواند :

بازاریابی سبز چیست ؟

مزایای بازاریابی سبز

نمونه هایی از بازاریابی سبز

استراتژی های بازاریابی سبز

اهمیت بازاریابی سبز

بازاریابی سبز گرین مارکتینگ

بازاریابی سبز یا گرین مارکتینگ

بازاریابی سبز  (Green marketing) نوعی بازاریابی است که محصولات و خدمات براساس مزایای زیست محیطی آنها تبلیغ می شوند.

یا بازاریابی سبز را می توان به عنوان بازاریابی محصولات سازگار با محیط زیست تعریف کرد که برای محیط زیست مضر نیستند و همچنین با استفاده از فرایند تولید سازگار با محیط زیست تولید می شوند.

بازاریابی سبز چیست ؟

بازاریابی سبز چیست

بازاریابی سبز چیست

بازاریابی سبز  چیست ؟ گرین مارکتینگ یک نوع منحصر به فرد از بازاریابی است که در آن محصولات بر اساس مزایای زیست محیطی خود تبلیغ می شوند. هدف از استفاده از کلمه “سبز” این است که تولید محصولات بدون ایجاد هیچ گونه آسیبی به محیط زیست انجام می شود ، همچنین مواد و بسته بندی محصولات سازگار با محیط زیست هستند.

اصطلاح بازاریابی سبز برای اولین بار در اواخر دهه ۱۹۸۰ و اوایل دهه ۱۹۹۰ معرفی شد . که صنایع شروع به ایجاد نگرانی نسبت به محیط زیست به منظور جذب مشتری کردند. و در زمان حال ، بازاریابی سبز به دلیل شرایط تحقیرآمیز محیط زیست  و تغییرات آب و هوا به یکی از محبوب ترین روشهای بازاریابی تبدیل شده است. با کمپین های بازاریابی سبز ، شرکت ها نشان می دهند که نگران محیط زیست هستند و تلاش خود را برای نجات محیط زیست انجام می دهند.

مقالات پیشنهادی

مسئولیت اجتماعى شرکت

گرین مارکتینگ فقط به تبلیغات محدود نمی شود ، بلکه شامل موارد مختلفی از جمله ؛

  •  تولید محصولات سازگار با محیط زیست ،
  • استفاده از شیوه های پایدار تجارت ،
  •  استفاده از بسته بندی های سازگار با محیط زیست و
  • ایجاد یک کمپین بازاریابی است که در مورد ویژگی های محصولات سازگار با محیط زیست صحبت می کند. ایجاد همه این تغییرات ، بازاریابی سبز را به نوعی گران قیمت از  بازاریابی تبدیل می کند.

اما این بازاریابی می تواند برای شرکت مفید باشد و می تواند یک مزیت رقابتی نسبت به رقبا فراهم کند. زیرا بیشتر و بیشتر افراد نگران محیط زیست می شوند.

بنابراین آنها محصولات سازگار با محیط زیست را ترجیح می دهند و حتی آماده پرداخت قیمت های بالاتر برای این محصولات هستند. بازاریابی سبز انتخاب مناسب بازاریابی برای یک سازمان است و فواید بسیاری دارد. بگذارید در بخش بعدی مقاله از مزایای بازاریابی سبز مطلع شوید.

مزایای بازاریابی سبز

مزایای بازاریابی سبز

مزایای بازاریابی سبز

1مزایای بازاریابی سبز

اعتبار را بهبود می بخشد

اولین و مهمترین مزیت بازاریابی سبز ، بهبود اعتبار سازمان است. یک سازمان برای جلب سود در درازمدت باید یک تصویر عالی داشته باشد.

شرکت با دید مثبت در بازار نه تنها مشتری بیشتری را به خود جلب می کند بلکه شرکای تجاری را نیز به خود جلب می کند که از اعتبار آن اطمینان حاصل می کنند. اگر شما به عنوان یک سازمان به دنبال روش هایی برای بهبود اعتبار سازمان خود هستید ، پس استفاده از بازاریابی سبز بهترین گزینه برای شماست.

2مزایای بازاریابی سبز

فرصتی برای ورود به یک بازار جدید

گرین مارکتینگ بخش جدیدی از بازار را برای سازمان باز می کند. به منظور تولید و فروش محصولات سبز ، شرکت ها موظفند تغییراتی در روند تولید خود ایجاد کنند ، مواد مورد استفاده در تولید را با مواد سازگار با محیط زیست جایگزین کنند و برای بسته بندی های سازگار با محیط زیست برای محصولات خود تصمیم بگیرند.

