بازاریابی دارویی : چگونه می توان در بازاریابی صنعت دارویی موفق بود

بازاریابی دارویی

بازاریابی دارویی یا بازاریابی صنعت دارویی به بازاریابی داروها و وسایل پزشکی توسط سازمانهای خصوصی و دولتی به پزشکان ، بیمارستان ها ، مراکز درمانی و مصرف کنندگان اشاره دارد.

در این مقاله ، ما به بازاریابی دارویی و اینکه چه چیزی شرکتهای داروسازی را قادر می سازد با استفاده درست از استراتژی بازاریابی سودآورتر باشند ، می پردازیم .

بازاریابی دارویی 

بازاریابی دارویی یا بازاریابی صنعت دارویی به بازاریابی داروها و وسایل پزشکی توسط سازمانهای خصوصی و دولتی به پزشکان ، بیمارستان ها ، مراکز درمانی و مصرف کنندگان اشاره دارد.

با متوسط ​​هزینه سالانه ۱۰۰۰ دلار برای دارو در آمریکا  ، بازاریابی برای بازیگران اصلی صنعت داروسازی اولویت اصلی است. با توجه به هزینه های زیاد ، بیشتر شرکت ها نقش و اهمیت بازاریابی در داروخانه را می فهمند.

اما چه چیزی بازاریابی دارویی / بازاریابی داروسازی را بسیار مهم می کند؟

بازاریابی داروسازی

بازاریابی داروسازی

خوب ، بازاریابی اکنون نیروی محرک اصلی ارزش سهامداران است. به طور خاص ، بازاریابی به شرکتهای داروسازی امکان شناسایی ، پیش بینی و ارائه راه حل های مورد نیاز مشتری را می دهد.

در عین حال ، همیشه بازاریابی به عنوان یک اولویت برای مدیران عامل داروسازی تلقی نمی شود ، به همین دلیل اغلب بازاریابان حرفه ای موظفند مسئولیت برندسازی در صنعت دارویی و نرخ بازگشت سرمایه در سرمایه گذاری دارو را بر عهده بگیرند.

در حالی که بسیاری از مردم همچنان اقلام دارویی را به عنوان کالا مشاهده می کنند ، بازاریابان می دانند که برندسازی تنها راه کمک به تمایز این شرکتها از یکدیگر است.

در این مقاله ، ما به بازاریابی دارویی در صنعت دارویی و اینکه چه چیزی شرکتهای داروسازی را قادر می سازد با استفاده درست از استراتژی بازاریابی سودآورتر باشند ، می پردازیم .

نگاه دقیق تر – صنعت داروسازی چقدر بزرگ است؟

بازاریابی صنعت دارویی

بازاریابی صنعت دارویی

بازار جهانی داروسازی ۹۰۰ میلیارد دلار است و انتظار می رود این رقم به طور کامل طی چند سال آینده از ۱۱ تریلیون دلار فراتر رود. در حقیقت ، مطالعات اخیر نشان می دهد که این صنعت با سرعت ۵٪ در حال رشد است ، که دقیقاً بعد از دو بخش عمده مراقبت های بهداشتی دیگر – خدمات پزشکی و تجهیزات پزشکی است.

به عنوان یک قاعده ، مقرون به صرفه بودن دارو و شیوع بیماری همچنان این نرخ را ادامه می دهد ، در حالی که سیاست ها و مقررات دولت می تواند این رشد را مختل یا کند کند.

به هر حال ، واضح است که به زودی این تقاضا کم نمی شود و روند آنلاین نیز می تواند گواهی بر این مطلب باشد .

در هر صورت ، داروسازی یک تجارت بزرگ و یکی از پر تقاضا ترین و سودآورترین صنایع جهان است. گفته می شود ، چگونه می توان با این رقابت زیاد ایستادگی کرد یا کشش ایجاد نمود؟

تحقیق و توسعه در برابر بازاریابی در صنعت دارویی

تحقیق و توسعه در برابر بازاریابی در صنعت دارویی

تحقیق و توسعه در برابر بازاریابی در صنعت دارویی

آیا صنعت داروسازی به بخش تحقیق و توسعه بیشتر ابخش بازاریابی اهمیت می دهد ؟

براساس NCBI ، شرکتهای داروسازی تقریباً ۲٫۶ میلیارد دلار برای هر دارویی که وارد بازار می شوند ، خرج می کنند.

