مشاور ایزو حرفه ای

مشاور ایزو

آیا تاکنون این کلمات مشاور ایزو  ، استخدام مشاور ایزو ، شرکتهای مشاوره ایزو ، مشاوره ایزو حرفه ای یا شرکت مشاور ایزو ذهن شما را درگیر کرده است . قطعاً اگر به دنبال دریافت گواهی استاندارد ایزو بوده اید ؛ جواب شما آری است . ما در این مقاله موارد زیر را به شما آموزش می دهیم :

استخدام مشاور ایزو

شرکتهای مشاوره ایزو

مهارت های مربوط به مشاوره ایزو

چرا هزینه مشاوره ایزو مهم است ؟

نکات کلیدی در فرآیند مشاوره ایزو

جستجوی بهترین شرکت مشاوره ایزو

انواع مشاور ایزو

اهداف پروژه ایزو

چطور یک مشاور ایزو حرفه ای انتخاب کنیم

تولید همچنان محرک اصلی اقتصاد  هر کشور است. جای تعجب نیست که بسیاری از تولید کنندگان در تلاش هستند تا در سطح ملی و بین المللی به گواهینامه های سیستم مدیریت کیفیت (QMS) دست یابند. صدور گواهینامه ISO یک موفقیت برجسته است ، اما روند صدور گواهینامه ایزو بدون یک مشاور ایزو حرفه ای و راهنمایی های وی می تواند سفری هولناک باشد.

مهم نیست که شرکت شما چقدر بزرگ یا کوچک باشد ، داشتن گواهینامه ISO یک رقابت رقابتی است که شما را از رقبا جدا می کند.

برای بسیاری از مشاغل موجود در بازار ، صدور گواهینامه ایزو مزایای بی شماری را در بازار داخل و خارج از کشور به ارمغان می آورد. این کار نه تنها می تواند حرفه ای بودن تجارت را بهبود ببخشد بلکه به امنیت مشتریان جدید و تقویت روابط موجود کمک می کند. همچنین تعهد به بهترین شیوه های موجود در سازمان شما را نیز ارتقا می بخشد.

مقالات پیشنهادی

فروشگاه فایل بازاریابی

نکته منفی این است که دستیابی به صدور گواهینامه ISO می تواند یک فرایند طولانی و پیچیده باشد که ممکن است بسیاری از کسب و کارها را از گفتن گواهینامه ایزو منصرف کند. اما جاری نگرانی  نیست؛ همکاری با یک مشاور ایزو حرفه ای می تواند فرآیند را بسیار ساده تر و قابل کنترل تر کند . ضمن اینکه موفقیت آن را نیز تضمین می کند. اما چگونه مشاور مناسب برای ایزو را برای تجارت خود انتخاب می کنید؟

شرکتهای مشاوره ایزو

شرکتهای مشاوره ایزو

شرکتهای مشاوره ایزو

به طور طبیعی ، هر کسب و کار تفاوت های خاص خود را برای در نظر گرفتن گواهینامه ISO خواهد داشت. اگرچه فرایند ایزو از بعضی جهات یکنواخت است ، مطمئناً یک اندازه با همه مناسب نیست ، به همین دلیل انتخاب یک مشاور ISO مناسب بسیار ضروری است.

با وجود بسیار زیاد مشاوران ISO در ایران ، همه با ارائه طیف گسترده ای از خدمات ، تضمین ها و قیمت ها ، می توانند یک انتخاب دشوار باشند. گرچه ممکن است کسی را که کمترین قیمت را دارد ، وسوسه کند ، اما این ممکن است در واقع تصمیمی برای تجارت هوشمند نباشد. برای تحقیق درباره شرکتهای مشاوره ایزو ، کمی وقت بگذارید تا سنجشی راجع به اینکه آیا آنها الزامات کسب و کار شما را برآورده می کنند ، به دست آورید.

به همان اندازه که بسیار دلهره آور است ، استخدام مشاور مناسب ایزو با چالش های بزرگی همراه است. دقت کافی را نمی توان نادیده گرفت. در غیر این صورت ، خطر پایان یافتن از عدم تطابق های پرهزینه را دارید.

در اینجا ملاحظات و نکات اساسی در جستجوی شما برای مشاوره مناسب ایزو است:

جستجوی بهترین شرکت مشاوره ایزو

جستجوی بهترین شرکت مشاوره ایزو

از انتخاب مشاور ایزوی آماتور خودداری کنید

یک مشاور خوب ISO نباید سعی کند فوراً برای عقد قرارداد ایزو اقدام کند. هر مشاور حرفه ای ISO ، در مراحل اولیه باید روی کسب شما تمرکز نماید. شرکتهای مشاوره ایزو حرفه ای قبل از هر اقدامی با ارسال یک چک لیست حرفه ای ایزو شروع به شناخت کسب و کار شما می کنند.

