راهنمای جامع آگاهی از برند

آگاهی از برند اولین قدم برای تعیین موقعیت برند شما است. این یک روند مداوم است که نه تنها در جذب مشتری بیشتر بلکه به خریداران موجود نیز کمک می کند تا خرید بیشتری داشته باشند.

این آگاهی مشتری از برند است که :

در هنگام خرید ، این برند را به همراه برند های دیگر شاهد هستند ،

صحبت با دوستانش در مورد طبقه بندی محصولات ،

تبلیغ برند را می خواند یا می شنود ،

در مورد اخبار برند  و غیره می خواند یا می شنود.

محصولات برند را خریداری می کند ،

برخوردهای دیگری با برند یا دسته کالا دارد.

آگاهی از برند

آگهی از برند : تعریف ، اهمیت ، استراتژی و مثالها

تا به حال فکر نکرده اید که چه پدیده ای باعث می شود که هر وقت از شما خواسته شود کدام نوشیدنی را می خواهید به کوکاکولا یا پپسی کولا فکر کنید؟

چه عاملی باعث می شود هر بار که شخصی از شما سؤال غیرمسئولانه ای راجع به موضوعی خاص داشته باشد ، افکار شما به جهتی خاص سوق یابد؟

این آگاهی از برند (Brand awareness) است و خیر ، به طور خودکار ایجاد نمی شود.

شرکت ها میلیون ها دلار برای جاسازی برند های خود در ذهن مشتریان هزینه می کنند. بسیاری حتی در واژگان روزانه ما موفق به تبدیل شدن به یک فعل شده اند. ما تاکسی رزرو نمی کنیم. ما Uber را رزرو می کنیم. ما را در این مورد باور نمی کنید؟ برای یافتن پاسخ خود گوگل کنید ؟؟!!!

آگاهی از برند اولین قدم برای تعیین موقعیت برند شما است. این یک روند مداوم است که نه تنها در جذب مشتری بیشتر بلکه به خریداران موجود نیز کمک می کند تا خرید بیشتری داشته باشند.

در اینجا یک راهنما برای کمک به شما در درک واقعی بودن آگاهی از برند ، انواع مختلف آن و چگونگی اندازه گیری و افزایش آن به شما ارائه می دهیم .

آگاهی از برند چیست؟

آگاهی از برند میزان شناختن یک برند توسط گروه هدف است و با یک محصول یا دسته بندی کالا ارتباط دارد.

آگاهی از برند چیست؟

آگاهی از برند چیست؟

این آگاهی مشتری از برند است که :

  • در هنگام خرید ، این برند را به همراه برند های دیگر شاهد هستند ،
  • صحبت با دوستانش در مورد طبقه بندی محصولات ،
  • تبلیغ برند را می خواند یا می شنود ،
  • در مورد اخبار برند  و غیره می خواند یا می شنود.
  • محصولات برند را خریداری می کند ،
  • برخوردهای دیگری با برند یا دسته کالا دارد.

Brand awareness  اولین مرحله برای تأثیر استراتژیک بر فرایند تصمیم گیری مشتری است. شرکت ها میلیون ها دلار صرف می کنند تا مشتریان خود را از مارک های خود آگاه کنند.

مقالات پیشنهادی

مدیریت برند

اما ، هنوز یک معیار است که نمی تواند کاملاً اندازه گیری شود ، و آگاهی داشتن همیشه به معنای این نیست که مردم محصولات برند شما را خریداری کنند. با این وجود ، آگاهی از برند اهمیت ویژه ای برای شرکت ها به ویژه شرکت های جدید دارد.

چرا آگاهی از برند مهم است؟

این یک واقعیت اثبات شده است که مشتریان برند های شناخته شده را نسبت به برند های ناشناخته ترجیح می دهند. آگاهی از برند اولین قدم برای معرفی برند است . اما اهمیت آگاهی از برند به همین جا ختم نمی شود. این مانند الماس است ، هرچه بیشتر صاف کنید ، می درخشد.

ادراک را ایجاد می کند

آگاهی از برند از طریق کانالهایی مانند ارجاع ، روابط عمومی ، اخبار ، رسانه های اجتماعی و … گسترش می یابد اگر طبق برنامه ریزی شرکت پیش برود ، درک مثبتی در ذهن مشتریان ایجاد می کند.