به همین دلیل ، تحقیق و توسعه همیشه بر هزینه یک داروی خاص تأثیر خواهد گذاشت و این مسئله در مورد هزینه های مرتبط با بازاریابی دارویی نیز صادق است.

بازاریابی داروسازی به بازاریابی داروها و وسایل پزشکی توسط سازمانهای خصوصی و دولتی به پزشکان ، پزشکان و مصرف کنندگان اشاره دارد.

با متوسط ​​هزینه آمریکایی ۱۰۰۰ دلار برای دارو در سال ، بازاریابی برای بازیگران اصلی صنعت داروسازی اولویت اصلی است. با توجه به هزینه های زیاد ، بیشتر شرکت ها نقش و اهمیت بازاریابی در داروخانه را می فهمند.

اهمیت بازاریابی دارویی

اما چه چیزی بازاریابی داروسازی را بسیار مهم می کند؟

خوب ، بازاریابی اکنون نیروی محرک اصلی ارزش سهامداران است. به طور خاص ، بازاریابی به شرکتهای داروسازی امکان شناسایی ، پیش بینی و ارائه راه حل های مورد نیاز مشتری را می دهد.

در عین حال ، همیشه بازاریابی به عنوان یک اولویت برای مدیران عامل داروسازی تلقی نمی شود ، به همین دلیل اغلب بازاریابان حرفه ای موظفند مسئولیت برندسازی داروسازی و ROI در سرمایه گذاری را بر عهده بگیرند.

در حالی که بسیاری از مردم همچنان داروهای دارویی را به عنوان کالا مشاهده می کنند ، بازاریابان می دانند که برندسازی تنها راه کمک به تمایز این شرکتها از یکدیگر است.

در این مقاله ، ما به بازاریابی داروسازی و اینکه چه چیزی از شرکتهای داروسازی را قادر می سازد از جمع جمع شوند ، نگاهی می اندازیم.

تحقیق و توسعه در برابر بازاریابی داروسازی

آیا داروساز بیشتر از تحقیق و توسعه بیشتر از بازاریابی خرج می کند؟

براساس NCBI ، شرکتهای داروسازی تقریباً ۲٫۶ میلیارد دلار برای هر دارویی که وارد بازار می شوند ، خرج می کنند.

به همین دلیل ، تحقیق و توسعه همیشه بر هزینه یک داروی خاص تأثیر خواهد گذاشت و این مسئله در مورد هزینه های مرتبط با بازاریابی دارویی نیز صادق است.

از نظر هزینه کلی ، بیشتر شرکتها بر خلاف هزینه تحقیق و توسعه ، بودجه خود را صرف بازاریابی داروسازی می کنند.

به عنوان مثال ، جانسون و جانسون بیش از دو برابر بودجه تحقیق و توسعه خود یعنی ۸ میلیارد دلار را برای بازاریابی در سالهای اخیر خرج کردند. در مورد تمرکز این تلاشهای بازاریابی ، شرکتهای داروسازی تمایل دارند در بازاریابی دارویی ، پزشکان را به جای مصرف کننده واقعی هدف قرار دهند.

اکنون ، اگرچه این ممکن است خیلی واضح و آشکار نباشد ، بازاریابان داروسازی می توانند از دلایل کافی برای توجیه این تعداد مبالغ زیاد استفاده کنند.

یعنی داده ها و ابزارهای مربوطه غالباً حاکی از بازگشت بسیار بالاتر سرمایه گذاری برای شرکت های داروسازی است که بر خلاف کسانی که تأکید کمتری بر روی بازاریابی آن می کنند .

و این فقط بخشی از داستان است …

بازاریابان دارویی دقیقاً چه کاری انجام می دهند؟

در حالی که مطالعات نشان می دهد که بیشتر مدیران عامل شرکت های داروسازی معتقدند محصولات جدید محرکِ درآمد هستند ، بازاریابان حرفه ای خلاف این عقیده را دارند .

حقیقت این است ، متخصصان می دانند که با توجه به کوچکتر شدن تمایز بین محصولات موجود ، بازاریابی صنعت دارویی اهمیت بیشتری می یابد.

در حقیقت ، کلید رشد در فضای داروسازی با درک نیازهای مصرف کننده در تقابل با ایجاد یا بهبود محصولات نزدیکتر است.

با این حساب ، بازاریابان داروسازی بر شناسایی نیازهای مشتری و یافتن راه حل هایی برای رفع این نیازها تاکید می کنند.