بازار سبز ، بازار کاملاً جدید و دارای رقابت کمتری است. شما با اتخاذ روشهای بازاریابی سبز فرصتی برای ورود به یک بازار جدید می گیرید.

3مزایای بازاریابی سبز

رشد طولانی مدت

انتخاب روشهای سازگار با محیط زیست ممکن است در ابتدا گران باشد ، اما ارزش آن برای رشد طولانی مدت است. بازاریابی سبز گزینه خوبی برای رشد بلند مدت است. زیرا در زمان حال بیشتر و بیشتر افراد محصولات سازگار با محیط زیست را ترجیح می دهند و تعداد آنها در آینده افزایش می یابد.

4مزایای بازاریابی سبز

یک مزیت رقابتی ارائه می دهد

هر شرکتی نمی تواند محصولی ارائه دهد که به یک شرکت سازگار با محیط زیست تبدیل شود و فرآیندهای خود را به فرایندهای سازگار با محیط زیست تبدیل کند. اگر تصمیم بگیرید که روشهای بازاریابی سبز را انتخاب کنید ، سازمان شما بیش از همه سازمانها مزیت رقابتی خواهد داشت.

5مزایای بازاریابی سبز

فضای بیشتر برای نوآوری

وقتی تصمیم می گیرید که بازاریابی سبز را اتخاذ کنید ، پس از آن مجبور هستید که روند تولید خود را دوباره بسازید و مواد اولیه خود را با مواد اولیه سازگار با محیط زیست تغییر دهید. این فرصتی برای نوآوری محصول شما فراهم می کند.

علاوه بر این ، در کنار ارائه مزایای دوستدار محیط زیست ، می توانید مزایای دیگری نیز به مشتریان خود ارائه دهید ، که شما را در بالای بازار قرار می دهد.

6مزایای بازاریابی سبز

سود بیشتر

روش های سازگار با محیط زیست گران قیمت هستند و بنابراین افزایش قیمت محصولات برای شما مناسب است. مردم به خاطر دریافت محصول با کیفیت مناسب و رضایت از انجام وظیفه خود برای محافظت از محیط زیست ، فکر نمی کنند که مبلغ کمی بیشتر بپردازند.

هزینه اولیه شما برای اتخاذ روشهای سبز در چند سال ابتدایی قابل بازیابی است. شما از رقبای خود سود بیشتری کسب خواهید کرد زیرا مردم اکنون ترجیح می دهند محصولات سازگار با محیط زیست را خریداری کنند.

7مزایای بازاریابی سبز

برای محیط زیست خوب است

آخرین مزیتی که گرین مارکتینگ دارد ، مزیت رضایتمندی است که شما با صرفه جویی در محیط زیست خود به دست می آورید. شما جای بهتری برای زندگی نسلهای بعدی خود خواهید گذاشت. تلاش کوچک شما می تواند بسیار بزرگ باشد. بنابراین ، اگر هنوز روشهای سبز اتخاذ نکرده اید ، انجام این کار هنوز دیر نشده است.

در بخش بعدی ، با مثالهایی از شرکت هایی که روش بازاریابی سبز اتخاذ کرده اند ، آشنا می شویم.

نمونه هایی از بازاریابی سبز

نمونه هایی از بازاریابی سبز

نمونه هایی از بازاریابی سبز

کمپین بازاریابی سبز Starbuck

Starbucks یکی از معدود شرکتهایی است که نه تنها این نوع بازاریابی را اتخاذ کرده بلکه متعهد به استفاده از روشهای سازگار با محیط زیست برای انجام امور تجاری و جذب مشتری می باشد. استارباکس از انرژی خورشیدی در فروشگاه های خود استفاده می کند تا مصرف برق را به حداقل برساند.

علاوه بر این ، آنها متعهد شده اند که از مواد ساختمانی مسئول در فروشگاه های خود استفاده کنند تا اثر کربن را کاهش دهند. یکی از محبوب ترین فعالیتهای آنها در فیس بوک این بود که مردم را به پیوستن به کمپین خود برای کاشت درختان و نقاشی خیابانها به خاطر خیابانها ترغیب می کردند.

این کمپین بسیار محبوب شد و همه جا مورد استقبال مردم قرار گرفت. در حال حاضر ، آنها در تلاشند تا از لیوان های قابل بازیافت استفاده کنند تا ضایعات ایجاد شده توسط آنها کاهش یابد.

ابتکار بازاریابی سبز اپل

در سال ۲۰۱۹ ، زمانی که اپل MacBook Air و MacBook Mini جدید خود را راه اندازی کرد. آنها اعلام کردند که این محصولات با استفاده از ۱۰۰٪ آلومینیوم بازیافت شده ساخته شده اند. امسال شعار آنها این بود: “محصولات نوآورانه واقعاً جای خود را در جهان دارند اما نه روی کره زمین.”