این امر به این دلیل است که ISO طیف وسیعی از استانداردهای مختلف از جمله سیستمهای مدیریت کیفیت ISO 9001: 2015 و سیستمهای مدیریت زیست محیطی ISO 14001 و همچنین الزامات مختلف را در بر می گیرد. شرکتهای مشاوره ایزوی حرفه ای ، می توانند در دستیابی به طیف گسترده ای از استانداردهای ایزو به شما کمک کنند . اما قبل از صحبت در مورد کارهایی که می توانند برای شما انجام دهند ، همیشه اطمینان پیدا کنید که ابتدا شناخت کافی نسبت به کسب و کار شما دارند.

شناسایی نقاط ضعف

درک کسب و کار و الزامات شما ، به این معنی است که آنها می توانند با شما همکاری کنند . تا نقاط قوت و ضعف را با هدف ایجاد بهترین شیوه ها در جهت بهبود و توسعه آنها و به کسب مجوز ISO شناسایی کنند. شرکتهای مشاوره ایزو ، هنگامی که احساس کنند شناخت خوبی از تجارت شما دارند ، پیشنهاد دقیقی را متناسب با نیازهای تجاری برای شما ارائه می دهند. این شامل یک نمای کلی از آنچه در آن دخیل است ، آنچه از شما نیاز خواهند داشت و یک نقشه ساختاری کل مراحل صدور گواهینامه ایزو را شامل می شود.

تجربه مشاور ایزو مهم است

یکی دیگر از عناصر اصلی تجربه مشاوره در ایزو است. با توجه به اینکه هر کسب و کاری در شیوه اداره و نوع بازار متفاوت است ، ممکن است چالش ها و موانع پیش بینی نشده ای در طول مسیر وجود داشته باشد. با داشتن یک مشاور خوب ایزو با تجربه در کنار شما ، می توانید از دانش و تجربه وی برای کسب گواهی ایزو استفاده کنید . شرکتهای حرفه ای مشاوره ایزو  با ارائه خدمات با کیفیت بهتر و داشتن تجربه کافی، آرامش خاطر را برای شما در مراحل صدور گواهینامه ایزو به ارمغان می آورند.

اینها همه خصوصیاتی است که شرکتهای مشاوره ایزو در ایران بایستی داشته باشند تا شما بتوانید از داشت یک مشاور متخصص ایزو بهره مند شوید.  مشاور باتجربه در ایزو می تواند مدت زمان صدور گواهینامه ایزو را برای شما کوتاه تر نماید . مشاوران حرفه ای ایزو معمولاً قبل از هر گونه اقدام برای آموزش و چیدمان فرآیند ایزو شناسایی سازمان و نوع بازار و مشتریان شما را در نظر می گیرند.

مهارت های مربوط به مشاوره ایزو

مهارت های مربوط به مشاوره ایزو

مهارت های مربوط به مشاوره ایزو

دستیابی به استانداردهای قابل قبول برای سیستم های مدیریت شامل طیف وسیعی از رشته ها و مراحل است که مشاوران می توانند از آنها پشتیبانی کنند. آنها می توانند نقش های مختلفی مانند مشاوره ، اجرا ، ممیزی داخلی ایزو را انجام دهند.

شما باید تعیین کنید که کدام یک از این مهارتها مربوط به سازمان شما هستند. به عنوان مثال ، هنگامی که تازه فرآیندهای ایزو خود را شروع می کنید ، به مهارتهای خاصی نیاز خواهید داشت که با به روزرسانی و حفظ وضعیت ISO ، قادر به تمدید گواهینامه ایزو خواهید بود.

مقالات پیشنهادی

بازاریابی سبز

سازمان های مختلف سیستم های مختلف مدیریتی دارند. برخی از آنها ترکیبی از عناصر سیستم مدیریتی غیر رسمی و رسمی هستند که در این صورت مشاور ایزو ممکن است تجزیه و تحلیل شکاف و ممیزی داخلی ایزو را انجام دهد تا بتواند یک سیستم واحد ایجاد کند که الزامات استانداردهای سیستمهای مدیریت را برآورده کند.

برخی دیگر از قبل دارای سیستم مدیریت رسمی هستند که ممکن است برای ممیزی داخلی ایزو و صدور گواهینامه ایزو آماده باشد. تعیین مهارت های مربوطه به منظور صرفه جویی در وقت و هزینه بسیار مهم است.