در همین حال ، مدیران عامل شرکت های داروسازی می توانند روی استقرار زمان و تلاش خود در جای دیگر متمرکز شوند . در حالی که بازاریاب های داروسازی خود می توانند استراتژی های موثری را برای موفقیت پیاده سازی کنند.

چگونه می توان یک محصول دارویی را به بازار عرضه کرد ؟

همانطور که قبلاً نیز گفته شد ، شکاف بین ویژگی ها و مزایای محصولات دارویی با گذشت زمان کمتر می شود.

وقتی به آن فکر می کنید ، این امر به طور قابل توجهی تأثیر تلاش های استاندارد بازاریابی را که روی ویژگی ها و مزایا متمرکز می شوند ، کاهش می دهد.

از این گذشته ، صنعت داروسازی کاملاً کالایی شده است و این بدان معنی است که این محصولات دارای ارزش ذاتی کمتری هستند و این بدان معناست که بیشتر کالاهای قابل استفاده در بازاریابی دارویی کم و بیش از یک شرکت به شرکت دیگر یکسان هستند.

بنابراین ، چگونه می توانید در بازاریابی داروسازی از در برابر رقبا ایستادگی کنید؟

پاسخ ساده است – بازاریابی مبتنی بر تحلیلی.

به جای استفاده از همان “تفکیک کننده” مانند همه افراد دیگر ، بازارهای باهوش از محرک های خاصی مانند کارآیی استفاده می کنند.

هنگامی که به روشهای مبتنی بر تحلیلی تغییر جهت می دهید ، بیشتر بازاریابان می دانند که نتایج بسیار چشمگیرتر از استفاده از یک رویکرد متعارف است. به طور خلاصه ، اکنون داده ها عنصر مهمی برای بازاریابی مؤثر هستند و اندازه گیری این نتایج نیز به همان اندازه مهم است.

برای این منظور ، بازاریاب ها می توانند از آنالیزها برای اندازه گیری استراتژی های موثر بازاریابی و همچنین از بین بردن ریسک تصمیم گیری در مورد استراتژی ها استفاده کنند که ممکن است بازده مناسبی از سرمایه گذاری نداشته باشد. به طور خلاصه ، تصمیم گیری تحلیلی می تواند باعث صرفه جویی در وقت و هزینه برای شرکت های داروسازی شود.

نیازی به گفتن نیست ، بازاریابان صنعت داروسازی  باید بتوانند ثابت کنند که این روشها در حال کار هستند . و به منظور بهبود بخشیدن آن ، تغییراتی ایجاد می کنند. به عنوان یک قاعده ، معیارهای تجزیه و تحلیل بازاریابی باید فاکتورهای زیادی از جمله فروش ، هزینه و سود را شامل شود.

نکته اخلاقی داستان : برندسازی مهم است اما تجزیه و تحلیل داده ها برای اندازه گیری موفقیت لازم است. همچنین ، برای تولید مطلوب ترین نتایج ، بازاریابی و درآمد باید گره خورده باشد.

بازاریابی برای پزشکان در مقابل بازاریابی به بیماران: تفاوت ها و شباهت ها

بازاریابی برای پزشکان در مقابل بازاریابی به بیماران

بازاریابی برای پزشکان در مقابل بازاریابی به بیماران

بازاریابان داروسازی دو مخاطب دارند – بیماران و پزشکان.

از نظر استراتژی بازاریابی ، شناسایی مناسب ترین مخاطب و دانستن تفاوت بین آنها مهم است.

همانطور که می دانید ، مصرف کنندگان تمایل دارند که برای راه حل های پزشکی با پزشک محلی خود تماس بگیرند یا حداقل قبل از خرید اقلام دارویی یا نسخه خود ، با این افراد مشورت کنند.

علاوه بر این ، مصرف کنندگان با توصیه پزشک بسیار بیشتر خرید می کنند و مطمئناً درصورتی که یک وسیله خاص یا نسخه خاص بتواند تحت پوشش بیمه باشد ، این خرید را انجام می دهند.

وقتی نگاهی دقیق تر به آمار می اندازیم ، به طور متوسط پزشکان ​​در آمریکا سالانه بیش از ۲ میلیون دلار هزینه مراقبت های بهداشتی را کنترل می کنند که تقریباً ۸۰٪ از کل هزینه های کشور را تشکیل می دهد.