معنای این جمله این است که آنها در تلاشند تا ضایعات الکترونیک تولید شده را کاهش داده و محصولات جدیدی را توسعه دهند. علاوه بر این ، اپل از مواد و مواد شیمیایی موجود در محصولات خود استفاده می کند ، که نه تنها برای شخصی که از آنها استفاده می کند بی خطر است بلکه برای محیط زیست نیز بی خطر است.

به عنوان مثال ، ادعای به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض فلز نیکل ، که می تواند باعث واکنش آلرژیک شود. اپل برای اتخاذ روشهای سبز راه بسیار طولانی را در پیش دارد ، اما راه درازی را نیز پیموده است .

مقالات پیشنهادی

مدیریت زنجیره تامین

ابتکار بازاریابی سبز جانسون و جانسون

جانسون و جانسون ، یک شرکت مشهور تجهیزات پزشکی و محصولات کودک است. این شرکت همچنین به دلیل تلاش هایش برای ایجاد شیوه های داخلی سازگار با محیط زیست که در آنها آموزش شغلی به کارکنان خود برای اتخاذ شیوه های سازگار با محیط زیست ارائه می دهند ، مشهور است.

هدف این شرکت کاهش انتشار کربن تا ۲۰٪ تا سال ۲۰۲۰ و به حداکثر رساندن بازیافت محصولات است. آنها چنان از ابتکار عمل خود مطمئن هستند که مردم می توانند پیشرفت آنها را بصورت آنلاین در وب سایت رسمی خود مشاهده کنند.

این شرکت به دلیل تلاش های خود برای به حداقل رساندن اتلاف و صرفه جویی در انرژی ، به رسمیت شناخته شده و افتخار کسب کرده است. شرکت جانسون و جانسون الهام بخش بسیاری از شرکت های دیگر است.

IKEA

IKEA یک برند مبلمان سوئدی است که استراتژی خاص خود را برای شیوه های سازگار با محیط زیست با عنوان “People & Planet Positive” ایجاد کرده است. IKEA با ارائه روشهای زیست پایداری ، مبلمان شیک و با قیمت مناسب را به مشتریان خود ارائه می دهد.

IKEA در ۹۰٪ از فروشگاههای خود در ایالات متحده آمریکا از انرژی خورشیدی استفاده می کند. آنها محصولاتی را در بسته بندی تخت ارائه می دهند که مشتریان باید بعداً آنها را جمع کنند. در کنار این ، آنها برای تولید برق نیز در زمینه انرژی باد سرمایه گذاری می کنند.

Unilever

یونیلیور ، یکی از شرکت های غول پیکر در سراسر جهان ، سرمایه گذاری های سبز انجام داده و یک برنامه زندگی پایدار را به عنوان بخش اساسی برنامه های خود ساخته است. این شرکت برای صرفه جویی در مصرف انرژی ، آب و کاهش زباله در حال ایجاد تغییراتی است.

مدیرعامل این شرکت در سال ۲۰۱۵ به خاطر تلاشهای سبز خود موفق به دریافت جایزه Champion of Earth شد.

استراتژی های بازاریابی سبز

استراتژی های بازاریابی سبز

استراتژی های بازاریابی سبز

مردم را بخشی از بازاریابی سبز خود قرار دهید

مردم وقتی آنها را به عنوان بخشی از فعالیتهای تبلیغاتی خود انتخاب می کنید ، احساس ارتباط و ارزش می کنند. بنابراین ، برنامه خود را اعلام کنید و از مردم بخواهید که در کمپین شما شرکت کنند. به عنوان مثال ، استارباکس از بستر رسانه های اجتماعی فیس بوک برای کمک به مردم دعوت کرد تا در کارزار خود برای کاشت درختان و نقاشی خیابان ها دعوت کنند.

کمپین Starbucks one یکی از موفق ترین کمپین هایی است که افراد را در ایدئولوژی بازاریابی خود درگیر می کند.

اگر شما همچنین قصد دارید روشهای بازاریابی سبز را اتخاذ کنید ، این می تواند یکی از بهترین استراتژی های بازاریابی سبز باشد. این استراتژی نیازی به شما نخواهد داشت که تغییرات در روند تولید خود را فوراً تغییر دهید ، اما می توانید محبوبیت و اعتبار خود را سریع کسب کنید.

