کوکاکولا

کوکاکولا

کوکاکولا

کوکاکولا، یک نوشابه غیرالکلی سبک با پیشینه ای صد ساله است؛ که در شروع تولید، به هیچ وجه نوشابه سبک نبود. این نوشابه به وسیله «جان استیت پمبرتون» (یک افسر داروساز)، اختراع گردید؛ ابتدا به عنوان یک داروی وارداتی به ثبت رسید که نوشابه ای دارای کوکائین از برگهای کوکا و کافئین از دانه های کولا بود.

سرخپوستهای بولیوی در هنگام کار برگهای کوکا را می جویدند. «کوکا بولا»، اولین رقیب کوکاکولا بود که دکتر «میچل»، آنرا به بازار عرضه کرد. جویدن دانه های کولا، در میان ملت های غرب آفریقا نیز فراگیر بود.

کاربرد اولیه کوکاکولا

کوکاکولا در ابتدا به عنوان یک دارو مورد استفاده قرار می گرفت ( دارویی گوارا، نشاط آور، نیرو دهنده که علاوه بر اینها ناراحتی های عصبی، سردردها، بیهوشی و مالیخولیا را نیز بهبود می بخشید) و این اولین شعار تبلیغاتی کوکاکولا بود. با شروع قرن جدید، شانس کوکاکولا بالا گرفت. در سال ۱۹۰۲ با بودجه ای معادل ۱۲۰ هزار دلار، کوکاکولا به عنوان بهترین محصول در آمریکا شناخته شد. سال بعد کوکائین از ترکیبات نوشابه حذف شد و حدود هفتاد سال بعد کافئین نیز از ترکیب محصول خارج شد.

با حرکتی گام به گام و همچنین پخش آگهیهای منظم، کوکاکولا بسرعت رشد کرد. در سال ۱۹۰۷، تمام ایالت های آمریکا تشنه کوکا بودند. «نوشابه بزرگ ملی ملایم. آب مقدس گوارا»، اینها شعارهای تبلیغاتی کوکاکولا بود.

در سال ۱۹۱۵، یک طراح از «تیر هات»، «ایالت ایندیانا»، بطری نوشابه ۵/۶ اونسی به بازار فرستاد و کوکاکولا را از میدان رقابت بیرون کرد. در طول سالها، ۶ میلیون بطری از این نوشابه، در جورجیا تولید شد. طرح جدید بطری، درست به موقع از راه رسید؛ نوشابه های مشابه، سراسر مملکت را فرا گرفت. در سال ۱۹۱۹ به تنهایی ۱۵۳ شرکت مشابه پدید آمد که «فیگ کولا»، «کندی کولا»، «کولد کولا»، «کی اولا» و «کوکا نولا» از آن جمله اند.

کوکاکولا در قرن ۲۰

در قرن بیستم، کوکا رقیب واقعی نداشت؛ تنها مشکل شرکت، چگونگی افزایش فروش بود که سرعت آن بسیار کم بود؛ به گونه ای که از ۴/۲ گالن برای هر نفر در سال ۱۹۱۹، به ۳/۳ گالن در سال ۱۹۲۹ رسیده بود. (امروزه این رقم به ۴۰ گالن رسیده است.) کوکاکولا شعار تبلیغاتی خود را بر افزایش مصرف متمرکز کرده بود با تبلیغاتی مانند : تشنگی فصل را نمی شناسد (۱۹۲۲)!

ترجمه : تیم برندشناسی Marketing Iran Talent

0/5 (0 Reviews)