در نتیجه ، بازاریابی برای پزشکان اغلب برای شرکتهای داروسازی سودمندتر است و برای پرداختن به پزشکان و بیماران استراتژی های مختلفی لازم است.

بیایید نگاهی گذرا به تفاوت بین این دو مخاطب و آنچه بازاریابان دارویی ممکن است بخواهند در طی فرایند بررسی کنند ، بیاندازیم.

بازاریابی برای پزشکان

در بازاریابی برای پزشکان همه چیز در شناسایی نیازهای این متخصصان و ارائه راه حلهای تحقیق شده به روش خلاقانه از طریق قرار دادن رسانه تاکتیکی است.

بازاریابی برای پزشکان ارزان نیست زیرا رقابت و سرمایه گذاری در این صنعت ۴۵۰ میلیارد دلاری زیاد است.

گفته می شود ، پزشکان کلید فروش مصرف کننده را حفظ کرده و برقراری ارتباط با این متخصصان راهی مناسب برای برقراری ارتباط با مخاطبان بسیار گسترده تر است.

در اینجا مهمترین عوامل یا ملاحظات بازاریابی برای پزشکان ذکر شده است :

  1. خاص – بازاریابی محتوا برای پزشکان باید برای دستیابی به نتایج بسیار خاص باشد.
  2. قرار دادن – قرار دادن تاکتیکی برای دستیابی به افرادی که ممکن است نسبت به استراتژیهای بازاریابی سنتی حساس باشند ، بسیار مهم است.
  3. تحقیق – بازاریابی محتوا نیز باید به شکلی مناسب بررسی و بیان شود.

متأسفانه برای بسیاری از شرکت ها ، بیشتر روش ها در مورد بازاریابی برای پزشکان یکسان است و باید دانست که اغلب دلیلی برای اتخاذ یک رویکرد محافظه کارانه وجود دارد.

با این وجود ، خلاقیت برای برجسته کردن ضروری است زیرا پزشکان دارای تحصیلات عالی و غالباً به بازاریابی “هوشمندانه” حساس هستند.

بازاریابی برای بیماران

بازاریابی برای بیماران ، همه چیز در شناسایی نیازهای فردی و ایجاد تجربه بیمار است که ارزش و کارایی و خاصی را برای رفع این نیازهای یکسان فراهم می آورد.

ایجاد این تجربه بیمار غالباً یک فرایند آنلاین است و به شدت به بهینه سازی موتور جستجو و تجربه کاربر متکی است. از این گذشته ، بیماران امروزه بصورت آنلاین هستند و آمارها از این مورد حکایت دارند .

یعنی اکثر بیماران اکنون از موتورهای جستجو برای یافتن اطلاعات یا راه حلهای مربوط به دارو ، درمان ، بیماری یا سایر موارد دارویی استفاده می کنند. اگر شرکت ها بتوانند راه حل های واضح و کارآمد برای این سؤالات جستجو ارائه دهند ، این امر به ناچار بر فروش و درآمد تأثیر می گذارد.

به عنوان مثال ، بیشتر بیمارانی که از افسردگی رنج می برند از موتور جستجوگر برای پیدا کردن دارو برای این بیماری استفاده می کنند. آمارها نشان می دهد که بیش از ۲٫۵ میلیون سؤال مربوط به جستجوی افسردگی هرماه انجام می شود و هنوز بسیاری از این کلمات کلیدی توسط شرکتهای داروسازی مورد هدف قرار نمی گیرند.

با توجه به این نکته ، اگر یک شرکت داروسازی یک داروی یا درمانی برای افسردگی ایجاد کند ، می توانند مستقیماً از طریق بهینه سازی موتور جستجو و به طور خاص بازاریابی محتوا ، کاربر نهایی را هدف قرار دهند.

چگونه بازاریابان دارویی درباره بازاریابی به پزشکان و بیماران فکر می کنند

بازاریابی در سالهای اخیر بسیار تغییر کرده است ؛ به طوری که بیشتر شرکتهای داروسازی شروع به تشخیص نیاز به راهکارهای جایگزین کرده اند.

درست است ، ما در زمانی زندگی می کنیم که افراد برای مشاوره و مقایسه قیمت به دستگاه های تلفن همراه خود مراجعه می کنند.

نظرسنجی ها نشان می دهد که از هر بیست جستجو در Google یک مورد درباره سلامتی است و فقط مصرف کنندگان این موتورهای جستجو را استفاده نمی کنند ، بلکه پزشکانی نیز هستند که به آنها تجویز می کنند.