قیمت گذاری و جدول زمانی مشاوره ایزو

هزینه خدمات مشاوره ایزو بسته به اندازه سازمان شما ، الزامات اجرایی ، سطح همکاری کارمندان و زمان بندی متفاوت است. شرکتهای نسبتاً کوچکتر ممکن است برای دریافت گواهی ایزو چند ماه درگیر باشند و در نتیجه هزینه کمتری متحمل شوند. برای شرکتها و سازمانهای بزرگتری که آموزش ایزو را از ابتدا شروع می کنند ممکن است طولانی تر باشد و تکمیل فرآیند گران تر باشد.

مهم است که با مشاور ISO انتخاب شده خود بنشینید تا تعیین کند که چه میزان هزینه برای شرکت شما مقدور و امکان پذیر است. پوشش کلیه مواردی که ارتباطی با هزینه دارند ، از آموزش گرفته تا اسناد و حسابرسی و هزینه مشاوره ایزو ، همگی به یک اندازه اندازه مهم است.

چرا هزینه مشاوره ایزو مهم است ؟

چرا هزینه مشاوره ایزو مهم است ؟

چرا هزینه مشاوره ایزو مهم است ؟

هزینه کل

مهم ترین موردی که باید در مشاوره ایزو نظر بگیرید هزینه کلی پروژه است. دو عامل اصلی هر پروژه عبارتند از جدول زمانی و هزینه. در ISO این دو مورد تفاوتی ندارد. این قابل درک است که سازمان ها می خواهند با کمترین بودجه فعالیت کنند . اما در هنگام انتخاب یک مشاور ISO ، یک سازمان نیز باید در نظر داشته باشد که در چه مقطع حاضر است کیفیت را قربانی هزینه کند.

یک پروژه ISO یک تلاش ارزان نیست. پروژه ISO خوب شامل مستنداتی است که به طور خاص برای صنعت و شرکت خاص انجام و تنظیم شده است. این پروژه با توجه به جنبه های عملیات و کار در جهت پاسخگویی به سؤالات و پرسش هایی که در طول ممیزی صدور گواهینامه ایجاد می شود ، در نظر گرفته می شود. علاوه بر این ، یک پروژه ISO تضمین خواهد کرد که تیم در سازمان آموزش دیده است و فرایندهای ارائه شده برای اخذ ISO را درک می کند. همه این کارها وقت و زمان می برد و پول در راس این فعالیت ها است.

نکات کلیدی در فرآیند مشاوره ایزو

در حالی که برخی از شرکتهای مشاوره ایزو برای کل یک پروژه هزینه تعیین شده را ارائه می دهند . در بسیاری از شرکتهای مشاوره و ممیزی ایزو این هزینه به خودی خود و از قبل وجود ندارد. در شرکتهای مشاوره حرفه ای ایزو  هزینه های پروژه از روز اول مشخص است. این شرکتها صورتحساب مشاوره ، حسابرسی و سفر را جداگانه در نظر می گیرند. این امر به مشتریان این امکان را می دهد تا ضمن اطمینان از عدم هزینه بیهوده ، آنچه را برای آنها پرداخت می کنند ، ببینند. در حالی که این سه نکته کلیدی در مشاوره ایزو وجود دارد ؛ عوامل دیگری نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

ممیزی صدور گواهینامه ایزو

این کار توسط یک سازمان صدور گواهینامه انجام می شود و با هزینه جداگانه از شرکت مشاوره محاسبه می شود.

هزینه تیم

بسیاری از سازمان ها بر این باورند که می توانند با درگیر کردن شخصی در داخل فرآیند ایزو ، در هزینه های خود صرفه جویی کنند. این امر نه تنها باعث می شود که شخص از وظایف دیگری بطور سنتی از عهده آن برنمی آیند باز بماند ، بلکه می تواند منجر به مستندات ناسازگار بین مشاور ایزو و کارمند داخلی شود. اگر یک شرکت مشاور ISO قیمتی را ارائه دهد که خیلی مشکوک باشد، احتمالاً چنین است. معمولاً وقتی به سازمانی گزینه ایزو کم هزینه ارائه می شود ، باید انتظار یک پروژه با کیفیت پائین را داشته باشد.

جستجوی بهترین شرکت مشاوره ایزو

هنگام جستجوی بهترین شرکت مشاوره ایزو ، یادآوری این عبارت “شما آنچه را می پردازید دریافت می کنید” را به خاطر بسپارید. پروژه های با کیفیت ISO ارزان نیستند. اگر سازمان مایل به پروژه ارزان باشد ، مسیرهایی وجود دارد که می توان از آن استفاده کرد . اما آن مسیرها به طور سنتی در طولانی مدت موفقیت را تضمین نمی کنند. این مهم است که سازمان ها نسبت به هزینه های پذیرش ISO واقع بینانه باشند اما در هنگام استخدام مشاور ایزو ، مواردی فراتر از بودجه و جدول زمانی را نیز در نظر بگیرند.