فرض کنید دوستی در مورد یک رستوران ژاپنی به شما گفته که در آنجا او تجربه فوق العاده ای داشته است. حتی اگر به رستوران نروید ، احتمال وجود دارد که آن را به همه کسانی که پیشنهادات خود را در مورد رستوران های ژاپنی ارائه می دهند ، ارائه دهید.

اعتماد ایجاد می کند

Brand awareness ایجاد اعتماد می کند. وقتی می بینید افراد با یک برند در تعامل هستند و تجربه خوبی دارند ، حتی اگر هنوز آن را امتحان نکرده اید ، اعتماد شما به آن برند را تقویت می کند.

فرض کنید از یک کشور جهان سوم بازدید می کنید و با سه رستوران مختلف روبرو می شوید. دو رستوران محلی هستند و دیگری مک دونالد است. این احتمال زیاد وجود دارد که شما به دنبال مک دونالد بروید ، حتی اگر در کشور خودتان غذای این برند را نخورده باشید. این فقط به این دلیل است که شما در مورد این برند می دانید و به اقدامات بهداشتی آن اعتماد دارید.

شبکه ایجاد می کند

اگر به خوبی برنامه ریزی شود ، آگاهی مانند آتش سوزی گسترش می یابد. نام برند تبدیل به موضوع بحث می شود و شبکه ای ایجاد می کند که می تواند برای گسترش بیشتر اطلاعات مورد استفاده قرار گیرد.

چرا آگاهی از برند مهم است

چرا آگاهی از برند مهم است

به عنوان مثال ، TikTok هرگز نام خود را تبلیغ نکرد. کاربران آن آگاهی را از طریق فیلم های آن و همچنین از طریق دهان به دهان گسترش می دهند.

تداعیات ایجاد می کند

هنگامی که درست انجام شود ، آگاهی از مارک تجاری منجر به ایجاد ارتباط می شود. این تداعیات در دو نوع ارائه می شود –

  1. جایی که مردم وقتی با دسته محصول روبرو می شوند به برند فکر می کنند.
  2. جایی که آنها از نام برند برای انتقال دسته بندی محصولات استفاده می کنند.

در حالی که دستیابی به شاهکار دوم بسیار دشوار است ، بسیاری از شرکت ها مانند گوگل ، زیراکس ، Band-Aid و غیره در دستیابی به آن موفق بوده اند.

ارزش ویژه برند را ایجاد می کند

هرچه مردم نسبت به یک برند بیشتر آگاهی داشته باشند ، با ارزش تر می شود. این همان مفهوم ارزش ویژه  برند است. ارزش ویژه برند به عنوان دارایی جداگانه است. این امر فقط به این دلیل است که توسط یک برند خاص ارائه می شود و یک پیشنهاد عمومی را ایجاد کند.

آگاهی از برند ارزش درک شده از برند را ایجاد می کند.

انواع آگاهی از برند

انواع آگاهی از برند

انواع آگاهی از برند

بسته به اهمیت درک شده از برند توسط گروه هدف ، آگاهی از برند می تواند به سه نوع تقسیم شود.

انواع آگاهی از برند برای بازاریابان از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا استراتژی های بازاریابی فعلی و آینده با توجه به آگاهی فعلی از برند در بین بازار هدف خود طراحی شده است.

سه نوع آگاهی از برند عبارتند از –

شناخت برند :

شناخت برند زمانی است که مشتری بتواند برند را بشناسد و هنگام تماس با آن ، آن را از برند های دیگر متمایز کند. این نوع آگاهی از برند نیازی به یادآوری نام برند ندارد. شناخت برند فقط بر این موضوع تأکید دارد که آیا مشتری می تواند هنگام ارائه در محل فروش یا هنگامی که شاهد بسته بندی بصری است ، آن را تشخیص دهد یا خیر.

فراخوانی برند :

فراخوانی برند یک یادآوری خودجوش از نام برند توسط حافظه است وقتی که مشتری از طبقه مشخصی از کالاها می خواهد. بیشتر کاربران نمی توانند بیش از ۳-۵ نام برند را به یاد بیاورند. این تحت تأثیر عوامل فردی و نام تجاری مانند سطح تحصیلات ، استفاده ، استراتژی های بازاریابی مورد استفاده شرکت و غیره است. این مارک ها بخشی از مجموعه برانگیخته مشتری را تشکیل می دهند.