در پایان روز ، بیماران و پزشکان همه مصرف کننده اطلاعات هستند و بازاریابان دارویی برای ایجاد آگاهی و جذب و تبدیل این مصرف کنندگان باید از راهکارهای معروف بازاریابی استفاده کنند.

نمونه ای از بازاریابی دارویی موفق

اما چه چیزی ممکن است در صنعت داروسازی مهم به نظر برسد؟

نمونه ای از اینکه چگونه یک شرکت داروسازی می تواند محصولی را به بازار عرضه کند

ما دوست داریم به عنوان مثال یاد بگیرم. بنابراین بیایید یک سناریوی بسیار خاص را بررسی کنیم.

اگر ما بازاریاب Doxepin ، یک داروی افسردگی بودیم ، منطقی است که محتویات این داروی خاص را ایجاد کنیم که کاربر نهایی در لیست موتورهای جستجو آنرا پیدا کند.

بنابراین چگونه در مورد آن پیش خواهیم رفت؟

ممکن است محتوا و استراتژیهای بازاریابی قوی ایجاد کنیم که به طور مستقیم با شخصی که به دنبال راه حلی برای افسردگی آنها است ارتباط برقرار کنیم.

به طور خاص ، ما از کلمات کلیدی خاص ، بک لینک یا استراتژی بازاریابی ارگانیک برای قرار دادن این دارو در صدر نتایج جستجو برای سؤالات مختلف مرتبط با افسردگی استفاده می کنیم.

حال ، اگر به نظر می رسد کمی گیج کننده است ، اجازه دهید نگاهی ساده تر به روند انجام دهیم:

  •     نتایج جستجوی موجود را تجزیه و تحلیل کرده و کلمات کلیدی معمولی را با رقابت کم برای داروی افسردگی شناسایی کنید.
  •     مقالاتی در مورد افسردگی یا این داروی افسردگی ایجاد کرده و کلمات کلیدی منتخب مانند “بهترین داروی افسردگی” یا “داروهای توصیه شده برای افسردگی” را در این مطالب وارد کنید.
  •     این محتوا را در وب سایت هایی منتشر کنید که دارای قدرت و ترافیک بالایی باشند.
  •     از سایر وب سایتهای دارای قدرت بالا بک لینک به این مقالات ایجاد کنید.
  •     بهینه سازی مقاله ادامه دهید تا Google و سایر موتورهای جستجو این محتوا را در صفحه یک برای کلمات کلیدی شناسایی شده برای Doxepin رتبه بندی کنند.

در حالی که این یک مثال بسیار ساده و فقط یکی از جنبه های مختلف بازاریابی محتوا است ، باید دید که این سرمایه گذاری بسیار کاربردی است.

با این حال ، تحقیقات ضروری است و انتخاب کلمات کلیدی مناسب ، پیوندها و استراتژی ها همیشه به همان اندازه اهمیت دارد که هر میزان اجرای آن ضروری است.

از طرف دیگر ، اثربخشی این داده ها و این تلاش ها نیز باید سنجیده شود ، در حالی که برای دستیابی به نتیجه مطلوب ، همیشه به تغییرات خاصی نیاز است.

نتایج نهایی در مورد بازاریابی دارویی

بازاریابی برای بیماران و پزشکان به استراتژیهای مشخصی نیاز دارد ، اما به طور کلی بازاریابی دارویی یا بازاریابی داروسازی شامل همان اصولی است که در هر صنعت دیگری پیدا می کنید.

از بسیاری جهات ، اجرای این استراتژی ها می تواند به دلیل عدم درک و به دلیل این واقعیت که بسیاری از مدیران عامل شرکتهای دارویی هنوز توسط “روش قدیمی تفکر” می خواهند سهم بازار خود را افزایش دهند ، بسیار سخت و دشوار است .

در هر صورت ، بیشتر شرکت های داروئی به دلایل خوبی سرمایه گذاری بیشتری در بازاریابی انجام می دهند تا صرف بودجه در تحقیق و توسعه . اما با وجود این که هنوز اکثر شرکت ها استراتژی های یکسانی را اجرا می کنند ، استفاده از رویکرد جایگزین برای بازاریابی مطمئناً کلید موفقیت در بازاریابی موفق در صنعت داروسازی است.

منبع : healthcareweekly

5/5 (1 Review)