ساختار تجارت

در حالی که اکثر سازمانها جدول زمانی و بودجه را قبل از شروع یک پروژه در نظر می گیرند ، نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد ساختار کسب و کار است. ایزو بخش مهمی از یک سازمان است و کسب و کاری که به دنبال اخذ گواهی ایزو است باید ساختار شرکت مشاوره ای را که قبل از حرکت به جلو استخدام می کند ، در نظر بگیرد تا از بروز مشکلات احتمالی پروژه در حین فرآیند جلوگیری کند.

انواع مشاور ایزو

سه نوع مشاور ایزو داریم

شرکت های مشاوره ایزو محلی

این نوع شرکت ها فقط اقدام به مشاوره می کنند اما قادر با صدور گواهی ایزو نمی باشند. به عنوان مثال اگر شما مشاوره ایزو در اصفهان یا مشاوره ایزو در تهران یا به صورت مشابه مشاور ایزو در … را در گوگل جستجو کنید بسیاری از این شرکتها را می توانید پیدا کنید. این شرکت معمولاً فرآیند آموزش و پیش ممیزی قبل از صدور گواهی ایزو را بر عهده می گیرند.

شرکتهای ارائه دهنده گواهی ایزو

این نوع شرکت ها علاوه بر ارائه مشاوره ایزو در زمینه صدور گواهی ایزو نیز فعالیت می کنند.

افراد متخصص مشاور ایزو

علاوه بر دو مورد فوق افرادی هستند که در این زمینه فعال هستند و مشاوره ایزو می دهند. معمولاً این افراد ، مشاوران شرکتهای مرتبط با این حوزه هستند . فرآیند قرارداد ایزو با این مشاوران همانند شرکتهای مشاوره دهنده ایزو می باشد.

در بسیاری از موارد ، سازمانهایی که به دنبال اخذ ISO هستند بیش از هر چیز نسبت به بودجه خود دقت دارند . با این حال ، ساختار شرکتهای مشاوره ایزو می تواند به همان اندازه مهم باشد. اگر یک سازمان به دنبال تجربه مشاوره ای با کیفیت ISO است ، بهتر است قبل از انتخاب نوع دیگری از سازمان نسبت به دیگری ، کارهای داخلی خود را سر و سامان دهد .

اهداف پروژه ایزو

اهداف پروژه ایزو

اهداف پروژه ایزو

پروژه های ISO معمولاً به دو هدف انجام می شوند : دریافت گواهینامه یا اجرای صحیح فرآیند ISO. سازمان هایی هستند که می خواهند مجوز ایزو  بگیرند فقط در پایان روز علاقه مند به یک تکه کاغذ هستند. سازمانهایی که اجرای صحیح فرآیند ایزو را هدف قرار می دهند می خواهند اطمینان حاصل کنند که همه چیز ترسیم شده و کسب و کار کاملاً در مقررات ISO غوطه ور است .

اگر سازمان به دنبال اخذ مجوز باشد ، نوع استخدام مشاور ایزو برای آن خیلی مهم نیست. یک سازمان باید به سادگی اطمینان حاصل کند که مشاور دارای سابقه خوبی شرکتهای صادرکننده گواهینامه ایزو است . و سپس یکی از مواردی را که متناسب با سازمان است به بهترین وجه انتخاب می کند.

با این وجود ، باید هشدار داد که “فقط گواهینامه ISO” می تواند منجر به بروز مشکلات در مورد انتظارات کیفیت ، کار با فروشندگانی که انتظار صدور گواهینامه ISO را دارند ، شود و با انتشار جدیدترین نسخه ISO ، انتقال به نسخه جدید بسیار سخت است. در حالی که ISO در مورد کیفیت است ، می توان به راحتی سازمان هایی را پیدا کرد که نسبت به فرآیندها چشم پوشی می کنند . اما این مسیری نیست که ما به کسی پیشنهاد کنیم.

اگر یک سازمان به دنبال اتخاذ ISO و بخشی از آن در سازمان باشد ، باید واقعاً هر سه نکته را که قبلاً ذکر شده بود در نظر بگیرد تا از استخدام یک مشاور کیفیت استفاده کند. با تعیین هدف پروژه از تصویب ISO ، سازمان باید در برنامه ریزی نه تنها در داخل شرکت بلکه در استخدام مشاور ایزو نیز کوشا باشد. مشاور باید هدفی را که سازمان در اختیار دارد درک کند و باید مایل به گذاشتن زمان و تلاش برای به ثمر رسیدن پروژه باشد. با اخذ ISO ، یک سازمان اطمینان حاصل می کند که برای تلاشهای ISO خود بهترین پاداش را دریافت می کند و کیفیت فرآیند و محصول را برای سالیان متمادی به دست خواهد آورد.

منابع : synergosconsultancy ، cmtc ، cavendishscott

0/5 (0 Reviews)