ذهنیت برتر نسبت به برند :

ذهنیت برتر نسبت به برند مجموعه ای از ۳ برند است که مشتری همیشه آن را خریداری می کند. این مجموعه توجه مشتری است. ورود برند به این مجموعه در نظر گرفتن ، هدف نهایی هر بازاریاب است.

نحوه ایجاد (و افزایش) آگاهی از برند

آگاهی از برند با برقراری ارتباط با مشتری ایجاد می شود که منافع وی در اولویت قرار گیرد. استراتژی آگاهی از برند خود را به گونه ای متمرکز کنید که پیشنهاد شما بدون تلاش زیادی از طرف مشتری ، نیازهای وی را برآورده کند.

روی محصول تمرکز کنید

یک استراتژی قوی برای آگاهی از برند حول محصولی قوی می چرخد. اطمینان حاصل کنید که نیازهای مشتری خود را برآورده کرده اید بدون اینکه وی تلاش زیادی کند.

بر ایجاد گزاره ارزشی که بی نظیر ، جذاب و چیزی است که مشتری را مجبور می کند داوطلبانه به اشتراک بگذارد، متمرکز شوید.

به عنوان مثال واتساپ ، در سال ۲۰۰۹ یک برنامه پیام رسانی فوری رایگان ایجاد کرد که بیشتر مخاطبان هدف از طریق پیام های متنی برای برقراری ارتباط استفاده می کردند. این IM رایگان باعث شد تا افراد مجبور شوند این محصول را با همه دوستان خود به اشتراک بگذارند.

روی موضع یابی و شخصیت تمرکز کنید

موضوعات موضع یابی .

برند های مختلف برای افزایش آگاهی از برند خود از استراتژی های موضع یابی هوشمند استفاده می کنند. آنها ممکن است خود را به عنوان یک محصول برتر در بازاری مملو از کالاهای مصرفی روزانه یا یک محصول اقتصادی در بازار مملو از کالاهای برتر قرار دهند.

به دنبال موضع یابی مطلوب اما ناشناخته باشید که بتواند برای افزایش آگاهی از برند شما سرمایه گذاری کند.

نمونه ای عالی برای ایجاد آگاهی از برند با کمک موضع یابی و شخصیت ، اپل است. این شرکت خود را به عنوان برترین برندی که هرکسی می تواند در صنعت تلفن های هوشمند انتخاب کند ، قرار داد. این امر فرقه ای را ایجاد کرد که بعنوان انجیلی از برند عمل کرده و پیام برند را گسترش می دهد.

ارائه چیزی به صورت رایگان (اما آن را محدود کنید)

گسترش رایگان مانند آتشی سریع و پُر زور است . این فقط نشانگر قیمت نیست. این یک محرک احساسی بسیار قدرتمند است که اغلب آنقدر مقاومت ناپذیر است و باعث می شود افراد هر آنچه را که ارائه می شود را بدون هیچ هزینه ای انجام دهند ، مهم نیست که بخواهند یا نه.

ارائه خدمات به صورت رایگان یکی از بهترین راه های افزایش آگاهی از برند است. اما ، وقتی با اصل کمبود ترکیب می شود ، تأثیر آن دو برابر می شود. چیزی را به صورت رایگان تهیه کنید اما آن را محدود کنید تا تاثیر آن را افزایش دهید زیرا این کار احساس فوریت ایجاد می کند. و باعث می شود مشتریان شما فکر کنند که پیشنهاد شما با ارزش تر از آنچه است که در آن وجود دارد.

اپلیکیشن sumo فقط با سرمایه گذاری در این دو استراتژی به یک استارت آپ چند میلیون دلاری تبدیل شد.

شراکت با برندهای معروف

یک راه خوب برای ایجاد آگاهی از برند این است که بگذارید سایر برند های معروف در مورد شما با مخاطبان خود صحبت کنند. شریک تجاری با برند های حاضر ؛ منظور ما از مارک ها ، شرکت ها ، تأثیر گذاران ، افراد مشهور و غیره است که که فالوورهای خوبی دارند.

