استراتژى تجدید برند نینتندو

بازاریابی و فروش استراتژی تجدید برند نینتندو

نینتندو  (Nintendo) را می شناسید؟

قبول کنید. همیشه به نینتندو به عنوان خطى از سیستم هاى بازى مختص به کودکان فکر کرده اید. شما تنها نیستید. بیشتر مردم نینتندو ۶۴ ، گیم کیوب ، ویى ، گیم بوى و Dsi را به شخصیت هاى مشهورى مانند ماریو ، لوییجى و پرینسس پیچ ربط  مى دهند. با اینهمه ، پس از چندین سال افت فروش ، نینتندو دست به یک استراتژى تجدید برند زد تا نظر همه را درباره بازى هاى ویدیویى و گیمرهایى که از آن ها لذت مى بردند تغییر دهد. شرکت کشف کرد که گیمرهاى غیر جدى ( اتفاقى ) و حتى کسانى که اهل بازى نبودند ، بازار بسیار بزرگ ترى از گیمرهاى سفت و سخت بودند. از آنجا که گیمرهاى همیشگى اکس باکس و پلى استیشن را ترجیح داده بودند ، نینتندو از یک رویکرد استراتژى اقیانوس آبى استفاده کرد تا شرکت را بازسازى کند و مشخصأ بازارهاى غیر جدى و غیر گیمرها را هدف گذارى کند.

تجدید برند نینتندو

گام نخست نینتندو به سوى تجدید برند در اوایل ٢٠٠۶ با طراحى مجدد سیستم دستى اصلى DS آن برداشته شد. این دستگاه دستى ، که DS Lite یا سبک نام گرفت ، نسخه سبک تر ، کوچک تر ، با صفحه روشن تر و بسیار شبیه آى پاد از سیستم اصلى دى اس بود. این دستگاه به صفحه اى حساس به لمس ، یک قلم ، طول عمر بیشتر باترى و توانایى پخش همه بازى هاى دى اس و گیم بوى ادونس مجهز بود. براى همزمانى با راه اندازى آن ، نینتندو بسیارى از بازى هاى معمایى و مهارتى خود را تحت برچسب ” نسل لمسى ها ” تجدید برند کرد. عناوین این مجموعه براى مدت ها در دسترس بوده اند ، با این حال ، به صورت دسته جمعى برندسازى و به مخاطبان خاصى هدف گیرى نشده بودند. آن مخاطب شامل مردان و زنان ۴٠ و ۵٠ و چند ساله در به اصطلاح بازار گیمرهاى اتفاقى بود. بر خلاف گیمرهاى جوان تر از بازى براى مدت طولانى لذت مى برند ، گیمرهاى اتفاقى ترجیح مى دهند بازى را در زمان هاى کوچک تر انجام دهند : انتظار براى کودکان در کلاس ورزش ، استفاده از حمل و نقل عمومى یا سرگرمى براى پر کردن ١٠ دقیقه زمان پیش از یک جلسه. در زمان روانه کردن محصول به بازار ، وب سایت نسل لمسى هاى نینتندو این نیازهاى بازار را به خوبى ذکر مى کرد:

گیمر سفت و سختى نیستید ؟ اشکالى ندارد. بازى هایى را براى شما ساخته ایم. مجموعه نسل لمسى نینتندو ، که منحصرأ براى سیستم بازى دستى نینتندو دى اس است ، به شما اجازه بازى ساده و درگیرانه اى را مى دهد که تولید را به تخریب و تفکر را به تسلط برترى مى دهد. نیازى به منحنى یادگیرى نیست. کمى بازى کنید. بسیار بازى کنید. به خودتان مربوط است.

گام دوم نینتندو به سوى تجدید برند در اواخر ٢٠٠٨ با راه اندازى کنسول هاى بازى Wii روى داد. ویژگى معین ویى کنترلر بى سیم آن – ویى ریموت – بود ، که به بازیکن اجازه مى داد تا در تعامل با دستگاه با حرکت دادن دست ها و بدن خود ( مانند بازى تنیس ، بیس بال یا رانندگى خودرو ) بازى کند. نینتندو همچنین نسل لمسى هاى خود را توسعه داد تا بازى هاى ویى مانند ویى فیت ، ویى موزیک و بیگ برین آکادمى را نیز در بر بگیرد. پس از روانه شدن به بازار ، هم دى اس لایت و هم وى به سرعت تبدیل به پرفروش ترین پلت فرم هاى بازى در سراسر جهان شدند.

در ٢٠٠٩ ، نینتندو باز هم استراتژى خود را با راه اندازى سیستم بازى دستى DSi پالایش بیشترى کرد. گرچه سیستم بسیار شبیه دى اس لایت بود ، اما صفحه بزرگ تر ، دوربین پشت و جلو ، یک فروشگاه آنلاین بازى ، حافظه جدا شدنى و نرم افزار ویرایش عکس داشت.این دستگاه در ٢٠١١ به ویژگى گرافیک ٣ بعدى ارتقا یافت. در مجموع ، این تغییرات DSi و ۳ DS را اجتماعى تر از سیستم اصلى ساختند. در واقع ، هدف نینتندو تولید سیستمى بود که کارى بیش از بازى انجام دهد. شرکت مى خواست سیستمى تولید کند که به زندگى مردم غنا ببخشد. این تغییر جهت تغییرى در بازاریابى نینتندو براى نسل لمسى ها را ضرورى مى ساخت ؛

خانواده نرم افزارهاى نسل لمسى ها به افرادى از همه اقشار جامعه اجازه مى دهد تا به یکدیگر از طریق سرگرمى و درگیر شدن در تجربه هاى تعاملى ، بدون توجه به سن ، جنسیت یا پیشینه ، متوصل شوند. عناوینى مانندPlus Wii Fit و Art Academy مى توانند خانواده ها را به شیوه هاى نو و مهیج گرد هم آورند. سرگرمى ایده اى همگانى است. فقط به دنبال لوگوى نارنجى مشخص روى جعبه در خرده فروشى محلى خود بگردید.

استراتژى نسل لمسى هاى نینتندو از روندهاى بازار بازى بهره مى گیرد. متوسط سن بیشتر خریداران بازى ۴٠ است و ٢۵ درصد کل بازیکن ها بیش از ۵٠ سال دارند. نینتندو باور دارد که بخش ” خفته ” بزرگى از گیمرها در بازار وجود دارد که از بازى Pong و Pac-Man در کودکى یا نوجوانى خود لذت برده اند. بسیارى از متخصصان موافق اند و به موفقیت عظیم The Sims  بازى هاى شبیه سازى  به عنوان نمونه اى از بازى اشاره مى کنند که براى این بازار جذاب است.

0/5 (0 Reviews)