پیشرفت خود را با مردم در میان بگذارید

سبز شدن نمی تواند یک شبه اتفاق بیفتد. این امر شما را ملزم می کند تا گام های خود را برای رسیدن به هدف بردارید. پس چرا برنامه و پیشرفت خود را با مردم در میان نگذارید ، تا آنها نیز بدانند که شما آنچه را موعظه می کنید انجام می دهید.

برای انجام این کار ، از شما خواسته می شود مناطقی را انتخاب کنید که می خواهید تغییرات ایجاد کنید و مدت زمان تصمیم گیری در مورد هدف خود را مشخص کنید. سپس برنامه خود را در سیستم عامل های رسانه های اجتماعی و وب سایت رسمی خود با افراد به اشتراک بگذارید و به طور منظم در مورد پیشرفت های خود به مردم اطلاع دهید.

برای ساختن استراتژی خود می توانید از برنامه گرین مارکتینگ جانسون و جانسون ایده بگیرید.

بازیافت

بازیافت یکی از بهترین و مقرون به صرفه ترین استراتژی های بازاریابی سبز است. بسیاری از شرکت های بزرگ مانند اپل برای تقویت اعتبار خود ، بازیافت را اتخاذ کرده اند. معنی بازیافت استفاده مجدد از مواد است. بازیافت به کاهش اثر کربن روی زمین کمک می کند و همچنین به کاهش ضایعات موجود در کره زمین کمک می کند.

شما می توانید از مشتریان خود بخواهید که محصولات شکسته و بلااستفاده را برگردانند و آنها را به محصولات جدید تبدیل کنند. مانند اپل دستگاه های استفاده شده را از مشتریان خود بخرید و در عوض ، تخفیف خود را برای محصول جدید به آنها بدهید و برای ساخت محصولات جدید ، مواد جدید محصولات را دوباره بازیابی کنید.

از انرژی تجدید پذیر استفاده کنید

استفاده از انرژی تجدید پذیر نه تنها مقرون به صرفه است بلکه به شما در صرفه جویی در منابع غیر تجدید پذیر نیز کمک می کند. برای تولید انرژی خورشیدی می توانید پانل های خورشیدی را روی بام های فروشگاه های خود بکارید و همچنین می توانید در انرژی باد سرمایه گذاری کنید.

بسته بندی

در دوران مدرن ، هنگامی که همه چیز به صورت آنلاین فروخته می شود ، استفاده از بسته بندی سازگار با محیط زیست برای کاهش ضایعات کاغذ و مصارف پلاستیک نیز یک استراتژی عالی برای بازاریابی سبز است. علاوه بر این ، به ایجاد تصویر مثبت شرکت شما در نظر مشتریان نیز کمک خواهد کرد.

همکاری با سازمانهایی که عقاید یکسانی دارند

ارتباط با سازمانهایی که همان عقاید را دارند ، همچنین یکی از استراتژی های بازاریابی سبز است. شما می توانید با یک سازمان غیردولتی که به کودکان محروم آموزش می دهد ، همکاری کنید.

به منظور پشتیبانی از علت آنها ، می توانید با حمایت مالی از یک رویداد برای تبلیغ آگاهی در مورد روش های سبز کمک های مالی از مشتریان خود جمع آوری کنید. این همچنین به ایجاد تصویر مثبت سازمان شما کمک خواهد کرد.

اهمیت بازاریابی سبز

موارد زیر اهمیت بازاریابی سبز را نشان می دهند .

بازاریابی سبز در ساخت زمین به یک سیاره سالم و زیبا کمک می کند. اگر ما روشهای سبز اتخاذ نکنیم ، در این صورت جایی مناسب برای زندگی نسلهای بعدی خود نخواهد بود.

بازاریابی سبز به کاهش استفاده از محصولات پلاستیکی و پلاستیک کمک می کند. پلاستیک برای زمین ما مناسب نیست زیرا غیر تجزیه و غیر تخریب پذیر است. این بدان معناست که یک قطعه پلاستیک برای همیشه روی زمین خواهد ماند. فقط فکر کنید که اگر مردم همچنان از پلاستیک استفاده می کنند ، در حال حاضر تعداد زیادی پلاستیک وجود دارد. ما می توانیم به جای زیبایی طبیعت ، اقیانوس ها و جنگل های پر از پلاستیک را ببینیم.

مردم خواستار محصولات طبیعی و سازگار با محیط زیست هستند. اگر می خواهید مدت طولانی در کسب و کار خود بمانید ، توصیه می شود که روش های سازگار با محیط زیست را شروع کنید.

شما برتری رقابتی نسبت به رقبا خواهید داشت.

اعتبار سازمان شما بهبود می یابد و می توانید تجارت خود را در سرزمین های خارجی گسترش دهید.

منبع : marketing91

0/5 (0 Reviews)