فیس بوک از این استراتژی استفاده کرده و با بسیاری از تأثیر گذارگان در این زمینه همکاری کرده است تا آگاهی از محصول اخیراً خود را عرضه کند – Facebook Watch.

از رسانه های اجتماعی استفاده کنید (بسیار زیاد)

برای مخاطبان هدف سخت است که شما را بشناسند ، مگر اینکه آنها شما را در جایی ببینید. برای ایجاد تصویری در بین مخاطبان هدف خود از رسانه های اجتماعی استفاده کنید و از این روند استفاده کنید.

مانند یک شخص – نه یک ربات – رفتار کنید . پستهایی را ایجاد کنید که کاربران شما دوست دارند با آنها ارتباط برقرار کنند و با آنها در تعامل باشند . برای اشتراک گذاری به آنها پاداش ارائه دهید و از رسانه های اجتماعی برای پخش پیام برند خود استفاده کنید.

Durex نمونه ای کامل از شرکتی است که از رسانه های اجتماعی برای افزایش آگاهی از برند خود استفاده می کند.

ترکیبی از بازاریابی ورودی و خروجی استفاده کنید

بدون شک تبلیغات یک روش واقعاً خوب برای افزایش آگاهی از برند است. با این حال ، این یک روش فشار است و همه به دلیل تبلیغات و سایر شکل های بازاریابی بیرونی ، دیدگاه مثبتی از برند ندارند.

بازاریابی داخلی یک تکنیک بازاریابی کششی است که از استراتژی های غیرقابل نفوذ و هدفمند مانند بازاریابی محتوا ، بازاریابی رسانه های اجتماعی ، بازاریابی رویدادها و بهینه سازی موتور جستجو و غیره برای ایجاد آگاهی از برند ، جذب مشتری بالقوه ، از آن استفاده می شود. آنها را به مشتریهای اصلی و واقعی تبدیل کنید.

برای به دست آوردن بهترین نتیجه ترکیبی از بازاریابی ورودی و خروجی را استفاده کنید. اجرای تبلیغات ضمن داشتن یک وبلاگ که روی ترافیک موتورهای جستجو تمرکز دارد می تواند یک استراتژی عالی برای شروع باشد.

به اشتراک گذاری آگاهی از برند را آسان کنید

مواقعی وجود دارد که می توانید وظیفه آگاهی را به مشتریان فعلی خود واگذار کنید. فقط به عادات آنها نگاه کنید. و در آنچه نیاز دارید سرمایه گذاری کنید. بسیاری از برنامه های تجارت الکترونیکی به مشتریان خود اجازه می دهند محصولات مورد علاقه خود را به اشتراک بگذارند. پیشنهادات شما از افرادی که به آنها اعتماد دارند.

به گسترش انگیزه در تبلیغ برند بپردازید

شروع یک برنامه ارجاع یا سرمایه گذاری در یک استراتژی وابسته ، بیشتر اوقات ایده خوبی است. این راهکارها کار گسترش آگاهی از برند را به افراد دیگر معمولاً با هزینه کمتری نسبت به آنچه در حالت عادی این کارها انجام می دادند ، واگذار می کنند. علاوه بر این ، ارجاع ها قدرت قانع کننده تری نسبت به تبلیغات شما دارند.

برنامه ارجاع فریبنده ای را تنظیم کنید که در آنصورت ، مشتریان موجود در هنگام مراجعه به نام برند یا کالای شما به شخص دیگری ، ارزش زیادی کسب کنند. به همین ترتیب ، ارائه نرخ کمیسیون خوب برای جذب مشتری توسط خود مشتری نیز می تواند چاره ساز باشد.

علاوه بر این ، مشوق های دیگری مانند ارائه تخفیف بیشتر در صورت عضوی تدر صفحه رسانه اجتماعی، دادن ارزش اضافی به مشتری در یک بازی و ارائه تخفیف های ویژه در صورت جذب بیشتر کاربران در صفحه و غیره نیز می تواند برای افزایش آگاهی از برند استفاده شود.

چگونه می توان میزان آگاهی از برند را اندازه گیری کرد

همانطور که قبلاً اشاره کردیم ، آگاهی از مارک تجاری نمی تواند به طور کامل اندازه گیری شود. اما هنوز هم می توانید فعالیت ها را مرور کرده و برخی از داده ها را برای پشتیبانی از استراتژی های خود جمع آوری کرده و موارد جدیدی را شکل دهید. در اینجا چند روش برای سنجش عملکرد استراتژیهای آگاهی از برند شما وجود دارد.

بررسی ها

بهترین راه برای سنجش آگاهی از برند ، دستیابی به گروه هدف و سؤال در مورد برند شماست. شما هم می توانید آن را از طریق کارشناسان برون سپاری کنید یا خودتان آن را از طریق تماس مستقیم یا با کمک ابزارهای آنلاین مانند SurveyMonkey ، Google Forms و غیره انجام دهید.

ترافیک و تجزیه و تحلیل

ترافیک می تواند معیار بزرگی برای آگاهی از برند باشد. برای اینکه دریابید بیشترین میزان رفت و آمد را از کجا کسب می کنید ، از تجزیه و تحلیل استفاده کنید. اگر بیشترین ترافیک خود را مستقیماً دارید (افرادی که آدرس اینترنتی شما را تایپ می کنند و از وب سایت شما بازدید می کنند) ، یا از طریق ارجاع (سایر وب سایت هایی که برند شما را معرفی می کنند و / یا به شما بک لینک می دهند) ، یا از طریق اشتراک های اجتماعی ؛ اینها استراتژی های آگاهی از برند شما در نظر گرفته می شوند که خوب کار کنند. (فیس بوک ، توییتر ، پینترست ، و غیره).

از ابزارهایی مانند Google Analytics ، Semrush ، Ahrefs و غیره استفاده کنید تا پیشرفت خود را تحلیل کنید.

Google Alerts

هشدارهای Google روش مناسبی برای اطلاع رسانی در هر زمان که شخصی از برند شما یاد کند. این یک ابزار اندازه گیری آگاهی رایگان از برند است که هر بار که نام تجاری شما در یک وب سایت ذکر می شود به شما ایمیل می دهد.

اشاره های های اجتماعی و به اشتراک گذاری

اشاره ها و اشتراکهای اجتماعی ارگانیک نیز معیار مناسبی برای آگاهی رسانی است. بسیاری از ابزارها مانند Buzzsumo ، Twitcount و غیره می توانند به شما در اندازه گیری موارد ذکر شده و اشتراکات اجتماعی کمک کنند.

تعامل اجتماعی

افزایش ارگانیک در تعداد دنبال کنندگان رسانه های اجتماعی نیز نتیجه آگاهی خوب از برند است. این بازتابی است از اینکه چند نفر از برند آگاه هستند و می خواهند با آن تعامل کنند.

تجزیه و تحلیل رسانه ای به دست آورد

رسانه های کسب شده در اصل تبلیغات دهان به دهان و تبلیغ برند است که به طور داوطلبانه توسط اشخاص ثالث مانند کانالهای خبری ، تأثیرگذار ، افراد متعلق به گروه هدف و دیگران انجام می شود.

یک شرکت با روابط عمومی خوب می تواند به شما در سرمایه گذاری و سنجش آگاهی از برند از طریق رسانه های کسب شده کمک کند.

نمونه های آگاهی از برند

در اینجا دو شرکت وجود دارد که از ابزارهای خلاقانه برای ایجاد و افزایش آگاهی از برند استفاده می کنند.

Burger King

این شرکت برای افزایش آگاهی از برند خود ، شروع به سرمایه گذاری در جنگ همیشگی برگر کینگ در برابر مک دونالدز کرده است. این برند کمپینی با عنوان ” unhappy meal ” را به راه انداخته است برای سرگرمی در وعده غذایی شاد مک دونالد و مشارکت در آگاهی از سلامت روان.

Durex

دورکس هنگامی که نوبت به افزایش آگاهی از طریق رسانه های اجتماعی می رسد ، این نمایش را سرقت می کند. این شرکت از روندهای فعلی سرمایه گذاری می کند و خلاقیت هایی را به اشتراک می گذارد که مخاطب مورد نظر دوست دارد با آنها تعامل داشته باشد.

منبع : feedough

0/5 (0 Reviews)